Przejdź do głównej zawartości

Rozwój emocjonalny dziecka - Ćwiczenia cz. 1 - Jak radzić sobie ze złością?Ćwiczenie inteligencji emocjonalnej jest jak ruch na świeżym powietrzu - pożyteczne i zdrowe. Tak jak obiecałam, przygotowałam dla Was kilka prostych ćwiczeń. Jedno z nich to zabawa z dzieckiem, ale może w niej wziąć udział cała rodzina. Zanim przejdziesz do ćwiczeń, warto przeczytać wcześniejsze artykuły, w których odpowiadam na pytania rodziców na ten temat:


Dorosły człowiek zwykle bez trudu uświadamia sobie przyczyny złości - największą trudność sprawia mu zapanowanie nad sobą. Poniżej, w punkcie 1 znajdziesz baaardzo proste, sprawdzone i praktyczne wskazówki, jak radzić sobie z własną złością. Są tak proste, że większość osób znając te sposoby ignoruje je i lekceważy. Ja zachęcam do wypróbowania, bo wiem, że naprawdę działają. 

 W punkcie drugim umieściłam sposoby radzenia sobie ze złością dzieci. Tutaj najważniejsze jest przeprowadzenie pociechy krok po kroku przez burzę emocji. Zachęcam do korzystania z nich i na tej podstawie wypracowania własnych sposobów. 

Punkt 3 zawiera ćwiczenie, które poprzez zabawę ma przede wszystkim dzieciom uświadomić, jak zmienia się wygląd, kiedy człowiek się złości. To ćwiczenie pomoże umiejętnie rozpoznawać to uczucie po mimice twarzy i postawie. Ułatwi również oswojenie się z taką sytuacją, z groźną miną i pozwoli spokojniej reagować...

Inteligencja emocjonalna Ćwiczenie 1 - Złość rodziców na dziecko

Poniższe sposoby mają wam pomóc poradzić sobie z impulsem do natychmiastowej reakcji. Wolniejszy oddech spowalnia bicie serca i pomaga się uspokoić. Angażowanie mózgu w zadania pomaga osłabić reakcję emocjonalną. Wybierzcie te, które najlepiej na was działają. Koniecznie przetestujcie kilka, bo to jest bardzo indywidualna sprawa:
 • zatrzymaj oddech na 5 sekund, wypuść powoli powietrze i oddychaj spowalniając i wydłużając wydech przez 1-2 minuty - skup się na przepływającym oddechu; 
 • wyjrzyj przez otwarte okno na kilka minut i skup się na równoczesnym powolnym oddychaniu i oglądaniu otoczenia: drzew, ulic, domów, ludzi; słuchaniu dźwięków i odczuwaniu zapachów - takie patrzenie uspokaja;
 •  policz powoli od 20 do 1 - skup myśli na liczbach, dodaj do każdej inny kształt i kolor;
 •  odejdź i zajmij się czymś innym, co angażuje;
 •  zmęcz się fizycznie (możesz też wykonać odkładaną pracę fizyczną);
 • idź na spacer;
 • zadzwoń i wygadaj się do bliskiej osoby;
 •  podejmij dowolną działalność artystyczną;
 •  narysuj swoje negatywne uczucia;
 •  zapisz, co czujesz.
Na końcu tej listy dopiszcie inne sposoby, które odkryliście i z nich korzystacie. Podzielcie się w komentarzu, co wam pomaga! :) Co was uspokaja? Z jakich metod korzystacie?

Inteligencja Emocjonalna Ćwiczenie 2 - Kiedy dziecko się złości

Najczęściej dziecko się złości, ponieważ z jego perspektywy jakaś potrzeba jest niezaspokojona. Podobnie jak u dorosłego - tylko w innych sytuacjach - budzi to bezradność, frustrację, złość, a czasem agresję.

Warto podjąć cztery kroki:
1. Pokaż dziecku, że wiesz, co się z nim dzieje (np. widzę że się zezłościłeś, jesteś bardzo zdenerwowany - nazwij jego stan lub uczucia).
2. Nie karz dziecka za okazywanie złości. (!)
3. Ustal, co się dzieje, co dziecko dokładnie czuje i postaraj się poznać przyczynę.
4. Nie pozostawiaj - zwłaszcza małego dziecka - sam na sam ze złością (nie wychodź, nie obrażaj się), odczekaj aż atak się skończy, a potem nazywaj ją i wskazuj jej przyczynę. To uruchamia w dziecku racjonalne myślenie przydatne w panowaniu nad złością.

Pamiętajcie o tym, że dziecko ma prawo do uczucia złości i do wyrażania go. Wątpliwość może budzić forma wyrażania uczuć - np. poprzez agresję. Nie zapominajcie, że stanowicie dla dziecka wzór i cokolwiek będziecie twierdzić, ono jednak będzie się prawdopodobnie złościło tak, jak wy to robicie. Więcej ćwiczeń jak sobie radzić ze złością, znajdziecie w tym kursie.

Inteligencja Emocjonalna Ćwiczenie 3 - Odczytywanie uczuć

W zabawie może wziąć udział cała rodzina.
 • Mówisz coś w tym rodzaju: „Czy wiesz/wiecie, że w twarzy można czytać jak w książce? Nie są tam wprawdzie zapisane żadne słowa, ale wiele różnych odczuć.” 
 • Każdy z uczestników zabawy po kolei lub losowo (obracająca się butelka?) pokazuje, jaką ma minę, kiedy jest zły. Pozostali mu się przyglądają, a następnie starają się jak najwierniej pokazać poprzez naśladowanie „odbicie lustrzane” tej rozzłoszczonej twarzy. 
 • Każda z osób ma okazję zobaczyć, jak sama według innych wygląda – jak jest odbierana i jak inni wyglądają. 
Zwykle jest przy tym śmiechu, co niemiara. Nie zapomnijcie na koniec o podsumowaniu, refleksji, że chociaż każdy z nas złości się inaczej, to jednak zawsze można to wyraźnie odczytać. Ćwiczenie jest dla dzieci od 7 do 99 lat. ;) Można spróbować pobawić się z młodszymi dziećmi, jednak należy odpowiednio dostosować sposób podsumowania. Komentarze jak zwykle są mile widziane :)

Ps. Już można postawić mi wirtualną kawę, aby symbolicznie wesprzeć Wychowacdziecko.pl, tutaj: buycoffee.to/wychowacdziecko.pl Dziękuję! :) <3
Następny artykuł znajdziesz tutaj. 

Komentarze