Przejdź do głównej zawartości

Świadome rodzicielstwo - Jak wychować szczęśliwe dziecko? cz.1


Trudno jest wychować szczęśliwe dzieci, jeśli samemu nie jest się szczęśliwym człowiekiem. Rodzice otrzymują wiele rad, jednak od przeczytania ich do zastosowania dzieli nas milowy krok. Ta odległość bierze się stąd, że nie wiedząc jak samemu być szczęśliwym, zastosowane w sposób mechaniczny wskazówki okazują się zupełnie nieskuteczne. 

Zrealizowanie celu, jakim jest wychowanie autentycznego, spełnionego człowieka, polega na tym, aby samemu dowiedzieć się najpierw dla siebie, na czym to polega. Bardziej świadomy rodzic - to bardziej świadomy siebie człowiek.

RECEPTA NA WYCHOWANIE SZCZĘŚLIWEGO DZIECKA

Jeden z przepisów na to, jak wychować dziecko na szczęśliwego człowieka, można znaleźć w poczytnej prasie. Wydaje się, że wystarczy wymieszać ze sobą te składniki:
- Kochaj je bezwarunkowo.
- Pozwól mu być sobą.
- Zaakceptuj jego negatywne emocje. 
- Zapewnij mu poczucie bezpieczeństwa.
- Ucz je optymistycznego patrzenia na świat.

To może być równie dobrze przepis na porażkę i wychowanie egocentryka. Przy braku odpowiedniej świadomości u rodzica, wskazówki te niewłaściwie zrozumiane okazują się w praktyce przybierać zupełnie inną postać: kochaj bezkrytycznie, pozwalaj na wszystko, nie reaguj, nie wyciągaj konsekwencji, nie wymagaj... Znamy przecież takich rodziców i ku zaskoczeniu lub rozpaczy tych rodziców, wyniki takiego wychowania: beztroskie dzieci, które nie znają granic i nie liczą się z nikim.

Czy może istnieć jedna niezawodna recepta dla wszystkich? Jak lek, który na wszystko działa i każdemu pomoże? Bo jak kochać bezwarunkowo, kiedy nie kochamy siebie? Można za to kochać bezkrytycznie. Jak pozwalać dziecku być sobą, gdy sobie nie pozwalamy sobą być? Możemy za to na pewne rzeczy przymknąć oko. 

Jak zaakceptować negatywne emocje u dziecka, kiedy nie akceptujemy ich u siebie? Możemy za to nie reagować. I tak dalej. Bez świadomości samego siebie i tego czym dla nas jest choćby udane życie - albo i szczęście - nie będziemy umieli wychować szczęśliwego dziecka. Nawet najlepsze wskazówki, mogą zostać użyte w niewłaściwy sposób. Jak więc to zrobić? 

SZCZĘŚLIWI RODZICE - SZCZĘŚLIWE DZIECI

Zacząć od siebie. "Ludzie są na tyle szczęśliwi, na ile sobie pozwolą" - powiedział Abraham Lincoln, prezydent USA który podpisał akt prawny znoszący niewolnictwo na obszarach Konfederacji Stanów Ameryki. I jak życie pokazuje, nie pomylił się, a nasze szczęście jest wprost proporcjonalne do naszego poziomu wewnętrznej wolności czyli świadomości

Gdy jeden dzień jest tak podobny do drugiego, że gdyby nie spoglądanie do kalendarza, to nie wiedzielibyśmy, czy to jest wtorek czy już czwartek - to znaczy, że żyjemy jak niewolnicy. I nie chodzi o rodzaj pracy jaki mamy, ale o podejście do życia.

Wstajemy, wykonujemy w ten sam sposób te same poranne czynności, idziemy do pracy, albo pracujemy w domu lub z domu, jemy, czytamy, wychodzimy na spacer z psem, bawimy się z dziećmi lub odrabiamy z nimi lekcje, oglądamy telewizję lub surfujemy w Internecie i kładziemy się spać. Gdzieś "pomiędzy" są ludzie, relacje, spotkania, rozmowy, kłótnie, godzenie się, wspólne jedzenie, kupowanie, zabawa, cieszenie się, czasem świętowanie... Coś sprawia, że te wszystkie rzeczy nie dają nam szczęścia.

SZCZĘŚCIE JEST WYBOREM

Robimy wciąż te same rzeczy narzekając na to jaki jest świat, jak wygląda nasze życie, jacy są inni. Snujemy codziennie te same myśli. Wszystko jest takie powtarzalne, takie bezwładne... jak we śnie. I przez większość czasu żyjemy tak, jakby nie zależało nam na tym, aby się przebudzićWyrwanie się z tego marazmu można zacząć od zadania sobie kluczowego pytania: Co mogę zrobić, żeby to zmienić?

Zapisanie odpowiedzi na kartce papieru i przedyskutowanie ich z partnerem lub przyjacielem, mogą być początkiem zmiany naszego życia na bardziej spełnione i satysfakcjonujące, a tym samym - bardziej szczęśliwe. To nie takie proste - pomyślisz. Cóż... "Odkryłam, że kiedy wierzyłam swoim myślom - cierpiałam, a kiedy im nie wierzyłam - nie cierpiałam, i że to samo dotyczy wszystkich. Wolność jest właśnie tak prosta. Odkryłam, że cierpienie jest wyborem." - Katie Byron. Ciąg dalszy nastąpi. Komentarze jak zwykle są mile widziane :)

Już można wesprzeć WychowacDziecko.pl kupując wirtualną kawę na buycoffee.to/wychowacdziecko.pl  Dziękuję! :) <3

Inne artykuły z tej serii
Autorka artykułów 

Barbara Dziobek - rodzic, pedagog, coach i trener, specjalista terapii RTZ

Pasjonatka świadomego rodzicielstwa, autorka artykułów, poradników, warsztatów, kursów on-line dla rodziców. Specjalizuje się w radzeniu sobie z trudnymi emocjami oraz uzdrawianiu relacji rodzice - dzieci. Podkreśla, jak ważna jest świadomość w wychowaniu. Prowadzi rodziców do ich własnego rozwoju poprzez wgląd i lepsze poznanie samego siebie, co skutkuje stworzeniem szczęśliwych i harmonijnych związków... Więcej

Komentarze