Przejdź do głównej zawartości

Jakie korzyści daje większa świadomość?

Rozwój świadomości jest bezpośrednio związany z rozwojem naszej indywidualności. Społeczeństwu jednak nie potrzeba  świadomych ludzi, bo takimi nie da się kierować. Świadome dzieci bywają z punktu widzenia rodziców wyzwaniem, albo wydają się wręcz trudnymi dziećmi - zwłaszcza jeśli mają świadomość większą niż ich rodzice. Trudno nimi manipulować. Niemal od początku mają odrębne zdanie, które wyrażają w zdecydowany sposób, wiedzą czego chcą, mówią co myślą i w ważnych dla nich kwestiach są nieugięte. Kierowanie nimi nie jest prostą sprawą. Złamane stają się ciche, "grzeczne", lękowe lub depresyjne albo wyzywające i zbuntowane.

Z punktu widzenia społeczeństwa świadomi ludzie to oportuniści. Masami ludzi można kierować tylko wtedy, kiedy nie zastanawiasz się nad swoim życiem, ulegasz popędom, słuchasz reklam, przepychasz się przez życie łokciami, naśladując ślepo innych - którzy też nie wiedzą, dlaczego żyją w ten właśnie sposób, pisze Mariusz Włoczysiak, nauczyciel jogi i medytacji w broszurowym wydaniu "Kundalini - przebudzenie energii wewnętrznej".

BRAK MANIPULACJI

Ludziom świadomym trudno zaszczepić zbiorowy lęk, gniew, agresję, ponieważ widzą szerszy kontekst, zdają sobie sprawę z wielu nieporuszanych kwestii i mają własne zdanie - zwykle odbiegające od ogółu. Skupiają się na lepszym poznaniu samych siebie i stając się indywidualnością zaczynają wyłamywać się ze społecznych kanonów. 

W naturalny sposób okres dojrzewania człowieka jest takim procesem i jeśli w mądry sposób wspieramy w nim dzieci, mamy szansę współuczestniczyć we wzroście ich świadomości. Indywidualność to z definicji (słownika języka polskiego) oznacza człowieka o wyrazistych i wyjątkowych cechach charakteru. Czy nie tego pragniemy dla naszych dzieci?

WYKSZTAŁCENIE INDYWIDUALNOŚCI

Gdy stajemy się indywidualnością, zaczynamy mieć odrębny gust i często zmieniamy upodobania co do jedzenia, ubrania, muzyki, ludzi których lubimy, filmów które chcemy oglądać, sposobu życia jakie pragniemy prowadzić. Przestajemy definiować siebie poprzez to, co inni sądzą na dany temat, co mówią i robią. Zaczynamy żyć we własnym rytmie skupiając się na tym, co lubimy robić, co kochamy, co dodaje nam skrzydeł.

Tak jak w wieku dojrzewania, kieruje nami nie bunt przeciwko istniejącemu porządkowi, ale chęć poznania samego siebie i zdanie sobie sprawy, że pewne rzeczy nam nie odpowiadają. Najlepszą obroną jak zawsze, nie jest atakowanie czyjegoś stanowiska, lecz raczej chronienie prawdy. Świadomy człowiek nie zajmuje się kontestacją społeczną i afirmacją buntu, ponieważ nie interesuje go posiadanie nowej etykietki. Bunt daje przynależność do nowej mniejszej społeczności zbuntowanych, ale nie daje indywidualności - wpadamy z deszczu pod rynnę i nic tak naprawdę się nie zmienia.

POZNANIE SIEBIE

Lepsze poznanie siebie sprawia, że mniej boimy się uczuć własnych i dzieci, mniej boimy się ludzi i ich nieobliczalnych reakcji. Im lepiej znamy siebie samych, tym mniej boimy się zmian na świecie, jesteśmy bardziej odważni, kreatywni i potrafimy poradzić sobie z nieuniknionymi kryzysami w życiu. Wiemy na co nas stać i podejmujemy lepsze decyzje.

Dzięki większej świadomości potrafimy zachować spokój w trudnych sytuacjach i powiedzieć jasno o co nam chodzi - bo wiemy o co nam chodzi. Potrafimy dawać wsparcie i prosić o pomoc, gdy jej potrzebujemy. Lepiej radzimy sobie ze stresem.

RADZENIE SOBIE ZE STRESEM

Stres w istocie jest utratą równowagi emocjonalnej, która wynika z niedostatecznej ilości informacji. Jeśli wiesz dobrze co się dzieje, nawet w trudnej sytuacji podejmiesz właściwe decyzje i poradzisz sobie zadowalająco. Stres się pojawia, kiedy nie wiemy, co się dzieje, dlaczego to się wydarza lub dokąd zmierza ta sytuacja.

Napięcie, które w nas narasta, pojawia się dlatego, że nie akceptujemy tego, co się wydarza, nie chcemy być częścią obecnej sytuacji i oddzielamy się od niej. Gdy nie znamy siebie, musimy się od niej oddzielić, ponieważ nie wiemy jak byśmy się zachowali, gdybyśmy byli jej częścią. Jak dokonujemy tego wyboru? Wybierając między słabością a siłą. Wybierasz to, co uważasz za rzeczywiste.

CIĄGŁY ROZWÓJ

Jeśli znasz siebie, uważasz, że jesteś silny i Twoja siła jest dla Ciebie rzeczywista. Odkrywasz urok nowej sytuacji i wchodzisz w nią z zaufaniem do siebie. Zadajesz pytania, aby się lepiej zorientować, zamiast atakować lub się bronić. Nie boisz się nowego i nie bronisz się przed zmianami.

Kiedy nie znamy siebie, nie chcemy zdawać sobie sprawy z tego co się dzieje, ponieważ widzimy w tym zagrożenie. Chcemy odwrócić lub zamknąć oczy i nie patrzeć na to, co wydarza się przed naszymi oczyma. Chcemy wrócić do naszego starego, bezpiecznego świata, gdzie nie ma nagłych zwrotów akcji i niespodzianek. Gdzie nie musimy nic zmieniać, mamy utarte zwyczaje, zachowania, bezpieczne (choć często niesatysfakcjonujące) relacje.

Poznanie siebie pomaga nam podejmować świadome decyzje i kierować własnym życiem, zamiast dryfować zgodnie z umysłowym nurtem mas. Mając większą świadomość potrafimy wybrać to, co nam odpowiada, a przyjmując coś do czego nie jesteśmy przekonani wziąć za to odpowiedzialność. Życie, zamiast być gehenną, przez którą trzeba przebrnąć, staje się okazją do ciągłego rozwoju.

SPEŁNIONE ŻYCIE

W rezultacie większej świadomości stajemy się lepszymi i bardziej spełnionymi ludźmi i rodzicami. Od naszej świadomości przecież zależy dokładnie wszystko - zależy nasz dobrostan: zdrowie, relacje, praca, poczucie własnej wartości, to ile zarabiamy, to jakie otoczenie wybieramy, jak spędzamy wolny czas, jakie cele sobie stawiamy, jak żyjemy...

Od naszej świadomości zależy czy traktujemy siebie i innych z serdecznością, wyrozumiałością i miłością, czy też jesteśmy dla siebie i innych surowi i bezwzględni. Jacy jesteśmy dla siebie, tacy jesteśmy również dla naszych dzieci - i nie zawsze potrafimy to dostrzec. A dzieci uczą się tego od nas i w swoim życiu potem kierują się tymi samymi zasadami - są wobec nas takie, jak my wobec nich.

Podsumowując, to od naszej świadomości zależy jak wygląda nasze życie i czy jesteśmy z niego zadowoleni, jak sobie radzimy z trudnościami, jak sobie radzimy z niepowodzeniami i czy odnosimy sukcesy w różnych obszarach życia. Dbając o rozwój świadomości dbamy zarówno o siebie, nasze dzieci, jak i świat, który ma szansę wówczas, stać się lepszym miejscem.

Komentarze są mile widziane :)
Możesz również zrewanżować się za artykuł: 
buycoffee.to/wychowacdziecko.pl

Komentarze