Przejdź do głównej zawartości

Jak sobie radzić ze złością na dziecko? - Inteligencja Emocjonalna


Obserwuję jak różne są przyczyny złości i jak rzadko towarzyszy temu ich świadomość, tak przydatna w panowaniu nad złością. Mam na myśli samowiedzę typu: A to dlatego się złoszczę. Poznanie przyczyny, to pierwszy krok do lepszego poradzenia sobie z tą emocją i całą sytuacją. Pięknie ujął to Haim Ginott: „Nikt z rodziców nie budzi się rano z gotowym planem uprzykrzenia dziecku życia.” Tak jakoś czasem nam to wychodzi. ;)

Bardzo ważne jest abyś spróbowała uświadomić sobie, jaka jest przyczyna Twojej złości, co ją spowodowało. Podobnie jak u dzieci, przyczyną złości u rodziców często są jakieś ich niezaspokojone potrzeby, lub takie zachowania dzieci, które zagrażają potrzebom rodziców...


Jak radzić sobie ze złością na dziecko?Czasem łatwiej nam przychodzi dostrzeganie powodów, dla których złoszczą się dzieci, a czasem wręcz przeciwnie. Za cholerę nie możemy pojąć o co chodzi. Warto więc ćwiczyć zaczynając od siebie.

Warto przyjrzeć się temu uważnie. Zadawać sobie pytania: 
- czego oczekujesz, 
- o co Ci chodzi, 
- czego potrzebujesz. 
Więcej na temat tego, jak to zrobić krok po kroku, możesz dowiedzieć się tutaj.

Potrzeby rodziców dotyczące ich dzieci mogą być bardzo różne i czasem są nieuświadomione, nienazwane. Rodzice potrzebują między innymi:

  • By dziecko było najedzone. Pewnie się martwisz, a w końcu wpadasz w złość, kiedy Twoje dziecko nie chce jeść.
  •  Aby się dobrze uczyło. Jest Ci szalenie przykro, albo i wstyd, kiedy ma słabe stopnie, a w końcu czujesz złość. Niektórzy rodzice niestety próbują ręcznie wytłumaczyć dziecku jakie to dla nich ważne. Mam nadzieję, że Ty tego nie robisz.
  •  Aby się przyzwoicie zachowywało przy ludziach. Czyli sytuacja „u cioci na imieninach”, kiedy np. Twoja pociecha daje pokaz pyskówki do kogoś dorosłego z rodziny, albo awantura w sklepie.
  •  Żeby nie niszczyło sprzętów i mebli. Dzieci często niszczą różne przedmioty, huśtają się na krześle, skaczą po kanapie, wieszają się na drzwiach, rozbijają coś, itd.

I mnóstwo innych. Warto zdawać sobie z tego sprawę. W wielu przypadkach odkrycie tej potrzeby wystarczy, aby zastanowić się nad możliwością rozwiązania problemu. Znalezienia odpowiedniego wyjścia, jak:
- wystosowania prośby,
- ustalenia zasady, 
- ograniczenia dostępu małemu dziecku.

W przyszłym tygodniu opublikuję proste do wykonania ćwiczenia na temat złości: jedno związane ze złością rodzica, jedno związane ze złością dziecka i zabawę dla rodzica z dzieckiem.Więcej ćwiczeń znajdziesz: tutaj.

Autorka artykułu: Barbara Dziobek
Małopolski Instytut Rozwoju Rodziców

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Rozwój emocjonalny dziecka - Ćwiczenia cz. 1 - Jak radzić sobie ze złością?

Ćwiczenie inteligencji emocjonalnej jest jak ruch na świeżym powietrzu - pożyteczne i zdrowe. Tak jak obiecałam, przygotowałam dla Ciebie kilka prostych ćwiczeń. Jedno z nich to zabawa z dzieckiem, ale może w niej wziąć udział cała rodzina. Dorosły człowiek zwykle bez trudu uświadamia sobie przyczyny złości - największą trudność sprawia mu zapanowanie nad sobą. Poniżej, w punkcie 1 znajdziesz baaardzo proste, sprawdzone i praktyczne wskazówki, jak radzić sobie z własną złością. Są tak proste, że większość osób znając te sposoby ignoruje je i lekceważy. Ja zachęcam do wypróbowania, bo wiem, że naprawdę działają.   W punkcie drugim umieściłam sposoby radzenia sobie ze złością dzieci. Tutaj najważniejsze jest przeprowadzenie pociechy krok po kroku przez burzę emocji. Zachęcam do korzystania z nich i na tej podstawie wypracowania własnych sposobów.  Punkt 3 zawiera ćwiczenie, które poprzez zabawę ma przede wszystkim dzieciom uświadomić, jak zmienia się wygląd, kiedy człowi

Jaki jest Twój zakres akceptacji?

Co sprawia, że jako rodzice mamy różne zakresy akceptacji? Na czym polegają główne różnice? Jakim jesteś rodzicem i czy zastanawiasz się skąd się bierze Twój zakres akceptacji? Dlaczego w zależności od dziecka zmienia się Twoja akceptacja? I czy można z tym coś zrobić? Trudno jest być przez cały czas akceptującym rodzicem dla dziecka, ponieważ jego zachowanie czasem wymaga skorygowania. Jednak czy zauważasz, że niektórzy ludzie mają tak, że nie podoba im się większość rzeczy, które robią ich dzieci? Czasem ich dzieci robią coś, co Tobie absolutnie nie przeszkadza i masz wrażenie, że właściwie nikomu by to nie przeszkadzało, a jednak ich matka lub ojciec stale zwraca im uwagę.  Różne zakresy akceptacji Ty sama możesz należeć do tej grupy rodziców, pytanie tylko, czy sobie to uświadamiasz. Są trzy grupy rodziców w zależności od zakresu akceptacji, jakim darzą swoje dzieci. Mały zakres akceptacji Jeśli należysz do wyżej opisanej grupy, to jesteś osobą o małym zakresie a

Jakie są Konsekwencje Braku Akceptacji i Dlaczego To Jest Takie Ważne Dla Ciebie i Twojego Dziecka?

O tym w jaki sposób radzisz sobie z zachowaniem dzieci, ze sobą i z wieloma sprawami w życiu, w ogromnej mierze decyduje to, jak sobie radzisz z emocjami . O tym , jak sobie radzisz z emocjami, decyduje w głównej mierze akceptacja . Również zachowanie Twojego dziecka jest zależne od tego ile akceptacji otrzymuje od Ciebie, i od drugiego z rodziców. Pragniesz, aby Twoje dziecko było szczęśliwe, pewne siebie i później czuło się w życiu spełnione, ale czy dajesz mu niezbędną do tego akceptację? Konsekwencje braku akceptacji to niezgoda na siebie, poczucie wyobcowania, czasem skłócenie i bunt nie tylko przeciwko rodzicom, ale też przeciwko sobie i wszystkim innym. Czasami do tego stopnia, że dziecko bojkotuje swoje poczynania i dorastając marnuje życie na obwinianiu siebie i innych o wszystko, co wydarza się nie po jego myśli. Zamiast cieszyć się tym, co jest, doceniać zalety i dostrzegać swoje mocne strony, zaczyna przede wszystkim wstydzić się swoich braków, i dużo czasu i energii pośw