Przejdź do głównej zawartości

Jak sobie radzić ze złością na dziecko? - Inteligencja Emocjonalna


Obserwuję jak różne są przyczyny złości i jak rzadko towarzyszy temu ich świadomość, tak przydatna w panowaniu nad złością. Mam na myśli samowiedzę typu: A to dlatego się złoszczę. Poznanie przyczyny, to pierwszy krok do lepszego poradzenia sobie z tą emocją i całą sytuacją. Pięknie ujął to Haim Ginott: „Nikt z rodziców nie budzi się rano z gotowym planem uprzykrzenia dziecku życia.” Tak jakoś czasem nam to wychodzi. ;)

Bardzo ważne jest abyś spróbowała uświadomić sobie, jaka jest przyczyna Twojej złości, co ją spowodowało. Podobnie jak u dzieci, przyczyną złości u rodziców często są jakieś ich niezaspokojone potrzeby, lub takie zachowania dzieci, które zagrażają potrzebom rodziców...


Jak radzić sobie ze złością na dziecko?Czasem łatwiej nam przychodzi dostrzeganie powodów, dla których złoszczą się dzieci, a czasem wręcz przeciwnie. Za cholerę nie możemy pojąć o co chodzi. Warto więc ćwiczyć zaczynając od siebie.

Warto przyjrzeć się temu uważnie. Zadawać sobie pytania: 
- czego oczekujesz, 
- o co Ci chodzi, 
- czego potrzebujesz. 
Więcej na temat tego, jak to zrobić krok po kroku, możesz dowiedzieć się tutaj.

Potrzeby rodziców dotyczące ich dzieci mogą być bardzo różne i czasem są nieuświadomione, nienazwane. Rodzice potrzebują między innymi:

  • By dziecko było najedzone. Pewnie się martwisz, a w końcu wpadasz w złość, kiedy Twoje dziecko nie chce jeść.
  •  Aby się dobrze uczyło. Jest Ci szalenie przykro, albo i wstyd, kiedy ma słabe stopnie, a w końcu czujesz złość. Niektórzy rodzice niestety próbują ręcznie wytłumaczyć dziecku jakie to dla nich ważne. Mam nadzieję, że Ty tego nie robisz.
  •  Aby się przyzwoicie zachowywało przy ludziach. Czyli sytuacja „u cioci na imieninach”, kiedy np. Twoja pociecha daje pokaz pyskówki do kogoś dorosłego z rodziny, albo awantura w sklepie.
  •  Żeby nie niszczyło sprzętów i mebli. Dzieci często niszczą różne przedmioty, huśtają się na krześle, skaczą po kanapie, wieszają się na drzwiach, rozbijają coś, itd.

I mnóstwo innych. Warto zdawać sobie z tego sprawę. W wielu przypadkach odkrycie tej potrzeby wystarczy, aby zastanowić się nad możliwością rozwiązania problemu. Znalezienia odpowiedniego wyjścia, jak:
- wystosowania prośby,
- ustalenia zasady, 
- ograniczenia dostępu małemu dziecku.

W przyszłym tygodniu opublikuję proste do wykonania ćwiczenia na temat złości: jedno związane ze złością rodzica, jedno związane ze złością dziecka i zabawę dla rodzica z dzieckiem.Więcej ćwiczeń znajdziesz: tutaj.

Autorka artykułu: Barbara Dziobek
Małopolski Instytut Rozwoju Rodziców

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Na jakim stopniu drabiny gniewu jesteś?

Dr Ross Campbell w swojej książce "Sztuka akceptacji" opowiedział bardzo ciekawą historię, która być może ma miejsce w wielu domach: "Byłem kiedyś z wizytą u rodziny, w której ojciec miał ogromne poczucie humoru. Mówił coś bardzo zabawnego, ilekroć jego żona lub któreś z nastolatków poruszało trudny temat. W konsekwencji żadne z nich nie nauczyło się odpowiednio wyrażać swojego gniewu, lecz uciekali się do zachowań pasywno-agresywnych. Za każdym razem, gdy chłopiec był sfrustrowany lub znalazł się w sytuacji wywołującej gniew, skarżył się na silny ból głowy. Dziewczynka zaś dawała upust swojemu gniewowi w inny sposób. Oferowała matce pomoc np. w kuchni lub przy sprzątaniu, ale wykonywała te obowiązki tak beznadziejnie, że matka miała z tego powodu jeszcze więcej pracy."

Pisząc o różnych umiejętnościach wychowawczych, często podkreślam jak ważny jest odpowiedni stosunek do złości i radzenie sobie z nią. Nie bez powodu, ponieważ doświadczenie pokazuje, że ma ona na na…

17 Sposobów Na Odreagowanie Złości Na Dziecko

Temat złości jest bardzo trudnym tematem. Przede wszystkim ze względu na nasz stosunek do tego uczucia. Jest to w ogóle jedno z najtrudniejszych zagadnień spośród wszystkich, dotyczących relacji między rodzicami a dziećmi. Czy zastanawiasz się, dlaczego? Jaka jest Twoja opinia na ten temat? Uważasz, że złość jest dobra czy zła? Jak w sposób praktyczny rodzice mogą sobie poradzić ze swoją złością? Jak mogą odreagować złość, którą czują na dziecko? Moim zdaniem, temat jest tak trudny dla wielu rodziców dlatego, że nadal złość jest powszechnie potępianym uczuciem. Pokazują to również komentarze pozostawiane pod moimi postami. Dobry przykład stanowi taka wymiana spostrzeżeń:
"złość?? irytacja?? bardzo często!! właściwie to od kilku tygodni codziennie zmagam się z własnymi emocjami (idą 3 ząbki i mały jest okropny) - w krytycznym momencie najczęściej zostawiam synka w łóżeczku na parę minut i wychodzę do pokoju obok - muszę dać sobie czas na wyciszenie, dwa głębsze wdechy i powrót &…

Kiedy dziecko czuje się niekochane?

Jest dowiedzione, że na całe nasze życie najbardziej wpływa historia naszego dzieciństwa. Są wśród nas ludzie dorośli, którzy gdy się głębiej zaczną nad tym zastanawiać, dochodzą do wniosku, że nie czuli się kochanymi dziećmi. 
Co to znaczy być niekochanym dzieckiem? 
Takie dziecko nie czuje, że się je widzi i lubi takim, jakie jest. Ma poczucie, że trzeba pasować do oczekiwań rodziców i być takie, jak sobie rodzice wyobrażają, że być powinno. Inaczej mówiąc nie może być takie, jakie jest...