Przejdź do głównej zawartości

Jak akceptacja uzdrawia zazdrość między dziećmi?

Prawie każdy rodzic, który ma więcej niż jedno dziecko zastanawia się, dlaczego dzieci są zazdrosne o siebie, kłócą się i są wobec siebie złośliwe. Nieliczni twierdzą, że ich dzieci nie są o siebie zazdrosne. Ale to nie znaczy, że nie ma zazdrości, po prostu nie wypada jej okazywać… przy rodzicach. Jednak taka postawa w niczym nie pomaga, bo zaprzeczając czemuś, nie możemy nad tym pracować. 

Jakie techniki stosują skuteczni rodzice, którym udało się zapanować nad zazdrością dzieci? Jak rozpoznają zazdrość i jak właściwie postępują, aby uniknąć konfliktów między rodzeństwem? Jak uczą swoje dzieci kochać się i szanować nawzajem? Szczególnie duża rywalizacja występuje, gdy między dziećmi jest niewielka różnica wieku. Czy wiesz, że można zmniejszyć rywalizację między dziećmi za pomocą akceptacji?

Zauważyłam, jak wiele zależy od samego rodzica. Bo to nie jest tak, że dzieci po prostu zawsze są zazdrosne o siebie i że nic nie możesz zrobić. Może się zdziwisz, ale rodzeństwo zazwyczaj rywalizuje ze sobą po to, by zwrócić na siebie Twoją uwagę.Twoje zachowanie zdecyduje, czy dzieci będą walczyć o uwagę jeszcze zacieklej, czy zaczną ze sobą współpracować. 

Oczywiście jest to też uzależnione od usposobienia danego dziecka, bo jedno jest bardziej spolegliwe, ugodowe, a drugie bardziej zawzięte. Od ich charakteru i zachowania zależy Twój zakres akceptacji dla każdego z nich. Odnosimy wrażenie, że niektóre dzieci jest nam trudniej akceptować niż inne - i tak jest. Jednak naprawdę możesz wiele zdziałać odpowiednim podejściem...

Przede wszystkim trzeba zazdrość rozpoznać. Zauważyć i przyznać, że istnieje czyli zaakceptować. Doświadczenie pokazuje, że najważniejsze, co możesz zrobić, to tak postępować, aby unikać konfliktów między rodzeństwem. Uczysz je w ten sposób, jak się kochać i szanować.

Poniżej podaję 7 sprawdzonych sposobów na zazdrość miedzy rodzeństwem. Jeśli je zastosujesz, osiągniesz wyżej wymienione cele jednocześnie. 

SIEDEM SPOSOBÓW NA ZAZDROŚĆ DZIECI:

1. Nikogo nie wyróżniaj.
2. Uczyń starsze dziecko „odpowiedzialnym” za młodsze - powiedz mu, że potrzebujesz jego pomocy, poczuje się dowartościowane i ważne.
3. Odkrywaj mocne strony maluchów i podkreślaj je.
4. Zauważaj, kiedy dzieci robią coś wspólnie i chwal za to. Dzięki pochwałom dostają jasną informację, że to, co robią, jest właściwe.
5. Doceniaj, gdy starsze pomaga młodszemu.
6. Bądź sprawiedliwy - w każdym dziecku po równo dostrzegaj coś wartościowego i mów im obojgu o tym.
7. Wymyślaj zabawy, które zbliżają rodzeństwo do siebie.

Kiedy przyjmiesz do wiadomości i zaakceptujesz fakt, że dzieci po prostu zazwyczaj są o siebie zazdrosne, będziesz uważniej i delikatniej traktować ten temat. Dzięki temu zazdrości będzie mniej i mniej cierpienia dzieci. Więcej na ten temat możesz dowiedzieć się z poradnika, który bezpłatnie możesz pobrać tutaj
A Ty jakie masz sposoby na zazdrość dzieci? Podziel się z nami w komentarzu! :) W kolejnym artykule przeczytasz o tym, jak ważna jest nasza samoświadomość w wychowaniu dzieci: Rozwój poprzez świadomość - list dziecka do rodziców.Komentarze