Przejdź do głównej zawartości

Złość rodzica na dziecko


Dzisiaj kolejny, przedostatni już krok z 12, które prowadzą do porozumienia z dzieckiem w wieku buntu dwulatka - złość rodzica na dziecko. Jeśli jeszcze nie wiesz o co chodzi, to podpowiem, że co tydzień publikuję jeden odcinek z kursu pt. "Bunt Dwulatka - 12 Małych Kroków Do Porozumienia z Dzieckiem". Jeśli interesuje Cię ten temat, możesz otrzymać całość w formie bezpłatnego kursu e-mail na swoją skrzynkę mailową zapisując się w okienku pod artykułem TUTAJ.

KROK 11. Panuj nad swoją złością

Jest wiele sytuacji, w których trudno Ci zachować spokój w obliczu zachowania dziecka. Warto wiedzieć, że bardzo często to nie zachowanie dziecka jest źródłem Twojej złości, a jedynie jej wyzwalaczem. 

Złość na dziecko pojawia się przede wszystkim wtedy, gdy czujesz bezsilność lub ogarnia Cię bezradność. Co Ci pomoże tego uniknąć? Posiadanie odpowiednich umiejętności oraz planu w razie awaryjnej sytuacji.


Zadbaj o swoje potrzeby

Złość rodzica na dziecko? Innym powodem trudności w zapanowaniu nad złością jest nie zadbanie o Twoje własne potrzeby czy wygodę. Np. jesteś zmęczona, lub spieszysz się, jesteś zdenerwowana z jakiegoś powodu, lub przygnębiona jakimś niepowodzeniem. Możesz też czuć zawstydzenie z powodu ataku złości u dziecka. 

Przyjrzyj się z dystansu momentom, kiedy złościsz się na zachowanie swojego dziecka i zauważ jak często stają się one dla Ciebie okazją do odreagowania spraw nie związanych z nim.

Nie rób awantury

Gdy dziecko zrobi Ci awanturę w miejscu publicznym w pierwszej chwili chcesz je po prostu uciszyć. Idąc za tym impulsem możesz zrobić różne rzeczy. Najgorszą z nich jest danie dziecku klapsa. Przemoc fizyczna w jakiejkolwiek postaci tylko pogarsza sprawę

Jaki przyniesie skutek? 
  • Po pierwsze powodujesz ból i poczucie niezrozumienia, a w następnej kolejności jeszcze większą bezsilność i wściekłość dziecka.
  • Po drugie uczysz dziecko, że w trudnych sytuacjach można reagować agresją i że bicie pozwala osiągnąć cel.
  • Po trzecie odbierasz dziecku poczucie własnej wartości i wiarę w Twoją miłość.


Zmień sytuację

Jeżeli czujesz, że wzbiera w tobie taka wściekłość, że masz ochotę uderzyć dziecko - zmień sytuację

1. Jeśli w tym momencie jest ktoś, kto może zająć się dzieckiem:
pozostaw je pod opieką, 
- odejdź na bok 
- i ochłoń

2. Jeśli jesteś z dzieckiem sama w domu, wyjdź do drugiego pokoju, na balkon, albo stań w otwartym oknie i przeczekaj - oddychaj powoli i głęboko. 

3. Dziecku powiedz, że jesteś bardzo zdenerwowana i że musisz odpocząć chwilę

4. Napij się wody, umyj twarz, rozpłacz się jeśli musisz dać ujście emocjom, ale nie bij dziecka.

Okaż sobie empatię

Postaraj się zagłębić w swoją potrzebę, która spowodowała irytację, złość, wybuch. 
  • Okaż sobie tyle empatii i zrozumienia ile potrzebujesz. 
  • Nie potępiaj siebie, ani nie wzbudzaj poczucia winy
  • Przeanalizuj sytuację i wyciągnij wnioski.
  • Tak samo odnieś się do dziecka. 

Ono złości się i płacze dlatego, że próbuje zaspokoić swoje potrzeby tak jak potrafi, a nie dlatego, że jest złe czy złośliwe z natury. Za chwilę, lub dwie, gdy minie Wasza złość, spojrzysz na całą sytuację z większym zrozumieniem. Specjalnie w tym celu stworzyłam kurs internetowy dla rodziców na temat tego, jak radzić sobie ze złością swoją i dziecka. Zobacz TUTAJ


Komentarze

Prześlij komentarz

Dziękuję za Twój wpis!