Przejdź do głównej zawartości

Zauważ głód kontaktu

Dzisiaj krok 2 do porozumienia z Twoim dzieckiem. Poprzednią część Poradnika Bunt Dwulatka -12 kroków do Porozumienia z Dzieckiem możesz przeczytać Tutaj.

KROK 2. Zauważ głód kontaktu

Kiedy dziecko jest wciąż głodne kontaktu fizycznego, domaga się go coraz mocniej. Żąda uwagi rodzica, wzięcia na ręce, na kolana, wspólnej zabawy, pozostawania z nim jeszcze i jeszcze... Możesz mieć wrażenie, że jest marudne i trudne, a tymczasem ono jest głodne... dotyku. Czy pozwoliłabyś swojemu dziecku być głodnym cały dzień, gdybyś wiedziała, że potrzebuje jedzenia?

Dziecko, gdy od urodzenia przebywa przez cały dzień blisko ciała matki - jak tego potrzebuje - czuje się bezpieczniej i zachowuje się spokojniej.

Sama na pewno zauważyłaś, że Twoje dziecko staje się nieznośne, kiedy jego potrzeby nie są zaspokojone. Gdy jest głodne, spragnione, zmęczone. Również wtedy, gdy nie czuje się bezpiecznie, nie może się przytulić, zostać wzięte na ręce, zasnąć blisko mamy...

Z drugiej strony dostrzegasz te momenty, gdy jest najedzone, zadowolone i nic mu nie trzeba a wtedy bawi się tak zajęte sobą i zabawą, że wydaje się jakby w ogóle Ciebie nie potrzebowało. Zastanawiasz się wtedy, co tak cicho? :)

Dziecko, które ma zaspokojone wszystkie potrzeby nie stanie się małym tyranem. Będzie spokojne, pogodne i łagodne na tyle na ile pozwala mu jego temperament. Jean Liedloff w swojej książce "W głębi kontinuum " opisując indiańskie dzieci, które są cały dzień noszone w chustach przez matki lub trzymane na rękach przez innych członków rodziny, zauważa: "Dziecko ani nie żąda, ani też nie absorbuje jej (matki) niepodzielnej uwagi, nie posiada bowiem pokładów tęsknot, zadawnionych pragnień, które by je nękały, gdy poświęca się temu, co jest tu i teraz. W zgodzie z ekonomicznym charakterem natury nie wymaga więcej, niż potrzebuje".

Ale kiedy dziecko otrzymuje mniej niż potrzebuje, będzie się upominać o więcej. 

Odpowiedz sobie na poniższe pytania, za każde TAK dodając 1 punkt:

  •  dziecko nie śpi z nami w jednym łóżku
  • dziecko śpi w oddzielnym pokoju
  • dziecko zasypia samo
  • nie noszę mojego dziecka na rękach
  • dziecko chodzi do żłobka.

Punktacja:

Im więcej masz punktów, tym pewniejsze jest, że problemy z zachowaniem dziecka są w dużym stopniu spowodowane głodem kontaktu fizycznego. Zastanów się jakie zmiany możesz wprowadzić, aby zaspokoić tę potrzebę dziecka w większym stopniu.

Moje własne doświadczenia z córkami potwierdzają obserwacje autorki. Podczas kursu podzielę się z Tobą moimi wnioskami i sprawdzonymi metodami, które jeśli zastosujesz ze zrozumieniem, pomogą Ci się uporać z Twoimi trudnościami.

A jak zachowuje się Twoje dziecko? Co działa na Twojego dwulatka uspokajająco? Podziel się w komentarzu!

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Na jakim stopniu drabiny gniewu jesteś?

Dr Ross Campbell w swojej książce "Sztuka akceptacji" opowiedział bardzo ciekawą historię, która być może ma miejsce w wielu domach: "Byłem kiedyś z wizytą u rodziny, w której ojciec miał ogromne poczucie humoru. Mówił coś bardzo zabawnego, ilekroć jego żona lub któreś z nastolatków poruszało trudny temat. W konsekwencji żadne z nich nie nauczyło się odpowiednio wyrażać swojego gniewu, lecz uciekali się do zachowań pasywno-agresywnych. Za każdym razem, gdy chłopiec był sfrustrowany lub znalazł się w sytuacji wywołującej gniew, skarżył się na silny ból głowy. Dziewczynka zaś dawała upust swojemu gniewowi w inny sposób. Oferowała matce pomoc np. w kuchni lub przy sprzątaniu, ale wykonywała te obowiązki tak beznadziejnie, że matka miała z tego powodu jeszcze więcej pracy."

Pisząc o różnych umiejętnościach wychowawczych, często podkreślam jak ważny jest odpowiedni stosunek do złości i radzenie sobie z nią. Nie bez powodu, ponieważ doświadczenie pokazuje, że ma ona na na…

17 Sposobów Na Odreagowanie Złości Na Dziecko

Temat złości jest bardzo trudnym tematem. Przede wszystkim ze względu na nasz stosunek do tego uczucia. Jest to w ogóle jedno z najtrudniejszych zagadnień spośród wszystkich, dotyczących relacji między rodzicami a dziećmi. Czy zastanawiasz się, dlaczego? Jaka jest Twoja opinia na ten temat? Uważasz, że złość jest dobra czy zła? Jak w sposób praktyczny rodzice mogą sobie poradzić ze swoją złością? Jak mogą odreagować złość, którą czują na dziecko? Moim zdaniem, temat jest tak trudny dla wielu rodziców dlatego, że nadal złość jest powszechnie potępianym uczuciem. Pokazują to również komentarze pozostawiane pod moimi postami. Dobry przykład stanowi taka wymiana spostrzeżeń:
"złość?? irytacja?? bardzo często!! właściwie to od kilku tygodni codziennie zmagam się z własnymi emocjami (idą 3 ząbki i mały jest okropny) - w krytycznym momencie najczęściej zostawiam synka w łóżeczku na parę minut i wychodzę do pokoju obok - muszę dać sobie czas na wyciszenie, dwa głębsze wdechy i powrót &…

Kiedy dziecko czuje się niekochane?

Jest dowiedzione, że na całe nasze życie najbardziej wpływa historia naszego dzieciństwa. Są wśród nas ludzie dorośli, którzy gdy się głębiej zaczną nad tym zastanawiać, dochodzą do wniosku, że nie czuli się kochanymi dziećmi. 
Co to znaczy być niekochanym dzieckiem? 
Takie dziecko nie czuje, że się je widzi i lubi takim, jakie jest. Ma poczucie, że trzeba pasować do oczekiwań rodziców i być takie, jak sobie rodzice wyobrażają, że być powinno. Inaczej mówiąc nie może być takie, jakie jest...