Przejdź do głównej zawartości

Zauważ głód kontaktu

Dzisiaj krok 2 do porozumienia z Twoim dzieckiem. Poprzednią część Poradnika Bunt Dwulatka -12 kroków do Porozumienia z Dzieckiem możesz przeczytać Tutaj.

KROK 2. Zauważ głód kontaktu

Kiedy dziecko jest wciąż głodne kontaktu fizycznego, domaga się go coraz mocniej. Żąda uwagi rodzica, wzięcia na ręce, na kolana, wspólnej zabawy, pozostawania z nim jeszcze i jeszcze... Możesz mieć wrażenie, że jest marudne i trudne, a tymczasem ono jest głodne... dotyku. Czy pozwoliłabyś swojemu dziecku być głodnym cały dzień, gdybyś wiedziała, że potrzebuje jedzenia?

Dziecko, gdy od urodzenia przebywa przez cały dzień blisko ciała matki - jak tego potrzebuje - czuje się bezpieczniej i zachowuje się spokojniej.

Sama na pewno zauważyłaś, że Twoje dziecko staje się nieznośne, kiedy jego potrzeby nie są zaspokojone. Gdy jest głodne, spragnione, zmęczone. Również wtedy, gdy nie czuje się bezpiecznie, nie może się przytulić, zostać wzięte na ręce, zasnąć blisko mamy...

Z drugiej strony dostrzegasz te momenty, gdy jest najedzone, zadowolone i nic mu nie trzeba a wtedy bawi się tak zajęte sobą i zabawą, że wydaje się jakby w ogóle Ciebie nie potrzebowało. Zastanawiasz się wtedy, co tak cicho? :)

Dziecko, które ma zaspokojone wszystkie potrzeby nie stanie się małym tyranem. Będzie spokojne, pogodne i łagodne na tyle na ile pozwala mu jego temperament. Jean Liedloff w swojej książce "W głębi kontinuum " opisując indiańskie dzieci, które są cały dzień noszone w chustach przez matki lub trzymane na rękach przez innych członków rodziny, zauważa: "Dziecko ani nie żąda, ani też nie absorbuje jej (matki) niepodzielnej uwagi, nie posiada bowiem pokładów tęsknot, zadawnionych pragnień, które by je nękały, gdy poświęca się temu, co jest tu i teraz. W zgodzie z ekonomicznym charakterem natury nie wymaga więcej, niż potrzebuje".

Ale kiedy dziecko otrzymuje mniej niż potrzebuje, będzie się upominać o więcej. 

Odpowiedz sobie na poniższe pytania, za każde TAK dodając 1 punkt:

  •  dziecko nie śpi z nami w jednym łóżku
  • dziecko śpi w oddzielnym pokoju
  • dziecko zasypia samo
  • nie noszę mojego dziecka na rękach
  • dziecko chodzi do żłobka.

Punktacja:

Im więcej masz punktów, tym pewniejsze jest, że problemy z zachowaniem dziecka są w dużym stopniu spowodowane głodem kontaktu fizycznego. Zastanów się jakie zmiany możesz wprowadzić, aby zaspokoić tę potrzebę dziecka w większym stopniu.

Moje własne doświadczenia z córkami potwierdzają obserwacje autorki. Podczas kursu podzielę się z Tobą moimi wnioskami i sprawdzonymi metodami, które jeśli zastosujesz ze zrozumieniem, pomogą Ci się uporać z Twoimi trudnościami.

A jak zachowuje się Twoje dziecko? Co działa na Twojego dwulatka uspokajająco? Podziel się w komentarzu!

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Rozwój emocjonalny dziecka - Ćwiczenia cz. 1 - Jak radzić sobie ze złością?

Ćwiczenie inteligencji emocjonalnej jest jak ruch na świeżym powietrzu - pożyteczne i zdrowe. Tak jak obiecałam, przygotowałam dla Ciebie kilka prostych ćwiczeń. Jedno z nich to zabawa z dzieckiem, ale może w niej wziąć udział cała rodzina. Dorosły człowiek zwykle bez trudu uświadamia sobie przyczyny złości - największą trudność sprawia mu zapanowanie nad sobą. Poniżej, w punkcie 1 znajdziesz baaardzo proste, sprawdzone i praktyczne wskazówki, jak radzić sobie z własną złością. Są tak proste, że większość osób znając te sposoby ignoruje je i lekceważy. Ja zachęcam do wypróbowania, bo wiem, że naprawdę działają.   W punkcie drugim umieściłam sposoby radzenia sobie ze złością dzieci. Tutaj najważniejsze jest przeprowadzenie pociechy krok po kroku przez burzę emocji. Zachęcam do korzystania z nich i na tej podstawie wypracowania własnych sposobów.  Punkt 3 zawiera ćwiczenie, które poprzez zabawę ma przede wszystkim dzieciom uświadomić, jak zmienia się wygląd, kiedy człowi

Jaki jest Twój zakres akceptacji?

Co sprawia, że jako rodzice mamy różne zakresy akceptacji? Na czym polegają główne różnice? Jakim jesteś rodzicem i czy zastanawiasz się skąd się bierze Twój zakres akceptacji? Dlaczego w zależności od dziecka zmienia się Twoja akceptacja? I czy można z tym coś zrobić? Trudno jest być przez cały czas akceptującym rodzicem dla dziecka, ponieważ jego zachowanie czasem wymaga skorygowania. Jednak czy zauważasz, że niektórzy ludzie mają tak, że nie podoba im się większość rzeczy, które robią ich dzieci? Czasem ich dzieci robią coś, co Tobie absolutnie nie przeszkadza i masz wrażenie, że właściwie nikomu by to nie przeszkadzało, a jednak ich matka lub ojciec stale zwraca im uwagę.  Różne zakresy akceptacji Ty sama możesz należeć do tej grupy rodziców, pytanie tylko, czy sobie to uświadamiasz. Są trzy grupy rodziców w zależności od zakresu akceptacji, jakim darzą swoje dzieci. Mały zakres akceptacji Jeśli należysz do wyżej opisanej grupy, to jesteś osobą o małym zakresie a

Jakie są Konsekwencje Braku Akceptacji i Dlaczego To Jest Takie Ważne Dla Ciebie i Twojego Dziecka?

O tym w jaki sposób radzisz sobie z zachowaniem dzieci, ze sobą i z wieloma sprawami w życiu, w ogromnej mierze decyduje to, jak sobie radzisz z emocjami . O tym , jak sobie radzisz z emocjami, decyduje w głównej mierze akceptacja . Również zachowanie Twojego dziecka jest zależne od tego ile akceptacji otrzymuje od Ciebie, i od drugiego z rodziców. Pragniesz, aby Twoje dziecko było szczęśliwe, pewne siebie i później czuło się w życiu spełnione, ale czy dajesz mu niezbędną do tego akceptację? Konsekwencje braku akceptacji to niezgoda na siebie, poczucie wyobcowania, czasem skłócenie i bunt nie tylko przeciwko rodzicom, ale też przeciwko sobie i wszystkim innym. Czasami do tego stopnia, że dziecko bojkotuje swoje poczynania i dorastając marnuje życie na obwinianiu siebie i innych o wszystko, co wydarza się nie po jego myśli. Zamiast cieszyć się tym, co jest, doceniać zalety i dostrzegać swoje mocne strony, zaczyna przede wszystkim wstydzić się swoich braków, i dużo czasu i energii pośw