Przejdź do głównej zawartości

Co jest najważniejsze w wychowaniu dziecka? cz.1

Jak to rozumieć i jak sobie tym nie przysporzyć kłopotów? Czy w wychowaniu potrzebne są cele? Jak je wyznaczyć? Jakie umiejętności warto posiadać i po co? Na co zwrócić uwagę i co tak naprawdę jest najważniejsze w wychowaniu?

Wychowanie dziecka przysparza rodzicom wielu problemów, albo przynajmniej rozterek. Jeśli jesteś tutaj, to szukasz odpowiedzi na konkretny problem związany z wychowaniem dziecka i jesteś w dobrym miejscu. 

Postaram się pomóc Ci w znalezieniu najlepszego możliwego rozwiązania. Jednak spróbuj spojrzeć głębiej, wtedy zauważysz, że ten problem, to wierzchołek góry lodowej...

Kiedy rozwiązanie jednego problemu wiele nie zmienia w relacjach między rodzicami i dziećmi - trzeba spojrzeć głębiej. Czasem dostrzec, że może po prostu brak Ci pewnych umiejętności i trzeba nauczyć się nowych metod postępowania, a zapomnieć o starych. 


Dlaczego tak wielu rodziców zawiodło się na tradycyjnym modelu wychowania? Jego konsekwencją były złe relacje między rodzicami i dziećmi, wzajemna niechęć, wrogość, złość na siebie i agresja. A przecież podobnie jak dziś, najważniejszym celem wychowania było, ogólnie mówiąc, przygotowanie do życia w społeczeństwie. Co się zmieniło? Co warto zmienić?

Co to w ogóle znaczy przygotować dziecko do życia w społeczeństwie? Czy zadajesz sobie to pytanie?

Pomówmy o tym bardziej szczegółowo, bo może zaczynasz już dostrzegać, że jest to sprawa najważniejsza. Dlaczego? Bo właśnie ten zbiór często nieświadomych przekonań, które masz na temat wychowania dziecka "do życia w społeczeństwie" decyduje o tym, jakie podejmujesz działania i czym się kierujesz w wychowaniu dziecka.

Decyduje o tym, jak się do niego zwracasz, jak je traktujesz, czego wymagasz... Decyduje o wyborze przedszkola, szkoły, zajęć, zabaw... 

Te przekonania składają się na fundamenty Twoich metod wychowawczych, choć nie zawsze masz tego świadomość.

No to objaśnijmy sobie, czym jest to "przygotowanie do życia w społeczeństwie". Najkrócej można to ująć w 5 najważniejszych płaszczyzn życia, na których dziecko będzie sobie dawało radę:

1. Umiejętność samodzielnego zaspokajania swoich potrzeb, od tych najprostszych do tych związanych ze swoim rozwojem. I co bardzo ważne, w sposób respektujący prawa innych członków społeczności.

2. Umiejętność współpracy z nimi dla osiągania wspólnych celów.

3. Rozumienie świata i zjawisk w nim zachodzących, na poziomie pozwalającym się orientować w otaczającej rzeczywistości.

4. Zdolność do znalezienia pracy, pasji i sposobu życia pozwalających osiągać własne, społecznie akceptowane cele.

5. Wystarczający poziom zadowolenia z życia i z samego siebie.

Ten ostatni cel – poziom zadowolenia z życia i z siebie – wydaje się wynikać w sposób naturalny z poprzednich. I tak powinno być. Gdy się go jednak nie uwzględnia od samego początku, poprzednie cele osiągane są ogromnym kosztem emocjonalnym albo wręcz w sposób kompletnie ignorujący emocje dziecka. 

Właśnie to przełożyło się na porażkę tradycyjnego modelu wychowania, który traktował dziecko przedmiotowo. Jedna z mam napisała, co przez to rozumie:

"Dla mnie, potocznie myśląc, tradycyjne wychowanie wiąże się z przemocą wobec dzieci - klapsy, brak szacunku dla dziecięcych emocji, dla dziecięcego punktu widzenia, brak wewnętrznej zgody na to, że dziecko ma własne zdanie - często odmienne od zdania rodzica, oczekiwanie, że dziecko dostosuje się do dorosłego. Innymi słowy "tradycyjne" wychowanie to brak szacunku dla dziecka." 

Właśnie to podejście spowodowało i wciąż powoduje liczne komplikacje w życiu dzieci i młodych ludzi. Są one znane pod nazwą „patologii” lub „zagrożeń” społecznych, takich jak uzależnienia, agresja, przestępczość, nerwice, fobie szkolne itd.


Stąd też coraz wyraźniej widać, że emocjonalny stan dziecka albo mówiąc inaczej – jego umiejętność radzenia sobie z emocjami, zwłaszcza emocjami negatywnymi – powinien stać się ważnym przedmiotem zainteresowania rodziców, stając się podstawową zasadą współczesnego wychowania.

Można tę zasadę określić jako przejście od zainteresowania wyłącznie intelektem i wiedzą o świecie do zainteresowania także emocjami i umiejętnością ich kontrolowania.

Bowiem umiejętność radzenia sobie z własnymi emocjami jest podstawą powodzenia w życiu. Żeby tego nauczyć swoje dziecko, należy samemu tą sztukę opanować. Dlatego pozwól, że zadam Ci pytanie: Jak radzisz sobie z własną złością? CDN

Ps. A jeśli nie chcesz dłużej zwlekać i pragniesz mieć widoczne efekty, to już 15 marca - możesz wziąć udział w warsztatach umiejętności wychowawczych: "Być bliżej siebie i swojego dziecka". Więcej na ten temat możesz dowiedzieć się TUTAJ.

Komentarze

 1. Jak odbudowac więź z nastolatkiem

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Odbudowanie więzi z nastolatkiem to bardzo złożony proces, bo brak tej więzi jest wynikiem wieloletniej pracy. Trudno dać jedną receptę. Trzeba wiedzieć więcej o konkretnej sytuacji, żeby coś doradzić. Na pewno warto rozważyć terapię, choć nie mówię, że jest na pewno konieczna.

   Usuń
 2. Ja mam dwóch synów 3 i 5 lat i kompletnie sobie nie radzę z nimi, ich nerwami i swoimi gdy już nie wiem co robić czy wyjść i płakać, przekrzyczeć ich czy stanąć na głowie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Może zastanowić się najpierw co powoduje te emocje, przyjrzeć się im z uwagą jak archeolog oglądający właśnie znalezioną kość dinozaura? Czego się dowiaduję z tej sytuacji: o mnie, o tym, co jest dla mnie ważne, o moich dzieciach, co powoduje moje emocje, kim jestem je przeżywając? Pomyśleć jakie jest ich natężenie, długość. Już samo zastanawianie się nad tymi aspektami pozwoli prawdopodobnie zmniejszyć ciśnienie, a tym samym ułatwi obmyślenie alternatywnych rozwiązań. Uruchomienie tych rozwiązań do drugi etap. Wyjście poza utarty schemat może wymagać uwagi, ale z pewnością jest możliwy. Kluczem jest oddzielenie emocji od analizy sytuacji i wykorzystanie wszystkich zasobów, jakie się posiada. A one są zawsze, tylko czasem ich w ferworze walki nie zauważamy. Powodzenia!

   Usuń
 3. Świetna sprawa. Pozdrawiam serdecznie.

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Dziękuję za Twój wpis!

Popularne posty z tego bloga

Jaki jest Twój zakres akceptacji?

Co sprawia, że jako rodzice mamy różne zakresy akceptacji? Na czym polegają główne różnice? Jakim jesteś rodzicem i czy zastanawiasz się skąd się bierze Twój zakres akceptacji? Dlaczego w zależności od dziecka zmienia się Twoja akceptacja? I czy można z tym coś zrobić? Trudno jest być przez cały czas akceptującym rodzicem dla dziecka, ponieważ jego zachowanie czasem wymaga skorygowania. Jednak czy zauważasz, że niektórzy ludzie mają tak, że nie podoba im się większość rzeczy, które robią ich dzieci? Czasem ich dzieci robią coś, co Tobie absolutnie nie przeszkadza i masz wrażenie, że właściwie nikomu by to nie przeszkadzało, a jednak ich matka lub ojciec stale zwraca im uwagę.  Różne zakresy akceptacji Ty sama możesz należeć do tej grupy rodziców, pytanie tylko, czy sobie to uświadamiasz. Są trzy grupy rodziców w zależności od zakresu akceptacji, jakim darzą swoje dzieci. Mały zakres akceptacji Jeśli należysz do wyżej opisanej grupy, to jesteś osobą o małym zakresie a

Rozwój emocjonalny dziecka - Ćwiczenia cz. 1 - Jak radzić sobie ze złością?

Ćwiczenie inteligencji emocjonalnej jest jak ruch na świeżym powietrzu - pożyteczne i zdrowe. Tak jak obiecałam, przygotowałam dla Ciebie kilka prostych ćwiczeń. Jedno z nich to zabawa z dzieckiem, ale może w niej wziąć udział cała rodzina. Dorosły człowiek zwykle bez trudu uświadamia sobie przyczyny złości - największą trudność sprawia mu zapanowanie nad sobą. Poniżej, w punkcie 1 znajdziesz baaardzo proste, sprawdzone i praktyczne wskazówki, jak radzić sobie z własną złością. Są tak proste, że większość osób znając te sposoby ignoruje je i lekceważy. Ja zachęcam do wypróbowania, bo wiem, że naprawdę działają.   W punkcie drugim umieściłam sposoby radzenia sobie ze złością dzieci. Tutaj najważniejsze jest przeprowadzenie pociechy krok po kroku przez burzę emocji. Zachęcam do korzystania z nich i na tej podstawie wypracowania własnych sposobów.  Punkt 3 zawiera ćwiczenie, które poprzez zabawę ma przede wszystkim dzieciom uświadomić, jak zmienia się wygląd, kiedy człowi

Jakie są Konsekwencje Braku Akceptacji i Dlaczego To Jest Takie Ważne Dla Ciebie i Twojego Dziecka?

O tym w jaki sposób radzisz sobie z zachowaniem dzieci, ze sobą i z wieloma sprawami w życiu, w ogromnej mierze decyduje to, jak sobie radzisz z emocjami . O tym , jak sobie radzisz z emocjami, decyduje w głównej mierze akceptacja . Również zachowanie Twojego dziecka jest zależne od tego ile akceptacji otrzymuje od Ciebie, i od drugiego z rodziców. Pragniesz, aby Twoje dziecko było szczęśliwe, pewne siebie i później czuło się w życiu spełnione, ale czy dajesz mu niezbędną do tego akceptację? Konsekwencje braku akceptacji to niezgoda na siebie, poczucie wyobcowania, czasem skłócenie i bunt nie tylko przeciwko rodzicom, ale też przeciwko sobie i wszystkim innym. Czasami do tego stopnia, że dziecko bojkotuje swoje poczynania i dorastając marnuje życie na obwinianiu siebie i innych o wszystko, co wydarza się nie po jego myśli. Zamiast cieszyć się tym, co jest, doceniać zalety i dostrzegać swoje mocne strony, zaczyna przede wszystkim wstydzić się swoich braków, i dużo czasu i energii pośw