Przejdź do głównej zawartości

Czy i Jak Karać Dzieci?

A oto czwarta i ostatnia część Mini Warsztatu Na Temat Złości i Agresji u Dzieci - wywiadu z Gazety Krakowskiej z dnia 17.10.2013, pod tytułem: Niełatwo zrozumieć dziecko - Co robić, gdy nasze dziecko sprawia problemy, czy i jak karać - z pedagogiem Barbarą Dziobek rozmawia Anna Górska. 
 Część pierwsza. Część druga. Część trzecia.

AG: I starajmy się więcej czasu poświęcać dziecku?
BD: Uniwersalnym sposobem na agresję u dzieci jest częste przytulanie. Przytulamy maluszka kilkumiesięcznego, ale potem gdy idzie do przedszkola, do szkoły, robimy to coraz rzadziej. Dziecko wraca do domu z głodem na przytulanie, a my nie mamy na to czasu. "Ściągaj buty, rozbieraj się, myj ręce, szybko." A jemu nie chce się ściągać butów, potrzebuje przytulania.

AG: Rozumiem, ale najpierw można ściągnąć buty, a potem przytulać się do woli. 

BD: Warto, by mama zdała sobie sprawę, gdy dziecko często ociąga się z wykonaniem jakiejś czynności, że to sygnał: "potrzebuje twojej uwagi". Mama jest całym światem dla niego. Co z tego, że dziecko ma już trzy latka? Zdejmijmy mu buty, pomasujmy nóżki, przytulmy. Jeśli dziecko dostanie 100% naszej uwagi przez 30 minut, tak się nasyci tym, że w końcu samo odejdzie i zajmie się swoimi rzeczami. Dzieci szybko się nudzą.

AG: Klapsem opanujemy złość?
BD: Według mnie klapsy tylko pogarszają sprawę. Dziecko, które dostanie pierwszy raz jest zszokowane, zaskoczone. Kolejny klaps - jest zawiedzione. Klaps - to duży zawód dla dziecka. Dziecko w swojej nieporadności sygnalizuje swoje uczucia i potrzeby. Co dostaje w zamian? Odpowiedź "nie". Zostaje upokorzone i zaatakowane przez rodzica - najważniejszą osobę w jego życiu.

AG: Jeżeli jednak klaps się zdarzy?
BD: Warto przeprosić dziecko. W taki sposób uczymy je, że tak się nie robi. Możemy powiedzieć: "Przepraszam cię, bardzo się zdenerwowałam, kiedy zrobiłeś to i to." Nie ma nic złego w tym, by dziecku przyznać się do błędu. Dziecku łatwiej zrozumieć, że rodzic stracił nad sobą panowanie, niż uwierzyć, że bije je "z miłości" albo "dla jego dobra". Bo to znaczy, że można uzasadnić przemoc i dziecko potem robi to samo. I wtedy słyszymy od naszej pociechy: "Uderzyłem go, bo wziął moją łopatkę".

AG: Stawianie do kąta przynosi skutki?
BD: Bez odpowiedniego komentarza kara niczego nie uczy. Rozmowa jest wystarczająca.

AG: Czasami mam wrażenie, że te rozmowy pozostają w próżni.
BD: Wszystko zależy od tego, co się mówi i jak się mówi. Poza tym jest zasadnicza różnica między karą a konsekwencją, jaką dziecko musi ponieść. Konsekwencja jest bezpośrednio związana z tym, co dziecko zrobiło. Dziecko musi na przykład naprawić szkodę lub przeprosić. Sama rozmowa o tym z dzieckiem jest dla niego karą. Bo to nie jest przyjemne.

Wymyślane przez rodziców kary często wywołują poczucie niesprawiedliwości, poniżenia , frustracji i napięcia. I ponownie, żeby zrozumieć lepiej dziecko, postawmy siebie w jego sytuacji. Jeśli w pracy popełniliśmy jakiś błąd, to rozmowa z szefem już jest dla nas wystarczająca, prawda?

AG: O , tak.
BD: Bo nie jest zbyt miło, gdy się wytyka błędy i je analizuje. Służy to temu, byśmy naprawili szkodę. Proszę zatem sobie wyobrazić, że szef po niezbyt miłej rozmowie nas dodatkowo karze za popełniony błąd.

AG: Czujemy gniew, mówimy wtedy, że przesadził.
BD: No właśnie. Podobnie jest z dziećmi. Czasem im więcej kar, tym dziecko więcej rozrabia. Rodzice zwykle zarządzają karę, bo nie wiedzą co zrobić, jak rozmawiać. Kara bywa oznaką bezradności rodziców.

Teraz możesz naprawdę poradzić sobie ze złością swojego dziecka biorąc udział w miesięcznym kursie, który opracowałam specjalnie w tym celu! :)

Komentarze

  1. Nom klapsy się zdarzają rodzicom i niektórym chyba zbyt często.

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Dziękuję za Twój wpis!

Popularne posty z tego bloga

Rozwój emocjonalny dziecka - Ćwiczenia cz. 1 - Jak radzić sobie ze złością?

Ćwiczenie inteligencji emocjonalnej jest jak ruch na świeżym powietrzu - pożyteczne i zdrowe. Tak jak obiecałam, przygotowałam dla Ciebie kilka prostych ćwiczeń. Jedno z nich to zabawa z dzieckiem, ale może w niej wziąć udział cała rodzina. Dorosły człowiek zwykle bez trudu uświadamia sobie przyczyny złości - największą trudność sprawia mu zapanowanie nad sobą. Poniżej, w punkcie 1 znajdziesz baaardzo proste, sprawdzone i praktyczne wskazówki, jak radzić sobie z własną złością. Są tak proste, że większość osób znając te sposoby ignoruje je i lekceważy. Ja zachęcam do wypróbowania, bo wiem, że naprawdę działają.   W punkcie drugim umieściłam sposoby radzenia sobie ze złością dzieci. Tutaj najważniejsze jest przeprowadzenie pociechy krok po kroku przez burzę emocji. Zachęcam do korzystania z nich i na tej podstawie wypracowania własnych sposobów.  Punkt 3 zawiera ćwiczenie, które poprzez zabawę ma przede wszystkim dzieciom uświadomić, jak zmienia się wygląd, kiedy człowi

Jaki jest Twój zakres akceptacji?

Co sprawia, że jako rodzice mamy różne zakresy akceptacji? Na czym polegają główne różnice? Jakim jesteś rodzicem i czy zastanawiasz się skąd się bierze Twój zakres akceptacji? Dlaczego w zależności od dziecka zmienia się Twoja akceptacja? I czy można z tym coś zrobić? Trudno jest być przez cały czas akceptującym rodzicem dla dziecka, ponieważ jego zachowanie czasem wymaga skorygowania. Jednak czy zauważasz, że niektórzy ludzie mają tak, że nie podoba im się większość rzeczy, które robią ich dzieci? Czasem ich dzieci robią coś, co Tobie absolutnie nie przeszkadza i masz wrażenie, że właściwie nikomu by to nie przeszkadzało, a jednak ich matka lub ojciec stale zwraca im uwagę.  Różne zakresy akceptacji Ty sama możesz należeć do tej grupy rodziców, pytanie tylko, czy sobie to uświadamiasz. Są trzy grupy rodziców w zależności od zakresu akceptacji, jakim darzą swoje dzieci. Mały zakres akceptacji Jeśli należysz do wyżej opisanej grupy, to jesteś osobą o małym zakresie a

Jakie są Konsekwencje Braku Akceptacji i Dlaczego To Jest Takie Ważne Dla Ciebie i Twojego Dziecka?

O tym w jaki sposób radzisz sobie z zachowaniem dzieci, ze sobą i z wieloma sprawami w życiu, w ogromnej mierze decyduje to, jak sobie radzisz z emocjami . O tym , jak sobie radzisz z emocjami, decyduje w głównej mierze akceptacja . Również zachowanie Twojego dziecka jest zależne od tego ile akceptacji otrzymuje od Ciebie, i od drugiego z rodziców. Pragniesz, aby Twoje dziecko było szczęśliwe, pewne siebie i później czuło się w życiu spełnione, ale czy dajesz mu niezbędną do tego akceptację? Konsekwencje braku akceptacji to niezgoda na siebie, poczucie wyobcowania, czasem skłócenie i bunt nie tylko przeciwko rodzicom, ale też przeciwko sobie i wszystkim innym. Czasami do tego stopnia, że dziecko bojkotuje swoje poczynania i dorastając marnuje życie na obwinianiu siebie i innych o wszystko, co wydarza się nie po jego myśli. Zamiast cieszyć się tym, co jest, doceniać zalety i dostrzegać swoje mocne strony, zaczyna przede wszystkim wstydzić się swoich braków, i dużo czasu i energii pośw