Przejdź do głównej zawartości

Czy i Jak Karać Dzieci?

A oto czwarta i ostatnia część Mini Warsztatu Na Temat Złości i Agresji u Dzieci - wywiadu z Gazety Krakowskiej z dnia 17.10.2013, pod tytułem: Niełatwo zrozumieć dziecko - Co robić, gdy nasze dziecko sprawia problemy, czy i jak karać - z pedagogiem Barbarą Dziobek rozmawia Anna Górska. 
 Część pierwsza. Część druga. Część trzecia.

AG: I starajmy się więcej czasu poświęcać dziecku?
BD: Uniwersalnym sposobem na agresję u dzieci jest częste przytulanie. Przytulamy maluszka kilkumiesięcznego, ale potem gdy idzie do przedszkola, do szkoły, robimy to coraz rzadziej. Dziecko wraca do domu z głodem na przytulanie, a my nie mamy na to czasu. "Ściągaj buty, rozbieraj się, myj ręce, szybko." A jemu nie chce się ściągać butów, potrzebuje przytulania.

AG: Rozumiem, ale najpierw można ściągnąć buty, a potem przytulać się do woli. 

BD: Warto, by mama zdała sobie sprawę, gdy dziecko często ociąga się z wykonaniem jakiejś czynności, że to sygnał: "potrzebuje twojej uwagi". Mama jest całym światem dla niego. Co z tego, że dziecko ma już trzy latka? Zdejmijmy mu buty, pomasujmy nóżki, przytulmy. Jeśli dziecko dostanie 100% naszej uwagi przez 30 minut, tak się nasyci tym, że w końcu samo odejdzie i zajmie się swoimi rzeczami. Dzieci szybko się nudzą.

AG: Klapsem opanujemy złość?
BD: Według mnie klapsy tylko pogarszają sprawę. Dziecko, które dostanie pierwszy raz jest zszokowane, zaskoczone. Kolejny klaps - jest zawiedzione. Klaps - to duży zawód dla dziecka. Dziecko w swojej nieporadności sygnalizuje swoje uczucia i potrzeby. Co dostaje w zamian? Odpowiedź "nie". Zostaje upokorzone i zaatakowane przez rodzica - najważniejszą osobę w jego życiu.

AG: Jeżeli jednak klaps się zdarzy?
BD: Warto przeprosić dziecko. W taki sposób uczymy je, że tak się nie robi. Możemy powiedzieć: "Przepraszam cię, bardzo się zdenerwowałam, kiedy zrobiłeś to i to." Nie ma nic złego w tym, by dziecku przyznać się do błędu. Dziecku łatwiej zrozumieć, że rodzic stracił nad sobą panowanie, niż uwierzyć, że bije je "z miłości" albo "dla jego dobra". Bo to znaczy, że można uzasadnić przemoc i dziecko potem robi to samo. I wtedy słyszymy od naszej pociechy: "Uderzyłem go, bo wziął moją łopatkę".

AG: Stawianie do kąta przynosi skutki?
BD: Bez odpowiedniego komentarza kara niczego nie uczy. Rozmowa jest wystarczająca.

AG: Czasami mam wrażenie, że te rozmowy pozostają w próżni.
BD: Wszystko zależy od tego, co się mówi i jak się mówi. Poza tym jest zasadnicza różnica między karą a konsekwencją, jaką dziecko musi ponieść. Konsekwencja jest bezpośrednio związana z tym, co dziecko zrobiło. Dziecko musi na przykład naprawić szkodę lub przeprosić. Sama rozmowa o tym z dzieckiem jest dla niego karą. Bo to nie jest przyjemne.

Wymyślane przez rodziców kary często wywołują poczucie niesprawiedliwości, poniżenia , frustracji i napięcia. I ponownie, żeby zrozumieć lepiej dziecko, postawmy siebie w jego sytuacji. Jeśli w pracy popełniliśmy jakiś błąd, to rozmowa z szefem już jest dla nas wystarczająca, prawda?

AG: O , tak.
BD: Bo nie jest zbyt miło, gdy się wytyka błędy i je analizuje. Służy to temu, byśmy naprawili szkodę. Proszę zatem sobie wyobrazić, że szef po niezbyt miłej rozmowie nas dodatkowo karze za popełniony błąd.

AG: Czujemy gniew, mówimy wtedy, że przesadził.
BD: No właśnie. Podobnie jest z dziećmi. Czasem im więcej kar, tym dziecko więcej rozrabia. Rodzice zwykle zarządzają karę, bo nie wiedzą co zrobić, jak rozmawiać. Kara bywa oznaką bezradności rodziców.

Teraz możesz naprawdę poradzić sobie ze złością swojego dziecka biorąc udział w miesięcznym kursie, który opracowałam specjalnie w tym celu! :)

Komentarze

  1. Nom klapsy się zdarzają rodzicom i niektórym chyba zbyt często.

    OdpowiedzUsuń

Publikowanie komentarza

Dziękuję za Twój wpis!

Popularne posty z tego bloga

Na jakim stopniu drabiny gniewu jesteś?

Dr Ross Campbell w swojej książce "Sztuka akceptacji" opowiedział bardzo ciekawą historię, która być może ma miejsce w wielu domach: "Byłem kiedyś z wizytą u rodziny, w której ojciec miał ogromne poczucie humoru. Mówił coś bardzo zabawnego, ilekroć jego żona lub któreś z nastolatków poruszało trudny temat. W konsekwencji żadne z nich nie nauczyło się odpowiednio wyrażać swojego gniewu, lecz uciekali się do zachowań pasywno-agresywnych. Za każdym razem, gdy chłopiec był sfrustrowany lub znalazł się w sytuacji wywołującej gniew, skarżył się na silny ból głowy. Dziewczynka zaś dawała upust swojemu gniewowi w inny sposób. Oferowała matce pomoc np. w kuchni lub przy sprzątaniu, ale wykonywała te obowiązki tak beznadziejnie, że matka miała z tego powodu jeszcze więcej pracy."

Pisząc o różnych umiejętnościach wychowawczych, często podkreślam jak ważny jest odpowiedni stosunek do złości i radzenie sobie z nią. Nie bez powodu, ponieważ doświadczenie pokazuje, że ma ona na na…

17 Sposobów Na Odreagowanie Złości Na Dziecko

Temat złości jest bardzo trudnym tematem. Przede wszystkim ze względu na nasz stosunek do tego uczucia. Jest to w ogóle jedno z najtrudniejszych zagadnień spośród wszystkich, dotyczących relacji między rodzicami a dziećmi. Czy zastanawiasz się, dlaczego? Jaka jest Twoja opinia na ten temat? Uważasz, że złość jest dobra czy zła? Jak w sposób praktyczny rodzice mogą sobie poradzić ze swoją złością? Jak mogą odreagować złość, którą czują na dziecko? Moim zdaniem, temat jest tak trudny dla wielu rodziców dlatego, że nadal złość jest powszechnie potępianym uczuciem. Pokazują to również komentarze pozostawiane pod moimi postami. Dobry przykład stanowi taka wymiana spostrzeżeń:
"złość?? irytacja?? bardzo często!! właściwie to od kilku tygodni codziennie zmagam się z własnymi emocjami (idą 3 ząbki i mały jest okropny) - w krytycznym momencie najczęściej zostawiam synka w łóżeczku na parę minut i wychodzę do pokoju obok - muszę dać sobie czas na wyciszenie, dwa głębsze wdechy i powrót &…

Kiedy dziecko czuje się niekochane?

Jest dowiedzione, że na całe nasze życie najbardziej wpływa historia naszego dzieciństwa. Są wśród nas ludzie dorośli, którzy gdy się głębiej zaczną nad tym zastanawiać, dochodzą do wniosku, że nie czuli się kochanymi dziećmi. 
Co to znaczy być niekochanym dzieckiem? 
Takie dziecko nie czuje, że się je widzi i lubi takim, jakie jest. Ma poczucie, że trzeba pasować do oczekiwań rodziców i być takie, jak sobie rodzice wyobrażają, że być powinno. Inaczej mówiąc nie może być takie, jakie jest...