Przejdź do głównej zawartości

Bunt dwulatka

Bunt dwulatka, to często pierwszy moment, kiedy zaczynasz się zastanawiać: "Po co mi było to dziecko?". ;) Pojawia się brak satysfakcji w relacji z dzieckiem, niezadowolenie, rozczarowanie i zastanawiasz się czy ta relacja może być znowu taka jak przedtem? 

Już nigdy nie będzie tak samo, ale zwróć uwagę na dwie rzeczy: czy kontakty z dzieckiem są dla Ciebie źródłem ciągłych niepokojów, czy źródłem zadowolenia? Jeśli nawet teraz jest gorzej niż źle, możesz to zmienić. 

Przede wszystkim warto wiedzieć, dlaczego dziecko się tak zachowuje i że to nie jest ani Twoja, ani jego wina. Równie ważne jest, co zrobić, jak reagować.

Skąd bierze się bunt dwulatka?

Ma on swoje źródło w uświadamianiu sobie przez dziecko, że ono i mama są dwiema odrębnymi osobami. Dziecko powoli odkrywa swoją indywidualność i pojawia się chęć sprawdzenia, co jest możliwe. Maluszek manifestuje to poprzez okazanie odrębnego zdania, powiedzenie "Nie". 

Jednak dziecko niezmiennie w tym samym czasie odczuwa też silną potrzebę bliskości i zależności. Te sprzeczne uczucia wywołują bardzo duże napięcie, które musi znaleźć ujście. Dziecięce wybuchy irytacji, napady złości są efektem nieradzenia sobie z targającymi emocjami.

Sam okres buntu jest naturalny i nie ma nic wspólnego ze złym wychowaniem dziecka. Aby załagodzić liczne sytuacje wystarczy właściwe postępowanie rodziców, dlatego do tego etapu życia dziecka warto się przygotować.  

Dowiedz się więcej

Warto wiedzieć, jakie błędy najczęściej popełniają rodzice i jak ich uniknąć. Od dziś możesz ich już więcej nie popełniać! :) Dowiedz się co robić, żeby nie podsycać buntu i złości dziecka i co najbardziej prowokuje do wybuchów z Mini Kursu Audio, który opracowałam specjalnie na ten temat.

To 4 pliki mp3, które możesz ściągnąć na telefon i słuchać w dowolnym momencie. Zawierają najnowszą wiedzę na temat złości małych dzieci, która pomoże Ci się zorientować, jakie słowa i zachowania rodziców pomagają w opanowaniu buntu, a jakie rujnują więź między rodzicami a dziećmi oraz co powinieneś zrobić, aby ją odbudować.

Dowiedz się co jeszcze oferuje Ci mini kurs audio Bunt Dwulatka. Otrzymasz go bezpłatnie zapisując się na mój newsletter. W okienku wiadomości napisz "Bunt Dwulatka". Do dzieła! :)


Komentarze

 1. Zastanawiam się nad tym buntem dwulatka. I mam pytanie do autorki bloga, jako specjalistki: Czy rodzice sposobem jaki wychowują dziecko sami zapracowują sobie na intensywność buntu? Czy może jest to kwestia charakteru, a może ani jedno ani drugie nie ma znaczenia bo 2latki tak mają?
  Myśmy od początku wszystko tłumaczyli synowi, jesteśmy cierpliwi, raczej spokojni. I teraz widzę po dziecku, że ten jego bunt jest ale absolutnie nie jest uciążliwy. Syn daje sobie wytłumaczyć absolutnie wszystko, bo jest przyzwyczajony do tłumaczeń, powtarzania po 100kroć razy. Ma 2 lata i 2 m-ce, mówi już pełnymi zdaniami i jest w stanie powiedzieć dlaczego się złości- myślę, że to ułatwia sprawę. Niemniej cały czas się zastanawiam na ile coś jest "wrodzone" a na ile rodzic ma wpływ?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ma Pani rację w tym, że ma znaczenie jedno i drugie: z jednej strony temperament dziecka, z drugiej strony zachowanie rodziców. Są dzieci spokojniejsze, łatwiejsze w prowadzeniu i dzieci, które są bardziej wojownicze i buntownicze, które wymagają od rodziców więcej cierpliwości i większych umiejętności wychowawczych.

   Dziecko, które kończy 2 lata, wchodzi w trzeci rok życia, który charakteryzuje się większą równowagą.
   Tzw. bunt dwulatka dotyczy dzieci w drugim roku życia, czyli pomiędzy 13 a 23 miesiącem życia. Na ogół objawy tzw. buntu widać od ok 15,17 miesiąca do 21 miesiąca życia.

   Na ile coś jest "wrodzone" a na ile rodzic ma wpływ? Wciąż naukowcy sobie zadają to pytanie. Ostatnio przeważa pogląd, że jednak wrodzone predyspozycje w większym stopniu decydują o naszym zachowaniu, ponieważ zachowanie jest funkcją struktury, czyli budowy ciała ("Rozwój psychiczny dziecka od 0 do 10 lat", GWP).

   Jednak trzeba pamiętać, że niewłaściwe reagowanie na zachowanie dziecka zawsze przynosi niekorzystne efekty. Dlatego warto wiedzieć, jakie błędy najczęściej popełniają rodzice i jak ich uniknąć. Zwłaszcza, kiedy czujemy się bezradni w obliczu zachowania dziecka. Ten audio kurs jest przeznaczony dla rodziców, którzy szukają wiedzy i wskazówek jak pomóc sobie i dziecku, gdy bunt się nasila i chcieliby mieć pewność, że zaproponowane metody są skuteczne, sprawdzone i mogą im zaufać.

   Usuń

Publikowanie komentarza

Dziękuję za Twój wpis!

Popularne posty z tego bloga

Na jakim stopniu drabiny gniewu jesteś?

Dr Ross Campbell w swojej książce "Sztuka akceptacji" opowiedział bardzo ciekawą historię, która być może ma miejsce w wielu domach: "Byłem kiedyś z wizytą u rodziny, w której ojciec miał ogromne poczucie humoru. Mówił coś bardzo zabawnego, ilekroć jego żona lub któreś z nastolatków poruszało trudny temat. W konsekwencji żadne z nich nie nauczyło się odpowiednio wyrażać swojego gniewu, lecz uciekali się do zachowań pasywno-agresywnych. Za każdym razem, gdy chłopiec był sfrustrowany lub znalazł się w sytuacji wywołującej gniew, skarżył się na silny ból głowy. Dziewczynka zaś dawała upust swojemu gniewowi w inny sposób. Oferowała matce pomoc np. w kuchni lub przy sprzątaniu, ale wykonywała te obowiązki tak beznadziejnie, że matka miała z tego powodu jeszcze więcej pracy."

Pisząc o różnych umiejętnościach wychowawczych, często podkreślam jak ważny jest odpowiedni stosunek do złości i radzenie sobie z nią. Nie bez powodu, ponieważ doświadczenie pokazuje, że ma ona na na…

17 Sposobów Na Odreagowanie Złości Na Dziecko

Temat złości jest bardzo trudnym tematem. Przede wszystkim ze względu na nasz stosunek do tego uczucia. Jest to w ogóle jedno z najtrudniejszych zagadnień spośród wszystkich, dotyczących relacji między rodzicami a dziećmi. Czy zastanawiasz się, dlaczego? Jaka jest Twoja opinia na ten temat? Uważasz, że złość jest dobra czy zła? Jak w sposób praktyczny rodzice mogą sobie poradzić ze swoją złością? Jak mogą odreagować złość, którą czują na dziecko? Moim zdaniem, temat jest tak trudny dla wielu rodziców dlatego, że nadal złość jest powszechnie potępianym uczuciem. Pokazują to również komentarze pozostawiane pod moimi postami. Dobry przykład stanowi taka wymiana spostrzeżeń:
"złość?? irytacja?? bardzo często!! właściwie to od kilku tygodni codziennie zmagam się z własnymi emocjami (idą 3 ząbki i mały jest okropny) - w krytycznym momencie najczęściej zostawiam synka w łóżeczku na parę minut i wychodzę do pokoju obok - muszę dać sobie czas na wyciszenie, dwa głębsze wdechy i powrót &…

Rozwój emocjonalny dziecka - Ćwiczenia cz. 1 - Jak radzić sobie ze złością?

Ćwiczenie inteligencji emocjonalnej jest jak ruch na świeżym powietrzu - pożyteczne i zdrowe. Tak jak obiecałam, przygotowałam dla Ciebie kilka prostych ćwiczeń. Jedno z nich to zabawa z dzieckiem, ale może w niej wziąć udział cała rodzina.
Dorosły człowiek zwykle bez trudu uświadamia sobie przyczyny złości - największą trudność sprawia mu zapanowanie nad sobą. Poniżej, w punkcie 1 znajdziesz baaardzo proste, sprawdzone i praktyczne wskazówki, jak radzić sobie z własną złością. Są tak proste, że większość osób znając te sposoby ignoruje je i lekceważy. Ja zachęcam do wypróbowania, bo wiem, że naprawdę działają. 
 W punkcie drugim umieściłam sposoby radzenia sobie ze złością dzieci. Tutaj najważniejsze jest przeprowadzenie pociechy krok po kroku przez burzę emocji. Zachęcam do korzystania z nich i na tej podstawie wypracowania własnych sposobów. 
Punkt 3 zawiera ćwiczenie, które poprzez zabawę ma przede wszystkim dzieciom uświadomić, jak zmienia się wygląd, kiedy człowiek się złości. To ć…