Przejdź do głównej zawartości

Bunt dwulatka

Bunt dwulatka, to często pierwszy moment, kiedy zaczynasz się zastanawiać: "Po co mi było to dziecko?". ;) Pojawia się brak satysfakcji w relacji z dzieckiem, niezadowolenie, rozczarowanie i zastanawiasz się czy ta relacja może być znowu taka jak przedtem? 

Już nigdy nie będzie tak samo, ale zwróć uwagę na dwie rzeczy: czy kontakty z dzieckiem są dla Ciebie źródłem ciągłych niepokojów, czy źródłem zadowolenia? Jeśli nawet teraz jest gorzej niż źle, możesz to zmienić. 

Przede wszystkim warto wiedzieć, dlaczego dziecko się tak zachowuje i że to nie jest ani Twoja, ani jego wina. Równie ważne jest, co zrobić, jak reagować.

Skąd bierze się bunt dwulatka?

Ma on swoje źródło w uświadamianiu sobie przez dziecko, że ono i mama są dwiema odrębnymi osobami. Dziecko powoli odkrywa swoją indywidualność i pojawia się chęć sprawdzenia, co jest możliwe. Maluszek manifestuje to poprzez okazanie odrębnego zdania, powiedzenie "Nie". 

Jednak dziecko niezmiennie w tym samym czasie odczuwa też silną potrzebę bliskości i zależności. Te sprzeczne uczucia wywołują bardzo duże napięcie, które musi znaleźć ujście. Dziecięce wybuchy irytacji, napady złości są efektem nieradzenia sobie z targającymi emocjami.

Sam okres buntu jest naturalny i nie ma nic wspólnego ze złym wychowaniem dziecka. Aby załagodzić liczne sytuacje wystarczy właściwe postępowanie rodziców, dlatego do tego etapu życia dziecka warto się przygotować.  

Dowiedz się więcej

Warto wiedzieć, jakie błędy najczęściej popełniają rodzice i jak ich uniknąć. Od dziś możesz ich już więcej nie popełniać! :) Dowiedz się co robić, żeby nie podsycać buntu i złości dziecka i co najbardziej prowokuje do wybuchów z Mini Kursu Audio, który opracowałam specjalnie na ten temat.

To 4 pliki mp3, które możesz ściągnąć na telefon i słuchać w dowolnym momencie. Zawierają najnowszą wiedzę na temat złości małych dzieci, która pomoże Ci się zorientować, jakie słowa i zachowania rodziców pomagają w opanowaniu buntu, a jakie rujnują więź między rodzicami a dziećmi oraz co powinieneś zrobić, aby ją odbudować.

Dowiedz się co jeszcze oferuje Ci mini kurs audio Bunt Dwulatka. Otrzymasz go bezpłatnie zapisując się na mój newsletter. W okienku wiadomości napisz "Bunt Dwulatka". Do dzieła! :)


Komentarze

 1. Zastanawiam się nad tym buntem dwulatka. I mam pytanie do autorki bloga, jako specjalistki: Czy rodzice sposobem jaki wychowują dziecko sami zapracowują sobie na intensywność buntu? Czy może jest to kwestia charakteru, a może ani jedno ani drugie nie ma znaczenia bo 2latki tak mają?
  Myśmy od początku wszystko tłumaczyli synowi, jesteśmy cierpliwi, raczej spokojni. I teraz widzę po dziecku, że ten jego bunt jest ale absolutnie nie jest uciążliwy. Syn daje sobie wytłumaczyć absolutnie wszystko, bo jest przyzwyczajony do tłumaczeń, powtarzania po 100kroć razy. Ma 2 lata i 2 m-ce, mówi już pełnymi zdaniami i jest w stanie powiedzieć dlaczego się złości- myślę, że to ułatwia sprawę. Niemniej cały czas się zastanawiam na ile coś jest "wrodzone" a na ile rodzic ma wpływ?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ma Pani rację w tym, że ma znaczenie jedno i drugie: z jednej strony temperament dziecka, z drugiej strony zachowanie rodziców. Są dzieci spokojniejsze, łatwiejsze w prowadzeniu i dzieci, które są bardziej wojownicze i buntownicze, które wymagają od rodziców więcej cierpliwości i większych umiejętności wychowawczych.

   Dziecko, które kończy 2 lata, wchodzi w trzeci rok życia, który charakteryzuje się większą równowagą.
   Tzw. bunt dwulatka dotyczy dzieci w drugim roku życia, czyli pomiędzy 13 a 23 miesiącem życia. Na ogół objawy tzw. buntu widać od ok 15,17 miesiąca do 21 miesiąca życia.

   Na ile coś jest "wrodzone" a na ile rodzic ma wpływ? Wciąż naukowcy sobie zadają to pytanie. Ostatnio przeważa pogląd, że jednak wrodzone predyspozycje w większym stopniu decydują o naszym zachowaniu, ponieważ zachowanie jest funkcją struktury, czyli budowy ciała ("Rozwój psychiczny dziecka od 0 do 10 lat", GWP).

   Jednak trzeba pamiętać, że niewłaściwe reagowanie na zachowanie dziecka zawsze przynosi niekorzystne efekty. Dlatego warto wiedzieć, jakie błędy najczęściej popełniają rodzice i jak ich uniknąć. Zwłaszcza, kiedy czujemy się bezradni w obliczu zachowania dziecka. Ten audio kurs jest przeznaczony dla rodziców, którzy szukają wiedzy i wskazówek jak pomóc sobie i dziecku, gdy bunt się nasila i chcieliby mieć pewność, że zaproponowane metody są skuteczne, sprawdzone i mogą im zaufać.

   Usuń

Prześlij komentarz

Dziękuję za Twój wpis!

Popularne posty z tego bloga

Jaki jest Twój zakres akceptacji?

Co sprawia, że jako rodzice mamy różne zakresy akceptacji? Na czym polegają główne różnice? Jakim jesteś rodzicem i czy zastanawiasz się skąd się bierze Twój zakres akceptacji? Dlaczego w zależności od dziecka zmienia się Twoja akceptacja? I czy można z tym coś zrobić? Trudno jest być przez cały czas akceptującym rodzicem dla dziecka, ponieważ jego zachowanie czasem wymaga skorygowania. Jednak czy zauważasz, że niektórzy ludzie mają tak, że nie podoba im się większość rzeczy, które robią ich dzieci? Czasem ich dzieci robią coś, co Tobie absolutnie nie przeszkadza i masz wrażenie, że właściwie nikomu by to nie przeszkadzało, a jednak ich matka lub ojciec stale zwraca im uwagę.  Różne zakresy akceptacji Ty sama możesz należeć do tej grupy rodziców, pytanie tylko, czy sobie to uświadamiasz. Są trzy grupy rodziców w zależności od zakresu akceptacji, jakim darzą swoje dzieci. Mały zakres akceptacji Jeśli należysz do wyżej opisanej grupy, to jesteś osobą o małym zakresie a

Rozwój emocjonalny dziecka - Ćwiczenia cz. 1 - Jak radzić sobie ze złością?

Ćwiczenie inteligencji emocjonalnej jest jak ruch na świeżym powietrzu - pożyteczne i zdrowe. Tak jak obiecałam, przygotowałam dla Ciebie kilka prostych ćwiczeń. Jedno z nich to zabawa z dzieckiem, ale może w niej wziąć udział cała rodzina. Dorosły człowiek zwykle bez trudu uświadamia sobie przyczyny złości - największą trudność sprawia mu zapanowanie nad sobą. Poniżej, w punkcie 1 znajdziesz baaardzo proste, sprawdzone i praktyczne wskazówki, jak radzić sobie z własną złością. Są tak proste, że większość osób znając te sposoby ignoruje je i lekceważy. Ja zachęcam do wypróbowania, bo wiem, że naprawdę działają.   W punkcie drugim umieściłam sposoby radzenia sobie ze złością dzieci. Tutaj najważniejsze jest przeprowadzenie pociechy krok po kroku przez burzę emocji. Zachęcam do korzystania z nich i na tej podstawie wypracowania własnych sposobów.  Punkt 3 zawiera ćwiczenie, które poprzez zabawę ma przede wszystkim dzieciom uświadomić, jak zmienia się wygląd, kiedy człowi

Jakie są Konsekwencje Braku Akceptacji i Dlaczego To Jest Takie Ważne Dla Ciebie i Twojego Dziecka?

O tym w jaki sposób radzisz sobie z zachowaniem dzieci, ze sobą i z wieloma sprawami w życiu, w ogromnej mierze decyduje to, jak sobie radzisz z emocjami . O tym , jak sobie radzisz z emocjami, decyduje w głównej mierze akceptacja . Również zachowanie Twojego dziecka jest zależne od tego ile akceptacji otrzymuje od Ciebie, i od drugiego z rodziców. Pragniesz, aby Twoje dziecko było szczęśliwe, pewne siebie i później czuło się w życiu spełnione, ale czy dajesz mu niezbędną do tego akceptację? Konsekwencje braku akceptacji to niezgoda na siebie, poczucie wyobcowania, czasem skłócenie i bunt nie tylko przeciwko rodzicom, ale też przeciwko sobie i wszystkim innym. Czasami do tego stopnia, że dziecko bojkotuje swoje poczynania i dorastając marnuje życie na obwinianiu siebie i innych o wszystko, co wydarza się nie po jego myśli. Zamiast cieszyć się tym, co jest, doceniać zalety i dostrzegać swoje mocne strony, zaczyna przede wszystkim wstydzić się swoich braków, i dużo czasu i energii pośw