Przejdź do głównej zawartości

Bunt dwulatka


Bunt dwulatka, to często pierwszy moment, kiedy zaczynasz się zastanawiać: "Po co mi było to dziecko?" Pojawia się brak satysfakcji w relacji z dzieckiem, niezadowolenie, rozczarowanie i zastanawiasz się, czy ta relacja może być znowu taka jak przedtem? 


Już nigdy nie będzie tak samo, ale zwróć uwagę na dwie rzeczy: czy kontakty z dzieckiem są dla Ciebie źródłem ciągłych niepokojów, czy źródłem zadowolenia? Jeśli nawet teraz jest gorzej niż źle, możesz to zmienić. 

Przede wszystkim warto wiedzieć, dlaczego dziecko się tak zachowuje i że to nie jest ani Twoja, ani jego wina. Równie ważne jest, aby wiedzieć co zrobić i jak reagować. Możesz wszystko, co musisz wiedzieć na ten temat, otrzymać wraz z bezpłatnym kursem email "12 Małych Kroków do Porozumienia z Dzieckiem". 

Poznaj 12 kroków, które pozwolą Ci inaczej spojrzeć na zachowanie dziecka i dostarczą praktycznych i skutecznych wskazówek. Zapisz się i pożegnaj z buntem dwulatka! >>Zapisuję się<<

Skąd bierze się bunt dwulatka?

Ma on swoje źródło w uświadamianiu sobie przez dziecko, że ono i mama są dwiema odrębnymi osobami. Dziecko powoli odkrywa swoją indywidualność i pojawia się chęć sprawdzenia, co jest możliwe. Maluszek manifestuje to poprzez okazanie odrębnego zdania, powiedzenie "Nie". 

Jednak dziecko niezmiennie w tym samym czasie odczuwa też silną potrzebę bliskości i zależności. Te sprzeczne uczucia wywołują bardzo duże napięcie, które musi znaleźć ujście. Dziecięce wybuchy irytacji, napady złości są efektem nieradzenia sobie z targającymi emocjami.

Sam okres buntu jest naturalny i nie ma nic wspólnego ze złym wychowaniem dziecka. Aby załagodzić liczne sytuacje wystarczy właściwe postępowanie rodziców, dlatego do tego etapu życia dziecka warto się przygotować.  

Dowiedz się więcej

Warto wiedzieć, jakie błędy najczęściej popełniają rodzice i jak ich uniknąć. Od dziś możesz ich już więcej nie popełniać. Dowiedz się co robić, żeby nie podsycać buntu i złości dziecka i co najbardziej prowokuje do wybuchów z Kursu Audio Bunt Dwulatka, który opracowałam specjalnie na ten temat.

To 4 pliki audio, które możesz przesłuchać na komputerze lub ściągnąć na telefon i słuchać w dowolnym momencie. Zawierają najnowszą wiedzę na temat złości małych dzieci, która pomoże Ci się zorientować, jakie słowa i zachowania rodziców pomagają w opanowaniu buntu, a jakie rujnują więź między rodzicami a dziećmi oraz co powinieneś zrobić, aby ją odbudować.

W gratisie możesz go otrzymać jako dodatek do kursu na temat radzenia sobie ze złością "Rozumiem Twoją Złość", albo możesz kurs Bunt Dwulatka otrzymać w zamian za wsparcia dla WychowacDziecko.pl poprzez kupienie wirtualnej kawy :) Klikasz na zamieszczony tutaj link:  buycoffee.to/wychowacdziecko.pl i wybierasz wirtualną Latte, a w wiadomości wpisujesz "Audio Kurs Bunt Dwulatka". Na podany adres email otrzymujesz kurs. Komentarze jak zwykle są mile widziane :) Do usłyszenia! :)

Autorka artykułów 

Barbara Dziobek - rodzic, pedagog, coach i trener, specjalista terapii RTZ

Pasjonatka świadomego rodzicielstwa, autorka artykułów, poradników, warsztatów, kursów on-line dla rodziców. Specjalizuje się w radzeniu sobie z trudnymi emocjami oraz uzdrawianiu relacji rodzice - dzieci. Podkreśla, jak ważna jest świadomość w wychowaniu. Prowadzi rodziców do ich własnego rozwoju poprzez wgląd i lepsze poznanie samego siebie, co skutkuje stworzeniem szczęśliwych i harmonijnych związków... WięcejKomentarze

 1. Zastanawiam się nad tym buntem dwulatka. I mam pytanie do autorki bloga, jako specjalistki: Czy rodzice sposobem jaki wychowują dziecko sami zapracowują sobie na intensywność buntu? Czy może jest to kwestia charakteru, a może ani jedno ani drugie nie ma znaczenia bo 2latki tak mają?
  Myśmy od początku wszystko tłumaczyli synowi, jesteśmy cierpliwi, raczej spokojni. I teraz widzę po dziecku, że ten jego bunt jest ale absolutnie nie jest uciążliwy. Syn daje sobie wytłumaczyć absolutnie wszystko, bo jest przyzwyczajony do tłumaczeń, powtarzania po 100kroć razy. Ma 2 lata i 2 m-ce, mówi już pełnymi zdaniami i jest w stanie powiedzieć dlaczego się złości- myślę, że to ułatwia sprawę. Niemniej cały czas się zastanawiam na ile coś jest "wrodzone" a na ile rodzic ma wpływ?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ma Pani rację w tym, że ma znaczenie jedno i drugie: z jednej strony temperament dziecka, z drugiej strony zachowanie rodziców. Są dzieci spokojniejsze, łatwiejsze w prowadzeniu i dzieci, które są bardziej wojownicze i buntownicze, które wymagają od rodziców więcej cierpliwości i większych umiejętności wychowawczych.

   Dziecko, które kończy 2 lata, wchodzi w trzeci rok życia, który charakteryzuje się większą równowagą.
   Tzw. bunt dwulatka dotyczy dzieci w drugim roku życia, czyli pomiędzy 13 a 23 miesiącem życia. Na ogół objawy tzw. buntu widać od ok 15,17 miesiąca do 21 miesiąca życia.

   Na ile coś jest "wrodzone" a na ile rodzic ma wpływ? Wciąż naukowcy sobie zadają to pytanie. Ostatnio przeważa pogląd, że jednak wrodzone predyspozycje w większym stopniu decydują o naszym zachowaniu, ponieważ zachowanie jest funkcją struktury, czyli budowy ciała ("Rozwój psychiczny dziecka od 0 do 10 lat", GWP).

   Jednak trzeba pamiętać, że niewłaściwe reagowanie na zachowanie dziecka zawsze przynosi niekorzystne efekty. Dlatego warto wiedzieć, jakie błędy najczęściej popełniają rodzice i jak ich uniknąć. Zwłaszcza, kiedy czujemy się bezradni w obliczu zachowania dziecka. Ten audio kurs jest przeznaczony dla rodziców, którzy szukają wiedzy i wskazówek jak pomóc sobie i dziecku, gdy bunt się nasila i chcieliby mieć pewność, że zaproponowane metody są skuteczne, sprawdzone i mogą im zaufać.

   Usuń

Prześlij komentarz

Dziękuję za Twój wpis!