Przejdź do głównej zawartości

Bunt Dwulatka - Poznaj naturę dziecka

Oto przed Tobą kolejny z serii artykułów, który stał się częścią kursu dla rodziców na temat wieku buntu i przekory u dzieci: 12 Małych Kroków do Porozumienia z Dzieckiem. Jeśli trafiłaś tu przypadkiem i chciałabyś poznać nowe spojrzenie na ten temat, znajdujące się we  wprowadzeniu do kursu i każdą z mega ważnych części - to możesz się zapisać na ten całkowicie bezpłatny kurs e-mail dla rodziców teraz. 

Bunt Dwulatka - 12 Małych Kroków do Porozumienia z Dzieckiem 
12 dniowy darmowy kurs mailowy od specjalisty w wychowaniu i radzeniu sobie ze złością i agresją dzieci. Poznaj 12 kroków, które pozwolą Ci inaczej spojrzeć na zachowanie dziecka i dostarczą praktycznych i skutecznych wskazówek. Zapisz się i pożegnaj z buntem dwulatka! >>Zapisuję się<<

A teraz... Zaczynamy! I zaczynamy od cytatu z książki Jean Liedloff "W głębi kontinuum", która mnie zainspirowała do stworzenia tego kursu: "Przedmiotem aktywności dziecka przede wszystkim jest rozwiniecie własnej niezależności. Pomaganie mu w mniejszej lub większej mierze, niż tego potrzebuje, zmierza do udaremnienia tego dążenia."

W Kursie znajdziesz 12 następujących kroków:

1. Poznaj naturę dziecka
2. Zauważ głód kontaktu
3. Nie odmawiaj
4. Tego nie rób!
5. Bądź mądrzejszy
6. Pokazuj jasne reguły
7. Zrozum potrzeby dziecka
8. Naucz się właściwie reagować
9. Miej plan na wybuch w miejscu publicznym
10. Zaakceptuj i nazwij uczucia
11. Panuj nad swoją złością
12. Zauważ potrzeby

Ale zacznijmy od zastanowienia się nad pewna kwestią, mianowicie: Dlaczego bunt dwulatka dotyczy jednych dzieci a innych nie? Jaka jest tego przyczyna i czy można ten fakt wykorzystać, aby pomóc sobie?

Kurs ten jest oparty nie tylko na wiedzy, jaką zdobyłam, ale również na moim doświadczeniu życiowym, ponieważ mam dwoje dzieci i każde z nich w inny sposób przeszło ten okres zwany buntem dwulatka. Obserwacje i wnioski jakie wyciągnęłam pokrywają się z punktem widzenia licznych autorytetów w dziedzinie wychowania związanych z nurtem rodzicielstwa bliskości.

Pracując przez wiele lat z rodzicami zauważyłam, że pomimo posiadania sporej wiedzy często nie potrafią jej zastosować. Nie zawsze tak się zdarza, natomiast jest tak wtedy, gdy rodzice nie rozumieją do końca powodów, dla których mają użyć określonej metody. Albo nie znają przyczyny, dla której zachowanie dziecka jest właśnie takie.

Przyjęłam, że chcesz o tym wiedzieć i że ten kurs da Ci znacznie więcej niż kilka technicznych wskazówek. Dzięki niemu zrozumiesz nie tylko co i jak zrobić, ale pomoże Ci to również zapobiec tego typu problemom w przyszłości. Potrzebujesz do tego zrozumieć jaka jest natura dziecka i przyjąć, że jest ona dobra.

Dzisiaj przedstawię Ci pierwszy krok, jaki musisz zrobić w kierunku porozumienia z Twoim dzieckiem. Brzmi on:

1. Poznaj naturę dziecka

Pierwsza i najważniejsza zasada jest taka, że dziecko w naturalny sposób odpowiada na oczekiwania rodzica. Można powiedzieć, że jest to program, z którym dziecko przychodzi na świat. Taka jest jego rola, bo mały człowiek, tak jak wszyscy ludzie, jest istotą społeczną, która przystosowuje się do otoczenia poprzez odpowiadanie na oczekiwania tego otoczenia. 

Dlatego: Spodziewaj się po dziecku najlepszego. 

Z drugiej strony dziecko oczekuje od swojego otoczenia, od swoich rodziców, że będą zaspokajali jego potrzeby. Dziecko, którego potrzeby nie są zaspokojone w wystarczającym stopniu, staje się napięte, niespokojne, płaczliwe i nerwowe.

Takie właśnie są często dzieci w naszej kulturze, ponieważ:
- są rzadko noszone z obawy rozpieszczenia,
- śpią same w osobnych łóżeczkach,
- a nawet z dala od rodziców w osobnych pokojach
...dlatego nie mają w wystarczającym stopniu zaspokojonej potrzeby fizycznej bliskości.

Dwulatki cierpią z tego powodu tak samo jak niemowlęta. Czują się jakbyśmy wydzielali im bardzo skąpe racje żywnościowe. Pomyśl: Co możesz zrobić dla swojego dziecka, aby to zmienić?

Zrób pierwszy krok i poznaj naturę swojego dziecka: ono potrzebuje fizycznego kontaktu jak powietrza, jedzenia i snu! Jakie zmiany wprowadzisz do Waszych relacji? Podziel się w komentarzu! :)

Autorka artykułów 

Barbara Dziobek - rodzic, pedagog, coach i trener, specjalista terapii RTZ

Pasjonatka świadomego rodzicielstwa, autorka artykułów, poradników, warsztatów, kursów on-line dla rodziców. Specjalizuje się w radzeniu sobie z trudnymi emocjami oraz uzdrawianiu relacji rodzice - dzieci. Podkreśla, jak ważna jest świadomość w wychowaniu. Prowadzi rodziców do ich własnego rozwoju poprzez wgląd i lepsze poznanie samego siebie, co skutkuje stworzeniem szczęśliwych i harmonijnych związków... Więcej

Komentarze