Przejdź do głównej zawartości

Rodzeństwo i zazdrość - cz1. Jedynak

Rodzeństwo i zazdrość. Zazdrosne dzieci... Skąd się bierze zazdrość u dzieci? Dlaczego Twój jedynak jest zazdrosny, gdy w rodzinie pojawia się drugie dziecko. Jak przygotować dziecko na przyjście rodzeństwa na świat?

Starszy brat, starsza siostra... Dlaczego rodzeństwo rywalizuje ze sobą o miłość rodziców? Gdy w domu pojawia się drugie dziecko, pierwsze reaguje zazdrością. Jak dać każdemu dziecku tyle miłości, ile potrzebuje, tak żeby nie czuło się opuszczone i niekochane? 

Kolejność narodzin zwykle ma wpływ na to, kto jest bardziej zazdrosny. Czy ma wpływ, i jak duży, na charakter i zachowanie Twojego dziecka? Wiadomo już, że kolejność narodzin jest ważna w kształtowaniu się usposobienia. Dlaczego? 

Pierwszy poród jest zwykle najtrudniejszy, a wychowanie pierworodnego to... wielki eksperyment. Bywa, że rodzice oczekują od pierwszego dziecka Bóg wie czego... Często w głębi duszy pragną, aby spełniło ich własne niezrealizowane marzenia. 

Świadomie i nieświadomie zachęcają starsze rodzeństwo do coraz większych wysiłków. Dlatego takie dzieci zwykle zaczynają chodzić i mówić bardzo wcześnie. 

Badania pokazują, że najstarsze dzieci są poważniejsze, sprawiają wrażenie trochę spiętych, chętnie się uczą i na ogół mają opinię zdolnych i pilnych uczniów... W dorosłym życiu mają problemy z asertywnością. Starszy brat jest mniej asertywny od młodszej siostry, a starsza siostra jest mniej asertywna od młodszego brata. 

Trudno im odmawiać szefowi czy współpracownikom. Raczej się przepracują, niż odmówią wykonania czarnej roboty czy zostania po godzinach. Wpojone w dzieciństwie poczucie obowiązku bycia "asystentem" rodziców i wzorem dla rodzeństwa sprawia, że wszystko wiedzą najlepiej i przejmują obowiązki innych pracowników, bo tamci "nie zrobiliby tego jak trzeba".... ciąg dalszy nastąpi... :)

Zgadzasz się z tym? Podziel się tym, co myślisz. :)

Komentarze

 1. Dziękuję za te charakterystyki wynikające z kolejności pojawienia się w rodzinie. Pozwoliły mi lepiej zrozumieć siebie i moich synów. Czy mogę prosić o opis jedynka? ;-)
  Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 2. Cieszę się, że ten artykuł pomógł Ci lepiej zrozumieć siebie i dziecko. Wkrótce będzie można dowiedzieć się więcej na ten temat z Bezpłatnego E-Mailowego Kursu "Zazdrość Dzieci", który już jest w przygotowaniu. :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Ja jestem jedynaczką i wypisz wymaluj to jestem ja. :) Sama mam dwójkę i czekam na więcej na temat zazdrości! :)

  OdpowiedzUsuń

Publikowanie komentarza

Dziękuję za Twój wpis!

Popularne posty z tego bloga

Rozwój emocjonalny dziecka - Ćwiczenia cz. 1 - Jak radzić sobie ze złością?

Ćwiczenie inteligencji emocjonalnej jest jak ruch na świeżym powietrzu - pożyteczne i zdrowe. Tak jak obiecałam, przygotowałam dla Ciebie kilka prostych ćwiczeń. Jedno z nich to zabawa z dzieckiem, ale może w niej wziąć udział cała rodzina. Dorosły człowiek zwykle bez trudu uświadamia sobie przyczyny złości - największą trudność sprawia mu zapanowanie nad sobą. Poniżej, w punkcie 1 znajdziesz baaardzo proste, sprawdzone i praktyczne wskazówki, jak radzić sobie z własną złością. Są tak proste, że większość osób znając te sposoby ignoruje je i lekceważy. Ja zachęcam do wypróbowania, bo wiem, że naprawdę działają.   W punkcie drugim umieściłam sposoby radzenia sobie ze złością dzieci. Tutaj najważniejsze jest przeprowadzenie pociechy krok po kroku przez burzę emocji. Zachęcam do korzystania z nich i na tej podstawie wypracowania własnych sposobów.  Punkt 3 zawiera ćwiczenie, które poprzez zabawę ma przede wszystkim dzieciom uświadomić, jak zmienia się wygląd, kiedy człowi

Na jakim stopniu drabiny gniewu jesteś?

Dr Ross Campbell w swojej książce "Sztuka akceptacji" opowiedział bardzo ciekawą historię, która być może ma miejsce w wielu domach: "Byłem kiedyś z wizytą u rodziny, w której ojciec miał ogromne poczucie humoru. Mówił coś bardzo zabawnego, ilekroć jego żona lub któreś z nastolatków poruszało trudny temat. W konsekwencji żadne z nich nie nauczyło się odpowiednio wyrażać swojego gniewu, lecz uciekali się do zachowań pasywno-agresywnych. Za każdym razem, gdy chłopiec był sfrustrowany lub znalazł się w sytuacji wywołującej gniew, skarżył się na silny ból głowy. Dziewczynka zaś dawała upust swojemu gniewowi w inny sposób. Oferowała matce pomoc np. w kuchni lub przy sprzątaniu, ale wykonywała te obowiązki tak beznadziejnie, że matka miała z tego powodu jeszcze więcej pracy." Pisząc o różnych umiejętnościach wychowawczych, często podkreślam jak ważny jest odpowiedni stosunek do złości i radzenie sobie z nią. Nie bez powodu, ponieważ doświadczenie pokazuje, że ma ona na

17 Sposobów Na Odreagowanie Złości Na Dziecko

Temat złości jest bardzo trudnym tematem. Przede wszystkim ze względu na nasz stosunek do tego uczucia. Jest to w ogóle jedno z najtrudniejszych zagadnień spośród wszystkich, dotyczących relacji między rodzicami a dziećmi. Czy zastanawiasz się, dlaczego? Jaka jest Twoja opinia na ten temat? Uważasz, że złość jest dobra czy zła? Jak w sposób praktyczny rodzice mogą sobie poradzić ze swoją złością? Jak mogą odreagować złość, którą czują na dziecko?   Moim zdaniem, temat jest tak trudny dla wielu rodziców dlatego, że nadal złość jest powszechnie potępianym uczuciem. Pokazują to również komentarze pozostawiane pod moimi postami. Dobry przykład stanowi taka wymiana spostrzeżeń: " złość?? irytacja?? bardzo często!! właściwie to od kilku tygodni codziennie zmagam się z własnymi emocjami (idą 3 ząbki i mały jest okropny) - w krytycznym momencie najczęściej zostawiam synka w łóżeczku na parę minut i wychodzę do pokoju obok - muszę dać sobie czas na wyciszenie, dwa głębsze w