Przejdź do głównej zawartości

Rodzeństwo i zazdrość - cz1. Jedynak

Rodzeństwo i zazdrość. Zazdrosne dzieci... Skąd się bierze zazdrość u dzieci? Dlaczego Twój jedynak jest zazdrosny, gdy w rodzinie pojawia się drugie dziecko. Jak przygotować dziecko na przyjście rodzeństwa na świat?

Starszy brat, starsza siostra... Dlaczego rodzeństwo rywalizuje ze sobą o miłość rodziców? Gdy w domu pojawia się drugie dziecko, pierwsze reaguje zazdrością. Jak dać każdemu dziecku tyle miłości, ile potrzebuje, tak żeby nie czuło się opuszczone i niekochane? 

Kolejność narodzin zwykle ma wpływ na to, kto jest bardziej zazdrosny. Czy ma wpływ, i jak duży, na charakter i zachowanie Twojego dziecka? Wiadomo już, że kolejność narodzin jest ważna w kształtowaniu się usposobienia. Dlaczego? 

Pierwszy poród jest zwykle najtrudniejszy, a wychowanie pierworodnego to... wielki eksperyment. Bywa, że rodzice oczekują od pierwszego dziecka Bóg wie czego... Często w głębi duszy pragną, aby spełniło ich własne niezrealizowane marzenia. 

Świadomie i nieświadomie zachęcają starsze rodzeństwo do coraz większych wysiłków. Dlatego takie dzieci zwykle zaczynają chodzić i mówić bardzo wcześnie. 

Badania pokazują, że najstarsze dzieci są poważniejsze, sprawiają wrażenie trochę spiętych, chętnie się uczą i na ogół mają opinię zdolnych i pilnych uczniów... W dorosłym życiu mają problemy z asertywnością. Starszy brat jest mniej asertywny od młodszej siostry, a starsza siostra jest mniej asertywna od młodszego brata. 

Trudno im odmawiać szefowi czy współpracownikom. Raczej się przepracują, niż odmówią wykonania czarnej roboty czy zostania po godzinach. Wpojone w dzieciństwie poczucie obowiązku bycia "asystentem" rodziców i wzorem dla rodzeństwa sprawia, że wszystko wiedzą najlepiej i przejmują obowiązki innych pracowników, bo tamci "nie zrobiliby tego jak trzeba".... ciąg dalszy nastąpi... :)

Zgadzasz się z tym? Podziel się tym, co myślisz. :)

Komentarze

 1. Dziękuję za te charakterystyki wynikające z kolejności pojawienia się w rodzinie. Pozwoliły mi lepiej zrozumieć siebie i moich synów. Czy mogę prosić o opis jedynka? ;-)
  Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 2. Cieszę się, że ten artykuł pomógł Ci lepiej zrozumieć siebie i dziecko. Wkrótce będzie można dowiedzieć się więcej na ten temat z Bezpłatnego E-Mailowego Kursu "Zazdrość Dzieci", który już jest w przygotowaniu. :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Ja jestem jedynaczką i wypisz wymaluj to jestem ja. :) Sama mam dwójkę i czekam na więcej na temat zazdrości! :)

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Dziękuję za Twój wpis!