Przejdź do głównej zawartości

Rodzeństwo i zazdrość - cz1. Jedynak

Rodzeństwo i zazdrość. Zazdrosne dzieci... Skąd się bierze zazdrość u dzieci? Dlaczego Twój jedynak jest zazdrosny, gdy w rodzinie pojawia się drugie dziecko. Jak przygotować dziecko na przyjście rodzeństwa na świat?

Starszy brat, starsza siostra... Dlaczego rodzeństwo rywalizuje ze sobą o miłość rodziców? Gdy w domu pojawia się drugie dziecko, pierwsze reaguje zazdrością. Jak dać każdemu dziecku tyle miłości, ile potrzebuje, tak żeby nie czuło się opuszczone i niekochane? 

Kolejność narodzin zwykle ma wpływ na to, kto jest bardziej zazdrosny. Czy ma wpływ, i jak duży, na charakter i zachowanie Twojego dziecka? Wiadomo już, że kolejność narodzin jest ważna w kształtowaniu się usposobienia. Dlaczego? 

Pierwszy poród jest zwykle najtrudniejszy, a wychowanie pierworodnego to... wielki eksperyment. Bywa, że rodzice oczekują od pierwszego dziecka Bóg wie czego... Często w głębi duszy pragną, aby spełniło ich własne niezrealizowane marzenia. 

Świadomie i nieświadomie zachęcają starsze rodzeństwo do coraz większych wysiłków. Dlatego takie dzieci zwykle zaczynają chodzić i mówić bardzo wcześnie. 

Badania pokazują, że najstarsze dzieci są poważniejsze, sprawiają wrażenie trochę spiętych, chętnie się uczą i na ogół mają opinię zdolnych i pilnych uczniów... W dorosłym życiu mają problemy z asertywnością. Starszy brat jest mniej asertywny od młodszej siostry, a starsza siostra jest mniej asertywna od młodszego brata. 

Trudno im odmawiać szefowi czy współpracownikom. Raczej się przepracują, niż odmówią wykonania czarnej roboty czy zostania po godzinach. Wpojone w dzieciństwie poczucie obowiązku bycia "asystentem" rodziców i wzorem dla rodzeństwa sprawia, że wszystko wiedzą najlepiej i przejmują obowiązki innych pracowników, bo tamci "nie zrobiliby tego jak trzeba".... ciąg dalszy nastąpi... :)

Zgadzasz się z tym? Podziel się tym, co myślisz. :)

Komentarze

 1. Dziękuję za te charakterystyki wynikające z kolejności pojawienia się w rodzinie. Pozwoliły mi lepiej zrozumieć siebie i moich synów. Czy mogę prosić o opis jedynka? ;-)
  Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 2. Cieszę się, że ten artykuł pomógł Ci lepiej zrozumieć siebie i dziecko. Wkrótce będzie można dowiedzieć się więcej na ten temat z Bezpłatnego E-Mailowego Kursu "Zazdrość Dzieci", który już jest w przygotowaniu. :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Ja jestem jedynaczką i wypisz wymaluj to jestem ja. :) Sama mam dwójkę i czekam na więcej na temat zazdrości! :)

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Dziękuję za Twój wpis!

Popularne posty z tego bloga

Rozwój emocjonalny dziecka - Ćwiczenia cz. 1 - Jak radzić sobie ze złością?

Ćwiczenie inteligencji emocjonalnej jest jak ruch na świeżym powietrzu - pożyteczne i zdrowe. Tak jak obiecałam, przygotowałam dla Ciebie kilka prostych ćwiczeń. Jedno z nich to zabawa z dzieckiem, ale może w niej wziąć udział cała rodzina. Dorosły człowiek zwykle bez trudu uświadamia sobie przyczyny złości - największą trudność sprawia mu zapanowanie nad sobą. Poniżej, w punkcie 1 znajdziesz baaardzo proste, sprawdzone i praktyczne wskazówki, jak radzić sobie z własną złością. Są tak proste, że większość osób znając te sposoby ignoruje je i lekceważy. Ja zachęcam do wypróbowania, bo wiem, że naprawdę działają.   W punkcie drugim umieściłam sposoby radzenia sobie ze złością dzieci. Tutaj najważniejsze jest przeprowadzenie pociechy krok po kroku przez burzę emocji. Zachęcam do korzystania z nich i na tej podstawie wypracowania własnych sposobów.  Punkt 3 zawiera ćwiczenie, które poprzez zabawę ma przede wszystkim dzieciom uświadomić, jak zmienia się wygląd, kiedy człowi

Jaki jest Twój zakres akceptacji?

Co sprawia, że jako rodzice mamy różne zakresy akceptacji? Na czym polegają główne różnice? Jakim jesteś rodzicem i czy zastanawiasz się skąd się bierze Twój zakres akceptacji? Dlaczego w zależności od dziecka zmienia się Twoja akceptacja? I czy można z tym coś zrobić? Trudno jest być przez cały czas akceptującym rodzicem dla dziecka, ponieważ jego zachowanie czasem wymaga skorygowania. Jednak czy zauważasz, że niektórzy ludzie mają tak, że nie podoba im się większość rzeczy, które robią ich dzieci? Czasem ich dzieci robią coś, co Tobie absolutnie nie przeszkadza i masz wrażenie, że właściwie nikomu by to nie przeszkadzało, a jednak ich matka lub ojciec stale zwraca im uwagę.  Różne zakresy akceptacji Ty sama możesz należeć do tej grupy rodziców, pytanie tylko, czy sobie to uświadamiasz. Są trzy grupy rodziców w zależności od zakresu akceptacji, jakim darzą swoje dzieci. Mały zakres akceptacji Jeśli należysz do wyżej opisanej grupy, to jesteś osobą o małym zakresie a

Jakie są Konsekwencje Braku Akceptacji i Dlaczego To Jest Takie Ważne Dla Ciebie i Twojego Dziecka?

O tym w jaki sposób radzisz sobie z zachowaniem dzieci, ze sobą i z wieloma sprawami w życiu, w ogromnej mierze decyduje to, jak sobie radzisz z emocjami . O tym , jak sobie radzisz z emocjami, decyduje w głównej mierze akceptacja . Również zachowanie Twojego dziecka jest zależne od tego ile akceptacji otrzymuje od Ciebie, i od drugiego z rodziców. Pragniesz, aby Twoje dziecko było szczęśliwe, pewne siebie i później czuło się w życiu spełnione, ale czy dajesz mu niezbędną do tego akceptację? Konsekwencje braku akceptacji to niezgoda na siebie, poczucie wyobcowania, czasem skłócenie i bunt nie tylko przeciwko rodzicom, ale też przeciwko sobie i wszystkim innym. Czasami do tego stopnia, że dziecko bojkotuje swoje poczynania i dorastając marnuje życie na obwinianiu siebie i innych o wszystko, co wydarza się nie po jego myśli. Zamiast cieszyć się tym, co jest, doceniać zalety i dostrzegać swoje mocne strony, zaczyna przede wszystkim wstydzić się swoich braków, i dużo czasu i energii pośw