Przejdź do głównej zawartości

Rodzeństwo i zazdrość - cz1. Jedynak

Rodzeństwo i zazdrość. Zazdrosne dzieci... Skąd się bierze zazdrość u dzieci? Dlaczego Twój jedynak jest zazdrosny, gdy w rodzinie pojawia się drugie dziecko. Jak przygotować dziecko na przyjście rodzeństwa na świat?

Starszy brat, starsza siostra... Dlaczego rodzeństwo rywalizuje ze sobą o miłość rodziców? Gdy w domu pojawia się drugie dziecko, pierwsze reaguje zazdrością. Jak dać każdemu dziecku tyle miłości, ile potrzebuje, tak żeby nie czuło się opuszczone i niekochane? 

Kolejność narodzin zwykle ma wpływ na to, kto jest bardziej zazdrosny. Czy ma wpływ, i jak duży, na charakter i zachowanie Twojego dziecka? Wiadomo już, że kolejność narodzin jest ważna w kształtowaniu się usposobienia. Dlaczego? 

Pierwszy poród jest zwykle najtrudniejszy, a wychowanie pierworodnego to... wielki eksperyment. Bywa, że rodzice oczekują od pierwszego dziecka Bóg wie czego... Często w głębi duszy pragną, aby spełniło ich własne niezrealizowane marzenia. 

Świadomie i nieświadomie zachęcają starsze rodzeństwo do coraz większych wysiłków. Dlatego takie dzieci zwykle zaczynają chodzić i mówić bardzo wcześnie. 

Badania pokazują, że najstarsze dzieci są poważniejsze, sprawiają wrażenie trochę spiętych, chętnie się uczą i na ogół mają opinię zdolnych i pilnych uczniów... W dorosłym życiu mają problemy z asertywnością. Starszy brat jest mniej asertywny od młodszej siostry, a starsza siostra jest mniej asertywna od młodszego brata. 

Trudno im odmawiać szefowi czy współpracownikom. Raczej się przepracują, niż odmówią wykonania czarnej roboty czy zostania po godzinach. Wpojone w dzieciństwie poczucie obowiązku bycia "asystentem" rodziców i wzorem dla rodzeństwa sprawia, że wszystko wiedzą najlepiej i przejmują obowiązki innych pracowników, bo tamci "nie zrobiliby tego jak trzeba".... ciąg dalszy nastąpi... :)

Zgadzasz się z tym? Podziel się tym, co myślisz. :)

Komentarze

 1. Dziękuję za te charakterystyki wynikające z kolejności pojawienia się w rodzinie. Pozwoliły mi lepiej zrozumieć siebie i moich synów. Czy mogę prosić o opis jedynka? ;-)
  Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 2. Cieszę się, że ten artykuł pomógł Ci lepiej zrozumieć siebie i dziecko. Wkrótce będzie można dowiedzieć się więcej na ten temat z Bezpłatnego E-Mailowego Kursu "Zazdrość Dzieci", który już jest w przygotowaniu. :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Ja jestem jedynaczką i wypisz wymaluj to jestem ja. :) Sama mam dwójkę i czekam na więcej na temat zazdrości! :)

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Dziękuję za Twój wpis!

Popularne posty z tego bloga

Rozwój emocjonalny dziecka - Ćwiczenia cz. 1 - Jak radzić sobie ze złością?

Ćwiczenie inteligencji emocjonalnej jest jak ruch na świeżym powietrzu - pożyteczne i zdrowe. Tak jak obiecałam, przygotowałam dla Ciebie kilka prostych ćwiczeń. Jedno z nich to zabawa z dzieckiem, ale może w niej wziąć udział cała rodzina. Dorosły człowiek zwykle bez trudu uświadamia sobie przyczyny złości - największą trudność sprawia mu zapanowanie nad sobą. Poniżej, w punkcie 1 znajdziesz baaardzo proste, sprawdzone i praktyczne wskazówki, jak radzić sobie z własną złością. Są tak proste, że większość osób znając te sposoby ignoruje je i lekceważy. Ja zachęcam do wypróbowania, bo wiem, że naprawdę działają.   W punkcie drugim umieściłam sposoby radzenia sobie ze złością dzieci. Tutaj najważniejsze jest przeprowadzenie pociechy krok po kroku przez burzę emocji. Zachęcam do korzystania z nich i na tej podstawie wypracowania własnych sposobów.  Punkt 3 zawiera ćwiczenie, które poprzez zabawę ma przede wszystkim dzieciom uświadomić, jak zmienia się wygląd, kiedy człowi

Jakie są Konsekwencje Braku Akceptacji i Dlaczego To Jest Takie Ważne Dla Ciebie i Twojego Dziecka?

O tym w jaki sposób radzisz sobie z zachowaniem dzieci, ze sobą i z wieloma sprawami w życiu, w ogromnej mierze decyduje to, jak sobie radzisz z emocjami . O tym , jak sobie radzisz z emocjami, decyduje w głównej mierze akceptacja . Również zachowanie Twojego dziecka jest zależne od tego ile akceptacji otrzymuje od Ciebie, i od drugiego z rodziców. Pragniesz, aby Twoje dziecko było szczęśliwe, pewne siebie i później czuło się w życiu spełnione, ale czy dajesz mu niezbędną do tego akceptację? Konsekwencje braku akceptacji to niezgoda na siebie, poczucie wyobcowania, czasem skłócenie i bunt nie tylko przeciwko rodzicom, ale też przeciwko sobie i wszystkim innym. Czasami do tego stopnia, że dziecko bojkotuje swoje poczynania i dorastając marnuje życie na obwinianiu siebie i innych o wszystko, co wydarza się nie po jego myśli. Zamiast cieszyć się tym, co jest, doceniać zalety i dostrzegać swoje mocne strony, zaczyna przede wszystkim wstydzić się swoich braków, i dużo czasu i energii pośw

Na jakim stopniu drabiny gniewu jesteś?

Dr Ross Campbell w swojej książce "Sztuka akceptacji" opowiedział bardzo ciekawą historię, która być może ma miejsce w wielu domach: "Byłem kiedyś z wizytą u rodziny, w której ojciec miał ogromne poczucie humoru. Mówił coś bardzo zabawnego, ilekroć jego żona lub któreś z nastolatków poruszało trudny temat. W konsekwencji żadne z nich nie nauczyło się odpowiednio wyrażać swojego gniewu, lecz uciekali się do zachowań pasywno-agresywnych. Za każdym razem, gdy chłopiec był sfrustrowany lub znalazł się w sytuacji wywołującej gniew, skarżył się na silny ból głowy. Dziewczynka zaś dawała upust swojemu gniewowi w inny sposób. Oferowała matce pomoc np. w kuchni lub przy sprzątaniu, ale wykonywała te obowiązki tak beznadziejnie, że matka miała z tego powodu jeszcze więcej pracy." Pisząc o różnych umiejętnościach wychowawczych, często podkreślam jak ważny jest odpowiedni stosunek do złości i radzenie sobie z nią. Nie bez powodu, ponieważ doświadczenie pokazuje, że ma ona na