Przejdź do głównej zawartości

Czy znasz ciemne strony akceptacji?

Czy zdarza ci się czasem dla świętego spokoju zgadzać się na zbyt wiele? Czy czasem zgadzasz się na coś, co ci się nie podoba, z powodu poczucia winy? A czasem zgadzasz się odpowiadając byle co... Ten rodzaj akceptacji jest szczególnie szkodliwy dla twoich kontaktów z dzieckiem. Akceptacja, jak wszystko inne ma swoje ciemne strony...

Ciekawie o tym pisze Andrzej Bobkowski: „Istotne przyczyny zła tkwią dzisiaj przede wszystkim w niezrozumiale wielkim potencjale akceptacji byle czego."

Kiedy zdarza się to najczęściej i jak temu zapobiegać?

Są momenty, kiedy w głębi duszy rodzic nie czuje zgody na dziecko, na jego obecność, na to, jakie ono jest. Zwłaszcza, kiedy nie spełnia oczekiwań, na temat tego, jak powinno wyglądać, w jaki sposób powinno się zachowywać, jaka powinna być jego inteligencja, itp.

Są też chwile, gdy po prostu masz wszystkiego dosyć, jesteś zmęczony pracą, życiem, partnerem i obecność dziecka staje się wówczas szczególnie uciążliwa.

Jak dziecko to odbiera? Co się może zdarzyć?

Pojawia się wtedy mała uważność na dziecko, lekceważenie tego co mówi (co i tak zdarza się większości rodziców zbyt często), brak zainteresowania jego problemami. To okres, kiedy bardziej niż zwykle ci ono przeszkadza, częściej niż zwykle je upominasz. Oddalasz się emocjonalnie i fizycznie - rzadziej rozmawiając, przytulając, unikając dziecka.

Każdy czasem tak się czuje. Jednak dzieci są bardzo wrażliwe i zazwyczaj nasze zachowanie biorą do siebie, co może je bardzo zranić. Szybko się orientują, gdy zgoda jest wymuszona poczuciem winy i zaczynają grać na tę nutę. Im szybciej się zorientujesz, co się dzieje, tym lepiej.

Co zrobić, żeby twój chwilowy zły nastrój nie popsuł kontaktów z dzieckiem?

Przede wszystkim trzeba jak najszybciej porozmawiać z dzieckiem. W słowach dostosowanych do wieku dziecka powiedzieć jasno i zwięźle, jak się teraz czujesz. Że np. jesteś zmęczony, zestresowany, masz nawał pracy, albo spadła ci odporność, itp. i potrzebujesz teraz trochę czasu dla siebie.

Że jak tylko odpoczniesz, zrobicie coś razem i zapytaj najpierw siebie(!) na co masz ochotę, a potem dziecko, czy podziela twoje zdanie. To ważne, aby odczuwać autentyczną przyjemność spędzając z dzieckiem ten czas.

I nigdy nie zgadzaj się na coś, na co w innym wypadku byś się nie zgodził, tylko dlatego, że czujesz się winny. Jeśli czujesz się skołowany, przyparty do muru, powiedz, że się zastanowisz i daj sobie chwilę, aby to rozważyć. Czy i tobie się to zdarza? Co o tym myślisz?

Komentarze

  1. Całkowicie się z tymi słowami zgadzam. Bardzo często tacy rodzice podrzucają dziecko np. dziadkom, a potem mają pretensję, że ich pociechy wolą przebywać z kimkolwiek innym, a nie z nimi. Jak się po czasie zorientują, to zabraniają tych kontaktów, bo np. babcia rozpieszcza. Może najpierw zastanowić się wypada, dlaczego dziecko woli chodzić do przedszkola, być z dziadkami lub opiekunką, niż przebywać we własnym domu z rodzicami. Bo tam są jasne zasady, tam dziecko ma większe poczucie bezpieczeństwa niż z rozchwianymi emocjonalnie rodzicami, BO BABCIA MÓWI,ŻE KOCHA, CHWALI ZA DROBIAZGI, które dla dziecka są wielkie, a nie krzyczy jak mama, bo tam się z dzieckiem ROZMAWIA I JE AKCEPTUJE TAKIM, JAKIM JEST. Niestety dzisiejsi rodzice bardzo często skupiają się na swoich potrzebach, są egocentryczni i nieodpowiedzialni. Zawsze lepiej na kogoś zwalić winę, niż przyznać się przed sobą samym do własnych błędów i wygodnictwa

    OdpowiedzUsuń
  2. dokłądnie zgadzam się z tym co piszesz....

    OdpowiedzUsuń

Publikowanie komentarza

Dziękuję za Twój wpis!

Popularne posty z tego bloga

Na jakim stopniu drabiny gniewu jesteś?

Dr Ross Campbell w swojej książce "Sztuka akceptacji" opowiedział bardzo ciekawą historię, która być może ma miejsce w wielu domach: "Byłem kiedyś z wizytą u rodziny, w której ojciec miał ogromne poczucie humoru. Mówił coś bardzo zabawnego, ilekroć jego żona lub któreś z nastolatków poruszało trudny temat. W konsekwencji żadne z nich nie nauczyło się odpowiednio wyrażać swojego gniewu, lecz uciekali się do zachowań pasywno-agresywnych. Za każdym razem, gdy chłopiec był sfrustrowany lub znalazł się w sytuacji wywołującej gniew, skarżył się na silny ból głowy. Dziewczynka zaś dawała upust swojemu gniewowi w inny sposób. Oferowała matce pomoc np. w kuchni lub przy sprzątaniu, ale wykonywała te obowiązki tak beznadziejnie, że matka miała z tego powodu jeszcze więcej pracy."

Pisząc o różnych umiejętnościach wychowawczych, często podkreślam jak ważny jest odpowiedni stosunek do złości i radzenie sobie z nią. Nie bez powodu, ponieważ doświadczenie pokazuje, że ma ona na na…

17 Sposobów Na Odreagowanie Złości Na Dziecko

Temat złości jest bardzo trudnym tematem. Przede wszystkim ze względu na nasz stosunek do tego uczucia. Jest to w ogóle jedno z najtrudniejszych zagadnień spośród wszystkich, dotyczących relacji między rodzicami a dziećmi. Czy zastanawiasz się, dlaczego? Jaka jest Twoja opinia na ten temat? Uważasz, że złość jest dobra czy zła? Jak w sposób praktyczny rodzice mogą sobie poradzić ze swoją złością? Jak mogą odreagować złość, którą czują na dziecko? Moim zdaniem, temat jest tak trudny dla wielu rodziców dlatego, że nadal złość jest powszechnie potępianym uczuciem. Pokazują to również komentarze pozostawiane pod moimi postami. Dobry przykład stanowi taka wymiana spostrzeżeń:
"złość?? irytacja?? bardzo często!! właściwie to od kilku tygodni codziennie zmagam się z własnymi emocjami (idą 3 ząbki i mały jest okropny) - w krytycznym momencie najczęściej zostawiam synka w łóżeczku na parę minut i wychodzę do pokoju obok - muszę dać sobie czas na wyciszenie, dwa głębsze wdechy i powrót &…

Rozwój emocjonalny dziecka - Ćwiczenia cz. 1 - Jak radzić sobie ze złością?

Ćwiczenie inteligencji emocjonalnej jest jak ruch na świeżym powietrzu - pożyteczne i zdrowe. Tak jak obiecałam, przygotowałam dla Ciebie kilka prostych ćwiczeń. Jedno z nich to zabawa z dzieckiem, ale może w niej wziąć udział cała rodzina.
Dorosły człowiek zwykle bez trudu uświadamia sobie przyczyny złości - największą trudność sprawia mu zapanowanie nad sobą. Poniżej, w punkcie 1 znajdziesz baaardzo proste, sprawdzone i praktyczne wskazówki, jak radzić sobie z własną złością. Są tak proste, że większość osób znając te sposoby ignoruje je i lekceważy. Ja zachęcam do wypróbowania, bo wiem, że naprawdę działają. 
 W punkcie drugim umieściłam sposoby radzenia sobie ze złością dzieci. Tutaj najważniejsze jest przeprowadzenie pociechy krok po kroku przez burzę emocji. Zachęcam do korzystania z nich i na tej podstawie wypracowania własnych sposobów. 
Punkt 3 zawiera ćwiczenie, które poprzez zabawę ma przede wszystkim dzieciom uświadomić, jak zmienia się wygląd, kiedy człowiek się złości. To ć…