Przejdź do głównej zawartości

Jak Zdobyć Szacunek Dziecka, Zaufanie i Zbudować Swój Autorytet

Szacunek to niezbędny element w relacji rodzic-dziecko. Jeśli rodzic lekceważąco traktuje dziecko lub krzyczy na nie i poniża, takie zachowanie wpływa bardzo negatywnie na ich relacje. Z drugiej strony poszanowanie uczuć i opinii dziecka pomaga zbudować solidne fundamenty obustronnego szacunku. 

Wszyscy uważają, że rodzice powinni wpoić swoim dzieciom szacunek do nich samych i do innych osób. Jednak często zapominają, że także dzieciom należy się poszanowanie ich praw.

W jaki sposób rodzice mogą nauczyć swoje pociechy szacunku? Nie jest to łatwe, jak przekonuje się większość rodziców. Czasem pomimo wszelkich prób ogrania ich zwątpienie: "Próbuję wszystkiego! Nic nie pomaga!" 

Naukę szacunku krok po kroku znajdziesz w kursie "Jak zdobyć szacunek dziecka, zaufanie i zbudować swój autorytet?".

Dziś kilka rad o tym, jak uczyć dzieci szacunku:

1. Jeżeli chcesz, by twój maluch miał do ciebie szacunek, od samego początku traktuj go jak człowieka, a nie swoją własność.

2. Uszanuj jego indywidualność i nie próbuj nim manipulować. Pamiętaj, że na szacunek dziecka trzeba sobie zapracować.

3. Pomóż mu także budować szacunek do siebie samego. Dziecko powinno wiedzieć, że ma prawo być traktowane przez innych we właściwy sposób.

4. Szacunek do innych. Nie omieszkaj nauczyć swojej pociechy uprzejmego zachowania. Jak to zrobić? Przede wszystkim daj mu dobry przykład swoim postępowaniem. Dzieci chętnie naśladują rodziców, i warto dostarczać im pozytywnych wzorców. Możesz też wytłumaczyć dziecku, że dobre maniery zwykle skuteczniej pomagają nam osiągnąć własne cele niż bezczelne i aroganckie zachowanie.

5. Staraj się kierować prostą zasadą, by traktować dziecko tak, jak sama chciałabyś być traktowana. Z pewnością nie lubisz, gdy ktoś odnosi się do ciebie z pogardą i wyższością. Dzieci też tego nie lubią.

6. Uszanuj także prywatność dziecka. Pozwól mu mieć swoje własne sekrety, nie zaglądaj pod jego nieobecność do pamiętnika i nie przeszukuj jego rzeczy. Wyjątkiem od tej reguły jest sytuacja, w której masz obawy, że twoje nastoletnie dziecko ma problemy z prawem lub spożywa niedozwolone substancje.

Jak nauczyć dzieci szacunku? Zapisz się na kurs, tylko dziś z okazji Prima Aprilis otrzymasz 10% rabatu! Sprawdź TUTAJ.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Na jakim stopniu drabiny gniewu jesteś?

Dr Ross Campbell w swojej książce "Sztuka akceptacji" opowiedział bardzo ciekawą historię, która być może ma miejsce w wielu domach: "Byłem kiedyś z wizytą u rodziny, w której ojciec miał ogromne poczucie humoru. Mówił coś bardzo zabawnego, ilekroć jego żona lub któreś z nastolatków poruszało trudny temat. W konsekwencji żadne z nich nie nauczyło się odpowiednio wyrażać swojego gniewu, lecz uciekali się do zachowań pasywno-agresywnych. Za każdym razem, gdy chłopiec był sfrustrowany lub znalazł się w sytuacji wywołującej gniew, skarżył się na silny ból głowy. Dziewczynka zaś dawała upust swojemu gniewowi w inny sposób. Oferowała matce pomoc np. w kuchni lub przy sprzątaniu, ale wykonywała te obowiązki tak beznadziejnie, że matka miała z tego powodu jeszcze więcej pracy."

Pisząc o różnych umiejętnościach wychowawczych, często podkreślam jak ważny jest odpowiedni stosunek do złości i radzenie sobie z nią. Nie bez powodu, ponieważ doświadczenie pokazuje, że ma ona na na…

17 Sposobów Na Odreagowanie Złości Na Dziecko

Temat złości jest bardzo trudnym tematem. Przede wszystkim ze względu na nasz stosunek do tego uczucia. Jest to w ogóle jedno z najtrudniejszych zagadnień spośród wszystkich, dotyczących relacji między rodzicami a dziećmi. Czy zastanawiasz się, dlaczego? Jaka jest Twoja opinia na ten temat? Uważasz, że złość jest dobra czy zła? Jak w sposób praktyczny rodzice mogą sobie poradzić ze swoją złością? Jak mogą odreagować złość, którą czują na dziecko? Moim zdaniem, temat jest tak trudny dla wielu rodziców dlatego, że nadal złość jest powszechnie potępianym uczuciem. Pokazują to również komentarze pozostawiane pod moimi postami. Dobry przykład stanowi taka wymiana spostrzeżeń:
"złość?? irytacja?? bardzo często!! właściwie to od kilku tygodni codziennie zmagam się z własnymi emocjami (idą 3 ząbki i mały jest okropny) - w krytycznym momencie najczęściej zostawiam synka w łóżeczku na parę minut i wychodzę do pokoju obok - muszę dać sobie czas na wyciszenie, dwa głębsze wdechy i powrót &…

Kiedy dziecko czuje się niekochane?

Jest dowiedzione, że na całe nasze życie najbardziej wpływa historia naszego dzieciństwa. Są wśród nas ludzie dorośli, którzy gdy się głębiej zaczną nad tym zastanawiać, dochodzą do wniosku, że nie czuli się kochanymi dziećmi. 
Co to znaczy być niekochanym dzieckiem? 
Takie dziecko nie czuje, że się je widzi i lubi takim, jakie jest. Ma poczucie, że trzeba pasować do oczekiwań rodziców i być takie, jak sobie rodzice wyobrażają, że być powinno. Inaczej mówiąc nie może być takie, jakie jest...