Przejdź do głównej zawartości

Jak Zdobyć Szacunek Dziecka, Zaufanie i Zbudować Swój Autorytet

Szacunek to niezbędny element w relacji rodzic-dziecko. Jeśli rodzic lekceważąco traktuje dziecko lub krzyczy na nie i poniża, takie zachowanie wpływa bardzo negatywnie na ich relacje. Z drugiej strony poszanowanie uczuć i opinii dziecka pomaga zbudować solidne fundamenty obustronnego szacunku. 

Wszyscy uważają, że rodzice powinni wpoić swoim dzieciom szacunek do nich samych i do innych osób. Jednak często zapominają, że także dzieciom należy się poszanowanie ich praw.

W jaki sposób rodzice mogą nauczyć swoje pociechy szacunku? Nie jest to łatwe, jak przekonuje się większość rodziców. Czasem pomimo wszelkich prób ogrania ich zwątpienie: "Próbuję wszystkiego! Nic nie pomaga!" 

Naukę szacunku krok po kroku znajdziesz w kursie "Jak zdobyć szacunek dziecka, zaufanie i zbudować swój autorytet?".

Dziś kilka rad o tym, jak uczyć dzieci szacunku:

1. Jeżeli chcesz, by twój maluch miał do ciebie szacunek, od samego początku traktuj go jak człowieka, a nie swoją własność.

2. Uszanuj jego indywidualność i nie próbuj nim manipulować. Pamiętaj, że na szacunek dziecka trzeba sobie zapracować.

3. Pomóż mu także budować szacunek do siebie samego. Dziecko powinno wiedzieć, że ma prawo być traktowane przez innych we właściwy sposób.

4. Szacunek do innych. Nie omieszkaj nauczyć swojej pociechy uprzejmego zachowania. Jak to zrobić? Przede wszystkim daj mu dobry przykład swoim postępowaniem. Dzieci chętnie naśladują rodziców, i warto dostarczać im pozytywnych wzorców. Możesz też wytłumaczyć dziecku, że dobre maniery zwykle skuteczniej pomagają nam osiągnąć własne cele niż bezczelne i aroganckie zachowanie.

5. Staraj się kierować prostą zasadą, by traktować dziecko tak, jak sama chciałabyś być traktowana. Z pewnością nie lubisz, gdy ktoś odnosi się do ciebie z pogardą i wyższością. Dzieci też tego nie lubią.

6. Uszanuj także prywatność dziecka. Pozwól mu mieć swoje własne sekrety, nie zaglądaj pod jego nieobecność do pamiętnika i nie przeszukuj jego rzeczy. Wyjątkiem od tej reguły jest sytuacja, w której masz obawy, że twoje nastoletnie dziecko ma problemy z prawem lub spożywa niedozwolone substancje.

Jak nauczyć dzieci szacunku? Zapisz się na kurs, tylko dziś z okazji Prima Aprilis otrzymasz 10% rabatu! Sprawdź TUTAJ.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Rozwój emocjonalny dziecka - Ćwiczenia cz. 1 - Jak radzić sobie ze złością?

Ćwiczenie inteligencji emocjonalnej jest jak ruch na świeżym powietrzu - pożyteczne i zdrowe. Tak jak obiecałam, przygotowałam dla Ciebie kilka prostych ćwiczeń. Jedno z nich to zabawa z dzieckiem, ale może w niej wziąć udział cała rodzina. Dorosły człowiek zwykle bez trudu uświadamia sobie przyczyny złości - największą trudność sprawia mu zapanowanie nad sobą. Poniżej, w punkcie 1 znajdziesz baaardzo proste, sprawdzone i praktyczne wskazówki, jak radzić sobie z własną złością. Są tak proste, że większość osób znając te sposoby ignoruje je i lekceważy. Ja zachęcam do wypróbowania, bo wiem, że naprawdę działają.   W punkcie drugim umieściłam sposoby radzenia sobie ze złością dzieci. Tutaj najważniejsze jest przeprowadzenie pociechy krok po kroku przez burzę emocji. Zachęcam do korzystania z nich i na tej podstawie wypracowania własnych sposobów.  Punkt 3 zawiera ćwiczenie, które poprzez zabawę ma przede wszystkim dzieciom uświadomić, jak zmienia się wygląd, kiedy człowi

Jakie są Konsekwencje Braku Akceptacji i Dlaczego To Jest Takie Ważne Dla Ciebie i Twojego Dziecka?

O tym w jaki sposób radzisz sobie z zachowaniem dzieci, ze sobą i z wieloma sprawami w życiu, w ogromnej mierze decyduje to, jak sobie radzisz z emocjami . O tym , jak sobie radzisz z emocjami, decyduje w głównej mierze akceptacja . Również zachowanie Twojego dziecka jest zależne od tego ile akceptacji otrzymuje od Ciebie, i od drugiego z rodziców. Pragniesz, aby Twoje dziecko było szczęśliwe, pewne siebie i później czuło się w życiu spełnione, ale czy dajesz mu niezbędną do tego akceptację? Konsekwencje braku akceptacji to niezgoda na siebie, poczucie wyobcowania, czasem skłócenie i bunt nie tylko przeciwko rodzicom, ale też przeciwko sobie i wszystkim innym. Czasami do tego stopnia, że dziecko bojkotuje swoje poczynania i dorastając marnuje życie na obwinianiu siebie i innych o wszystko, co wydarza się nie po jego myśli. Zamiast cieszyć się tym, co jest, doceniać zalety i dostrzegać swoje mocne strony, zaczyna przede wszystkim wstydzić się swoich braków, i dużo czasu i energii pośw

Na jakim stopniu drabiny gniewu jesteś?

Dr Ross Campbell w swojej książce "Sztuka akceptacji" opowiedział bardzo ciekawą historię, która być może ma miejsce w wielu domach: "Byłem kiedyś z wizytą u rodziny, w której ojciec miał ogromne poczucie humoru. Mówił coś bardzo zabawnego, ilekroć jego żona lub któreś z nastolatków poruszało trudny temat. W konsekwencji żadne z nich nie nauczyło się odpowiednio wyrażać swojego gniewu, lecz uciekali się do zachowań pasywno-agresywnych. Za każdym razem, gdy chłopiec był sfrustrowany lub znalazł się w sytuacji wywołującej gniew, skarżył się na silny ból głowy. Dziewczynka zaś dawała upust swojemu gniewowi w inny sposób. Oferowała matce pomoc np. w kuchni lub przy sprzątaniu, ale wykonywała te obowiązki tak beznadziejnie, że matka miała z tego powodu jeszcze więcej pracy." Pisząc o różnych umiejętnościach wychowawczych, często podkreślam jak ważny jest odpowiedni stosunek do złości i radzenie sobie z nią. Nie bez powodu, ponieważ doświadczenie pokazuje, że ma ona na