Przejdź do głównej zawartości

Jak się zrelaksować cz.1 - Relaksacja dla Mamy z niemowlakiem

Niewyspanie, niewyspanie i... niewyspanie oraz brak efektywnego wypoczynku i relaksu - to największe problemy, jakie mają mamy, zwłaszcza kiedy dziecko jest jeszcze niemowlakiem. Gdy dziecko jest troszeczkę starsze - bywa łatwej. Wypoczęta i zrelaksowana mama, to lepsza mama. Jeśli czujesz się zmęczona i niewyspana, to najbardziej potrzebujesz teraz codziennej chwili relaksu. Jak sobie to zapewnić?

Stres to zabójca 

Dla osób sceptycznych, które jeszcze nie wierzą, że codzienna chwila relaksu dla mamy z niemowlakiem jest niezwykle ważna do zachowania dobrego zdrowia, nie mówiąc o satysfakcjonującym, szczęśliwym życiu - kilka faktów.

Jak pokazują badania, kobiety stresują się częściej niż mężczyźni. Stres nie pozwala się skupić, nie daje czasu na zdrowy posiłek, zaburza sen, przez niego się przeziębiamy, wreszcie na dłuższą metę właśnie przez niego zapadamy na śmiertelne choroby. Znane są historie, w których po diagnozie nowotworu piersi lekarz powiedział: „Mogła pani tego uniknąć gdyby nie ciągły stres”.

Niewyspanie szkodliwe jak stres

Przyczyną stresu dla mamy przebywającej w domu z dzieckiem, może być pośpiech, złe traktowanie przez partnera, brak stabilizacji czy poczucia bezpieczeństwa, ale również natrętne myśli czy permanentne zmęczenie.  Przyczyn przemęczenia jest wiele, ale największą i najpoważniejszą z nich jest brak wystarczającej ilości snu

Jakie to powoduje konsekwencje? Na przykład:
- tycie, 
- bóle głowy, 
- obniżoną odporność, 
- drażliwość i roztargnienie. 
Więcej na ten temat napiszę  w kolejnym artykule z tej serii pt. Jak się zrelaksować cz.2 - wraz z kolejną relaksacją. Co możesz zrobić dla siebie teraz, zaraz?

Jak się zrelaksować?

Jeśli nie możesz nic poradzić na to, że dziecko często budzi się w nocy, warto, abyś czas snu dziecka wykorzystała na to, aby również się zdrzemnąć. Śpij w dzień gdy dziecko śpi. Jeśli nie możesz zasnąć, to przynajmniej porządnie się zrelaksuj. Relaks nie zastąpi snu, ale jest szansa, że właśnie podczas relaksacji zaśniesz.

Podczas usypiania dziecka słuchajcie razem muzyki relaksacyjnej. To może być muzyka, którą zawsze lubiłaś i która od zawsze Cię relaksuje lub muzyka specjalna. I specjalnie w tym celu wybrałam dla Was dwa rodzaje muzyki, w zależności od potrzeb:

1. Dla mam bardziej zestresowanych muzyka relaksacyjna o działaniu oczyszczającym ze stresu :)

2. Dla mam po prostu niewyspanych czy przemęczonych muzyka relaksacyjna dla ciała, umysłu i ducha :)

Jeśli macie jakieś potrzeby, życzenia, pytania - napiszcie w komentarzu.
Życzę miłego słuchania i odsypiania! 

Komentarze