Przejdź do głównej zawartości

Dlaczego złość to największa przeszkoda w bliskości?

Czasem nas rodziców dopada dołek i przytłacza nas złość na nasze dzieci. Zadajemy sobie wtedy pytanie: co mam zrobić, żeby być lepszym rodzicem? Jak nawiązać głębszą więź z dzieckiem?  Jak zbudować ciepłą i życzliwą relację z moim synem, córką? Co robić, by mieć radość i satysfakcję z bycia rodzicem?

Jeśli przechodzisz akurat przez któryś z trudnych etapów:

  • bunt dwulatka, 
  • kłopoty w przedszkolu
  • pierwsze dni w szkole
  • okres dojrzewania
  • gimnazjum...
To być może zadajesz je sobie bez przerwy.

Bycie rodzicem, to połowa naszego życia. Dlatego wielu rodziców z całego serca pragnie, aby to była udana połowa. I wiesz co? Uda Ci się to osiągnąć. Choć będziesz upadać wiele razy i równie wiele się podnosić. Jeśli jednak będziesz wytrwale dążyć do tego celu, poszerzać wiedzę, wprowadzać ją w życie - w końcu tak się stanie. Będziesz dumna z siebie i swojego dziecka, będziesz naprawdę szczęśliwa, że jesteś rodzicem.

Dlaczego tak się dotąd nie stało? Po prostu nikt Cię tego nie nauczył. Aby zdobyć zawód spędzamy wiele lat na studiach. Musimy wykazać, że mamy wiedzę i kompetencje, zanim dostaniemy pracę. Rodzicami stajemy się po prostu i czasem wydaje się, że wystarczy przeczytać książkę. Zycie jednak weryfikuje nasze przygotowanie i wówczas bywa, że popadamy w zniechęcenie. Zwłaszcza, jeśli kiepsko sobie radzimy ze złością i widzimy ile ona psuje w naszych relacjach. I że byłoby zupełnie inaczej, gdybyśmy w wielu sytuacjach wiedzieli co z tym zrobić. Ogarnia nas bezradność.

Niepotrzebnie. Wiedzę i umiejętności w każdej dziedzinie można zdobyć w dowolnym czasie. Więc zamiast się martwic zabierz się za "studiowanie"! :) W dowolnej chwili masz szansę uzdrowić swoją relację z dzieckiem. Doświadczać radości z wychowania, towarzyszenia, rozmawiania, i kochania swojego dziecka. Książki, kursy, warsztaty - jest tego teraz mnóstwo.

Również ten portal to wyjątkowa okazja, żeby się dowiedzieć wszystkiego czego potrzebujesz:
Jak sobie radzić z negatywnymi emocjami, takimi jak złość, gniew, agresja?
Jak radzić sobie z buntem i złością dzieci?
Gdzie szukać źródeł własnej złości?
Jak oswoić negatywne emocje?
Co złość ma wspólnego z naszymi potrzebami?
Co wspólnego ze złością ma lęk?
Jak okazywać dziecku akceptację?
I wiele więcej.

Co jeszcze chcesz wiedzieć? Możesz napisać w komentarzu. Postaram się odpowiedzieć na wszystkie pytania w kolejnych artykułach.

Dzięki zaglądaniu na blog:

  • Poznasz odpowiedzi na powyższe pytania i wiele innych. 
  • Poznasz tajemnice złości i będziesz mieć okazję zajrzeć w głąb siebie.
  • Tutaj: Strona na fejsbuku masz również okazję do wymiany doświadczeń i poznania innych rodziców, którzy mają podobne problemy.
  • Masz również możliwość umówienia się na indywidualną konsultację z ekspertem.
  • Albo skorzystania z kursu: Rozumiem Twoją Złość

Dlaczego warto mi zaufać? Proszę, tutaj możesz przeczytać więcej na mój temat: O MNIE

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Na jakim stopniu drabiny gniewu jesteś?

Dr Ross Campbell w swojej książce "Sztuka akceptacji" opowiedział bardzo ciekawą historię, która być może ma miejsce w wielu domach: "Byłem kiedyś z wizytą u rodziny, w której ojciec miał ogromne poczucie humoru. Mówił coś bardzo zabawnego, ilekroć jego żona lub któreś z nastolatków poruszało trudny temat. W konsekwencji żadne z nich nie nauczyło się odpowiednio wyrażać swojego gniewu, lecz uciekali się do zachowań pasywno-agresywnych. Za każdym razem, gdy chłopiec był sfrustrowany lub znalazł się w sytuacji wywołującej gniew, skarżył się na silny ból głowy. Dziewczynka zaś dawała upust swojemu gniewowi w inny sposób. Oferowała matce pomoc np. w kuchni lub przy sprzątaniu, ale wykonywała te obowiązki tak beznadziejnie, że matka miała z tego powodu jeszcze więcej pracy."

Pisząc o różnych umiejętnościach wychowawczych, często podkreślam jak ważny jest odpowiedni stosunek do złości i radzenie sobie z nią. Nie bez powodu, ponieważ doświadczenie pokazuje, że ma ona na na…

17 Sposobów Na Odreagowanie Złości Na Dziecko

Temat złości jest bardzo trudnym tematem. Przede wszystkim ze względu na nasz stosunek do tego uczucia. Jest to w ogóle jedno z najtrudniejszych zagadnień spośród wszystkich, dotyczących relacji między rodzicami a dziećmi. Czy zastanawiasz się, dlaczego? Jaka jest Twoja opinia na ten temat? Uważasz, że złość jest dobra czy zła? Jak w sposób praktyczny rodzice mogą sobie poradzić ze swoją złością? Jak mogą odreagować złość, którą czują na dziecko? Moim zdaniem, temat jest tak trudny dla wielu rodziców dlatego, że nadal złość jest powszechnie potępianym uczuciem. Pokazują to również komentarze pozostawiane pod moimi postami. Dobry przykład stanowi taka wymiana spostrzeżeń:
"złość?? irytacja?? bardzo często!! właściwie to od kilku tygodni codziennie zmagam się z własnymi emocjami (idą 3 ząbki i mały jest okropny) - w krytycznym momencie najczęściej zostawiam synka w łóżeczku na parę minut i wychodzę do pokoju obok - muszę dać sobie czas na wyciszenie, dwa głębsze wdechy i powrót &…

Kiedy dziecko czuje się niekochane?

Jest dowiedzione, że na całe nasze życie najbardziej wpływa historia naszego dzieciństwa. Są wśród nas ludzie dorośli, którzy gdy się głębiej zaczną nad tym zastanawiać, dochodzą do wniosku, że nie czuli się kochanymi dziećmi. 
Co to znaczy być niekochanym dzieckiem? 
Takie dziecko nie czuje, że się je widzi i lubi takim, jakie jest. Ma poczucie, że trzeba pasować do oczekiwań rodziców i być takie, jak sobie rodzice wyobrażają, że być powinno. Inaczej mówiąc nie może być takie, jakie jest...