Przejdź do głównej zawartości

Dlaczego złość to największa przeszkoda w bliskości?

Czasem nas rodziców dopada dołek i przytłacza nas złość na nasze dzieci. Zadajemy sobie wtedy pytanie: co mam zrobić, żeby być lepszym rodzicem? Jak nawiązać głębszą więź z dzieckiem?  Jak zbudować ciepłą i życzliwą relację z moim synem, córką? Co robić, by mieć radość i satysfakcję z bycia rodzicem?

Jeśli przechodzisz akurat przez któryś z trudnych etapów:

  • bunt dwulatka, 
  • kłopoty w przedszkolu
  • pierwsze dni w szkole
  • okres dojrzewania
  • gimnazjum...
To być może zadajesz je sobie bez przerwy.

Bycie rodzicem, to połowa naszego życia. Dlatego wielu rodziców z całego serca pragnie, aby to była udana połowa. I wiesz co? Uda Ci się to osiągnąć. Choć będziesz upadać wiele razy i równie wiele się podnosić. Jeśli jednak będziesz wytrwale dążyć do tego celu, poszerzać wiedzę, wprowadzać ją w życie - w końcu tak się stanie. Będziesz dumna z siebie i swojego dziecka, będziesz naprawdę szczęśliwa, że jesteś rodzicem.

Dlaczego tak się dotąd nie stało? Po prostu nikt Cię tego nie nauczył. Aby zdobyć zawód spędzamy wiele lat na studiach. Musimy wykazać, że mamy wiedzę i kompetencje, zanim dostaniemy pracę. Rodzicami stajemy się po prostu i czasem wydaje się, że wystarczy przeczytać książkę. Zycie jednak weryfikuje nasze przygotowanie i wówczas bywa, że popadamy w zniechęcenie. Zwłaszcza, jeśli kiepsko sobie radzimy ze złością i widzimy ile ona psuje w naszych relacjach. I że byłoby zupełnie inaczej, gdybyśmy w wielu sytuacjach wiedzieli co z tym zrobić. Ogarnia nas bezradność.

Niepotrzebnie. Wiedzę i umiejętności w każdej dziedzinie można zdobyć w dowolnym czasie. Więc zamiast się martwic zabierz się za "studiowanie"! :) W dowolnej chwili masz szansę uzdrowić swoją relację z dzieckiem. Doświadczać radości z wychowania, towarzyszenia, rozmawiania, i kochania swojego dziecka. Książki, kursy, warsztaty - jest tego teraz mnóstwo.

Również ten portal to wyjątkowa okazja, żeby się dowiedzieć wszystkiego czego potrzebujesz:
Jak sobie radzić z negatywnymi emocjami, takimi jak złość, gniew, agresja?
Jak radzić sobie z buntem i złością dzieci?
Gdzie szukać źródeł własnej złości?
Jak oswoić negatywne emocje?
Co złość ma wspólnego z naszymi potrzebami?
Co wspólnego ze złością ma lęk?
Jak okazywać dziecku akceptację?
I wiele więcej.

Co jeszcze chcesz wiedzieć? Możesz napisać w komentarzu. Postaram się odpowiedzieć na wszystkie pytania w kolejnych artykułach.

Dzięki zaglądaniu na blog:

  • Poznasz odpowiedzi na powyższe pytania i wiele innych. 
  • Poznasz tajemnice złości i będziesz mieć okazję zajrzeć w głąb siebie.
  • Tutaj: Strona na fejsbuku masz również okazję do wymiany doświadczeń i poznania innych rodziców, którzy mają podobne problemy.
  • Masz również możliwość umówienia się na indywidualną konsultację z ekspertem.
  • Albo skorzystania z kursu: Rozumiem Twoją Złość

Dlaczego warto mi zaufać? Proszę, tutaj możesz przeczytać więcej na mój temat: O MNIE

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Rozwój emocjonalny dziecka - Ćwiczenia cz. 1 - Jak radzić sobie ze złością?

Ćwiczenie inteligencji emocjonalnej jest jak ruch na świeżym powietrzu - pożyteczne i zdrowe. Tak jak obiecałam, przygotowałam dla Ciebie kilka prostych ćwiczeń. Jedno z nich to zabawa z dzieckiem, ale może w niej wziąć udział cała rodzina. Dorosły człowiek zwykle bez trudu uświadamia sobie przyczyny złości - największą trudność sprawia mu zapanowanie nad sobą. Poniżej, w punkcie 1 znajdziesz baaardzo proste, sprawdzone i praktyczne wskazówki, jak radzić sobie z własną złością. Są tak proste, że większość osób znając te sposoby ignoruje je i lekceważy. Ja zachęcam do wypróbowania, bo wiem, że naprawdę działają.   W punkcie drugim umieściłam sposoby radzenia sobie ze złością dzieci. Tutaj najważniejsze jest przeprowadzenie pociechy krok po kroku przez burzę emocji. Zachęcam do korzystania z nich i na tej podstawie wypracowania własnych sposobów.  Punkt 3 zawiera ćwiczenie, które poprzez zabawę ma przede wszystkim dzieciom uświadomić, jak zmienia się wygląd, kiedy człowi

Jakie są Konsekwencje Braku Akceptacji i Dlaczego To Jest Takie Ważne Dla Ciebie i Twojego Dziecka?

O tym w jaki sposób radzisz sobie z zachowaniem dzieci, ze sobą i z wieloma sprawami w życiu, w ogromnej mierze decyduje to, jak sobie radzisz z emocjami . O tym , jak sobie radzisz z emocjami, decyduje w głównej mierze akceptacja . Również zachowanie Twojego dziecka jest zależne od tego ile akceptacji otrzymuje od Ciebie, i od drugiego z rodziców. Pragniesz, aby Twoje dziecko było szczęśliwe, pewne siebie i później czuło się w życiu spełnione, ale czy dajesz mu niezbędną do tego akceptację? Konsekwencje braku akceptacji to niezgoda na siebie, poczucie wyobcowania, czasem skłócenie i bunt nie tylko przeciwko rodzicom, ale też przeciwko sobie i wszystkim innym. Czasami do tego stopnia, że dziecko bojkotuje swoje poczynania i dorastając marnuje życie na obwinianiu siebie i innych o wszystko, co wydarza się nie po jego myśli. Zamiast cieszyć się tym, co jest, doceniać zalety i dostrzegać swoje mocne strony, zaczyna przede wszystkim wstydzić się swoich braków, i dużo czasu i energii pośw

Na jakim stopniu drabiny gniewu jesteś?

Dr Ross Campbell w swojej książce "Sztuka akceptacji" opowiedział bardzo ciekawą historię, która być może ma miejsce w wielu domach: "Byłem kiedyś z wizytą u rodziny, w której ojciec miał ogromne poczucie humoru. Mówił coś bardzo zabawnego, ilekroć jego żona lub któreś z nastolatków poruszało trudny temat. W konsekwencji żadne z nich nie nauczyło się odpowiednio wyrażać swojego gniewu, lecz uciekali się do zachowań pasywno-agresywnych. Za każdym razem, gdy chłopiec był sfrustrowany lub znalazł się w sytuacji wywołującej gniew, skarżył się na silny ból głowy. Dziewczynka zaś dawała upust swojemu gniewowi w inny sposób. Oferowała matce pomoc np. w kuchni lub przy sprzątaniu, ale wykonywała te obowiązki tak beznadziejnie, że matka miała z tego powodu jeszcze więcej pracy." Pisząc o różnych umiejętnościach wychowawczych, często podkreślam jak ważny jest odpowiedni stosunek do złości i radzenie sobie z nią. Nie bez powodu, ponieważ doświadczenie pokazuje, że ma ona na