Przejdź do głównej zawartości

Najlepszy sposób na silne emocje dziecka

Szukając najlepszego sposobu na poradzenie sobie z trudnymi emocjami i zachowaniami dziecka, można trafić na wiele najdziwniejszych rad. Od karnego jeżyka począwszy, na przekupstwach skończywszy. Tymczasem jest jeden znakomity i świetnie działający sposób, o którym wszyscy wiedzą, ale mało kto go stosuje. Chcę o nim przypomnieć i pokazać jak go stosować.

Jak się czujesz przy kimś, kto stale zwraca Ci uwagę, że coś robisz nie tak? Uwierzysz mu, jeśli powie, że Cię lubi, tylko musisz się poprawić? Tak się czuje dziecko przy rodzicu, które jest często upominane. Tak próbujemy wychowywać nasze dzieci. Używamy beznadziejnie nieskutecznych sposobów...

Tymczasem i dorosły i dziecko czuje się wspaniale przy osobie, która go szczerze lubi, podziwia, szanuje, ceni. Znasz to uczucie? Czyli akceptuje takim, jakim jest...

Trudne dziecko


Każde dziecko może w pewnym okresie stać się dla rodzica "trudne". Najgorsza jest przeżywana wówczas bezradność i lęk, że coś złego z tego wyniknie. W takich sytuacjach warto sięgnąć po AKCEPTACJĘ. Wielokrotnie udowodniono, że akceptacja jest DLA TRUDNYCH EMOCJI lekarstwem. 

Akceptacja jest tak skuteczna, że najlepsi terapeuci stosują ją z ogromnym powodzeniem nagminnie w stosunku do swoich pacjentów. Stosował ją również Milton Erocson, amerykański psychiatra, terapeuta, nauczyciel i badacz, który tak skutecznie i szybko pomagał swoim pacjentom, że otrzymał miano geniusza.

Podstawowym hasłem terapii ericksonowskiej jest : „zasoby znajdziesz w sobie”. Oznacza to, że każdy z nas posiada wszystko, czego potrzebuje do dobrego życia. Oprócz bólu czy lęku jest w nas również radość i spokój, tylko być może nie potrafimy do nich dotrzeć. Terapeuta może w tym pomóc. Ale zanim Twoje dziecko uda się na terapię, możesz zapobiec temu, aby jej potrzebowało.

Zadaj sobie kilka pytań:

- Czy na pewno Twoje dziecko jest trudne? 
- Czy po prostu trudno Ci sobie z nim poradzić, bo nie wiesz jak to zrobić? 
- Czego potrzebujesz się dowiedzieć, aby lepiej sobie radzić?

- Czy będzie Ci łatwiej kiedy wielokrotnie powtórzysz swojemu dziecku, że jest trudne?
- Czy na pewno wtedy będzie chętniej współpracowało?
- Co możesz zrobić w zamian? 

Jak wykorzystać akceptację w wychowaniu dziecka?


Terapeuta ericssonowski przede wszystkim dąży do rozpoznania tego, co jest silną stroną osoby, która się do niego zgłasza. Natomiast analiza deficytów raczej osłabia, niż daje nadzieję i energię potrzebną do zmiany i w związku z tym jest ograniczana do niezbędnego minimum.

Ty też wychowując swoje dziecko możesz skupić się na jego mocnych stronach. Słabościami trzeba się zaopiekować, zamiast za nie ganić, gniewać się i karać.

Podobnie należy się odnosić do uczuć. Pojawiające się emocje trzeba zaakceptować. Jest to pierwsza i najważniejsza zasada, która jest warunkiem sukcesu. Akceptowanie emocji i stanów, które ogarniają nas i dzieci, prowadzi do pełniejszej akceptacji całej osoby. 

Akceptacja w życiu dziecka jest warunkiem koniecznym do fizycznego i duchowego wzrostu. Zachęca do współpracy i motywuje do zmian. Doceń jej siłę. Czy Tobie zdarzyło się doświadczyć cudownej mocy akceptacji? Podziel się w komentarzu!


Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Rozwój emocjonalny dziecka - Ćwiczenia cz. 1 - Jak radzić sobie ze złością?

Ćwiczenie inteligencji emocjonalnej jest jak ruch na świeżym powietrzu - pożyteczne i zdrowe. Tak jak obiecałam, przygotowałam dla Ciebie kilka prostych ćwiczeń. Jedno z nich to zabawa z dzieckiem, ale może w niej wziąć udział cała rodzina. Dorosły człowiek zwykle bez trudu uświadamia sobie przyczyny złości - największą trudność sprawia mu zapanowanie nad sobą. Poniżej, w punkcie 1 znajdziesz baaardzo proste, sprawdzone i praktyczne wskazówki, jak radzić sobie z własną złością. Są tak proste, że większość osób znając te sposoby ignoruje je i lekceważy. Ja zachęcam do wypróbowania, bo wiem, że naprawdę działają.   W punkcie drugim umieściłam sposoby radzenia sobie ze złością dzieci. Tutaj najważniejsze jest przeprowadzenie pociechy krok po kroku przez burzę emocji. Zachęcam do korzystania z nich i na tej podstawie wypracowania własnych sposobów.  Punkt 3 zawiera ćwiczenie, które poprzez zabawę ma przede wszystkim dzieciom uświadomić, jak zmienia się wygląd, kiedy człowi

Na jakim stopniu drabiny gniewu jesteś?

Dr Ross Campbell w swojej książce "Sztuka akceptacji" opowiedział bardzo ciekawą historię, która być może ma miejsce w wielu domach: "Byłem kiedyś z wizytą u rodziny, w której ojciec miał ogromne poczucie humoru. Mówił coś bardzo zabawnego, ilekroć jego żona lub któreś z nastolatków poruszało trudny temat. W konsekwencji żadne z nich nie nauczyło się odpowiednio wyrażać swojego gniewu, lecz uciekali się do zachowań pasywno-agresywnych. Za każdym razem, gdy chłopiec był sfrustrowany lub znalazł się w sytuacji wywołującej gniew, skarżył się na silny ból głowy. Dziewczynka zaś dawała upust swojemu gniewowi w inny sposób. Oferowała matce pomoc np. w kuchni lub przy sprzątaniu, ale wykonywała te obowiązki tak beznadziejnie, że matka miała z tego powodu jeszcze więcej pracy." Pisząc o różnych umiejętnościach wychowawczych, często podkreślam jak ważny jest odpowiedni stosunek do złości i radzenie sobie z nią. Nie bez powodu, ponieważ doświadczenie pokazuje, że ma ona na

17 Sposobów Na Odreagowanie Złości Na Dziecko

Temat złości jest bardzo trudnym tematem. Przede wszystkim ze względu na nasz stosunek do tego uczucia. Jest to w ogóle jedno z najtrudniejszych zagadnień spośród wszystkich, dotyczących relacji między rodzicami a dziećmi. Czy zastanawiasz się, dlaczego? Jaka jest Twoja opinia na ten temat? Uważasz, że złość jest dobra czy zła? Jak w sposób praktyczny rodzice mogą sobie poradzić ze swoją złością? Jak mogą odreagować złość, którą czują na dziecko?   Moim zdaniem, temat jest tak trudny dla wielu rodziców dlatego, że nadal złość jest powszechnie potępianym uczuciem. Pokazują to również komentarze pozostawiane pod moimi postami. Dobry przykład stanowi taka wymiana spostrzeżeń: " złość?? irytacja?? bardzo często!! właściwie to od kilku tygodni codziennie zmagam się z własnymi emocjami (idą 3 ząbki i mały jest okropny) - w krytycznym momencie najczęściej zostawiam synka w łóżeczku na parę minut i wychodzę do pokoju obok - muszę dać sobie czas na wyciszenie, dwa głębsze w