Przejdź do głównej zawartości

Najlepszy sposób na silne emocje dziecka

Szukając najlepszego sposobu na poradzenie sobie z trudnymi emocjami i zachowaniami dziecka, można trafić na wiele najdziwniejszych rad. Od karnego jeżyka począwszy, na przekupstwach skończywszy. Tymczasem jest jeden znakomity i świetnie działający sposób, o którym wszyscy wiedzą, ale mało kto go stosuje. Chcę o nim przypomnieć i pokazać jak go stosować.

Jak się czujesz przy kimś, kto stale zwraca Ci uwagę, że coś robisz nie tak? Uwierzysz mu, jeśli powie, że Cię lubi, tylko musisz się poprawić? Tak się czuje dziecko przy rodzicu, które jest często upominane. Tak próbujemy wychowywać nasze dzieci. Używamy beznadziejnie nieskutecznych sposobów...

Tymczasem i dorosły i dziecko czuje się wspaniale przy osobie, która go szczerze lubi, podziwia, szanuje, ceni. Znasz to uczucie? Czyli akceptuje takim, jakim jest...

Trudne dziecko


Każde dziecko może w pewnym okresie stać się dla rodzica "trudne". Najgorsza jest przeżywana wówczas bezradność i lęk, że coś złego z tego wyniknie. W takich sytuacjach warto sięgnąć po AKCEPTACJĘ. Wielokrotnie udowodniono, że akceptacja jest DLA TRUDNYCH EMOCJI lekarstwem. 

Akceptacja jest tak skuteczna, że najlepsi terapeuci stosują ją z ogromnym powodzeniem nagminnie w stosunku do swoich pacjentów. Stosował ją również Milton Erocson, amerykański psychiatra, terapeuta, nauczyciel i badacz, który tak skutecznie i szybko pomagał swoim pacjentom, że otrzymał miano geniusza.

Podstawowym hasłem terapii ericksonowskiej jest : „zasoby znajdziesz w sobie”. Oznacza to, że każdy z nas posiada wszystko, czego potrzebuje do dobrego życia. Oprócz bólu czy lęku jest w nas również radość i spokój, tylko być może nie potrafimy do nich dotrzeć. Terapeuta może w tym pomóc. Ale zanim Twoje dziecko uda się na terapię, możesz zapobiec temu, aby jej potrzebowało.

Zadaj sobie kilka pytań:

- Czy na pewno Twoje dziecko jest trudne? 
- Czy po prostu trudno Ci sobie z nim poradzić, bo nie wiesz jak to zrobić? 
- Czego potrzebujesz się dowiedzieć, aby lepiej sobie radzić?

- Czy będzie Ci łatwiej kiedy wielokrotnie powtórzysz swojemu dziecku, że jest trudne?
- Czy na pewno wtedy będzie chętniej współpracowało?
- Co możesz zrobić w zamian? 

Jak wykorzystać akceptację w wychowaniu dziecka?


Terapeuta ericssonowski przede wszystkim dąży do rozpoznania tego, co jest silną stroną osoby, która się do niego zgłasza. Natomiast analiza deficytów raczej osłabia, niż daje nadzieję i energię potrzebną do zmiany i w związku z tym jest ograniczana do niezbędnego minimum.

Ty też wychowując swoje dziecko możesz skupić się na jego mocnych stronach. Słabościami trzeba się zaopiekować, zamiast za nie ganić, gniewać się i karać.

Podobnie należy się odnosić do uczuć. Pojawiające się emocje trzeba zaakceptować. Jest to pierwsza i najważniejsza zasada, która jest warunkiem sukcesu. Akceptowanie emocji i stanów, które ogarniają nas i dzieci, prowadzi do pełniejszej akceptacji całej osoby. 

Akceptacja w życiu dziecka jest warunkiem koniecznym do fizycznego i duchowego wzrostu. Zachęca do współpracy i motywuje do zmian. Doceń jej siłę. Czy Tobie zdarzyło się doświadczyć cudownej mocy akceptacji? Podziel się w komentarzu!


Komentarze