Przejdź do głównej zawartości

Problemy z nastolatkami

Okres dojrzewania to trudny czas zarówno dla samych nastolatków jak i ich rodziców. Często trudno im nadążyć za zmianami, jakie przechodzi dziecko. Właśnie już nie dziecko. Słowa takie jak synuś, moje maleństwo, córcia, moje dziecko - budzą w nastolatku złość i oburzenie.

Często matki nie zauważają, że ich dziecko staje się coraz większe i nabywa umiejętności wyrażania swoich potrzeb, myśli, oczekiwań. 
- Marysia nie lubi słodyczy i nie ma ochoty na czekoladkę
- Zamknij okno, bo mojemu dziecku jest zimno
Rodzice często wyręczają dziecko w komunikacji z innymi dorosłymi mówiąc czego ono potrzebuje, na co ma ochotę, a na co nie...
Zdarza się też rodzicom usprawiedliwiać przed swoimi znajomymi, rodziną zachowanie nastolatka:
- Piotruś jest zmęczony, dlatego ma taką minę
Przy okazji usprawiedliwiają swoje „porażki” wychowawcze, bo rzeczony Piotruś wcale nie jest zmęczony, tylko przed wyjściem do cioci zrobił mamie awanturę, że nigdzie nie ma ochoty wychodzić i jest po prostu zły.

Takie wyręczanie dziecka skutkować może jego wycofaniem w kontaktach, ale też i wzrostem agresji w czterech ścianach domu. I na pewno nie pomoże w budowaniu dobrych relacji.

Ignorowanie obecności nastolatka 


Wielu dorosłych wypowiada się w obecności swojego nastoletniego dziecka tak, jakby go obok nie było. 
- Mój Wojtek znowu dostał jedynkę.
- Mój Mareczek chyba się zakochał, bo taki nieobecny chodzi. Ach! Słodkie są te dziecięce miłości. 
- Wiesz, jak mój Janek długo się dziś ubierał, chyba z pół godziny... 
- A moje dziecko to dzisiaj nawet śmieci nie wyrzuciło
Można mnożyć takie przykłady. 

Charakterystyczne w nich jest to, że rodzice celowo ignorują obecność obok siebie nastoletniego człowieka. Matki opowiadają swoim koleżankom o uczuciach, trudnościach, kłopotach swoich dzieci zupełnie nie dopuszczając do myśli możliwości, że ranią w ten sposób uczucia dziecka. Żadna z matek nie chciałaby, aby nastolatek opowiedział koleżance mamy ile ona czasu spędziła rano w łazience robiąc makijaż i maskując cienie pod oczami, ile brudnych naczyń zastawiła rano na stole albo że częściej wspomina o jednym koledze z pracy. 

Dlaczego poszanowanie uczuć, prywatności dorosłych jest oczywiste, a szacunek dla intymności, emocji nastolatka, czy też mniejszego dziecka już nie?


Dziecko na pokaz


Kolejna sprawa to traktowanie nastolatka jako istoty na pokaz. Teraz pokażę całej rodzinie, jakiego mam grzecznego synka: 
- Michałku, przynieś mi telefon z samochodu
- Ponieś tę ciężką siatkę, sprawdź, czy nie zostawiłam włączonych świateł

Nie ma nic złego w tym, że rodzice proszą, czy nakazują dziecku wykonanie jakiejś czynności, problem zaczyna się w chwili, gdy robią to na pokaz. Eksponują swą władzę rodzicielską, aby zyskać uznanie rodziny i znajomych.

Publiczne zwracanie uwagi


Podobnie ma się rzecz z publicznym „wychowywaniem” dziecka. 
- Nie garb się. 
- Przepuść babcię w drzwiach. 
- Nie trzymaj łokci na stole. 
- Nie nakładaj tyle na talerz, to nie wypada... 

Rodzice mówią w ten sposób innym dorosłym: „Wiem, jak należy wychować dziecko i cały czas to robię. Widzicie, że się staram”. Nie ma to nic wspólnego ani z prawdziwym wychowaniem, ani z poszanowaniem osobowości młodego człowieka.

Każdy człowiek niezależnie czy ma lat trzy, czy dziewięćdziesiąt oczekuje poszanowania dla swojej prywatności, uczuć, przeżyć, poglądów. Dla swojej odrębności. Nastolatki szczególnie są w tej sferze wrażliwe. Nawet przychylny komentarz dotyczący urody może być odebrany jako próba wyśmiania, a pytanie o np. o sukcesy sportowe jako chęć popisywania się dzieckiem. A już na pewno zareaguje złością na próby pobłażliwego traktowania, lekceważenia, strofowania i upominania.

Traktuj nastolatka z szacunkiem


Jeżeli nastolatek przebywa z rodzicami w bardziej lub mniej formalnym towarzystwie innych dorosłych (rodzina, sąsiedzi, znajomi), to należy go traktować, jak dorosłego, a nie jak małe dziecko. Oczywiście to dorośli muszą przewidzieć na jakiego rodzaju spotkanie idą razem z dzieckiem i na jakie zachowanie mogą pozwolić sobie w obecności nastolatka, a jakiego unikać.

Jeżeli gospodyni pyta gości czego się napiją, to takie samo pytanie kieruje do nastolatka (oczywiście nie chodzi o alkohol). Gdy goście rozmawiają przy stole na jakiś temat, młody człowiek ma prawo wziąć udział w dyskusji, wyrazić swoje poglądy. Ma też prawo przysłuchiwać się w milczeniu. Zaś pytania kierowane do nastolatka są tymi, na które naprawdę rodzice chcą poznać odpowiedź. Gdy nie spodoba się rodzicom zachowanie dziecka, lepiej o tym powiedzieć dopiero po przyjściu do domu. Nastoletni człowiek może już sam zapracować na swoją opinię w towarzystwie, odpowiada za swoje zachowanie i może cieszyć się sukcesami towarzyskimi.

Dopiero, gdy dzieci staną się naprawdę dorosłe i samodzielne i trochę zatęsknią za beztroską dzieciństwa, można pozwolić sobie (za zgodą dziecka oczywiście) na bardziej żartobliwy ton.

Autorka tekstu: Elżbieta Byzdra-Rafa

Komentarze

  1. Dziękuję Ci za prowadzenie tego bloga, jestem wraz z mężem wdzięczna za porady w paru istotnych kwestiach, pozdrawiam.

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Dziękuję za Twój wpis!

Popularne posty z tego bloga

Rozwój emocjonalny dziecka - Ćwiczenia cz. 1 - Jak radzić sobie ze złością?

Ćwiczenie inteligencji emocjonalnej jest jak ruch na świeżym powietrzu - pożyteczne i zdrowe. Tak jak obiecałam, przygotowałam dla Ciebie kilka prostych ćwiczeń. Jedno z nich to zabawa z dzieckiem, ale może w niej wziąć udział cała rodzina. Dorosły człowiek zwykle bez trudu uświadamia sobie przyczyny złości - największą trudność sprawia mu zapanowanie nad sobą. Poniżej, w punkcie 1 znajdziesz baaardzo proste, sprawdzone i praktyczne wskazówki, jak radzić sobie z własną złością. Są tak proste, że większość osób znając te sposoby ignoruje je i lekceważy. Ja zachęcam do wypróbowania, bo wiem, że naprawdę działają.   W punkcie drugim umieściłam sposoby radzenia sobie ze złością dzieci. Tutaj najważniejsze jest przeprowadzenie pociechy krok po kroku przez burzę emocji. Zachęcam do korzystania z nich i na tej podstawie wypracowania własnych sposobów.  Punkt 3 zawiera ćwiczenie, które poprzez zabawę ma przede wszystkim dzieciom uświadomić, jak zmienia się wygląd, kiedy człowi

Jaki jest Twój zakres akceptacji?

Co sprawia, że jako rodzice mamy różne zakresy akceptacji? Na czym polegają główne różnice? Jakim jesteś rodzicem i czy zastanawiasz się skąd się bierze Twój zakres akceptacji? Dlaczego w zależności od dziecka zmienia się Twoja akceptacja? I czy można z tym coś zrobić? Trudno jest być przez cały czas akceptującym rodzicem dla dziecka, ponieważ jego zachowanie czasem wymaga skorygowania. Jednak czy zauważasz, że niektórzy ludzie mają tak, że nie podoba im się większość rzeczy, które robią ich dzieci? Czasem ich dzieci robią coś, co Tobie absolutnie nie przeszkadza i masz wrażenie, że właściwie nikomu by to nie przeszkadzało, a jednak ich matka lub ojciec stale zwraca im uwagę.  Różne zakresy akceptacji Ty sama możesz należeć do tej grupy rodziców, pytanie tylko, czy sobie to uświadamiasz. Są trzy grupy rodziców w zależności od zakresu akceptacji, jakim darzą swoje dzieci. Mały zakres akceptacji Jeśli należysz do wyżej opisanej grupy, to jesteś osobą o małym zakresie a

Jakie są Konsekwencje Braku Akceptacji i Dlaczego To Jest Takie Ważne Dla Ciebie i Twojego Dziecka?

O tym w jaki sposób radzisz sobie z zachowaniem dzieci, ze sobą i z wieloma sprawami w życiu, w ogromnej mierze decyduje to, jak sobie radzisz z emocjami . O tym , jak sobie radzisz z emocjami, decyduje w głównej mierze akceptacja . Również zachowanie Twojego dziecka jest zależne od tego ile akceptacji otrzymuje od Ciebie, i od drugiego z rodziców. Pragniesz, aby Twoje dziecko było szczęśliwe, pewne siebie i później czuło się w życiu spełnione, ale czy dajesz mu niezbędną do tego akceptację? Konsekwencje braku akceptacji to niezgoda na siebie, poczucie wyobcowania, czasem skłócenie i bunt nie tylko przeciwko rodzicom, ale też przeciwko sobie i wszystkim innym. Czasami do tego stopnia, że dziecko bojkotuje swoje poczynania i dorastając marnuje życie na obwinianiu siebie i innych o wszystko, co wydarza się nie po jego myśli. Zamiast cieszyć się tym, co jest, doceniać zalety i dostrzegać swoje mocne strony, zaczyna przede wszystkim wstydzić się swoich braków, i dużo czasu i energii pośw