Przejdź do głównej zawartości

Na co, na kogo się złoszczę, gdy złoszczę się na dziecko? - Post Gościnny

Atak złości. Wybuch! Poniosło mnie. Nie panowałam nad sobą. Nie byłam wtedy sobą. Hormony. No co, każdemu się zdarzy. Coś mnie opętało. Nie wiem, co we mnie wstąpiło.
         
Krzyk na partnera, na przypadkowego kierowcę, który zajechał drogę, na dziecko. Zwłaszcza na dziecko. Obraźliwe słowa, wulgaryzmy, deprecjonowanie tego, co jeszcze przed chwilą było dobre. Zakazy, odbieranie uzyskanych przed chwilą przywilejów.
         
Potem, jak kubeł zimnej wody przychodzi refleksja, opamiętanie. Nie chciałam tego. Za mocno powiedziałam. To nie tak. Ale stało się. Już nie cofnę wypowiedzianych słów. Pojawia się uczucie wstydu, bezradności, złości już na samą siebie, że tak dałam się ponieść. Zwłaszcza, gdy wybuch dosięga małego dziecka. Kilkulatka, który nie chce się odpowiednio szybko ubrać, położyć spać bez marudzenia, zjeść kolacji, przerwać zabawy...

         
Pojawia się też smutek, żal i bezsilność, że znowu coś zrobiłam nie tak, że jestem do niczego, że jestem złą matką. Negatywne i złośliwe komentarze innych. Przecież to tylko dziecko. Jak możesz krzyczeć na takie maleństwo. Wyrodna matka.
         
Spirala się nakręca. Rośnie żal, smutek, niezrozumienie, bezsilność, wściekłość, która znowu znajduje sobie ujście w konfrontacji z kilkulatkiem. Aby po raz kolejny budować Himalaje poczucia winy, wstydu i bezradności.
         
To nie tylko moje doświadczenie. Liczne rozmowy prywatne i gabinetowe utwierdzają mnie w tym przekonaniu. Zaś pomieszanie uczuć i zaskakująca siła złości wskazuje, że dedykowanym odbiorcą był ktoś inny, a nie moje dziecko, na które się wydarłam.
         
Na kogo, na co się złoszczę, gdy w taki niekontrolowany sposób okazuję złość dziecku?

l  Na szefa – bo znów dodał mi obowiązków, bo grozi zwolnieniem, bo nagrodę dostała koleżanka, a nie ja...
l  Na partnera, na męża – bo nie jest taki, o jakim marzyłam, bo nów się pokłóciliśmy, bo go ciągle nie ma, bo jestem z tym wszystkim sama
l  Na swoją bezradność – bo już nie wiem, jak mam postępować z tym upartym dzieckiem
l  Na to, że muszę być zawsze silna, zwarta i gotowa, że zawsze muszę „dać radę” i nie mam chwili odpoczynku
l  Na upływ czasu – bo pojawiają się nowe zmarszczki, nadwaga, słabnie wzrok
l  Na niezrealizowane marzenia – bo teraz to już za późno
l  Na własną matkę – bo ciągle mówi mi, jak mam postępować i ciągle mnie kontroluje...
I na tysiące innych osób, spraw, zdarzeń, frustracji...
         
Dziecko nie jest adresatem, odbiorcą tych emocji. Będzie z przerażeniem patrzeć, jak matka się złości i jedyne zdrowe działanie, jakie podejmie, to „stwarzanie” jeszcze więcej problemów.  („Zniknięcie” i niezwykła „grzeczność” sygnalizują poważne problemy emocjonalne dziecka).
         
Co robić, aby nie przekierowywać uczucia złości z innego „adresu” na własne dziecko? 
- Po pierwsze uświadomienie, na co i na kogo się złoszczę. 
- Po drugie przyznanie sobie prawa do złości. Tej konkretnej. 
- Po trzecie przyjrzenie się innym uczuciom, jakie towarzyszą danej trudnej sytuacji, relacji (partner, szef, rodzice, poczucie stagnacji...). 
- I wreszcie poszukanie wsparcia i dokonanie zmiany.
         
Gdy zobaczyłam prawdziwy powód mojej złości, mogłam coś z tą przyczyną robić (zajęło mi to trochę czasu i potrzebna była terapia) i oczyściłam z niepotrzebnej  emocji moje relacje z dziećmi.
         
A czy moje własne dzieci nie złościły i nie złoszczą mnie ot tak po prostu? Złoszczą. Złość jest obecna w każdej relacji, także tej matka - dzieci. Tylko ta złość jest inna. Znika wrażenie niepanowania nad sobą. Tak, jestem zła, to i to mi się nie podoba, z takim twoim postępowaniem się nie zgadzam. Złość jest jak strumień wezbrany i szumiący po deszczu, ale cały czas widać brzegi. Nie jest powodzią zalewającą wszystko wokół.

        
Jest miłość i kontakt. Jest miejsce na opinię dziecka, jego zdanie, jego punkt widzenia, jego złość. Ta złość mija tak, jak opada woda w strumieniu. I nie pozostawia po sobie wstydu i poczucia winy.

Autorka artykułu: Elżbieta Byzdra-Rafa 

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Rozwój emocjonalny dziecka - Ćwiczenia cz. 1 - Jak radzić sobie ze złością?

Ćwiczenie inteligencji emocjonalnej jest jak ruch na świeżym powietrzu - pożyteczne i zdrowe. Tak jak obiecałam, przygotowałam dla Ciebie kilka prostych ćwiczeń. Jedno z nich to zabawa z dzieckiem, ale może w niej wziąć udział cała rodzina. Dorosły człowiek zwykle bez trudu uświadamia sobie przyczyny złości - największą trudność sprawia mu zapanowanie nad sobą. Poniżej, w punkcie 1 znajdziesz baaardzo proste, sprawdzone i praktyczne wskazówki, jak radzić sobie z własną złością. Są tak proste, że większość osób znając te sposoby ignoruje je i lekceważy. Ja zachęcam do wypróbowania, bo wiem, że naprawdę działają.   W punkcie drugim umieściłam sposoby radzenia sobie ze złością dzieci. Tutaj najważniejsze jest przeprowadzenie pociechy krok po kroku przez burzę emocji. Zachęcam do korzystania z nich i na tej podstawie wypracowania własnych sposobów.  Punkt 3 zawiera ćwiczenie, które poprzez zabawę ma przede wszystkim dzieciom uświadomić, jak zmienia się wygląd, kiedy człowi

Jaki jest Twój zakres akceptacji?

Co sprawia, że jako rodzice mamy różne zakresy akceptacji? Na czym polegają główne różnice? Jakim jesteś rodzicem i czy zastanawiasz się skąd się bierze Twój zakres akceptacji? Dlaczego w zależności od dziecka zmienia się Twoja akceptacja? I czy można z tym coś zrobić? Trudno jest być przez cały czas akceptującym rodzicem dla dziecka, ponieważ jego zachowanie czasem wymaga skorygowania. Jednak czy zauważasz, że niektórzy ludzie mają tak, że nie podoba im się większość rzeczy, które robią ich dzieci? Czasem ich dzieci robią coś, co Tobie absolutnie nie przeszkadza i masz wrażenie, że właściwie nikomu by to nie przeszkadzało, a jednak ich matka lub ojciec stale zwraca im uwagę.  Różne zakresy akceptacji Ty sama możesz należeć do tej grupy rodziców, pytanie tylko, czy sobie to uświadamiasz. Są trzy grupy rodziców w zależności od zakresu akceptacji, jakim darzą swoje dzieci. Mały zakres akceptacji Jeśli należysz do wyżej opisanej grupy, to jesteś osobą o małym zakresie a

Jakie są Konsekwencje Braku Akceptacji i Dlaczego To Jest Takie Ważne Dla Ciebie i Twojego Dziecka?

O tym w jaki sposób radzisz sobie z zachowaniem dzieci, ze sobą i z wieloma sprawami w życiu, w ogromnej mierze decyduje to, jak sobie radzisz z emocjami . O tym , jak sobie radzisz z emocjami, decyduje w głównej mierze akceptacja . Również zachowanie Twojego dziecka jest zależne od tego ile akceptacji otrzymuje od Ciebie, i od drugiego z rodziców. Pragniesz, aby Twoje dziecko było szczęśliwe, pewne siebie i później czuło się w życiu spełnione, ale czy dajesz mu niezbędną do tego akceptację? Konsekwencje braku akceptacji to niezgoda na siebie, poczucie wyobcowania, czasem skłócenie i bunt nie tylko przeciwko rodzicom, ale też przeciwko sobie i wszystkim innym. Czasami do tego stopnia, że dziecko bojkotuje swoje poczynania i dorastając marnuje życie na obwinianiu siebie i innych o wszystko, co wydarza się nie po jego myśli. Zamiast cieszyć się tym, co jest, doceniać zalety i dostrzegać swoje mocne strony, zaczyna przede wszystkim wstydzić się swoich braków, i dużo czasu i energii pośw