Przejdź do głównej zawartości

Jak przeżywać rodzicielstwo w zgodzie ze sobą?

Witajcie Kochani po długiej przerwie! :) Idzie nowe, idzie więcej. Więcej będzie gościć osób i więcej pojawi się nowych autorów i artykułów na stronie Wychować Dziecko. Jeśli i Ty jesteś piszącą Mamą lub Tatą i masz coś do powiedzenia na temat wychowania, są sprawy dla Ciebie ważne, które chcesz poruszyć na forum i pragniesz aby to dotarło do szerszej publiczności - napisz do mnie. 

A teraz: Rozmowa z Sylwią Szpikowską 
Rozmawia Barbara Dziobek

B.Dz: Sylwio, jesteś mamą nastoletnich już dzieci i nie zawsze jest Ci łatwo pomimo, że jesteś trenerką umiejętności wychowawczych. Mówisz, że w Twoim  macierzyństwie były również trudne momenty. Że szukałaś w rodzicielstwie siebie i swojej drogi. Co Tobie pomogło przeżywać swoje rodzicielstwo w zgodzie ze sobą?

S.Sz: Każdy z nas pragnie być najwspanialszym rodzicem na świecie. Niekiedy wychowywanie dzieci jest dla nas tak pełne poczucia zagubienia i niemocy, że gubimy siebie. Brakuje nam naturalnej pewności siebie i powielamy zachowania, które wzbudzały naszą niechęć, kiedy sami byliśmy dziećmi...
Tak było i w moim przypadku. Zastanawiałam się, jak sprawić, żeby moje rodzicielstwo rozkwitło. Zapytałam siebie, jakim rodzicem chcę być i wyznaczyłam kierunek w jakim chcę podążać, zaczęłam poszukiwać. Dzięki temu odnalazłam poczucie wewnętrznej siły, zdobyłam wiedzę i intuicję, co dało mi ogromną moc, aby kreować własne rodzicielstwo w zgodzie ze sobą.

B.Dz.: Jak to się stało, że zajęłaś się relacjami rodzice-dzieci? Przez wiele lat pracowałaś przecież w biznesie i nie jesteś psychologiem. Co sprawiło, że zdecydowałaś się prowadzić warsztaty dla rodziców?

S.Sz.:  Chcę pomagać rodzicom w odnajdywaniu radości w rodzicielstwie. Wiem jak miłością, szacunkiem i akceptacją wyzwolić siłę do budowania relacji z dzieckiem i z innymi ludźmi. To właśnie radość otwiera nam drogę do prawdziwie spełnionego życia,  buduje w nas siłę do pokonywania trudności. Radość  ma wielką moc. Odkryłam to kilka lat temu i dziś dzielę się tym z innymi rodzicami. Jednak nie zawsze tak było. Wiele lat zajęło mi poszukiwanie informacji w sobie o tym, czego chcę i czego szukam.

B.Dz.: Z wykształcenia jesteś socjologiem/ekonomistą? i z tego, co pamiętam pracowałaś w korporacji. To musiała być ogromna zmiana w Twoim życiu. Jaką drogę musiałaś przebyć, aby znaleźć się w tym miejscu?

Ukończyłam na Uniwersytecie Łódzkim Wydział Ekonomiczno-Socjologiczny i rozpoczęłam pracę w biznesie. Kiedy na świecie pojawiło się moje pierwsze dziecko wiedziałam, że praca w korporacji nie jest mi pisana. W międzyczasie urodziło się drugie dziecko i ten mój pobyt w domu znacznie się wydłużył. Potrzebowałam dokonać zmiany w moim życiu. Rozpoczęłam te zmiany.  

Jestem dyplomowanym trenerem umiejętności wychowawczych i trenerem biznesu. Skończyłam również kursy coachingu. Nieustannie wzbogacam moją edukację i poszukuję nowych rozwiązań. Ukończone szkoły i kursy doskonalące pozwoliły mi na uporządkowanie wiedzy oraz poznanie wielu narzędzi i metod, które przyczyniają się do budowania lepszej relacji z dzieckiem. 

Jednak największym moim zasobem jest moje własne doświadczenie i umiejętność wspierania rodziców. Jestem mamą dwójki nastolatków, którzy każdego dnia stanowią wyzwanie i dostarczają mi inspiracji do rozwoju mojego rodzicielstwa. Pomagam rodzicom w odnajdywaniu radości w ich rodzicielstwie prowadząc warsztaty umiejętności wychowawczych i spotkania indywidualne. To daje mi ogrom satysfakcji i powoduje, że moje życie staje się lepsze.

 B.Dz.: To bardzo ciekawa historia. Podziel się proszę z czytelnikami, co jest  według Ciebie kluczowe w tym, aby porozumieć się z dzieckiem?

Pokazuję rodzicom, że aby zmienić zachowanie dziecka, często należy zacząć od zmiany siebie. Jest to klucz do sukcesu. Szczególną rolę w budowaniu relacji z dzieckiem pełnią umiejętności komunikowania się i rozumienia dzieci. Wiele osób z którymi na co dzień pracuję zadaje mi pytanie: 
„ Jak to się stało, że prowadzisz warsztaty dla rodziców? Że wspierasz ludzi i pomagasz innym rodzicom?”

Kilka lat temu, kiedy moje dziś już nastoletnie dzieci miały 2 i 5 lat, przyszła mi do głowy myśl, którą na głos wypowiedziałam i poczułam ogromną ulgę: „Nie miałam pojęcia, że bycie rodzicem, to takie trudne i wyczerpujące zadanie.”  I to było dla mnie odkrywcze. I dało mi wiele energii do działania. Szukałam sposobu na pokonanie ogarniającej mnie często bezradności i okazało się, że bardzo często ja sama daję wsparcie innym rodzicom do tego, by pokonali swoją rodzicielską niemoc. I to było inspirujące. 

Moje doświadczenie, jako mamy, wszystkie trudności, które przerabiałam w wychowywaniu dzieci skierowały mnie na drogę rozwoju i dały mi mocny fundament do tego, aby pomagać innym rodzicom i wspierać ich w budowaniu dobrej relacji z dzieckiem. Jestem przekonana, że kierując się wzajemnym szacunkiem i rozumiejąc dziecko, możemy każdego dnia doświadczać wiele radości. Szacunek, akceptacja i radość w moim odczuciu pomogą rodzicom być takimi rodzicami, jakimi chcą być i pomogą cieszyć się im swoim rodzicielstwem.

W moim życiu było bardzo wiele trudnych chwil. Wielokrotnie czułam bezradność, ogromne zmęczenie i wielką samotność w pokonywaniu trudności. Chciałam być idealną mamą (dziś już wiem, że ideałów nie ma)  i pogrążałam się w smutku i niemocy. Lata spędzone z dziećmi pokazały mi też jak silną jestem osobą. Szukałam własnej drogi, poznając siebie i dowiadując się o sobie więcej. Świadomość nas samych jest ogromnie pomocna w życiu.

B.Dz: Tak i wiem też, że podążanie samemu tą drogą nie jest łatwe. Skąd czerpiesz siłę i wsparcie, czy w Twoim otoczeniu są osoby, które są dla Ciebie pomocą?

S.Sz.: Na mojej drodze pojawili się ludzie, dzięki którym mogłam w pełni zobaczyć siebie. Swoją życzliwością i wiarą we mnie pokazywali mi, że warto spełniać swoje marzenia. Towarzyszyli mi w odnajdywaniu  moich mocnych stron, zdolności i umiejętności. Dzięki nim zyskałam odwagę.
Otaczałam się ludźmi, którzy mnie wspierają i pomagają. Nie sposób wymienić tu wszystkich.

Moimi mentorkami są:
Joanna Sakowska – psycholog
Pod Jej czujnym okiem ukończyłam Szkołę dla Rodziców i Wychowawców w Ośrodku Rozwoju Edukacji i zostałam trenerem umiejętności wychowawczych. Lata temu dostrzegła moją pasję, jaką jest praca z rodzicami, wspieranie ich i towarzyszenie im w rozwoju ich rodzicielstwa.

Ty Basiu - jako pedagog, trenerka, mentor i coach, autorka artykułów i kursów na temat wychowania, specjalista w radzeniu sobie ze złością i uzdrawianiu relacji rodzice-dzieci - byłaś i jesteś dla mnie ogromnym wsparciem. Basia po wielu godzinach konsultacji na temat mojego rodzicielstwa i wspieraniu mnie w moim macierzyństwie oraz w pracy z rodzicami zaprosiła mnie do zespołu Małopolskiego Instytutu Rozwoju Rodziców. Jej wiara we mnie pozwala mi rozkwitać.

Również Agata Kołodziejczyk-Stryjek - psycholog, psychoterapeutka, trenerka, moja opiekunka w Szkole Trenerów Biznesu INTRA. Agata wzbogacała mój warsztat trenerski i wzmacnia w podążaniu w obranym przeze mnie kierunku.

B.Dz.:  Sylwio, bardzo Ci dziękuję za tak miłe słowa. Powiedz nam jeszcze, co jest dla Ciebie najważniejsze w Twojej pracy?

S.Sz.: Wiem co jest dla mnie ważne, czego pragnę i do czego dążę. Marzy mi się taki świat, w którym rodzice odnajdują radość w swoim rodzicielstwie kierując się szacunkiem i zrozumieniem względem dzieci. Chcę, aby jak najwięcej osób uczestniczyło w warsztatach, które prowadzę. Zapraszam.

B.Dz.:  Sylwio, wiem, że prowadzisz swoje warsztaty w Warszawie, czekam na wiadomość o najbliższym terminie - czytelnicy będą mogli znaleźć tę informację tutaj na stronie. Bardzo Ci dziękuję za wywiad, za otwartość i za to, że podzieliłaś się z nami swoimi doświadczeniami. 

Jeśli chcesz abym przeprowadziła z Tobą wywiad lub opublikowała Twoje artykuły, prześlij je na adres: rozwojrodzicow@gmail.com. Nie obiecuję, że wszystko opublikuję, ale odpowiem na każdą wiadomość.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Jaki jest Twój zakres akceptacji?

Co sprawia, że jako rodzice mamy różne zakresy akceptacji? Na czym polegają główne różnice? Jakim jesteś rodzicem i czy zastanawiasz się skąd się bierze Twój zakres akceptacji? Dlaczego w zależności od dziecka zmienia się Twoja akceptacja? I czy można z tym coś zrobić? Trudno jest być przez cały czas akceptującym rodzicem dla dziecka, ponieważ jego zachowanie czasem wymaga skorygowania. Jednak czy zauważasz, że niektórzy ludzie mają tak, że nie podoba im się większość rzeczy, które robią ich dzieci? Czasem ich dzieci robią coś, co Tobie absolutnie nie przeszkadza i masz wrażenie, że właściwie nikomu by to nie przeszkadzało, a jednak ich matka lub ojciec stale zwraca im uwagę.  Różne zakresy akceptacji Ty sama możesz należeć do tej grupy rodziców, pytanie tylko, czy sobie to uświadamiasz. Są trzy grupy rodziców w zależności od zakresu akceptacji, jakim darzą swoje dzieci. Mały zakres akceptacji Jeśli należysz do wyżej opisanej grupy, to jesteś osobą o małym zakresie a

Rozwój emocjonalny dziecka - Ćwiczenia cz. 1 - Jak radzić sobie ze złością?

Ćwiczenie inteligencji emocjonalnej jest jak ruch na świeżym powietrzu - pożyteczne i zdrowe. Tak jak obiecałam, przygotowałam dla Ciebie kilka prostych ćwiczeń. Jedno z nich to zabawa z dzieckiem, ale może w niej wziąć udział cała rodzina. Dorosły człowiek zwykle bez trudu uświadamia sobie przyczyny złości - największą trudność sprawia mu zapanowanie nad sobą. Poniżej, w punkcie 1 znajdziesz baaardzo proste, sprawdzone i praktyczne wskazówki, jak radzić sobie z własną złością. Są tak proste, że większość osób znając te sposoby ignoruje je i lekceważy. Ja zachęcam do wypróbowania, bo wiem, że naprawdę działają.   W punkcie drugim umieściłam sposoby radzenia sobie ze złością dzieci. Tutaj najważniejsze jest przeprowadzenie pociechy krok po kroku przez burzę emocji. Zachęcam do korzystania z nich i na tej podstawie wypracowania własnych sposobów.  Punkt 3 zawiera ćwiczenie, które poprzez zabawę ma przede wszystkim dzieciom uświadomić, jak zmienia się wygląd, kiedy człowi

Jakie są Konsekwencje Braku Akceptacji i Dlaczego To Jest Takie Ważne Dla Ciebie i Twojego Dziecka?

O tym w jaki sposób radzisz sobie z zachowaniem dzieci, ze sobą i z wieloma sprawami w życiu, w ogromnej mierze decyduje to, jak sobie radzisz z emocjami . O tym , jak sobie radzisz z emocjami, decyduje w głównej mierze akceptacja . Również zachowanie Twojego dziecka jest zależne od tego ile akceptacji otrzymuje od Ciebie, i od drugiego z rodziców. Pragniesz, aby Twoje dziecko było szczęśliwe, pewne siebie i później czuło się w życiu spełnione, ale czy dajesz mu niezbędną do tego akceptację? Konsekwencje braku akceptacji to niezgoda na siebie, poczucie wyobcowania, czasem skłócenie i bunt nie tylko przeciwko rodzicom, ale też przeciwko sobie i wszystkim innym. Czasami do tego stopnia, że dziecko bojkotuje swoje poczynania i dorastając marnuje życie na obwinianiu siebie i innych o wszystko, co wydarza się nie po jego myśli. Zamiast cieszyć się tym, co jest, doceniać zalety i dostrzegać swoje mocne strony, zaczyna przede wszystkim wstydzić się swoich braków, i dużo czasu i energii pośw