Przejdź do głównej zawartości

Bunt Dwulatka - Pokazuj dziecku jasne reguły

Dość często bywa tak, że mamy dobre chęci dania dziecku wyboru, ale ostatecznie nie podoba nam się jego decyzja i jednak staramy się przeforsować swoje preferencje. To bardzo częsty błąd, który wprowadza spore zamieszanie do relacji rodzice-dziecko. Dziecko odczuwa w takich sytuacjach ogromną frustrację i potem może reagować złością już na samo pytanie, co woli. Nie rozumiejąc tego jesteśmy ogromnie zaskoczeni jego reakcją. Zdarza Ci się przekonywać dziecko co jest lepsze? Co powinno wybrać? To początek kłopotów.

GDY NIE MA WYBORU 

W życiu jest oczywiście mnóstwo sytuacji, gdy po prostu nie ma wyboru. Są też takie, gdy teoretycznie on jest, ale go nie dajemy, bo nie jesteśmy spójni. Wymienię trzy najczęściej spotykane przypadki braku spójności u rodzica i pozorne dawanie wyboru - a wy zróbcie szybko rachunek sumienia ;) 
  • Nie pytaj dziecka o wybór w kwestiach, w których dziecko tego wyboru nie ma. Na przykład pójście do żłobka tego dnia, zażycie lekarstwa, założenie kaloszy w deszczowy dzień czy zimowej kurtki, etc. 
  • Nie pytaj również wtedy, gdy z góry zakładasz, co powinno wybrać dziecko  
  • Lub gdy sobie tak na prawdę nie życzysz, by samo decydowało
Wiele razy nie jesteśmy świadomi, że w głębi duszy tak czujemy lub myślimy. Niestety zdarza się to częściej niż mogłoby się wydawać. Dlaczego rodzice tak robią? Myślę, że wynika to z tego, że zadajemy dziecku pytania mechanicznie. Nauczyliśmy się, że dawanie wyboru jest dobre lub skuteczne i zagalopowujemy się w sytuacjach, gdy wyboru nie ma. 

To jest bardzo dobry przykład tego, jak sami możemy mnożyć trudności. Na dodatek nie mając świadomości, że to błąd nasz, rodziców, za konfliktową sytuację obwiniamy dziecko. Warto uważniej przyglądać się nie tylko dziecku ale i swoim motywom i zachowaniom w trudnych sytuacjach z dziećmi.

Bywa też, że rodzic jest osobą raczej niezdecydowaną i liczy na to, że dziecko wyręczy go w podejmowaniu decyzji. Twoje dziecko będzie dobrze się czuło i zachowywało, gdy nie będziesz oczekiwać, że podejmie za Ciebie decyzje. Chyba, że to jest ten obszar i wszystko gra. To tak! :)

WYMAGAJ Z SENSEM

Jak wymagać od dziecka z sensem? Reguły, których chcesz uczyć dziecko muszą być przede wszystkim jasne dla Ciebie. Jeśli coś nie jest dla Ciebie oczywiste, zrezygnuj z tego. Ty sama, kiedy wymagasz czegoś, bądź nastawiona przyjaźnie, pogodna i spokojna. Aby to było możliwe zadbaj o swoje potrzeby. 

Dziecko, które ma wystarczającą możliwość poszukiwania, eksperymentowania, poznawania, nie marnuje energii na zabawę w sprawdzanie co chwilę, czy wciąż obowiązują te same zasady. Dzieje się tak wówczas, gdy ma za mało możliwości lub zmieniasz zasady w zależności od okoliczności. 


W dostosowaniu zasad do okoliczności nie musi być nic złego, bo nie zawsze jest możliwe postępowanie tak samo. 
Pomijam tutaj sytuację, kiedy rodzice są z natury niekonsekwentni i nie przywiązują wagi do żadnych zasad. Trzeba tylko liczyć się z tym i  pamiętać, że jest równie naturalne, że wówczas dziecko sprawdza która zasada teraz obowiązuje i domaga się tej, która wydaje mu się bardziej korzystnaCo wówczas zrobić? Daj dziecku do zrozumienia jednoznacznie i spokojnie na czym Ci w tym momencie zależy.

Ten tekst jest fragmentem rekordowo popularnego kursu dla rodziców Bunt Dwulatka - 12 Małych Kroków do Porozumienia z Dzieckiem, który jest 12 dniowym darmowym kursem mailowym od specjalisty w wychowaniu i radzeniu sobie ze złością i agresją dzieci. Poznaj 12 kroków, które pozwolą Ci inaczej spojrzeć na zachowanie dziecka i dostarczą praktycznych i skutecznych wskazówek. Zapisz się i pożegnaj z buntem dwulatka! >>Zapisuję się<<

BEZRADNOŚĆ RODZICA 

Unikaj okazywania bezradności w relacjach z dzieckiem. Twoja bezradność może być przyczyną problemów z jego zachowaniem. Jeśli nie wiesz jak zareagować, co zrobić w różnych sytuacjach i chcesz sobie zaoszczędzić kłopotu, warto mieć ustalone wcześniej sposoby lub plan działania w danych sytuacjach. Przykład: zawsze zapinamy szelki, gdy sadzamy dziecko we wózku, krzesełku, foteliku, itd.

Gdy dziecko domaga się czegoś, co jest z naszego punktu widzenia niewłaściwe, trzeba mu to zasygnalizować za każdym razem ze spokojem i zdecydowaniem, bez gniewu i atakowania go. <- Pod tymi różowymi literkami znajduje się link do kursu, podczas którego można rozebrać swoją częstą irytację i złość na czynniki pierwsze i pozbyć się tego uciążliwego nawyku ;)


Ciągłe podejrzewanie dziecka o zamach na naszą władzę rodzicielską i sprawdzanie kto tu rządzi jest niewłaściwe i powoduje zmieszanie i zagubienie dziecka. Przecież dorosły większy co najmniej 4 razy, nie musi się obawiać malutkiej istoty, która jest od niego całkowicie zależna.


Czasem jednak mamy takie obawy i bywa, że bezradność powoduje u nas wybuchy złości. Warto wiedzieć, jak sobie w takich sytuacjach radzić. Można się tego nauczyć podczas wspomnianego wyżej kursu Rozumiem Twoją Złość® czyli Jak Skutecznie Radzić Sobie ze Złością Swoją i Dziecka, Zdobyć Jego Szacunek, Zaufanie i Zbudować Swój Autorytet >>

Autorka artykułów 

Barbara Dziobek - rodzic, pedagog, coach i trener, specjalista terapii RTZ

Pasjonatka świadomego rodzicielstwa, autorka artykułów, poradników, warsztatów, kursów on-line dla rodziców. Specjalizuje się w radzeniu sobie z trudnymi emocjami oraz uzdrawianiu relacji rodzice - dzieci. Podkreśla, jak ważna jest świadomość w wychowaniu. Prowadzi rodziców do ich własnego rozwoju poprzez wgląd i lepsze poznanie samego siebie, co skutkuje stworzeniem szczęśliwych i harmonijnych związków nie tylko z dziećmi.

Komentarze