Przejdź do głównej zawartości

Zazdrość o rodzeństwo - część 3. Rywalizacja

Dlaczego dzieci kłócą się i są wobec siebie złośliwe? Dlaczego rodzeństwo rywalizuje ze sobą o miłość rodziców?

Jak właściwie postępować aby uniknąć konfliktów między rodzeństwem oraz nauczyć je kochać się i szanować nawzajem? Jak zwykle znajdziesz tutaj praktyczne wskazówki.

To nie jest tak, że dzieci po prostu zawsze są zazdrosne o siebie i że nic nie możesz zrobić. Może się zdziwisz, ale rodzeństwo zazwyczaj rywalizuje ze sobą  po to, by zwrócić na siebie uwagę rodziców.

I od Twojej reakcji zależy, czy dzieci będą walczyć o uwagę jeszcze zacieklej, czy zaczną ze sobą współpracować. Oczywiście bardzo dużo zależy też od usposobienia danego dziecka, bo jedno jest bardziej spolegliwe, ugodowe, a drugie bardziej zawzięte. Jednak naprawdę możesz wiele zdziałać odpowiednim podejściem... 

Tak to już jest w życiu, że bycie z kimś blisko, mieszkanie z nim na co dzień, dzielenie wspólnego mieszkania, pokoju, stołu, rodziców...  rodzi problemy. Dlatego relacje rodzeństwa są od początku trudne.

Na dodatek niestety brata, czy siostry się nie wybiera. ;) Mimo to, pozostajemy ze sobą nierozerwalnie związani i w kryzysowych sytuacjach dobrze jest wiedzieć, że do kogo, jak do kogo, ale do brata/siostry możemy jak w dym.

Zanim do tego dorośniemy, każde z nas jako maluch, mocno pragnie wyłącznej i bezgranicznej miłości i uwagi rodziców. Każde zdrowe dziecko czuje zazdrość. Niestety niewłaściwe postępowanie może ją spotęgować. Co zrobić, aby jej było jak najmniej? Jak zmniejszyć jej skutki? 

Przede wszystkim trzeba ją rozpoznać. Zauważyć i przyznać, że istnieje. I nauczyć się jak postępować, aby uniknąć konfliktów między rodzeństwem oraz nauczyć je kochać się i szanować nawzajem.

Praktyczne wskazówki: 
 1.  Nikogo nie wyróżniaj.
 2.  Uczyń starsze dziecko „odpowiedzialnym” za młodsze. Powiedz mu, że potrzebujesz jego pomocy. Poczuje się dowartościowane i ważne.
 3. Odkrywaj  mocne strony obojga i podkreślaj je.
 4. Zauważaj, kiedy dzieci robią coś wspólnie i chwal za to. Dzięki pochwałom dostają jasną informację, że to, co robią, jest właściwe.
 5. Doceniaj, gdy starsze pomaga młodszemu.
 6. Bądź sprawiedliwy. W każdym dziecku po równo dostrzegaj coś wartościowego i mów im obojgu o tym.
 7. Wymyślaj zabawy, które zbliżają rodzeństwo do siebie. 
Jak to wygląda u Ciebie?  Podziel się tym w komentarzu. :)

Możesz też zapisać się na bezpłatny kurs e-mail Zazdrość Dzieci tutaj: http://wychowacdziecko.blogspot.com/p/gratis_19.html

Komentarze

 1. U mnie w domu walka między dziećmi straszna. Teraz widze jakie błedy popełniałam. Dziękuje bardzo za ten artykuł, wiele mi uswiadomił. Człowiek z niewiedzy robi tyle rzeczy źle!

  OdpowiedzUsuń
 2. Mamy pretensje do dzieci, a sami źle postępujemy. Po przeczytaniu tego artykułu widzę, że prowokowałem większą zazdrość dzieci. Człowiek całe życie się uczy.

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Dziękuję za Twój wpis!

Popularne posty z tego bloga

Rozwój emocjonalny dziecka - Ćwiczenia cz. 1 - Jak radzić sobie ze złością?

Ćwiczenie inteligencji emocjonalnej jest jak ruch na świeżym powietrzu - pożyteczne i zdrowe. Tak jak obiecałam, przygotowałam dla Ciebie kilka prostych ćwiczeń. Jedno z nich to zabawa z dzieckiem, ale może w niej wziąć udział cała rodzina. Dorosły człowiek zwykle bez trudu uświadamia sobie przyczyny złości - największą trudność sprawia mu zapanowanie nad sobą. Poniżej, w punkcie 1 znajdziesz baaardzo proste, sprawdzone i praktyczne wskazówki, jak radzić sobie z własną złością. Są tak proste, że większość osób znając te sposoby ignoruje je i lekceważy. Ja zachęcam do wypróbowania, bo wiem, że naprawdę działają.   W punkcie drugim umieściłam sposoby radzenia sobie ze złością dzieci. Tutaj najważniejsze jest przeprowadzenie pociechy krok po kroku przez burzę emocji. Zachęcam do korzystania z nich i na tej podstawie wypracowania własnych sposobów.  Punkt 3 zawiera ćwiczenie, które poprzez zabawę ma przede wszystkim dzieciom uświadomić, jak zmienia się wygląd, kiedy człowi

Jakie są Konsekwencje Braku Akceptacji i Dlaczego To Jest Takie Ważne Dla Ciebie i Twojego Dziecka?

O tym w jaki sposób radzisz sobie z zachowaniem dzieci, ze sobą i z wieloma sprawami w życiu, w ogromnej mierze decyduje to, jak sobie radzisz z emocjami . O tym , jak sobie radzisz z emocjami, decyduje w głównej mierze akceptacja . Również zachowanie Twojego dziecka jest zależne od tego ile akceptacji otrzymuje od Ciebie, i od drugiego z rodziców. Pragniesz, aby Twoje dziecko było szczęśliwe, pewne siebie i później czuło się w życiu spełnione, ale czy dajesz mu niezbędną do tego akceptację? Konsekwencje braku akceptacji to niezgoda na siebie, poczucie wyobcowania, czasem skłócenie i bunt nie tylko przeciwko rodzicom, ale też przeciwko sobie i wszystkim innym. Czasami do tego stopnia, że dziecko bojkotuje swoje poczynania i dorastając marnuje życie na obwinianiu siebie i innych o wszystko, co wydarza się nie po jego myśli. Zamiast cieszyć się tym, co jest, doceniać zalety i dostrzegać swoje mocne strony, zaczyna przede wszystkim wstydzić się swoich braków, i dużo czasu i energii pośw

Na jakim stopniu drabiny gniewu jesteś?

Dr Ross Campbell w swojej książce "Sztuka akceptacji" opowiedział bardzo ciekawą historię, która być może ma miejsce w wielu domach: "Byłem kiedyś z wizytą u rodziny, w której ojciec miał ogromne poczucie humoru. Mówił coś bardzo zabawnego, ilekroć jego żona lub któreś z nastolatków poruszało trudny temat. W konsekwencji żadne z nich nie nauczyło się odpowiednio wyrażać swojego gniewu, lecz uciekali się do zachowań pasywno-agresywnych. Za każdym razem, gdy chłopiec był sfrustrowany lub znalazł się w sytuacji wywołującej gniew, skarżył się na silny ból głowy. Dziewczynka zaś dawała upust swojemu gniewowi w inny sposób. Oferowała matce pomoc np. w kuchni lub przy sprzątaniu, ale wykonywała te obowiązki tak beznadziejnie, że matka miała z tego powodu jeszcze więcej pracy." Pisząc o różnych umiejętnościach wychowawczych, często podkreślam jak ważny jest odpowiedni stosunek do złości i radzenie sobie z nią. Nie bez powodu, ponieważ doświadczenie pokazuje, że ma ona na