Przejdź do głównej zawartości

Zazdrość o rodzeństwo - część 3. Rywalizacja

Dlaczego dzieci kłócą się i są wobec siebie złośliwe? Dlaczego rodzeństwo rywalizuje ze sobą o miłość rodziców?

Jak właściwie postępować aby uniknąć konfliktów między rodzeństwem oraz nauczyć je kochać się i szanować nawzajem? Jak zwykle znajdziesz tutaj praktyczne wskazówki.

To nie jest tak, że dzieci po prostu zawsze są zazdrosne o siebie i że nic nie możesz zrobić. Może się zdziwisz, ale rodzeństwo zazwyczaj rywalizuje ze sobą  po to, by zwrócić na siebie uwagę rodziców.

I od Twojej reakcji zależy, czy dzieci będą walczyć o uwagę jeszcze zacieklej, czy zaczną ze sobą współpracować. Oczywiście bardzo dużo zależy też od usposobienia danego dziecka, bo jedno jest bardziej spolegliwe, ugodowe, a drugie bardziej zawzięte. Jednak naprawdę możesz wiele zdziałać odpowiednim podejściem... 

Tak to już jest w życiu, że bycie z kimś blisko, mieszkanie z nim na co dzień, dzielenie wspólnego mieszkania, pokoju, stołu, rodziców...  rodzi problemy. Dlatego relacje rodzeństwa są od początku trudne.

Na dodatek niestety brata, czy siostry się nie wybiera. ;) Mimo to, pozostajemy ze sobą nierozerwalnie związani i w kryzysowych sytuacjach dobrze jest wiedzieć, że do kogo, jak do kogo, ale do brata/siostry możemy jak w dym.

Zanim do tego dorośniemy, każde z nas jako maluch, mocno pragnie wyłącznej i bezgranicznej miłości i uwagi rodziców. Każde zdrowe dziecko czuje zazdrość. Niestety niewłaściwe postępowanie może ją spotęgować. Co zrobić, aby jej było jak najmniej? Jak zmniejszyć jej skutki? 

Przede wszystkim trzeba ją rozpoznać. Zauważyć i przyznać, że istnieje. I nauczyć się jak postępować, aby uniknąć konfliktów między rodzeństwem oraz nauczyć je kochać się i szanować nawzajem.

Praktyczne wskazówki: 
 1.  Nikogo nie wyróżniaj.
 2.  Uczyń starsze dziecko „odpowiedzialnym” za młodsze. Powiedz mu, że potrzebujesz jego pomocy. Poczuje się dowartościowane i ważne.
 3. Odkrywaj  mocne strony obojga i podkreślaj je.
 4. Zauważaj, kiedy dzieci robią coś wspólnie i chwal za to. Dzięki pochwałom dostają jasną informację, że to, co robią, jest właściwe.
 5. Doceniaj, gdy starsze pomaga młodszemu.
 6. Bądź sprawiedliwy. W każdym dziecku po równo dostrzegaj coś wartościowego i mów im obojgu o tym.
 7. Wymyślaj zabawy, które zbliżają rodzeństwo do siebie. 
Jak to wygląda u Ciebie?  Podziel się tym w komentarzu. :)

Możesz też zapisać się na bezpłatny kurs e-mail Zazdrość Dzieci tutaj: http://wychowacdziecko.blogspot.com/p/gratis_19.html

Komentarze

 1. U mnie w domu walka między dziećmi straszna. Teraz widze jakie błedy popełniałam. Dziękuje bardzo za ten artykuł, wiele mi uswiadomił. Człowiek z niewiedzy robi tyle rzeczy źle!

  OdpowiedzUsuń
 2. Mamy pretensje do dzieci, a sami źle postępujemy. Po przeczytaniu tego artykułu widzę, że prowokowałem większą zazdrość dzieci. Człowiek całe życie się uczy.

  OdpowiedzUsuń

Publikowanie komentarza

Dziękuję za Twój wpis!

Popularne posty z tego bloga

Rozwój emocjonalny dziecka - Ćwiczenia cz. 1 - Jak radzić sobie ze złością?

Ćwiczenie inteligencji emocjonalnej jest jak ruch na świeżym powietrzu - pożyteczne i zdrowe. Tak jak obiecałam, przygotowałam dla Ciebie kilka prostych ćwiczeń. Jedno z nich to zabawa z dzieckiem, ale może w niej wziąć udział cała rodzina. Dorosły człowiek zwykle bez trudu uświadamia sobie przyczyny złości - największą trudność sprawia mu zapanowanie nad sobą. Poniżej, w punkcie 1 znajdziesz baaardzo proste, sprawdzone i praktyczne wskazówki, jak radzić sobie z własną złością. Są tak proste, że większość osób znając te sposoby ignoruje je i lekceważy. Ja zachęcam do wypróbowania, bo wiem, że naprawdę działają.   W punkcie drugim umieściłam sposoby radzenia sobie ze złością dzieci. Tutaj najważniejsze jest przeprowadzenie pociechy krok po kroku przez burzę emocji. Zachęcam do korzystania z nich i na tej podstawie wypracowania własnych sposobów.  Punkt 3 zawiera ćwiczenie, które poprzez zabawę ma przede wszystkim dzieciom uświadomić, jak zmienia się wygląd, kiedy człowi

Na jakim stopniu drabiny gniewu jesteś?

Dr Ross Campbell w swojej książce "Sztuka akceptacji" opowiedział bardzo ciekawą historię, która być może ma miejsce w wielu domach: "Byłem kiedyś z wizytą u rodziny, w której ojciec miał ogromne poczucie humoru. Mówił coś bardzo zabawnego, ilekroć jego żona lub któreś z nastolatków poruszało trudny temat. W konsekwencji żadne z nich nie nauczyło się odpowiednio wyrażać swojego gniewu, lecz uciekali się do zachowań pasywno-agresywnych. Za każdym razem, gdy chłopiec był sfrustrowany lub znalazł się w sytuacji wywołującej gniew, skarżył się na silny ból głowy. Dziewczynka zaś dawała upust swojemu gniewowi w inny sposób. Oferowała matce pomoc np. w kuchni lub przy sprzątaniu, ale wykonywała te obowiązki tak beznadziejnie, że matka miała z tego powodu jeszcze więcej pracy." Pisząc o różnych umiejętnościach wychowawczych, często podkreślam jak ważny jest odpowiedni stosunek do złości i radzenie sobie z nią. Nie bez powodu, ponieważ doświadczenie pokazuje, że ma ona na

17 Sposobów Na Odreagowanie Złości Na Dziecko

Temat złości jest bardzo trudnym tematem. Przede wszystkim ze względu na nasz stosunek do tego uczucia. Jest to w ogóle jedno z najtrudniejszych zagadnień spośród wszystkich, dotyczących relacji między rodzicami a dziećmi. Czy zastanawiasz się, dlaczego? Jaka jest Twoja opinia na ten temat? Uważasz, że złość jest dobra czy zła? Jak w sposób praktyczny rodzice mogą sobie poradzić ze swoją złością? Jak mogą odreagować złość, którą czują na dziecko?   Moim zdaniem, temat jest tak trudny dla wielu rodziców dlatego, że nadal złość jest powszechnie potępianym uczuciem. Pokazują to również komentarze pozostawiane pod moimi postami. Dobry przykład stanowi taka wymiana spostrzeżeń: " złość?? irytacja?? bardzo często!! właściwie to od kilku tygodni codziennie zmagam się z własnymi emocjami (idą 3 ząbki i mały jest okropny) - w krytycznym momencie najczęściej zostawiam synka w łóżeczku na parę minut i wychodzę do pokoju obok - muszę dać sobie czas na wyciszenie, dwa głębsze w