Przejdź do głównej zawartości

Zazdrość o rodzeństwo - część 3. Rywalizacja

Dlaczego dzieci kłócą się i są wobec siebie złośliwe? Dlaczego rodzeństwo rywalizuje ze sobą o miłość rodziców?

Jak właściwie postępować aby uniknąć konfliktów między rodzeństwem oraz nauczyć je kochać się i szanować nawzajem? Jak zwykle znajdziesz tutaj praktyczne wskazówki.

To nie jest tak, że dzieci po prostu zawsze są zazdrosne o siebie i że nic nie możesz zrobić. Może się zdziwisz, ale rodzeństwo zazwyczaj rywalizuje ze sobą  po to, by zwrócić na siebie uwagę rodziców.

I od Twojej reakcji zależy, czy dzieci będą walczyć o uwagę jeszcze zacieklej, czy zaczną ze sobą współpracować. Oczywiście bardzo dużo zależy też od usposobienia danego dziecka, bo jedno jest bardziej spolegliwe, ugodowe, a drugie bardziej zawzięte. Jednak naprawdę możesz wiele zdziałać odpowiednim podejściem... 

Tak to już jest w życiu, że bycie z kimś blisko, mieszkanie z nim na co dzień, dzielenie wspólnego mieszkania, pokoju, stołu, rodziców...  rodzi problemy. Dlatego relacje rodzeństwa są od początku trudne.

Na dodatek niestety brata, czy siostry się nie wybiera. ;) Mimo to, pozostajemy ze sobą nierozerwalnie związani i w kryzysowych sytuacjach dobrze jest wiedzieć, że do kogo, jak do kogo, ale do brata/siostry możemy jak w dym.

Zanim do tego dorośniemy, każde z nas jako maluch, mocno pragnie wyłącznej i bezgranicznej miłości i uwagi rodziców. Każde zdrowe dziecko czuje zazdrość. Niestety niewłaściwe postępowanie może ją spotęgować. Co zrobić, aby jej było jak najmniej? Jak zmniejszyć jej skutki? 

Przede wszystkim trzeba ją rozpoznać. Zauważyć i przyznać, że istnieje. I nauczyć się jak postępować, aby uniknąć konfliktów między rodzeństwem oraz nauczyć je kochać się i szanować nawzajem.

Praktyczne wskazówki: 
 1.  Nikogo nie wyróżniaj.
 2.  Uczyń starsze dziecko „odpowiedzialnym” za młodsze. Powiedz mu, że potrzebujesz jego pomocy. Poczuje się dowartościowane i ważne.
 3. Odkrywaj  mocne strony obojga i podkreślaj je.
 4. Zauważaj, kiedy dzieci robią coś wspólnie i chwal za to. Dzięki pochwałom dostają jasną informację, że to, co robią, jest właściwe.
 5. Doceniaj, gdy starsze pomaga młodszemu.
 6. Bądź sprawiedliwy. W każdym dziecku po równo dostrzegaj coś wartościowego i mów im obojgu o tym.
 7. Wymyślaj zabawy, które zbliżają rodzeństwo do siebie. 
Jak to wygląda u Ciebie?  Podziel się tym w komentarzu. :)

Możesz też zapisać się na bezpłatny kurs e-mail Zazdrość Dzieci tutaj: http://wychowacdziecko.blogspot.com/p/gratis_19.html

Komentarze

 1. U mnie w domu walka między dziećmi straszna. Teraz widze jakie błedy popełniałam. Dziękuje bardzo za ten artykuł, wiele mi uswiadomił. Człowiek z niewiedzy robi tyle rzeczy źle!

  OdpowiedzUsuń
 2. Mamy pretensje do dzieci, a sami źle postępujemy. Po przeczytaniu tego artykułu widzę, że prowokowałem większą zazdrość dzieci. Człowiek całe życie się uczy.

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Dziękuję za Twój wpis!