Przejdź do głównej zawartości

Zazdrość o rodzeństwo - część 3. Rywalizacja

Dlaczego dzieci kłócą się i są wobec siebie złośliwe? Dlaczego rodzeństwo rywalizuje ze sobą o miłość rodziców?

Jak właściwie postępować aby uniknąć konfliktów między rodzeństwem oraz nauczyć je kochać się i szanować nawzajem? Jak zwykle znajdziesz tutaj praktyczne wskazówki.

To nie jest tak, że dzieci po prostu zawsze są zazdrosne o siebie i że nic nie możesz zrobić. Może się zdziwisz, ale rodzeństwo zazwyczaj rywalizuje ze sobą  po to, by zwrócić na siebie uwagę rodziców.

I od Twojej reakcji zależy, czy dzieci będą walczyć o uwagę jeszcze zacieklej, czy zaczną ze sobą współpracować. Oczywiście bardzo dużo zależy też od usposobienia danego dziecka, bo jedno jest bardziej spolegliwe, ugodowe, a drugie bardziej zawzięte. Jednak naprawdę możesz wiele zdziałać odpowiednim podejściem... 

Tak to już jest w życiu, że bycie z kimś blisko, mieszkanie z nim na co dzień, dzielenie wspólnego mieszkania, pokoju, stołu, rodziców...  rodzi problemy. Dlatego relacje rodzeństwa są od początku trudne.

Na dodatek niestety brata, czy siostry się nie wybiera. ;) Mimo to, pozostajemy ze sobą nierozerwalnie związani i w kryzysowych sytuacjach dobrze jest wiedzieć, że do kogo, jak do kogo, ale do brata/siostry możemy jak w dym.

Zanim do tego dorośniemy, każde z nas jako maluch, mocno pragnie wyłącznej i bezgranicznej miłości i uwagi rodziców. Każde zdrowe dziecko czuje zazdrość. Niestety niewłaściwe postępowanie może ją spotęgować. Co zrobić, aby jej było jak najmniej? Jak zmniejszyć jej skutki? 

Przede wszystkim trzeba ją rozpoznać. Zauważyć i przyznać, że istnieje. I nauczyć się jak postępować, aby uniknąć konfliktów między rodzeństwem oraz nauczyć je kochać się i szanować nawzajem.

Praktyczne wskazówki: 
 1.  Nikogo nie wyróżniaj.
 2.  Uczyń starsze dziecko „odpowiedzialnym” za młodsze. Powiedz mu, że potrzebujesz jego pomocy. Poczuje się dowartościowane i ważne.
 3. Odkrywaj  mocne strony obojga i podkreślaj je.
 4. Zauważaj, kiedy dzieci robią coś wspólnie i chwal za to. Dzięki pochwałom dostają jasną informację, że to, co robią, jest właściwe.
 5. Doceniaj, gdy starsze pomaga młodszemu.
 6. Bądź sprawiedliwy. W każdym dziecku po równo dostrzegaj coś wartościowego i mów im obojgu o tym.
 7. Wymyślaj zabawy, które zbliżają rodzeństwo do siebie. 
Jak to wygląda u Ciebie?  Podziel się tym w komentarzu. :)

Możesz też zapisać się na bezpłatny kurs e-mail Zazdrość Dzieci tutaj: http://wychowacdziecko.blogspot.com/p/gratis_19.html

Komentarze

 1. U mnie w domu walka między dziećmi straszna. Teraz widze jakie błedy popełniałam. Dziękuje bardzo za ten artykuł, wiele mi uswiadomił. Człowiek z niewiedzy robi tyle rzeczy źle!

  OdpowiedzUsuń
 2. Mamy pretensje do dzieci, a sami źle postępujemy. Po przeczytaniu tego artykułu widzę, że prowokowałem większą zazdrość dzieci. Człowiek całe życie się uczy.

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Dziękuję za Twój wpis!

Popularne posty z tego bloga

Rozwój emocjonalny dziecka - Ćwiczenia cz. 1 - Jak radzić sobie ze złością?

Ćwiczenie inteligencji emocjonalnej jest jak ruch na świeżym powietrzu - pożyteczne i zdrowe. Tak jak obiecałam, przygotowałam dla Ciebie kilka prostych ćwiczeń. Jedno z nich to zabawa z dzieckiem, ale może w niej wziąć udział cała rodzina. Dorosły człowiek zwykle bez trudu uświadamia sobie przyczyny złości - największą trudność sprawia mu zapanowanie nad sobą. Poniżej, w punkcie 1 znajdziesz baaardzo proste, sprawdzone i praktyczne wskazówki, jak radzić sobie z własną złością. Są tak proste, że większość osób znając te sposoby ignoruje je i lekceważy. Ja zachęcam do wypróbowania, bo wiem, że naprawdę działają.   W punkcie drugim umieściłam sposoby radzenia sobie ze złością dzieci. Tutaj najważniejsze jest przeprowadzenie pociechy krok po kroku przez burzę emocji. Zachęcam do korzystania z nich i na tej podstawie wypracowania własnych sposobów.  Punkt 3 zawiera ćwiczenie, które poprzez zabawę ma przede wszystkim dzieciom uświadomić, jak zmienia się wygląd, kiedy człowi

Jaki jest Twój zakres akceptacji?

Co sprawia, że jako rodzice mamy różne zakresy akceptacji? Na czym polegają główne różnice? Jakim jesteś rodzicem i czy zastanawiasz się skąd się bierze Twój zakres akceptacji? Dlaczego w zależności od dziecka zmienia się Twoja akceptacja? I czy można z tym coś zrobić? Trudno jest być przez cały czas akceptującym rodzicem dla dziecka, ponieważ jego zachowanie czasem wymaga skorygowania. Jednak czy zauważasz, że niektórzy ludzie mają tak, że nie podoba im się większość rzeczy, które robią ich dzieci? Czasem ich dzieci robią coś, co Tobie absolutnie nie przeszkadza i masz wrażenie, że właściwie nikomu by to nie przeszkadzało, a jednak ich matka lub ojciec stale zwraca im uwagę.  Różne zakresy akceptacji Ty sama możesz należeć do tej grupy rodziców, pytanie tylko, czy sobie to uświadamiasz. Są trzy grupy rodziców w zależności od zakresu akceptacji, jakim darzą swoje dzieci. Mały zakres akceptacji Jeśli należysz do wyżej opisanej grupy, to jesteś osobą o małym zakresie a

Jakie są Konsekwencje Braku Akceptacji i Dlaczego To Jest Takie Ważne Dla Ciebie i Twojego Dziecka?

O tym w jaki sposób radzisz sobie z zachowaniem dzieci, ze sobą i z wieloma sprawami w życiu, w ogromnej mierze decyduje to, jak sobie radzisz z emocjami . O tym , jak sobie radzisz z emocjami, decyduje w głównej mierze akceptacja . Również zachowanie Twojego dziecka jest zależne od tego ile akceptacji otrzymuje od Ciebie, i od drugiego z rodziców. Pragniesz, aby Twoje dziecko było szczęśliwe, pewne siebie i później czuło się w życiu spełnione, ale czy dajesz mu niezbędną do tego akceptację? Konsekwencje braku akceptacji to niezgoda na siebie, poczucie wyobcowania, czasem skłócenie i bunt nie tylko przeciwko rodzicom, ale też przeciwko sobie i wszystkim innym. Czasami do tego stopnia, że dziecko bojkotuje swoje poczynania i dorastając marnuje życie na obwinianiu siebie i innych o wszystko, co wydarza się nie po jego myśli. Zamiast cieszyć się tym, co jest, doceniać zalety i dostrzegać swoje mocne strony, zaczyna przede wszystkim wstydzić się swoich braków, i dużo czasu i energii pośw