Przejdź do głównej zawartości

Jak wybrać przedszkole? cz.2

Na co zwrócić uwagę przy wyborze przedszkola? Jakie cechy powinno posiadać przedszkole? Co jest najlepsze dla Twojego dziecka? Jak wybrać to najlepsze, aby dziecko czuło się w nim dobrze? Cz.1 tutaj.

Poniżej podaję następne trzy cechy, które wyróżniają wybitne przedszkola i ośrodki opieki dla dzieci, takie jak żłobki i kluby malucha.

Co będzie czwartym czynnikiem decydującym o tym, że nasze dziecko szybko sie zaadaptuje i będzie w przedszkolu szczęśliwe? Duży plac zabaw? Ciekawe zajęcia dodatkowe? Nic podobnego...


Wspomniane przez mnie badania wskazują, że czwartym w kolejności warunkiem, aby dziecko czuło się bezpiecznie i swojsko w przedszkolu jest to, że:

4. Dzieci zbierają się w pokojach, a nie klasach, bawiąc się w grupach podobnych do rodzeństwa różniącego się wiekiem.

Dla naszych małych dzieci czas spędzony w przedszkolu to w większości czas przelotnych, przemijających relacji. Również ze względu na dużą ilość dzieci, co nie jest dla nich korzystne. Dziecko w tym wieku potrzebuje stabilnej, bliskiej więzi z niewielką liczbą tych samych osób. Niekoniecznie rówieśników, bo w tych relacjach jest jeszcze zupełnie bezradne.

Czterolatek potrafi już zapałać ogromną sympatią do kolegi, ale 2,5 czy trzylatek wciąż ubóstwia tylko mamę i tatę. Większość dzieci w tym wieku również nie potrzebuje aż tylu ekscytujących wrażeń, tak rozbuchanego środowiska społecznego, tak wielkiego widowiska różnorodności. 

Dzieci w tym wieku, aby się prawidłowo rozwijać potrzebują ciszy, stabilizacji i związków z wybranymi osobami, nie osłabianych przez przedszkole, o ile tylko jest to możliwe.

5. Wrażliwość na często występującą potrzebę wyrównywania różnic językowych i kulturalnych.

Pisałam już o tym, jak ogromny i znaczący jest wpływ grupy rówieśniczej na małe dziecko, które nie zbudowało jeszcze swojego sytemu wartości i nie wie co jest dobre a co złe. 

Obserwując inne dzieci i wszystkie możliwe zachowania w przedszkolu, wraz z nie zawsze adekwatnymi reakcjami wychowawców, jest poddane wielu negatywnym wpływom.

Jeśli panie w przedszkolu nie prezentują łagodnej, dojrzałej i konstruktywnej postawy i nie tłumaczą dzieciom incydentów, które inicjują inne dzieci - nasz maluch szybko uczy się naśladować zachowania rówieśników i przyjmuje ich postawy. To właśnie z tego powodu pójście dziecka do przedszkola często może być początkiem kłopotów wychowawczych.

6. Umożliwienie zdobywania doświadczeń związanych z prowadzeniem domu, takich jak pielęgnowanie ogrodu, gotowanie, sprzątanie, kosztem tradycyjnych zabaw na placu zabaw. 

Najlepsze przedszkola i ośrodki opieki uznają ważność tych czynników. Ważne, aby dzieci „bawiły się w dom” tak, jakby były w prawdziwym domu – przygotowując i jedząc przyrządzone przez siebie potrawy, sprzątając, uprawiając ogród, piorąc, prasując, szyjąc itd. 

Najlepsze przedszkola są podobne do wielkiej rodziny. W nich nauczyciele rozmyślnie zachowują się raczej jak rodzice niż pedagodzy, a podobieństwo do prawdziwego domu jest szybko wyczuwalne i ma pozytywny wpływ na dzieci.

Ciąg dalszy już w następnej części. Tym razem będę pisała o programie nauczania i ważnych aspektach z tym związanych. Czy to o czym napisałam jest dla Ciebie zaskakujące? Co o tym myślisz? Co jeszcze chcesz wiedzieć? Pytania i komentarze są mile widziane.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Jaki jest Twój zakres akceptacji?

Co sprawia, że jako rodzice mamy różne zakresy akceptacji? Na czym polegają główne różnice? Jakim jesteś rodzicem i czy zastanawiasz się skąd się bierze Twój zakres akceptacji? Dlaczego w zależności od dziecka zmienia się Twoja akceptacja? I czy można z tym coś zrobić? Trudno jest być przez cały czas akceptującym rodzicem dla dziecka, ponieważ jego zachowanie czasem wymaga skorygowania. Jednak czy zauważasz, że niektórzy ludzie mają tak, że nie podoba im się większość rzeczy, które robią ich dzieci? Czasem ich dzieci robią coś, co Tobie absolutnie nie przeszkadza i masz wrażenie, że właściwie nikomu by to nie przeszkadzało, a jednak ich matka lub ojciec stale zwraca im uwagę.  Różne zakresy akceptacji Ty sama możesz należeć do tej grupy rodziców, pytanie tylko, czy sobie to uświadamiasz. Są trzy grupy rodziców w zależności od zakresu akceptacji, jakim darzą swoje dzieci. Mały zakres akceptacji Jeśli należysz do wyżej opisanej grupy, to jesteś osobą o małym zakresie a

Rozwój emocjonalny dziecka - Ćwiczenia cz. 1 - Jak radzić sobie ze złością?

Ćwiczenie inteligencji emocjonalnej jest jak ruch na świeżym powietrzu - pożyteczne i zdrowe. Tak jak obiecałam, przygotowałam dla Ciebie kilka prostych ćwiczeń. Jedno z nich to zabawa z dzieckiem, ale może w niej wziąć udział cała rodzina. Dorosły człowiek zwykle bez trudu uświadamia sobie przyczyny złości - największą trudność sprawia mu zapanowanie nad sobą. Poniżej, w punkcie 1 znajdziesz baaardzo proste, sprawdzone i praktyczne wskazówki, jak radzić sobie z własną złością. Są tak proste, że większość osób znając te sposoby ignoruje je i lekceważy. Ja zachęcam do wypróbowania, bo wiem, że naprawdę działają.   W punkcie drugim umieściłam sposoby radzenia sobie ze złością dzieci. Tutaj najważniejsze jest przeprowadzenie pociechy krok po kroku przez burzę emocji. Zachęcam do korzystania z nich i na tej podstawie wypracowania własnych sposobów.  Punkt 3 zawiera ćwiczenie, które poprzez zabawę ma przede wszystkim dzieciom uświadomić, jak zmienia się wygląd, kiedy człowi

Jakie są Konsekwencje Braku Akceptacji i Dlaczego To Jest Takie Ważne Dla Ciebie i Twojego Dziecka?

O tym w jaki sposób radzisz sobie z zachowaniem dzieci, ze sobą i z wieloma sprawami w życiu, w ogromnej mierze decyduje to, jak sobie radzisz z emocjami . O tym , jak sobie radzisz z emocjami, decyduje w głównej mierze akceptacja . Również zachowanie Twojego dziecka jest zależne od tego ile akceptacji otrzymuje od Ciebie, i od drugiego z rodziców. Pragniesz, aby Twoje dziecko było szczęśliwe, pewne siebie i później czuło się w życiu spełnione, ale czy dajesz mu niezbędną do tego akceptację? Konsekwencje braku akceptacji to niezgoda na siebie, poczucie wyobcowania, czasem skłócenie i bunt nie tylko przeciwko rodzicom, ale też przeciwko sobie i wszystkim innym. Czasami do tego stopnia, że dziecko bojkotuje swoje poczynania i dorastając marnuje życie na obwinianiu siebie i innych o wszystko, co wydarza się nie po jego myśli. Zamiast cieszyć się tym, co jest, doceniać zalety i dostrzegać swoje mocne strony, zaczyna przede wszystkim wstydzić się swoich braków, i dużo czasu i energii pośw