Przejdź do głównej zawartości

Jak wybrać przedszkole? cz.1

Jak wybrać dobre przedszkole dla swojego dziecka? Czym się kierować przy wyborze przedszkola? Prywatne czy państwowe? Które przedszkole jest lepsze? Na co zwrócić uwagę? I wreszcie: co jest najlepsze dla Twojego dziecka? 

Niektórzy rodzice szaleją na punkcie zajęć dodatkowych, dla innych bardzo istotna jest odległość przedszkola od domu, jeszcze inni szukają miejsca, które będzie miało duży plac zabaw. To wszystko może być istotne dla Ciebie, ale nie jest ważne dla Twojego dziecka.

Często zwracamy uwagę na rzeczy mniej istotne dla dobra dziecka, bo mamy informacje z mało wiarygodnych źródeł. Kierujemy się opiniami osób, dla których ważniejsze są inne kwestie niż dobro dziecka.

A małe dziecko potrzebuje tylko jednej rzeczy: zaspokojenia jego potrzeb. Bo tylko to gwarantuje mu prawidłowy rozwój fizyczny, psychiczny i emocjonalny.

Jakie cechy powinno posiadać przedszkole, które potencjalnie zaspokoi najważniejsze potrzeby Twojego dziecka?

Oto cechy - 10 najważniejszych czynników - zgodnie z badaniami (Moore, Kordenbrock & Moore) wyróżniające najbardziej odpowiednie dla dzieci przedszkola i ośrodki opieki:


1. Opiekunowie i nauczyciele są ciepli, odpowiadają na potrzeby dzieci, są konsekwentni i zrównoważeni.

Pierwsze i najważniejsze pytanie, jakie powinniśmy sobie zadać, to: Czy osoby, które tam pracują są odpowiednimi osobami do opieki nad dziećmi? Czy są pełne ciepła i radości z przebywania z dziećmi? Czy atmosfera w przedszkolu zachęca dziecko do nauki poprzez zabawę i do rozwoju nowych umiejętności?

Czy kontakt z administracją jest dla Ciebie łatwy? Czy dyrektorka jest dostępna i łatwo Ci się rozmawia z nią i paniami? 

Warto pamiętać, że to wszystko nie ma nic wspólnego ze źródłem finansowania placówki. I, że są prywatne przedszkola, których ceny nie różnią się od państwowych. Tak więc szukamy, ale przede wszystkim musimy wiedzieć, czego mamy szukać. :)

2. Stosunek liczby dzieci do liczby dorosłych jest niski.
Pisałam w poprzednim artykule "Dziecko w przedszkolu", jakie to ważne. Jeśli interesuje Cię ten temat, to tutaj możesz przeczytać część 1, część 2 i część 3

Teraz podsumuję tylko, że najbardziej odpowiedni stosunek liczby dorosłych do liczby dzieci kształtuje się na poziomie 1:5. Dzieci wówczas bawią się i pracują w niewielkich grupach liczących od czterech do sześciu osób, co pozwala uniknąć ich nadmiernego podekscytowania.

Kiedy my dorośli jesteśmy nadmiernie podekscytowani, czy naprawdę potrafimy wtedy uczyć się i zapamiętywać?
Ten niski stosunek liczby dzieci do liczby dorosłych można osiągnąć angażując do współpracy rozmaitych wolontariuszy, pomocników oraz rodziców. Korzystajmy z dobrych praktyk, które zostały już wypracowane i nie wyważajmy otwartych drzwi. :)

Najlepsze przedszkola na świecie wyróżniają się jeszcze jedną cechą, dzięki której są najbardziej zbliżone do prawdziwego domu. Jeden i ten sam nauczyciel prowadzi grupę dzieci w kolejnych latach, dostarczając im istotnego dla nich poczucia ciągłości. Tu przypomnę, że efektywność najlepszych przedszkoli zależy generalnie od tego, w jakim stopniu udaje im się naśladować dobry dom. I to jest od lat niezmienne.

3. Zajęcia odbywają się w budynkach podobnych do domów mieszkalnych, a nie budynków szkolnych.
Czas na przedszkola molochy, które budowano za czasów socjalistycznych i poglądy do dziś pokutujące, że uspołecznienie i jak najwcześniejsza socjalizacja są niezwykle istotne - bezpowrotnie mija.

Przystosowanie jest ważne, ale jednocześnie możliwe jest dopiero po osiągnięciu odpowiedniej dojrzałości. Dziecku, które nie dojrzało do przebywania w grupie rówieśniczej, pobyt w przedszkolu może bardziej zaszkodzić niż pomóc.

Kiedy nawet po raz pierwszy zapraszacie do domu kilku zaprzyjaźnionych rodziców z dziećmi, ono czuje i zachowuje się inaczej niż w przedszkolu. Dlatego małe przedszkola, domowe przedszkola, dają dzieciom szansę na lepszą adaptację w krótszym czasie. 

W następnej części dalsze cechy najlepszych przedszkoli. A co dla Ciebie jest najważniejsze przy wyborze przedszkola? Na co dotąd zwracałaś uwagę? Co myślisz na ten temat? Komentarze i pytania są mile widziane.

Komentarze

  1. Dobra atmosfera, odpowiadajaca mi filizofia przedszkola, dobre jakisciowo jedzenie, odpowiednie, przemyslane komunikaty przekazywane dzieciam w rozmowie. :)

    OdpowiedzUsuń
  2. No i też to, jak starsze dzieci wyglądają. Czy są uśmiechnięte i czy bawią się z kolegami. To były kryteria, którymi kierowałam się ja przy wyborze mojego przedszkola. Wybór padł w końcu na czerwony balonik (mieszkam w Warszawie).

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Dziękuję za Twój wpis!

Popularne posty z tego bloga

Jaki jest Twój zakres akceptacji?

Co sprawia, że jako rodzice mamy różne zakresy akceptacji? Na czym polegają główne różnice? Jakim jesteś rodzicem i czy zastanawiasz się skąd się bierze Twój zakres akceptacji? Dlaczego w zależności od dziecka zmienia się Twoja akceptacja? I czy można z tym coś zrobić? Trudno jest być przez cały czas akceptującym rodzicem dla dziecka, ponieważ jego zachowanie czasem wymaga skorygowania. Jednak czy zauważasz, że niektórzy ludzie mają tak, że nie podoba im się większość rzeczy, które robią ich dzieci? Czasem ich dzieci robią coś, co Tobie absolutnie nie przeszkadza i masz wrażenie, że właściwie nikomu by to nie przeszkadzało, a jednak ich matka lub ojciec stale zwraca im uwagę.  Różne zakresy akceptacji Ty sama możesz należeć do tej grupy rodziców, pytanie tylko, czy sobie to uświadamiasz. Są trzy grupy rodziców w zależności od zakresu akceptacji, jakim darzą swoje dzieci. Mały zakres akceptacji Jeśli należysz do wyżej opisanej grupy, to jesteś osobą o małym zakresie a

Rozwój emocjonalny dziecka - Ćwiczenia cz. 1 - Jak radzić sobie ze złością?

Ćwiczenie inteligencji emocjonalnej jest jak ruch na świeżym powietrzu - pożyteczne i zdrowe. Tak jak obiecałam, przygotowałam dla Ciebie kilka prostych ćwiczeń. Jedno z nich to zabawa z dzieckiem, ale może w niej wziąć udział cała rodzina. Dorosły człowiek zwykle bez trudu uświadamia sobie przyczyny złości - największą trudność sprawia mu zapanowanie nad sobą. Poniżej, w punkcie 1 znajdziesz baaardzo proste, sprawdzone i praktyczne wskazówki, jak radzić sobie z własną złością. Są tak proste, że większość osób znając te sposoby ignoruje je i lekceważy. Ja zachęcam do wypróbowania, bo wiem, że naprawdę działają.   W punkcie drugim umieściłam sposoby radzenia sobie ze złością dzieci. Tutaj najważniejsze jest przeprowadzenie pociechy krok po kroku przez burzę emocji. Zachęcam do korzystania z nich i na tej podstawie wypracowania własnych sposobów.  Punkt 3 zawiera ćwiczenie, które poprzez zabawę ma przede wszystkim dzieciom uświadomić, jak zmienia się wygląd, kiedy człowi

Jakie są Konsekwencje Braku Akceptacji i Dlaczego To Jest Takie Ważne Dla Ciebie i Twojego Dziecka?

O tym w jaki sposób radzisz sobie z zachowaniem dzieci, ze sobą i z wieloma sprawami w życiu, w ogromnej mierze decyduje to, jak sobie radzisz z emocjami . O tym , jak sobie radzisz z emocjami, decyduje w głównej mierze akceptacja . Również zachowanie Twojego dziecka jest zależne od tego ile akceptacji otrzymuje od Ciebie, i od drugiego z rodziców. Pragniesz, aby Twoje dziecko było szczęśliwe, pewne siebie i później czuło się w życiu spełnione, ale czy dajesz mu niezbędną do tego akceptację? Konsekwencje braku akceptacji to niezgoda na siebie, poczucie wyobcowania, czasem skłócenie i bunt nie tylko przeciwko rodzicom, ale też przeciwko sobie i wszystkim innym. Czasami do tego stopnia, że dziecko bojkotuje swoje poczynania i dorastając marnuje życie na obwinianiu siebie i innych o wszystko, co wydarza się nie po jego myśli. Zamiast cieszyć się tym, co jest, doceniać zalety i dostrzegać swoje mocne strony, zaczyna przede wszystkim wstydzić się swoich braków, i dużo czasu i energii pośw