Przejdź do głównej zawartości

Jak wybrać przedszkole? cz.1

Jak wybrać dobre przedszkole dla swojego dziecka? Czym się kierować przy wyborze przedszkola? Prywatne czy państwowe? Które przedszkole jest lepsze? Na co zwrócić uwagę? I wreszcie: co jest najlepsze dla Twojego dziecka? 

Niektórzy rodzice szaleją na punkcie zajęć dodatkowych, dla innych bardzo istotna jest odległość przedszkola od domu, jeszcze inni szukają miejsca, które będzie miało duży plac zabaw. To wszystko może być istotne dla Ciebie, ale nie jest ważne dla Twojego dziecka.

Często zwracamy uwagę na rzeczy mniej istotne dla dobra dziecka, bo mamy informacje z mało wiarygodnych źródeł. Kierujemy się opiniami osób, dla których ważniejsze są inne kwestie niż dobro dziecka.

A małe dziecko potrzebuje tylko jednej rzeczy: zaspokojenia jego potrzeb. Bo tylko to gwarantuje mu prawidłowy rozwój fizyczny, psychiczny i emocjonalny.

Jakie cechy powinno posiadać przedszkole, które potencjalnie zaspokoi najważniejsze potrzeby Twojego dziecka?

Oto cechy - 10 najważniejszych czynników - zgodnie z badaniami (Moore, Kordenbrock & Moore) wyróżniające najbardziej odpowiednie dla dzieci przedszkola i ośrodki opieki:


1. Opiekunowie i nauczyciele są ciepli, odpowiadają na potrzeby dzieci, są konsekwentni i zrównoważeni.

Pierwsze i najważniejsze pytanie, jakie powinniśmy sobie zadać, to: Czy osoby, które tam pracują są odpowiednimi osobami do opieki nad dziećmi? Czy są pełne ciepła i radości z przebywania z dziećmi? Czy atmosfera w przedszkolu zachęca dziecko do nauki poprzez zabawę i do rozwoju nowych umiejętności?

Czy kontakt z administracją jest dla Ciebie łatwy? Czy dyrektorka jest dostępna i łatwo Ci się rozmawia z nią i paniami? 

Warto pamiętać, że to wszystko nie ma nic wspólnego ze źródłem finansowania placówki. I, że są prywatne przedszkola, których ceny nie różnią się od państwowych. Tak więc szukamy, ale przede wszystkim musimy wiedzieć, czego mamy szukać. :)

2. Stosunek liczby dzieci do liczby dorosłych jest niski.
Pisałam w poprzednim artykule "Dziecko w przedszkolu", jakie to ważne. Jeśli interesuje Cię ten temat, to tutaj możesz przeczytać część 1, część 2 i część 3

Teraz podsumuję tylko, że najbardziej odpowiedni stosunek liczby dorosłych do liczby dzieci kształtuje się na poziomie 1:5. Dzieci wówczas bawią się i pracują w niewielkich grupach liczących od czterech do sześciu osób, co pozwala uniknąć ich nadmiernego podekscytowania.

Kiedy my dorośli jesteśmy nadmiernie podekscytowani, czy naprawdę potrafimy wtedy uczyć się i zapamiętywać?
Ten niski stosunek liczby dzieci do liczby dorosłych można osiągnąć angażując do współpracy rozmaitych wolontariuszy, pomocników oraz rodziców. Korzystajmy z dobrych praktyk, które zostały już wypracowane i nie wyważajmy otwartych drzwi. :)

Najlepsze przedszkola na świecie wyróżniają się jeszcze jedną cechą, dzięki której są najbardziej zbliżone do prawdziwego domu. Jeden i ten sam nauczyciel prowadzi grupę dzieci w kolejnych latach, dostarczając im istotnego dla nich poczucia ciągłości. Tu przypomnę, że efektywność najlepszych przedszkoli zależy generalnie od tego, w jakim stopniu udaje im się naśladować dobry dom. I to jest od lat niezmienne.

3. Zajęcia odbywają się w budynkach podobnych do domów mieszkalnych, a nie budynków szkolnych.
Czas na przedszkola molochy, które budowano za czasów socjalistycznych i poglądy do dziś pokutujące, że uspołecznienie i jak najwcześniejsza socjalizacja są niezwykle istotne - bezpowrotnie mija.

Przystosowanie jest ważne, ale jednocześnie możliwe jest dopiero po osiągnięciu odpowiedniej dojrzałości. Dziecku, które nie dojrzało do przebywania w grupie rówieśniczej, pobyt w przedszkolu może bardziej zaszkodzić niż pomóc.

Kiedy nawet po raz pierwszy zapraszacie do domu kilku zaprzyjaźnionych rodziców z dziećmi, ono czuje i zachowuje się inaczej niż w przedszkolu. Dlatego małe przedszkola, domowe przedszkola, dają dzieciom szansę na lepszą adaptację w krótszym czasie. 

W następnej części dalsze cechy najlepszych przedszkoli. A co dla Ciebie jest najważniejsze przy wyborze przedszkola? Na co dotąd zwracałaś uwagę? Co myślisz na ten temat? Komentarze i pytania są mile widziane.

Komentarze

  1. Dobra atmosfera, odpowiadajaca mi filizofia przedszkola, dobre jakisciowo jedzenie, odpowiednie, przemyslane komunikaty przekazywane dzieciam w rozmowie. :)

    OdpowiedzUsuń
  2. No i też to, jak starsze dzieci wyglądają. Czy są uśmiechnięte i czy bawią się z kolegami. To były kryteria, którymi kierowałam się ja przy wyborze mojego przedszkola. Wybór padł w końcu na czerwony balonik (mieszkam w Warszawie).

    OdpowiedzUsuń

Publikowanie komentarza

Dziękuję za Twój wpis!

Popularne posty z tego bloga

Rozwój emocjonalny dziecka - Ćwiczenia cz. 1 - Jak radzić sobie ze złością?

Ćwiczenie inteligencji emocjonalnej jest jak ruch na świeżym powietrzu - pożyteczne i zdrowe. Tak jak obiecałam, przygotowałam dla Ciebie kilka prostych ćwiczeń. Jedno z nich to zabawa z dzieckiem, ale może w niej wziąć udział cała rodzina. Dorosły człowiek zwykle bez trudu uświadamia sobie przyczyny złości - największą trudność sprawia mu zapanowanie nad sobą. Poniżej, w punkcie 1 znajdziesz baaardzo proste, sprawdzone i praktyczne wskazówki, jak radzić sobie z własną złością. Są tak proste, że większość osób znając te sposoby ignoruje je i lekceważy. Ja zachęcam do wypróbowania, bo wiem, że naprawdę działają.   W punkcie drugim umieściłam sposoby radzenia sobie ze złością dzieci. Tutaj najważniejsze jest przeprowadzenie pociechy krok po kroku przez burzę emocji. Zachęcam do korzystania z nich i na tej podstawie wypracowania własnych sposobów.  Punkt 3 zawiera ćwiczenie, które poprzez zabawę ma przede wszystkim dzieciom uświadomić, jak zmienia się wygląd, kiedy człowi

Na jakim stopniu drabiny gniewu jesteś?

Dr Ross Campbell w swojej książce "Sztuka akceptacji" opowiedział bardzo ciekawą historię, która być może ma miejsce w wielu domach: "Byłem kiedyś z wizytą u rodziny, w której ojciec miał ogromne poczucie humoru. Mówił coś bardzo zabawnego, ilekroć jego żona lub któreś z nastolatków poruszało trudny temat. W konsekwencji żadne z nich nie nauczyło się odpowiednio wyrażać swojego gniewu, lecz uciekali się do zachowań pasywno-agresywnych. Za każdym razem, gdy chłopiec był sfrustrowany lub znalazł się w sytuacji wywołującej gniew, skarżył się na silny ból głowy. Dziewczynka zaś dawała upust swojemu gniewowi w inny sposób. Oferowała matce pomoc np. w kuchni lub przy sprzątaniu, ale wykonywała te obowiązki tak beznadziejnie, że matka miała z tego powodu jeszcze więcej pracy." Pisząc o różnych umiejętnościach wychowawczych, często podkreślam jak ważny jest odpowiedni stosunek do złości i radzenie sobie z nią. Nie bez powodu, ponieważ doświadczenie pokazuje, że ma ona na

17 Sposobów Na Odreagowanie Złości Na Dziecko

Temat złości jest bardzo trudnym tematem. Przede wszystkim ze względu na nasz stosunek do tego uczucia. Jest to w ogóle jedno z najtrudniejszych zagadnień spośród wszystkich, dotyczących relacji między rodzicami a dziećmi. Czy zastanawiasz się, dlaczego? Jaka jest Twoja opinia na ten temat? Uważasz, że złość jest dobra czy zła? Jak w sposób praktyczny rodzice mogą sobie poradzić ze swoją złością? Jak mogą odreagować złość, którą czują na dziecko?   Moim zdaniem, temat jest tak trudny dla wielu rodziców dlatego, że nadal złość jest powszechnie potępianym uczuciem. Pokazują to również komentarze pozostawiane pod moimi postami. Dobry przykład stanowi taka wymiana spostrzeżeń: " złość?? irytacja?? bardzo często!! właściwie to od kilku tygodni codziennie zmagam się z własnymi emocjami (idą 3 ząbki i mały jest okropny) - w krytycznym momencie najczęściej zostawiam synka w łóżeczku na parę minut i wychodzę do pokoju obok - muszę dać sobie czas na wyciszenie, dwa głębsze w