Przejdź do głównej zawartości

Jak być dobrym i mądrym rodzicem? cz.3

Jak nauczyć dziecko szacunku wobec innych? Jak nauczyć przyzwoitości? W jaki sposób jednocześnie dać mu prawo również do obrony własnych praw? To następne pytania, na które warto poszukać odpowiedzi. Czego do tego potrzebujesz? Na przykład cierpliwości. Chcesz być cierpliwą i wyrozumiałą mamą, cierpliwym i wyrozumiałym tatą... Ale szybko się denerwujesz. Zauważasz, że często zaczynasz krzyczeć, kiedy dziecko narozrabia. Starasz się, ale to niewiele daje. 

Chcesz to zmienić i nie bardzo wiesz jak. Testujesz i widzisz, że zaciskanie zębów i nabieranie głębszego oddechu Ci nie pomaga. Pojawia się w waszych relacjach wzajemna złość i... zapominasz o swoim celu.


Czas mija, dziecko rośnie, w chwilach zdenerwowania oboje krzyczycie na siebie. Coraz częściej sporne kwestie kończą się awanturą. Pojawia się rozgoryczenie i smutek… Albo jeszcze więcej złości… na dziecko. I złość na siebie. I jeszcze więcej złości i żalu dziecka do Ciebie.

Zaczynasz się zastanawiać:
- Jak to się stało? 
- Kiedy to wszystko się zaczęło? 
- I jak to zmienić? 
Dobra wiadomość jest taka, że możesz to zmienić w każdym momencie. Jeśli czytasz te słowa - możesz to zacząć zmieniać już teraz.

A więc weź teraz ten sam zeszyt lub kartkę, na której masz zapisane poprzednie odpowiedzi z części 1 i 2. Zapisz odpowiedzi na pytania:
1. Kiedy to wszystko się zaczęło?
2. Jak to się stało?
3. Co zostało powiedziane, zrobione inaczej niż bym sobie życzył, życzyła?  
4. Jak mogę to zmienić? Co mogę powiedzieć, zrobić inaczej?

Zadaj sobie te pytania. Przypomnij sobie okoliczności i uczucia, które towarzyszyły temu. Wyciągnij wnioski. Zapisz i jutro znów przeczytaj. Wkrótce ciąg dalszy. Możesz napisać, podzielić się, co myślisz na ten temat. Komentarze są jak zwykle mile widziane.

Komentarze