Przejdź do głównej zawartości

Jak być dobrym i mądrym rodzicem? cz.2

Jak wychować samodzielnego, pewnego siebie i zadowolonego z życia człowieka? Jak wpływać na postawy i wartości wyznawane przez Twoje dziecko? Jak kształtować w dziecku właściwe wyobrażenia o sobie i świecie? Czy zadajesz sobie te pytania? Większość z rodziców nie zadaje sobie tych pytań, by potem bardzo tego żałować. Część 1 możesz znaleźć tutaj.
   

Wraz z pojawieniem się na świecie Twojego dziecka, dostajesz pod swoje skrzydła mały wszechświat. Istnienie pełne emocji, indywidualnych reakcji, myśli i skojarzeń. Kiedy tak na to spojrzeć, to jest fascynujące i trochę przerażające. 

Na szczęście szlak, na którym jesteś, został już przetarty. Miliony ludzi są i były rodzicami przed Tobą. Większość zadowala się stosowaniem metody prób i błędów. Wystarcza im odkrycie kilku prawidłowości, które warto poznać, aby jakoś wywiązać się z tej roli. Ale Tobie zależy znacznie bardziej na swoim dziecku i na tym, a by być dobrym i mądrym rodzicem. Co może Ci w tym pomóc?


Pamiętasz o czym była mowa w części 1? Teraz pójdziemy o krok dalej. Pisałam, że musisz mieć precyzyjną wizję tego, jakim chcesz być rodzicem. Po co? Czy masz odpowiedź na to pytanie? To bardzo ważne. Posłuchaj.

Bo dopiero, kiedy wiesz dobrze czego chcesz, możesz to zrealizować. Mając dokładne wyobrażenie tego, jaką chcesz być mamą, jakim tatą – potrafisz sprecyzować, co Ci jest do tego potrzebne, jak musisz się zachowywać, jakie cechy i umiejętności posiadać.

Możesz gdzieś dojść dopiero, gdy wiesz gdzie to jest. Z mapą łatwiej, chociaż można trafić bez mapy. Jeśli wiesz dokąd idziesz, ale nie masz mapy, to zawsze możesz zapytać o drogę. 

Z mapą jednak jest o wiele szybciej. Ale kiedy nie tylko nie posiadasz mapy, ale na dodatek nawet nie wiesz dokąd idziesz, to nie oszukujmy się – nigdzie nie dojdziesz.

Jak przygotować sobie taką mapę? Odpowiedz sobie na dwa pytania:

1. Jaką chcę być mamą? Jakim chcę być tatą?

2. Co mi jest do tego potrzebne? 

Zapisz sobie odpowiedzi, bo naprawdę warto mieć to napisane i zerkać do tego co jakiś czas. Wkrótce ciąg dalszy, a tymczasem możesz napisać, co o tym myślisz. Komentarze jak zwykle mile widziane.

Komentarze