Przejdź do głównej zawartości

Autorytet rodziców - cz.2

Jak budować swój autorytet w oczach dziecka? Jakie sposoby może wykorzystać rodzic do budowania swojego autorytetu? Czy autorytet jest Ci potrzebny? Jak inaczej uzyskać posłuszeństwo dzieci?

Zastanówmy się najpierw wspólnie, co masz na myśli mówiąc: autorytet. Nie jest to takie oczywiste jak się wydaje.

Rodzice mają na myśli różne rzeczy, kiedy mówią o swoim autorytecie. Chcą na przykład, aby dzieci uznały ich wiedzę i doświadczenie życiowe. Żądają posłuchu. Bywa, że uważają, że dzieci powinny się ich bać.

A Ty, jakimi sposobami prezentujesz swój autorytet? Czy zdarza Ci się narzucać go siłą? I czy to jeszcze jest autorytet?  

Czasy się zmieniają, ale jak pokazuje doświadczenie, autorytet nadal jest jednym z kluczowych elementów skutecznego wychowania. Bez niego nie jest możliwe ani posłuszeństwo dzieci, ani uzyskanie trwałych efektów wychowawczych...


Największe problemy w relacjach między rodzicami i dziećmi biorą się głównie z braku umiejętności budowania rzeczywistego autorytetu rodziców w oczach dzieci.

Zapytam Cię: jak to się dzieje, że ktoś jest dla Ciebie autorytetem? Może odpowiesz, że ten ktoś musi sobie zdobyć Twoje uznanie. No właśnie. Pewnie zdarza Ci się mówić: moim autorytetem w tej dziedzinie jest…. – i masz tu na myśli kogoś, kto ma na określony temat wiedzę większą od Twojej oraz podziwiasz go za dokonania w tej sferze. 

Część rodziców jednak uważa autorytet za coś, co w sposób oczywisty przysługuje im za sam fakt bycia rodzicami. Tymczasem ten rodzaj autorytetu działa tylko w pierwszych latach życia dziecka. Potem jego siła nieuchronnie spada i w pewnym momencie nie wystarcza już wydawanie dziecku poleceń. 

Kiedy dziecko dorasta, musisz w coraz większym stopniu umieć uzasadnić swoje wymagania. Trzeba przy tym uwzględniać wolność dziecka. To budowanie tego typu autorytetu, którego poziom jest zależny od Ciebie samego i który nie musi ulegać osłabieniu w miarę dorastania Twoich dzieci. 

Na czym to polega? 

Twoje właściwe podejście i adekwatne do sytuacji reagowanie sprawia, że Twoje dziecko postrzega Cię jako osobę wartościową, wiarygodną i spójną wewnętrznie. Tu się zaczyna zaufanie i szacunek, które są niezbędne w budowaniu autorytetu.

Posłuchaj. To jest klucz do rozwiązania problemu. Rodzice muszą zrozumieć, że tak jak zdobywa się zaufanie, tak trzeba zdobyć uznanie i szacunek swoich dzieci. To fundament Twojego autorytetu. Nie możesz tego wymusić, ani narzucić. 

Co powinieneś zrobić? Już w następnym artykule. A co Ty myślisz na ten temat? Komentarze i pytania są mile widziane.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Rozwój emocjonalny dziecka - Ćwiczenia cz. 1 - Jak radzić sobie ze złością?

Ćwiczenie inteligencji emocjonalnej jest jak ruch na świeżym powietrzu - pożyteczne i zdrowe. Tak jak obiecałam, przygotowałam dla Ciebie kilka prostych ćwiczeń. Jedno z nich to zabawa z dzieckiem, ale może w niej wziąć udział cała rodzina. Dorosły człowiek zwykle bez trudu uświadamia sobie przyczyny złości - największą trudność sprawia mu zapanowanie nad sobą. Poniżej, w punkcie 1 znajdziesz baaardzo proste, sprawdzone i praktyczne wskazówki, jak radzić sobie z własną złością. Są tak proste, że większość osób znając te sposoby ignoruje je i lekceważy. Ja zachęcam do wypróbowania, bo wiem, że naprawdę działają.   W punkcie drugim umieściłam sposoby radzenia sobie ze złością dzieci. Tutaj najważniejsze jest przeprowadzenie pociechy krok po kroku przez burzę emocji. Zachęcam do korzystania z nich i na tej podstawie wypracowania własnych sposobów.  Punkt 3 zawiera ćwiczenie, które poprzez zabawę ma przede wszystkim dzieciom uświadomić, jak zmienia się wygląd, kiedy człowi

Jakie są Konsekwencje Braku Akceptacji i Dlaczego To Jest Takie Ważne Dla Ciebie i Twojego Dziecka?

O tym w jaki sposób radzisz sobie z zachowaniem dzieci, ze sobą i z wieloma sprawami w życiu, w ogromnej mierze decyduje to, jak sobie radzisz z emocjami . O tym , jak sobie radzisz z emocjami, decyduje w głównej mierze akceptacja . Również zachowanie Twojego dziecka jest zależne od tego ile akceptacji otrzymuje od Ciebie, i od drugiego z rodziców. Pragniesz, aby Twoje dziecko było szczęśliwe, pewne siebie i później czuło się w życiu spełnione, ale czy dajesz mu niezbędną do tego akceptację? Konsekwencje braku akceptacji to niezgoda na siebie, poczucie wyobcowania, czasem skłócenie i bunt nie tylko przeciwko rodzicom, ale też przeciwko sobie i wszystkim innym. Czasami do tego stopnia, że dziecko bojkotuje swoje poczynania i dorastając marnuje życie na obwinianiu siebie i innych o wszystko, co wydarza się nie po jego myśli. Zamiast cieszyć się tym, co jest, doceniać zalety i dostrzegać swoje mocne strony, zaczyna przede wszystkim wstydzić się swoich braków, i dużo czasu i energii pośw

Na jakim stopniu drabiny gniewu jesteś?

Dr Ross Campbell w swojej książce "Sztuka akceptacji" opowiedział bardzo ciekawą historię, która być może ma miejsce w wielu domach: "Byłem kiedyś z wizytą u rodziny, w której ojciec miał ogromne poczucie humoru. Mówił coś bardzo zabawnego, ilekroć jego żona lub któreś z nastolatków poruszało trudny temat. W konsekwencji żadne z nich nie nauczyło się odpowiednio wyrażać swojego gniewu, lecz uciekali się do zachowań pasywno-agresywnych. Za każdym razem, gdy chłopiec był sfrustrowany lub znalazł się w sytuacji wywołującej gniew, skarżył się na silny ból głowy. Dziewczynka zaś dawała upust swojemu gniewowi w inny sposób. Oferowała matce pomoc np. w kuchni lub przy sprzątaniu, ale wykonywała te obowiązki tak beznadziejnie, że matka miała z tego powodu jeszcze więcej pracy." Pisząc o różnych umiejętnościach wychowawczych, często podkreślam jak ważny jest odpowiedni stosunek do złości i radzenie sobie z nią. Nie bez powodu, ponieważ doświadczenie pokazuje, że ma ona na