Przejdź do głównej zawartości

Autorytet rodziców - cz.2

Jak budować swój autorytet w oczach dziecka? Jakie sposoby może wykorzystać rodzic do budowania swojego autorytetu? Czy autorytet jest Ci potrzebny? Jak inaczej uzyskać posłuszeństwo dzieci?

Zastanówmy się najpierw wspólnie, co masz na myśli mówiąc: autorytet. Nie jest to takie oczywiste jak się wydaje.

Rodzice mają na myśli różne rzeczy, kiedy mówią o swoim autorytecie. Chcą na przykład, aby dzieci uznały ich wiedzę i doświadczenie życiowe. Żądają posłuchu. Bywa, że uważają, że dzieci powinny się ich bać.

A Ty, jakimi sposobami prezentujesz swój autorytet? Czy zdarza Ci się narzucać go siłą? I czy to jeszcze jest autorytet?  

Czasy się zmieniają, ale jak pokazuje doświadczenie, autorytet nadal jest jednym z kluczowych elementów skutecznego wychowania. Bez niego nie jest możliwe ani posłuszeństwo dzieci, ani uzyskanie trwałych efektów wychowawczych...


Największe problemy w relacjach między rodzicami i dziećmi biorą się głównie z braku umiejętności budowania rzeczywistego autorytetu rodziców w oczach dzieci.

Zapytam Cię: jak to się dzieje, że ktoś jest dla Ciebie autorytetem? Może odpowiesz, że ten ktoś musi sobie zdobyć Twoje uznanie. No właśnie. Pewnie zdarza Ci się mówić: moim autorytetem w tej dziedzinie jest…. – i masz tu na myśli kogoś, kto ma na określony temat wiedzę większą od Twojej oraz podziwiasz go za dokonania w tej sferze. 

Część rodziców jednak uważa autorytet za coś, co w sposób oczywisty przysługuje im za sam fakt bycia rodzicami. Tymczasem ten rodzaj autorytetu działa tylko w pierwszych latach życia dziecka. Potem jego siła nieuchronnie spada i w pewnym momencie nie wystarcza już wydawanie dziecku poleceń. 

Kiedy dziecko dorasta, musisz w coraz większym stopniu umieć uzasadnić swoje wymagania. Trzeba przy tym uwzględniać wolność dziecka. To budowanie tego typu autorytetu, którego poziom jest zależny od Ciebie samego i który nie musi ulegać osłabieniu w miarę dorastania Twoich dzieci. 

Na czym to polega? 

Twoje właściwe podejście i adekwatne do sytuacji reagowanie sprawia, że Twoje dziecko postrzega Cię jako osobę wartościową, wiarygodną i spójną wewnętrznie. Tu się zaczyna zaufanie i szacunek, które są niezbędne w budowaniu autorytetu.

Posłuchaj. To jest klucz do rozwiązania problemu. Rodzice muszą zrozumieć, że tak jak zdobywa się zaufanie, tak trzeba zdobyć uznanie i szacunek swoich dzieci. To fundament Twojego autorytetu. Nie możesz tego wymusić, ani narzucić. 

Co powinieneś zrobić? Już w następnym artykule. A co Ty myślisz na ten temat? Komentarze i pytania są mile widziane.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Na jakim stopniu drabiny gniewu jesteś?

Dr Ross Campbell w swojej książce "Sztuka akceptacji" opowiedział bardzo ciekawą historię, która być może ma miejsce w wielu domach: "Byłem kiedyś z wizytą u rodziny, w której ojciec miał ogromne poczucie humoru. Mówił coś bardzo zabawnego, ilekroć jego żona lub któreś z nastolatków poruszało trudny temat. W konsekwencji żadne z nich nie nauczyło się odpowiednio wyrażać swojego gniewu, lecz uciekali się do zachowań pasywno-agresywnych. Za każdym razem, gdy chłopiec był sfrustrowany lub znalazł się w sytuacji wywołującej gniew, skarżył się na silny ból głowy. Dziewczynka zaś dawała upust swojemu gniewowi w inny sposób. Oferowała matce pomoc np. w kuchni lub przy sprzątaniu, ale wykonywała te obowiązki tak beznadziejnie, że matka miała z tego powodu jeszcze więcej pracy."

Pisząc o różnych umiejętnościach wychowawczych, często podkreślam jak ważny jest odpowiedni stosunek do złości i radzenie sobie z nią. Nie bez powodu, ponieważ doświadczenie pokazuje, że ma ona na na…

17 Sposobów Na Odreagowanie Złości Na Dziecko

Temat złości jest bardzo trudnym tematem. Przede wszystkim ze względu na nasz stosunek do tego uczucia. Jest to w ogóle jedno z najtrudniejszych zagadnień spośród wszystkich, dotyczących relacji między rodzicami a dziećmi. Czy zastanawiasz się, dlaczego? Jaka jest Twoja opinia na ten temat? Uważasz, że złość jest dobra czy zła? Jak w sposób praktyczny rodzice mogą sobie poradzić ze swoją złością? Jak mogą odreagować złość, którą czują na dziecko? Moim zdaniem, temat jest tak trudny dla wielu rodziców dlatego, że nadal złość jest powszechnie potępianym uczuciem. Pokazują to również komentarze pozostawiane pod moimi postami. Dobry przykład stanowi taka wymiana spostrzeżeń:
"złość?? irytacja?? bardzo często!! właściwie to od kilku tygodni codziennie zmagam się z własnymi emocjami (idą 3 ząbki i mały jest okropny) - w krytycznym momencie najczęściej zostawiam synka w łóżeczku na parę minut i wychodzę do pokoju obok - muszę dać sobie czas na wyciszenie, dwa głębsze wdechy i powrót &…

Kiedy dziecko czuje się niekochane?

Jest dowiedzione, że na całe nasze życie najbardziej wpływa historia naszego dzieciństwa. Są wśród nas ludzie dorośli, którzy gdy się głębiej zaczną nad tym zastanawiać, dochodzą do wniosku, że nie czuli się kochanymi dziećmi. 
Co to znaczy być niekochanym dzieckiem? 
Takie dziecko nie czuje, że się je widzi i lubi takim, jakie jest. Ma poczucie, że trzeba pasować do oczekiwań rodziców i być takie, jak sobie rodzice wyobrażają, że być powinno. Inaczej mówiąc nie może być takie, jakie jest...