Przejdź do głównej zawartości

Autorytet rodziców - cz.2

Jak budować swój autorytet w oczach dziecka? Jakie sposoby może wykorzystać rodzic do budowania swojego autorytetu? Czy autorytet jest Ci potrzebny? Jak inaczej uzyskać posłuszeństwo dzieci?

Zastanówmy się najpierw wspólnie, co masz na myśli mówiąc: autorytet. Nie jest to takie oczywiste jak się wydaje.

Rodzice mają na myśli różne rzeczy, kiedy mówią o swoim autorytecie. Chcą na przykład, aby dzieci uznały ich wiedzę i doświadczenie życiowe. Żądają posłuchu. Bywa, że uważają, że dzieci powinny się ich bać.

A Ty, jakimi sposobami prezentujesz swój autorytet? Czy zdarza Ci się narzucać go siłą? I czy to jeszcze jest autorytet?  

Czasy się zmieniają, ale jak pokazuje doświadczenie, autorytet nadal jest jednym z kluczowych elementów skutecznego wychowania. Bez niego nie jest możliwe ani posłuszeństwo dzieci, ani uzyskanie trwałych efektów wychowawczych...


Największe problemy w relacjach między rodzicami i dziećmi biorą się głównie z braku umiejętności budowania rzeczywistego autorytetu rodziców w oczach dzieci.

Zapytam Cię: jak to się dzieje, że ktoś jest dla Ciebie autorytetem? Może odpowiesz, że ten ktoś musi sobie zdobyć Twoje uznanie. No właśnie. Pewnie zdarza Ci się mówić: moim autorytetem w tej dziedzinie jest…. – i masz tu na myśli kogoś, kto ma na określony temat wiedzę większą od Twojej oraz podziwiasz go za dokonania w tej sferze. 

Część rodziców jednak uważa autorytet za coś, co w sposób oczywisty przysługuje im za sam fakt bycia rodzicami. Tymczasem ten rodzaj autorytetu działa tylko w pierwszych latach życia dziecka. Potem jego siła nieuchronnie spada i w pewnym momencie nie wystarcza już wydawanie dziecku poleceń. 

Kiedy dziecko dorasta, musisz w coraz większym stopniu umieć uzasadnić swoje wymagania. Trzeba przy tym uwzględniać wolność dziecka. To budowanie tego typu autorytetu, którego poziom jest zależny od Ciebie samego i który nie musi ulegać osłabieniu w miarę dorastania Twoich dzieci. 

Na czym to polega? 

Twoje właściwe podejście i adekwatne do sytuacji reagowanie sprawia, że Twoje dziecko postrzega Cię jako osobę wartościową, wiarygodną i spójną wewnętrznie. Tu się zaczyna zaufanie i szacunek, które są niezbędne w budowaniu autorytetu.

Posłuchaj. To jest klucz do rozwiązania problemu. Rodzice muszą zrozumieć, że tak jak zdobywa się zaufanie, tak trzeba zdobyć uznanie i szacunek swoich dzieci. To fundament Twojego autorytetu. Nie możesz tego wymusić, ani narzucić. 

Co powinieneś zrobić? Już w następnym artykule. A co Ty myślisz na ten temat? Komentarze i pytania są mile widziane.

Komentarze