Przejdź do głównej zawartości

Jakie mity o przemocy ukrywają sie w głowach rodziców? - Zrób sobie test!

Znalazłam coś, czym chciałabym się z Wami podzielić. Temat przemocy jest tematem zawsze aktualnym, bo jakże często okazuje się, że w pobliżu znajduje się ktoś, kto potrzebuje pomocy.

Wiele się ostatnio na ten temat dyskutuje, zwłaszcza w nawiązaniu do nowych przepisów prawa, które teraz kategorycznie zabraniają rodzicom posługiwać się przemocą. 

Wielu rodziców czuje bezradność. Sami wychowani klapsami i pasem, choć widzą wady tej metody, mają trudność w zmianie nawyków. Nie pomagają im w tym mity na temat przemocy, które były kultywowane przez wieki. Powtarzane w rodzienie i publicznie, niepostrzeżenie mogły zapucić korzenie w naszej psychice.

Te mity mogą być zakopane głęboko w nieświadomości i wpływać na Twoje postępowanie. Sprawdź czy ktoreś z poniższych przekonań, przypadkiem nie ukryło się w Twojej głowie. Kiedy to odkryjesz, będziesz mieć możliwość pozbycia się go.


Przeczytaj podane poniżej twierdzenia i odpowiedz tak lub nie. Szczerze, co myślisz - liczy się pierwsze skojarzenie!


 •  Nikomu nie mówi się o biciu w domu - Nie ujawnia się tajemnic rodzinnych.

Prawda czy nieprawda?

NIEPRAWDA

Przemoc nie skończy się sama.
Pierwszym krokiem do jej przerwania jest przełamanie izolacji i milczenia.


 •  Nikt nie powinien wtrącać się w prywatne sprawy rodziny.

Prawda czy nieprawda?

NIEPRAWDA

Przemoc w rodzinie jest przestępstwem.
Każdy ma prawo zapobiec przestępstwu.


 • Jeśli ktoś jest bity, to znaczy, że na to zasługuje.

Prawda czy nieprawda?

NIEPRAWDA

Nikt nie ma prawa bić i poniżać kogokolwiek, bez względu na to co zrobił.


 •  Przemoc jest wtedy gdy są widoczne ślady pobicia.

Prawda czy nieprawda?

NIEPRAWDA

Nie trzeba mieć siniaków i złamanych kości,  aby być ofiarą przemocy domowej. 
Poniżanie i obelgi bolą tak samo jak bicie.


 •  Nie można zmienić swego przeznaczenia.

Prawda czy nieprawda?

NIEPRAWDA

Nawet po wielu latach osoba doznająca przemocy może przerwać przemoc. 
Nigdy nie jest za późno, aby powiedzieć NIE!


 •  Alkoholizm jest przyczyną przemocy.

Prawda czy nieprawda?

NIEPRAWDA

Uzależnienie od alkoholu nie zwalnia od odpowiedzialności za czyny.
Należy karać sprawcę przemocy i leczyć jego chorobę.


 •  Przemoc w rodzinie to problem marginesu społecznego.

Prawda czy nieprawda?

NIEPRAWDA

Przemoc domowa zdarza się we wszystkich grupach społecznych niezależnie od poziomu wykształcenia i sytuacji ekonomicznej.

Jestem ciekawa, jakie macie zdanie na ten temat i co o tym myślicie. Komentarze są jak zwykle mile widziane.

Komentarze

 1. Witam

  Popieram walkę z przemocą - walczę !!!

  Pozdrawiam , Sylwia Richter.- bez anonimowości :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Przemoc nie jest rozwiązaniem żadnego problemu.

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Dziękuję za Twój wpis!

Popularne posty z tego bloga

Rozwój emocjonalny dziecka - Ćwiczenia cz. 1 - Jak radzić sobie ze złością?

Ćwiczenie inteligencji emocjonalnej jest jak ruch na świeżym powietrzu - pożyteczne i zdrowe. Tak jak obiecałam, przygotowałam dla Ciebie kilka prostych ćwiczeń. Jedno z nich to zabawa z dzieckiem, ale może w niej wziąć udział cała rodzina. Dorosły człowiek zwykle bez trudu uświadamia sobie przyczyny złości - największą trudność sprawia mu zapanowanie nad sobą. Poniżej, w punkcie 1 znajdziesz baaardzo proste, sprawdzone i praktyczne wskazówki, jak radzić sobie z własną złością. Są tak proste, że większość osób znając te sposoby ignoruje je i lekceważy. Ja zachęcam do wypróbowania, bo wiem, że naprawdę działają.   W punkcie drugim umieściłam sposoby radzenia sobie ze złością dzieci. Tutaj najważniejsze jest przeprowadzenie pociechy krok po kroku przez burzę emocji. Zachęcam do korzystania z nich i na tej podstawie wypracowania własnych sposobów.  Punkt 3 zawiera ćwiczenie, które poprzez zabawę ma przede wszystkim dzieciom uświadomić, jak zmienia się wygląd, kiedy człowi

Jaki jest Twój zakres akceptacji?

Co sprawia, że jako rodzice mamy różne zakresy akceptacji? Na czym polegają główne różnice? Jakim jesteś rodzicem i czy zastanawiasz się skąd się bierze Twój zakres akceptacji? Dlaczego w zależności od dziecka zmienia się Twoja akceptacja? I czy można z tym coś zrobić? Trudno jest być przez cały czas akceptującym rodzicem dla dziecka, ponieważ jego zachowanie czasem wymaga skorygowania. Jednak czy zauważasz, że niektórzy ludzie mają tak, że nie podoba im się większość rzeczy, które robią ich dzieci? Czasem ich dzieci robią coś, co Tobie absolutnie nie przeszkadza i masz wrażenie, że właściwie nikomu by to nie przeszkadzało, a jednak ich matka lub ojciec stale zwraca im uwagę.  Różne zakresy akceptacji Ty sama możesz należeć do tej grupy rodziców, pytanie tylko, czy sobie to uświadamiasz. Są trzy grupy rodziców w zależności od zakresu akceptacji, jakim darzą swoje dzieci. Mały zakres akceptacji Jeśli należysz do wyżej opisanej grupy, to jesteś osobą o małym zakresie a

Na jakim stopniu drabiny gniewu jesteś?

Dr Ross Campbell w swojej książce "Sztuka akceptacji" opowiedział bardzo ciekawą historię, która być może ma miejsce w wielu domach: "Byłem kiedyś z wizytą u rodziny, w której ojciec miał ogromne poczucie humoru. Mówił coś bardzo zabawnego, ilekroć jego żona lub któreś z nastolatków poruszało trudny temat. W konsekwencji żadne z nich nie nauczyło się odpowiednio wyrażać swojego gniewu, lecz uciekali się do zachowań pasywno-agresywnych. Za każdym razem, gdy chłopiec był sfrustrowany lub znalazł się w sytuacji wywołującej gniew, skarżył się na silny ból głowy. Dziewczynka zaś dawała upust swojemu gniewowi w inny sposób. Oferowała matce pomoc np. w kuchni lub przy sprzątaniu, ale wykonywała te obowiązki tak beznadziejnie, że matka miała z tego powodu jeszcze więcej pracy." Pisząc o różnych umiejętnościach wychowawczych, często podkreślam jak ważny jest odpowiedni stosunek do złości i radzenie sobie z nią. Nie bez powodu, ponieważ doświadczenie pokazuje, że ma ona na