Przejdź do głównej zawartości

Jak zbiżyć się do dziecka, kiedy wszystko idzie źle?

Grudzień nastraja świątecznie i refleksyjnie. Może coraz cześciej myślisz o tym, że chcesz być blisko z dzieckiem również na co dzień, nie tylko w święta. Tymczasem codzienność okazuje się pełna drobnych nieprzyjemności, szamotania się, złości a nierzadko wzajemnego gniewu. Codzienne problemy psują Ci szyki i oddalają was od siebie, mnożąc problemy, utarczki, kłótnie i awantury...

Zbliżają się święta i zaczynasz myśleć o pojednaniu, poprawieniu relacji, lepszym porozumiewaniu się. 

Dostrzegasz już o ile łatwiej zbiżyć się do młodszego niż starszego dziecka? Takiemu małemu szybko zapominamy złe zachowania. O ile trudniej Ci to przychodzi, gdy masz strasze dziecko? 

Może nie raz zastanawiasz się, jak zbliżyć się do dziecka po kłótni, jak na nowo zacząć łagodnie ze sobą rozmawiać..?

Jak zbliżyć się do dziecka, kiedy wszystko idzie źle? Nie tylko w święta? Bo potem okazuje się, że tak okazjonalnie, z doskoku, jest to trudne i dla nas samych i dla naszych pociech. Szczególnie tych trochę większych. 

Jak odzyskać bliskość, porozumienie, serdeczność w relacji z dzieckiem? Warto przecież pomyśleć o tym nie tylko przy okazji świąt. 

Jeśli pragniesz odbudować ciepłą rodzinną atmosferę w domu, przyjrzeć się swoim potrzebom w tej materii, zbliżyć się do członków swojej rodziny, nauczyć się rozwiązywać konflikty i im zapobiegać oraz o wiele więcej, to...

Moja najważniejsza wiadomość dla Ciebie dzisiaj brzmi: 

Żadnego problemu nie da się rozwiązać na tym samym poziomie świadomości, na którym powstał. 

To słowa Alberta Einsteina i ku mojemu i pewnie również Twojemu zaskoczeniu słowa te dają się zastosować do rodzicielstwa w najścislejszym ich znaczeniu.

Nie możesz rozwiązać problemu na poziomie, na ktorym powstał, inaczej mówiąc, z tego samego poziomu, na którym został stworzony. 

Dlaczego? 

To proste. Kiedy dziecko swoim zachowaniem doprowadza Cię do złości, wściekłości i idąc za tymi uczuciami obrażasz się na nie, gniewasz, wymyślasz karę... reagujesz na poziomie dziecka.

Na pewno zauważasz wielokrotnie, że trudno znaleźć Ci sensowne rozwiązanie póki czujesz złość. Po pierwsze złość zniekształca widzenie rzeczywistości. Po drugie obrażanie się, gniewanie jest domeną dziecięcych zachowań.

To dziecko w Tobie tak bardzo czuje się urażone, złości się, obraża i chce ukarać. Aby skutecznie rozwiązać problem, musisz wznieść się na poziom rodzica. Musisz wejść o poziom wyżej. 

Co jest do tego potrzebne? Jak to zrobić? Już w następnym artykule.
A co Ty o tym myślisz? Komenatrze jak zwykle mile widziane.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Jaki jest Twój zakres akceptacji?

Co sprawia, że jako rodzice mamy różne zakresy akceptacji? Na czym polegają główne różnice? Jakim jesteś rodzicem i czy zastanawiasz się skąd się bierze Twój zakres akceptacji? Dlaczego w zależności od dziecka zmienia się Twoja akceptacja? I czy można z tym coś zrobić? Trudno jest być przez cały czas akceptującym rodzicem dla dziecka, ponieważ jego zachowanie czasem wymaga skorygowania. Jednak czy zauważasz, że niektórzy ludzie mają tak, że nie podoba im się większość rzeczy, które robią ich dzieci? Czasem ich dzieci robią coś, co Tobie absolutnie nie przeszkadza i masz wrażenie, że właściwie nikomu by to nie przeszkadzało, a jednak ich matka lub ojciec stale zwraca im uwagę.  Różne zakresy akceptacji Ty sama możesz należeć do tej grupy rodziców, pytanie tylko, czy sobie to uświadamiasz. Są trzy grupy rodziców w zależności od zakresu akceptacji, jakim darzą swoje dzieci. Mały zakres akceptacji Jeśli należysz do wyżej opisanej grupy, to jesteś osobą o małym zakresie a

Rozwój emocjonalny dziecka - Ćwiczenia cz. 1 - Jak radzić sobie ze złością?

Ćwiczenie inteligencji emocjonalnej jest jak ruch na świeżym powietrzu - pożyteczne i zdrowe. Tak jak obiecałam, przygotowałam dla Ciebie kilka prostych ćwiczeń. Jedno z nich to zabawa z dzieckiem, ale może w niej wziąć udział cała rodzina. Dorosły człowiek zwykle bez trudu uświadamia sobie przyczyny złości - największą trudność sprawia mu zapanowanie nad sobą. Poniżej, w punkcie 1 znajdziesz baaardzo proste, sprawdzone i praktyczne wskazówki, jak radzić sobie z własną złością. Są tak proste, że większość osób znając te sposoby ignoruje je i lekceważy. Ja zachęcam do wypróbowania, bo wiem, że naprawdę działają.   W punkcie drugim umieściłam sposoby radzenia sobie ze złością dzieci. Tutaj najważniejsze jest przeprowadzenie pociechy krok po kroku przez burzę emocji. Zachęcam do korzystania z nich i na tej podstawie wypracowania własnych sposobów.  Punkt 3 zawiera ćwiczenie, które poprzez zabawę ma przede wszystkim dzieciom uświadomić, jak zmienia się wygląd, kiedy człowi

Jakie są Konsekwencje Braku Akceptacji i Dlaczego To Jest Takie Ważne Dla Ciebie i Twojego Dziecka?

O tym w jaki sposób radzisz sobie z zachowaniem dzieci, ze sobą i z wieloma sprawami w życiu, w ogromnej mierze decyduje to, jak sobie radzisz z emocjami . O tym , jak sobie radzisz z emocjami, decyduje w głównej mierze akceptacja . Również zachowanie Twojego dziecka jest zależne od tego ile akceptacji otrzymuje od Ciebie, i od drugiego z rodziców. Pragniesz, aby Twoje dziecko było szczęśliwe, pewne siebie i później czuło się w życiu spełnione, ale czy dajesz mu niezbędną do tego akceptację? Konsekwencje braku akceptacji to niezgoda na siebie, poczucie wyobcowania, czasem skłócenie i bunt nie tylko przeciwko rodzicom, ale też przeciwko sobie i wszystkim innym. Czasami do tego stopnia, że dziecko bojkotuje swoje poczynania i dorastając marnuje życie na obwinianiu siebie i innych o wszystko, co wydarza się nie po jego myśli. Zamiast cieszyć się tym, co jest, doceniać zalety i dostrzegać swoje mocne strony, zaczyna przede wszystkim wstydzić się swoich braków, i dużo czasu i energii pośw