Przejdź do głównej zawartości

Jak zbiżyć się do dziecka, kiedy wszystko idzie źle?

Grudzień nastraja świątecznie i refleksyjnie. Może coraz cześciej myślisz o tym, że chcesz być blisko z dzieckiem również na co dzień, nie tylko w święta. Tymczasem codzienność okazuje się pełna drobnych nieprzyjemności, szamotania się, złości a nierzadko wzajemnego gniewu. Codzienne problemy psują Ci szyki i oddalają was od siebie, mnożąc problemy, utarczki, kłótnie i awantury...

Zbliżają się święta i zaczynasz myśleć o pojednaniu, poprawieniu relacji, lepszym porozumiewaniu się. 

Dostrzegasz już o ile łatwiej zbiżyć się do młodszego niż starszego dziecka? Takiemu małemu szybko zapominamy złe zachowania. O ile trudniej Ci to przychodzi, gdy masz strasze dziecko? 

Może nie raz zastanawiasz się, jak zbliżyć się do dziecka po kłótni, jak na nowo zacząć łagodnie ze sobą rozmawiać..?

Jak zbliżyć się do dziecka, kiedy wszystko idzie źle? Nie tylko w święta? Bo potem okazuje się, że tak okazjonalnie, z doskoku, jest to trudne i dla nas samych i dla naszych pociech. Szczególnie tych trochę większych. 

Jak odzyskać bliskość, porozumienie, serdeczność w relacji z dzieckiem? Warto przecież pomyśleć o tym nie tylko przy okazji świąt. 

Jeśli pragniesz odbudować ciepłą rodzinną atmosferę w domu, przyjrzeć się swoim potrzebom w tej materii, zbliżyć się do członków swojej rodziny, nauczyć się rozwiązywać konflikty i im zapobiegać oraz o wiele więcej, to...

Moja najważniejsza wiadomość dla Ciebie dzisiaj brzmi: 

Żadnego problemu nie da się rozwiązać na tym samym poziomie świadomości, na którym powstał. 

To słowa Alberta Einsteina i ku mojemu i pewnie również Twojemu zaskoczeniu słowa te dają się zastosować do rodzicielstwa w najścislejszym ich znaczeniu.

Nie możesz rozwiązać problemu na poziomie, na ktorym powstał, inaczej mówiąc, z tego samego poziomu, na którym został stworzony. 

Dlaczego? 

To proste. Kiedy dziecko swoim zachowaniem doprowadza Cię do złości, wściekłości i idąc za tymi uczuciami obrażasz się na nie, gniewasz, wymyślasz karę... reagujesz na poziomie dziecka.

Na pewno zauważasz wielokrotnie, że trudno znaleźć Ci sensowne rozwiązanie póki czujesz złość. Po pierwsze złość zniekształca widzenie rzeczywistości. Po drugie obrażanie się, gniewanie jest domeną dziecięcych zachowań.

To dziecko w Tobie tak bardzo czuje się urażone, złości się, obraża i chce ukarać. Aby skutecznie rozwiązać problem, musisz wznieść się na poziom rodzica. Musisz wejść o poziom wyżej. 

Co jest do tego potrzebne? Jak to zrobić? Już w następnym artykule.
A co Ty o tym myślisz? Komenatrze jak zwykle mile widziane.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Rozwój emocjonalny dziecka - Ćwiczenia cz. 1 - Jak radzić sobie ze złością?

Ćwiczenie inteligencji emocjonalnej jest jak ruch na świeżym powietrzu - pożyteczne i zdrowe. Tak jak obiecałam, przygotowałam dla Ciebie kilka prostych ćwiczeń. Jedno z nich to zabawa z dzieckiem, ale może w niej wziąć udział cała rodzina. Dorosły człowiek zwykle bez trudu uświadamia sobie przyczyny złości - największą trudność sprawia mu zapanowanie nad sobą. Poniżej, w punkcie 1 znajdziesz baaardzo proste, sprawdzone i praktyczne wskazówki, jak radzić sobie z własną złością. Są tak proste, że większość osób znając te sposoby ignoruje je i lekceważy. Ja zachęcam do wypróbowania, bo wiem, że naprawdę działają.   W punkcie drugim umieściłam sposoby radzenia sobie ze złością dzieci. Tutaj najważniejsze jest przeprowadzenie pociechy krok po kroku przez burzę emocji. Zachęcam do korzystania z nich i na tej podstawie wypracowania własnych sposobów.  Punkt 3 zawiera ćwiczenie, które poprzez zabawę ma przede wszystkim dzieciom uświadomić, jak zmienia się wygląd, kiedy człowi

Na jakim stopniu drabiny gniewu jesteś?

Dr Ross Campbell w swojej książce "Sztuka akceptacji" opowiedział bardzo ciekawą historię, która być może ma miejsce w wielu domach: "Byłem kiedyś z wizytą u rodziny, w której ojciec miał ogromne poczucie humoru. Mówił coś bardzo zabawnego, ilekroć jego żona lub któreś z nastolatków poruszało trudny temat. W konsekwencji żadne z nich nie nauczyło się odpowiednio wyrażać swojego gniewu, lecz uciekali się do zachowań pasywno-agresywnych. Za każdym razem, gdy chłopiec był sfrustrowany lub znalazł się w sytuacji wywołującej gniew, skarżył się na silny ból głowy. Dziewczynka zaś dawała upust swojemu gniewowi w inny sposób. Oferowała matce pomoc np. w kuchni lub przy sprzątaniu, ale wykonywała te obowiązki tak beznadziejnie, że matka miała z tego powodu jeszcze więcej pracy." Pisząc o różnych umiejętnościach wychowawczych, często podkreślam jak ważny jest odpowiedni stosunek do złości i radzenie sobie z nią. Nie bez powodu, ponieważ doświadczenie pokazuje, że ma ona na

17 Sposobów Na Odreagowanie Złości Na Dziecko

Temat złości jest bardzo trudnym tematem. Przede wszystkim ze względu na nasz stosunek do tego uczucia. Jest to w ogóle jedno z najtrudniejszych zagadnień spośród wszystkich, dotyczących relacji między rodzicami a dziećmi. Czy zastanawiasz się, dlaczego? Jaka jest Twoja opinia na ten temat? Uważasz, że złość jest dobra czy zła? Jak w sposób praktyczny rodzice mogą sobie poradzić ze swoją złością? Jak mogą odreagować złość, którą czują na dziecko?   Moim zdaniem, temat jest tak trudny dla wielu rodziców dlatego, że nadal złość jest powszechnie potępianym uczuciem. Pokazują to również komentarze pozostawiane pod moimi postami. Dobry przykład stanowi taka wymiana spostrzeżeń: " złość?? irytacja?? bardzo często!! właściwie to od kilku tygodni codziennie zmagam się z własnymi emocjami (idą 3 ząbki i mały jest okropny) - w krytycznym momencie najczęściej zostawiam synka w łóżeczku na parę minut i wychodzę do pokoju obok - muszę dać sobie czas na wyciszenie, dwa głębsze w