Przejdź do głównej zawartości

Jak reagować na złość dziecka z poziomu serca?

Czy już widzisz, że "żadnego problemu nie da się rozwiązać na tym samym poziomie świadomości, na którym powstał"? Nie tylko wtedy, kiedy problemy są spowodowane złością, choć wówczas faktycznie najtrudniej jest znaleźć rozwiązanie. Ochłonięcie i zrozumienie emocji dziecka i swoich jest tutaj kluczem. Wcześniejszy artykuł możesz przeczytać TUTAJ.

Dodatkowo, kiedy zyskujesz dystans, czyli wchodzisz na wyższy poziom, możesz naprawdę odpowiedzieć właściwie, kierując się dobrem dziecka. Kierując się miłością. 

Natomiast, kiedy reagujesz instynktownie - odpowiedź nigdy nie będzie właściwa, ponieważ wtedy bronisz się lub atakujesz.

Ani atak, ani obrona nie są potrzebne na poziomie rodzica. Poziom rodzica, to poziom miłości. 

Tu nie ma miejsca na obrażanie się na dziecko za to, że się złości, rewanżowanie się złością za złość, czy unoszenie się gniewem i karanie. Dlaczego?

Pamiętaj, że złość dziecka jest instynktowna i zazwyczaj zachowanie jakie za tym idzie jest nieświadome. Nie ma nic wspólnego ze złą wolą. 

Trudno Ci w to uwierzyć? To przypomnij sobie ostatnią sytuację, kiedy z wściekłości zostało przez Ciebie powiedziane coś, czego tak naprawdę nie myślisz i co nigdy w przytomności umysłu nie zostałoby powiedziane. Potem żałujesz i mówsz, że nie wiesz, jak to się stało. Jeśli tak się zdarzyło, to na pewno nie było to z Twojej strony ani świadome, ani zamierzone.

Podobnie dzieje się z dzieckiem. Przy czym ma ono jeszcze mniejszą kontrolę nad swoim zachowaniem, bo nie miało jeszcze wystarczająco dużo czasu potrzebnego na wyćwiczenie tej kontroli. 

Tak więc, jest mu bardzo trudno kontrolować swoje odruchy. Nawet Tobie to tak często przychodzi z trudem.

A więc spójrz na problem z poziomu rodzica. Z poziomu, na którym masz dystans do całej sytuacji. Ogarnij to z całą świadomością na jakę Cię w tym momencie stać i zadaj sobie pytanie: co może mi się stać, jeśli nie odpowiem złością? 

No, co może Ci się stać? Bardzo jestem ciekawa Twojego zdania na ten temat. Komentarze jak zwykle mile widziane.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Rozwój emocjonalny dziecka - Ćwiczenia cz. 1 - Jak radzić sobie ze złością?

Ćwiczenie inteligencji emocjonalnej jest jak ruch na świeżym powietrzu - pożyteczne i zdrowe. Tak jak obiecałam, przygotowałam dla Ciebie kilka prostych ćwiczeń. Jedno z nich to zabawa z dzieckiem, ale może w niej wziąć udział cała rodzina. Dorosły człowiek zwykle bez trudu uświadamia sobie przyczyny złości - największą trudność sprawia mu zapanowanie nad sobą. Poniżej, w punkcie 1 znajdziesz baaardzo proste, sprawdzone i praktyczne wskazówki, jak radzić sobie z własną złością. Są tak proste, że większość osób znając te sposoby ignoruje je i lekceważy. Ja zachęcam do wypróbowania, bo wiem, że naprawdę działają.   W punkcie drugim umieściłam sposoby radzenia sobie ze złością dzieci. Tutaj najważniejsze jest przeprowadzenie pociechy krok po kroku przez burzę emocji. Zachęcam do korzystania z nich i na tej podstawie wypracowania własnych sposobów.  Punkt 3 zawiera ćwiczenie, które poprzez zabawę ma przede wszystkim dzieciom uświadomić, jak zmienia się wygląd, kiedy człowi

Na jakim stopniu drabiny gniewu jesteś?

Dr Ross Campbell w swojej książce "Sztuka akceptacji" opowiedział bardzo ciekawą historię, która być może ma miejsce w wielu domach: "Byłem kiedyś z wizytą u rodziny, w której ojciec miał ogromne poczucie humoru. Mówił coś bardzo zabawnego, ilekroć jego żona lub któreś z nastolatków poruszało trudny temat. W konsekwencji żadne z nich nie nauczyło się odpowiednio wyrażać swojego gniewu, lecz uciekali się do zachowań pasywno-agresywnych. Za każdym razem, gdy chłopiec był sfrustrowany lub znalazł się w sytuacji wywołującej gniew, skarżył się na silny ból głowy. Dziewczynka zaś dawała upust swojemu gniewowi w inny sposób. Oferowała matce pomoc np. w kuchni lub przy sprzątaniu, ale wykonywała te obowiązki tak beznadziejnie, że matka miała z tego powodu jeszcze więcej pracy." Pisząc o różnych umiejętnościach wychowawczych, często podkreślam jak ważny jest odpowiedni stosunek do złości i radzenie sobie z nią. Nie bez powodu, ponieważ doświadczenie pokazuje, że ma ona na

17 Sposobów Na Odreagowanie Złości Na Dziecko

Temat złości jest bardzo trudnym tematem. Przede wszystkim ze względu na nasz stosunek do tego uczucia. Jest to w ogóle jedno z najtrudniejszych zagadnień spośród wszystkich, dotyczących relacji między rodzicami a dziećmi. Czy zastanawiasz się, dlaczego? Jaka jest Twoja opinia na ten temat? Uważasz, że złość jest dobra czy zła? Jak w sposób praktyczny rodzice mogą sobie poradzić ze swoją złością? Jak mogą odreagować złość, którą czują na dziecko?   Moim zdaniem, temat jest tak trudny dla wielu rodziców dlatego, że nadal złość jest powszechnie potępianym uczuciem. Pokazują to również komentarze pozostawiane pod moimi postami. Dobry przykład stanowi taka wymiana spostrzeżeń: " złość?? irytacja?? bardzo często!! właściwie to od kilku tygodni codziennie zmagam się z własnymi emocjami (idą 3 ząbki i mały jest okropny) - w krytycznym momencie najczęściej zostawiam synka w łóżeczku na parę minut i wychodzę do pokoju obok - muszę dać sobie czas na wyciszenie, dwa głębsze w