Przejdź do głównej zawartości

Jak reagować na złość dziecka z poziomu serca?

Czy już widzisz, że "żadnego problemu nie da się rozwiązać na tym samym poziomie świadomości, na którym powstał"? Nie tylko wtedy, kiedy problemy są spowodowane złością, choć wówczas faktycznie najtrudniej jest znaleźć rozwiązanie. Ochłonięcie i zrozumienie emocji dziecka i swoich jest tutaj kluczem. Wcześniejszy artykuł możesz przeczytać TUTAJ.

Dodatkowo, kiedy zyskujesz dystans, czyli wchodzisz na wyższy poziom, możesz naprawdę odpowiedzieć właściwie, kierując się dobrem dziecka. Kierując się miłością. 

Natomiast, kiedy reagujesz instynktownie - odpowiedź nigdy nie będzie właściwa, ponieważ wtedy bronisz się lub atakujesz.

Ani atak, ani obrona nie są potrzebne na poziomie rodzica. Poziom rodzica, to poziom miłości. 

Tu nie ma miejsca na obrażanie się na dziecko za to, że się złości, rewanżowanie się złością za złość, czy unoszenie się gniewem i karanie. Dlaczego?

Pamiętaj, że złość dziecka jest instynktowna i zazwyczaj zachowanie jakie za tym idzie jest nieświadome. Nie ma nic wspólnego ze złą wolą. 

Trudno Ci w to uwierzyć? To przypomnij sobie ostatnią sytuację, kiedy z wściekłości zostało przez Ciebie powiedziane coś, czego tak naprawdę nie myślisz i co nigdy w przytomności umysłu nie zostałoby powiedziane. Potem żałujesz i mówsz, że nie wiesz, jak to się stało. Jeśli tak się zdarzyło, to na pewno nie było to z Twojej strony ani świadome, ani zamierzone.

Podobnie dzieje się z dzieckiem. Przy czym ma ono jeszcze mniejszą kontrolę nad swoim zachowaniem, bo nie miało jeszcze wystarczająco dużo czasu potrzebnego na wyćwiczenie tej kontroli. 

Tak więc, jest mu bardzo trudno kontrolować swoje odruchy. Nawet Tobie to tak często przychodzi z trudem.

A więc spójrz na problem z poziomu rodzica. Z poziomu, na którym masz dystans do całej sytuacji. Ogarnij to z całą świadomością na jakę Cię w tym momencie stać i zadaj sobie pytanie: co może mi się stać, jeśli nie odpowiem złością? 

No, co może Ci się stać? Bardzo jestem ciekawa Twojego zdania na ten temat. Komentarze jak zwykle mile widziane.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Rozwój emocjonalny dziecka - Ćwiczenia cz. 1 - Jak radzić sobie ze złością?

Ćwiczenie inteligencji emocjonalnej jest jak ruch na świeżym powietrzu - pożyteczne i zdrowe. Tak jak obiecałam, przygotowałam dla Ciebie kilka prostych ćwiczeń. Jedno z nich to zabawa z dzieckiem, ale może w niej wziąć udział cała rodzina. Dorosły człowiek zwykle bez trudu uświadamia sobie przyczyny złości - największą trudność sprawia mu zapanowanie nad sobą. Poniżej, w punkcie 1 znajdziesz baaardzo proste, sprawdzone i praktyczne wskazówki, jak radzić sobie z własną złością. Są tak proste, że większość osób znając te sposoby ignoruje je i lekceważy. Ja zachęcam do wypróbowania, bo wiem, że naprawdę działają.   W punkcie drugim umieściłam sposoby radzenia sobie ze złością dzieci. Tutaj najważniejsze jest przeprowadzenie pociechy krok po kroku przez burzę emocji. Zachęcam do korzystania z nich i na tej podstawie wypracowania własnych sposobów.  Punkt 3 zawiera ćwiczenie, które poprzez zabawę ma przede wszystkim dzieciom uświadomić, jak zmienia się wygląd, kiedy człowi

Jaki jest Twój zakres akceptacji?

Co sprawia, że jako rodzice mamy różne zakresy akceptacji? Na czym polegają główne różnice? Jakim jesteś rodzicem i czy zastanawiasz się skąd się bierze Twój zakres akceptacji? Dlaczego w zależności od dziecka zmienia się Twoja akceptacja? I czy można z tym coś zrobić? Trudno jest być przez cały czas akceptującym rodzicem dla dziecka, ponieważ jego zachowanie czasem wymaga skorygowania. Jednak czy zauważasz, że niektórzy ludzie mają tak, że nie podoba im się większość rzeczy, które robią ich dzieci? Czasem ich dzieci robią coś, co Tobie absolutnie nie przeszkadza i masz wrażenie, że właściwie nikomu by to nie przeszkadzało, a jednak ich matka lub ojciec stale zwraca im uwagę.  Różne zakresy akceptacji Ty sama możesz należeć do tej grupy rodziców, pytanie tylko, czy sobie to uświadamiasz. Są trzy grupy rodziców w zależności od zakresu akceptacji, jakim darzą swoje dzieci. Mały zakres akceptacji Jeśli należysz do wyżej opisanej grupy, to jesteś osobą o małym zakresie a

Jakie są Konsekwencje Braku Akceptacji i Dlaczego To Jest Takie Ważne Dla Ciebie i Twojego Dziecka?

O tym w jaki sposób radzisz sobie z zachowaniem dzieci, ze sobą i z wieloma sprawami w życiu, w ogromnej mierze decyduje to, jak sobie radzisz z emocjami . O tym , jak sobie radzisz z emocjami, decyduje w głównej mierze akceptacja . Również zachowanie Twojego dziecka jest zależne od tego ile akceptacji otrzymuje od Ciebie, i od drugiego z rodziców. Pragniesz, aby Twoje dziecko było szczęśliwe, pewne siebie i później czuło się w życiu spełnione, ale czy dajesz mu niezbędną do tego akceptację? Konsekwencje braku akceptacji to niezgoda na siebie, poczucie wyobcowania, czasem skłócenie i bunt nie tylko przeciwko rodzicom, ale też przeciwko sobie i wszystkim innym. Czasami do tego stopnia, że dziecko bojkotuje swoje poczynania i dorastając marnuje życie na obwinianiu siebie i innych o wszystko, co wydarza się nie po jego myśli. Zamiast cieszyć się tym, co jest, doceniać zalety i dostrzegać swoje mocne strony, zaczyna przede wszystkim wstydzić się swoich braków, i dużo czasu i energii pośw