Przejdź do głównej zawartości

Jeśli Twoja relacja z dzieckiem się pogarsza. Cz. 2

Jeśli Twoja relacja z dzieckiem się pogarsza, to warto się przyjrzeć, jakie metody stosujesz w wychowaniu swojego dziecka. Może przyjdzie zdać sobie sprawę, że są one nieskuteczne.

Doświadczenie pokazuje, że rodzice potrafią sobie przyswoić, wprowadzić w życie i posługiwać się z powodzeniem metodami, którymi przedtem dysponowali wyłącznie psycholodzy czy pedagodzy. Czyli jak słuchać dziecka, jak z nim rozmawiać, nazywać emocje, wyrażać akceptację, czy obywać się bez kar i przemocy. Może się tego nauczyć każdy.

Dziś nie jest niczym dziwnym, że rodzic potrafi wysłuchać dziecko i pomóc mu uporać się z jego problemem. Coraz wiecej rodziców rozumie potrzebę odejścia od metod wychowawczych poprzedniego pokolenia - metod swoich rodziców, bo są one po prostu nieskuteczne. Zarówno w rozwiązywaniu problemów, jak i w komunikowaniu się z dzieckiem.


Nie można ich jednak porzucić i nie zastąpić niczym. Trzeba się nauczyć nowych, konstruktywnych metod wychowywania dzieci, które nie są oparte na strachu i przemocy.

Nauka to nie tylko ten okres, który spędzamy w szkole albo na uczelni, to nie tylko zaliczenie kursów. Nauka to proces, który inteligentni rodzice kontynuują przez całe życie.

Rodzicielstwo, to przede wszystkim podjęcie zobowiązania, że będziemy się uczyć tego, co trzeba, żeby być naprawdę dobrymi rodzicami. Niezależnie od tego, czego trzeba się nauczyć. 

Tutaj nie ma nigdy końca. Dzieci dorastają i trzeba się uczyć jak rozmawiać z nastolatkiem, a potem z dorosłym dzieckiem. Trzeba się uczyć partnerstwa z dorastającymi dziećmi, aby relacje mogły pozostać harmonijne.

na dodatek świat się teraz tak szybko zmienia i nasze dzieci też i jeśli chcesz być na bieżąco, musisz wciąż trzymać rękę na pulsie. Dlatego warto brać udział w szkoleniach, kursach, warsztatach i wykładach, uczyć się posługiwania nowymi metodami – i wciąż rozliczać siebie ze znajomości dziecka i siebie.

Warto szczególnie poświęcić czas na pogłębianie wiedzy na temat uczuć, inteligencji emocjonalnej, bo to jest dziś bez wątpienia najważniejsza umiejętność w każdej sytuacji życiowej. Bo kiedy potrafisz sobie świetnie radzić z emocjami, możesz porozumieć się i z dzieckiem i z partnerem i z każdym innym człowiekiem. 

A bez tej znajomości nie jesteś w stanie dogadać się nawet przy najmniejszym nieporozumieniu, których przecież między rodzicami i dziećmi bywa sporo. A co Ty o tym sądzisz? Komentarze są mile widziane. :)

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Rozwój emocjonalny dziecka - Ćwiczenia cz. 1 - Jak radzić sobie ze złością?

Ćwiczenie inteligencji emocjonalnej jest jak ruch na świeżym powietrzu - pożyteczne i zdrowe. Tak jak obiecałam, przygotowałam dla Ciebie kilka prostych ćwiczeń. Jedno z nich to zabawa z dzieckiem, ale może w niej wziąć udział cała rodzina. Dorosły człowiek zwykle bez trudu uświadamia sobie przyczyny złości - największą trudność sprawia mu zapanowanie nad sobą. Poniżej, w punkcie 1 znajdziesz baaardzo proste, sprawdzone i praktyczne wskazówki, jak radzić sobie z własną złością. Są tak proste, że większość osób znając te sposoby ignoruje je i lekceważy. Ja zachęcam do wypróbowania, bo wiem, że naprawdę działają.   W punkcie drugim umieściłam sposoby radzenia sobie ze złością dzieci. Tutaj najważniejsze jest przeprowadzenie pociechy krok po kroku przez burzę emocji. Zachęcam do korzystania z nich i na tej podstawie wypracowania własnych sposobów.  Punkt 3 zawiera ćwiczenie, które poprzez zabawę ma przede wszystkim dzieciom uświadomić, jak zmienia się wygląd, kiedy człowi

Jaki jest Twój zakres akceptacji?

Co sprawia, że jako rodzice mamy różne zakresy akceptacji? Na czym polegają główne różnice? Jakim jesteś rodzicem i czy zastanawiasz się skąd się bierze Twój zakres akceptacji? Dlaczego w zależności od dziecka zmienia się Twoja akceptacja? I czy można z tym coś zrobić? Trudno jest być przez cały czas akceptującym rodzicem dla dziecka, ponieważ jego zachowanie czasem wymaga skorygowania. Jednak czy zauważasz, że niektórzy ludzie mają tak, że nie podoba im się większość rzeczy, które robią ich dzieci? Czasem ich dzieci robią coś, co Tobie absolutnie nie przeszkadza i masz wrażenie, że właściwie nikomu by to nie przeszkadzało, a jednak ich matka lub ojciec stale zwraca im uwagę.  Różne zakresy akceptacji Ty sama możesz należeć do tej grupy rodziców, pytanie tylko, czy sobie to uświadamiasz. Są trzy grupy rodziców w zależności od zakresu akceptacji, jakim darzą swoje dzieci. Mały zakres akceptacji Jeśli należysz do wyżej opisanej grupy, to jesteś osobą o małym zakresie a

Jakie są Konsekwencje Braku Akceptacji i Dlaczego To Jest Takie Ważne Dla Ciebie i Twojego Dziecka?

O tym w jaki sposób radzisz sobie z zachowaniem dzieci, ze sobą i z wieloma sprawami w życiu, w ogromnej mierze decyduje to, jak sobie radzisz z emocjami . O tym , jak sobie radzisz z emocjami, decyduje w głównej mierze akceptacja . Również zachowanie Twojego dziecka jest zależne od tego ile akceptacji otrzymuje od Ciebie, i od drugiego z rodziców. Pragniesz, aby Twoje dziecko było szczęśliwe, pewne siebie i później czuło się w życiu spełnione, ale czy dajesz mu niezbędną do tego akceptację? Konsekwencje braku akceptacji to niezgoda na siebie, poczucie wyobcowania, czasem skłócenie i bunt nie tylko przeciwko rodzicom, ale też przeciwko sobie i wszystkim innym. Czasami do tego stopnia, że dziecko bojkotuje swoje poczynania i dorastając marnuje życie na obwinianiu siebie i innych o wszystko, co wydarza się nie po jego myśli. Zamiast cieszyć się tym, co jest, doceniać zalety i dostrzegać swoje mocne strony, zaczyna przede wszystkim wstydzić się swoich braków, i dużo czasu i energii pośw