Przejdź do głównej zawartości

Jeśli Twoja relacja z dzieckiem się pogarsza. Cz. 2

Jeśli Twoja relacja z dzieckiem się pogarsza, to warto się przyjrzeć, jakie metody stosujesz w wychowaniu swojego dziecka. Może przyjdzie zdać sobie sprawę, że są one nieskuteczne.

Doświadczenie pokazuje, że rodzice potrafią sobie przyswoić, wprowadzić w życie i posługiwać się z powodzeniem metodami, którymi przedtem dysponowali wyłącznie psycholodzy czy pedagodzy. Czyli jak słuchać dziecka, jak z nim rozmawiać, nazywać emocje, wyrażać akceptację, czy obywać się bez kar i przemocy. Może się tego nauczyć każdy.

Dziś nie jest niczym dziwnym, że rodzic potrafi wysłuchać dziecko i pomóc mu uporać się z jego problemem. Coraz wiecej rodziców rozumie potrzebę odejścia od metod wychowawczych poprzedniego pokolenia - metod swoich rodziców, bo są one po prostu nieskuteczne. Zarówno w rozwiązywaniu problemów, jak i w komunikowaniu się z dzieckiem.


Nie można ich jednak porzucić i nie zastąpić niczym. Trzeba się nauczyć nowych, konstruktywnych metod wychowywania dzieci, które nie są oparte na strachu i przemocy.

Nauka to nie tylko ten okres, który spędzamy w szkole albo na uczelni, to nie tylko zaliczenie kursów. Nauka to proces, który inteligentni rodzice kontynuują przez całe życie.

Rodzicielstwo, to przede wszystkim podjęcie zobowiązania, że będziemy się uczyć tego, co trzeba, żeby być naprawdę dobrymi rodzicami. Niezależnie od tego, czego trzeba się nauczyć. 

Tutaj nie ma nigdy końca. Dzieci dorastają i trzeba się uczyć jak rozmawiać z nastolatkiem, a potem z dorosłym dzieckiem. Trzeba się uczyć partnerstwa z dorastającymi dziećmi, aby relacje mogły pozostać harmonijne.

na dodatek świat się teraz tak szybko zmienia i nasze dzieci też i jeśli chcesz być na bieżąco, musisz wciąż trzymać rękę na pulsie. Dlatego warto brać udział w szkoleniach, kursach, warsztatach i wykładach, uczyć się posługiwania nowymi metodami – i wciąż rozliczać siebie ze znajomości dziecka i siebie.

Warto szczególnie poświęcić czas na pogłębianie wiedzy na temat uczuć, inteligencji emocjonalnej, bo to jest dziś bez wątpienia najważniejsza umiejętność w każdej sytuacji życiowej. Bo kiedy potrafisz sobie świetnie radzić z emocjami, możesz porozumieć się i z dzieckiem i z partnerem i z każdym innym człowiekiem. 

A bez tej znajomości nie jesteś w stanie dogadać się nawet przy najmniejszym nieporozumieniu, których przecież między rodzicami i dziećmi bywa sporo. A co Ty o tym sądzisz? Komentarze są mile widziane. :)

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Rozwój emocjonalny dziecka - Ćwiczenia cz. 1 - Jak radzić sobie ze złością?

Ćwiczenie inteligencji emocjonalnej jest jak ruch na świeżym powietrzu - pożyteczne i zdrowe. Tak jak obiecałam, przygotowałam dla Ciebie kilka prostych ćwiczeń. Jedno z nich to zabawa z dzieckiem, ale może w niej wziąć udział cała rodzina. Dorosły człowiek zwykle bez trudu uświadamia sobie przyczyny złości - największą trudność sprawia mu zapanowanie nad sobą. Poniżej, w punkcie 1 znajdziesz baaardzo proste, sprawdzone i praktyczne wskazówki, jak radzić sobie z własną złością. Są tak proste, że większość osób znając te sposoby ignoruje je i lekceważy. Ja zachęcam do wypróbowania, bo wiem, że naprawdę działają.   W punkcie drugim umieściłam sposoby radzenia sobie ze złością dzieci. Tutaj najważniejsze jest przeprowadzenie pociechy krok po kroku przez burzę emocji. Zachęcam do korzystania z nich i na tej podstawie wypracowania własnych sposobów.  Punkt 3 zawiera ćwiczenie, które poprzez zabawę ma przede wszystkim dzieciom uświadomić, jak zmienia się wygląd, kiedy człowi

Na jakim stopniu drabiny gniewu jesteś?

Dr Ross Campbell w swojej książce "Sztuka akceptacji" opowiedział bardzo ciekawą historię, która być może ma miejsce w wielu domach: "Byłem kiedyś z wizytą u rodziny, w której ojciec miał ogromne poczucie humoru. Mówił coś bardzo zabawnego, ilekroć jego żona lub któreś z nastolatków poruszało trudny temat. W konsekwencji żadne z nich nie nauczyło się odpowiednio wyrażać swojego gniewu, lecz uciekali się do zachowań pasywno-agresywnych. Za każdym razem, gdy chłopiec był sfrustrowany lub znalazł się w sytuacji wywołującej gniew, skarżył się na silny ból głowy. Dziewczynka zaś dawała upust swojemu gniewowi w inny sposób. Oferowała matce pomoc np. w kuchni lub przy sprzątaniu, ale wykonywała te obowiązki tak beznadziejnie, że matka miała z tego powodu jeszcze więcej pracy." Pisząc o różnych umiejętnościach wychowawczych, często podkreślam jak ważny jest odpowiedni stosunek do złości i radzenie sobie z nią. Nie bez powodu, ponieważ doświadczenie pokazuje, że ma ona na

17 Sposobów Na Odreagowanie Złości Na Dziecko

Temat złości jest bardzo trudnym tematem. Przede wszystkim ze względu na nasz stosunek do tego uczucia. Jest to w ogóle jedno z najtrudniejszych zagadnień spośród wszystkich, dotyczących relacji między rodzicami a dziećmi. Czy zastanawiasz się, dlaczego? Jaka jest Twoja opinia na ten temat? Uważasz, że złość jest dobra czy zła? Jak w sposób praktyczny rodzice mogą sobie poradzić ze swoją złością? Jak mogą odreagować złość, którą czują na dziecko?   Moim zdaniem, temat jest tak trudny dla wielu rodziców dlatego, że nadal złość jest powszechnie potępianym uczuciem. Pokazują to również komentarze pozostawiane pod moimi postami. Dobry przykład stanowi taka wymiana spostrzeżeń: " złość?? irytacja?? bardzo często!! właściwie to od kilku tygodni codziennie zmagam się z własnymi emocjami (idą 3 ząbki i mały jest okropny) - w krytycznym momencie najczęściej zostawiam synka w łóżeczku na parę minut i wychodzę do pokoju obok - muszę dać sobie czas na wyciszenie, dwa głębsze w