Przejdź do głównej zawartości

Jeśli Twoja relacja z dzieckiem się pogarsza. Cz. 2

Jeśli Twoja relacja z dzieckiem się pogarsza, to warto się przyjrzeć, jakie metody stosujesz w wychowaniu swojego dziecka. Może przyjdzie zdać sobie sprawę, że są one nieskuteczne.

Doświadczenie pokazuje, że rodzice potrafią sobie przyswoić, wprowadzić w życie i posługiwać się z powodzeniem metodami, którymi przedtem dysponowali wyłącznie psycholodzy czy pedagodzy. Czyli jak słuchać dziecka, jak z nim rozmawiać, nazywać emocje, wyrażać akceptację, czy obywać się bez kar i przemocy. Może się tego nauczyć każdy.

Dziś nie jest niczym dziwnym, że rodzic potrafi wysłuchać dziecko i pomóc mu uporać się z jego problemem. Coraz wiecej rodziców rozumie potrzebę odejścia od metod wychowawczych poprzedniego pokolenia - metod swoich rodziców, bo są one po prostu nieskuteczne. Zarówno w rozwiązywaniu problemów, jak i w komunikowaniu się z dzieckiem.


Nie można ich jednak porzucić i nie zastąpić niczym. Trzeba się nauczyć nowych, konstruktywnych metod wychowywania dzieci, które nie są oparte na strachu i przemocy.

Nauka to nie tylko ten okres, który spędzamy w szkole albo na uczelni, to nie tylko zaliczenie kursów. Nauka to proces, który inteligentni rodzice kontynuują przez całe życie.

Rodzicielstwo, to przede wszystkim podjęcie zobowiązania, że będziemy się uczyć tego, co trzeba, żeby być naprawdę dobrymi rodzicami. Niezależnie od tego, czego trzeba się nauczyć. 

Tutaj nie ma nigdy końca. Dzieci dorastają i trzeba się uczyć jak rozmawiać z nastolatkiem, a potem z dorosłym dzieckiem. Trzeba się uczyć partnerstwa z dorastającymi dziećmi, aby relacje mogły pozostać harmonijne.

na dodatek świat się teraz tak szybko zmienia i nasze dzieci też i jeśli chcesz być na bieżąco, musisz wciąż trzymać rękę na pulsie. Dlatego warto brać udział w szkoleniach, kursach, warsztatach i wykładach, uczyć się posługiwania nowymi metodami – i wciąż rozliczać siebie ze znajomości dziecka i siebie.

Warto szczególnie poświęcić czas na pogłębianie wiedzy na temat uczuć, inteligencji emocjonalnej, bo to jest dziś bez wątpienia najważniejsza umiejętność w każdej sytuacji życiowej. Bo kiedy potrafisz sobie świetnie radzić z emocjami, możesz porozumieć się i z dzieckiem i z partnerem i z każdym innym człowiekiem. 

A bez tej znajomości nie jesteś w stanie dogadać się nawet przy najmniejszym nieporozumieniu, których przecież między rodzicami i dziećmi bywa sporo. A co Ty o tym sądzisz? Komentarze są mile widziane. :)

Komentarze