Przejdź do głównej zawartości

Jak postępować właściwie? Bunt dwulatka cz.4

Jak postępować ze zbuntowanym dwulatkiem? Co robić, aby zapewnić mu najlepszy rozwój? Wielu rodziców niestety zapomina, że to normalny okres rozwojowy w życiu dziecka i choć chwalą się, że nie stosują kar cielesnych, bywa że stosują inne kary wobec tak małych dzieci i popełniają mnóstwo błędów wynikających z dobrej woli, ale złych przekonań. 

Pisałam w poprzednim artykule jak ważne jest zachowanie spokoju. Jeśli dasz się wyprowadzić z równowagi, uczysz dziecko, że w taki sposób rozwiązuje się problemy. Nie reaguj więc złością czy agresją na takie zachowanie dziecka. Jak zatem reagować poprawnie?


Postaraj się zapewnić równowagę między poczuciem wolności i uczuciem miłości i ochrony. To wiek, który potencjalnie niesie ze sobą sporo zagrożeń wynikających z ciekawości dziecka i penetrowania przestrzeni oraz zakazanych miejsc. Najlepsze zatem co możesz zrobić, to przeczekać ten okres skupiając się przede wszystkim na zapobieganiu nieszczęśliwym wypadkom.

Skup się również na okazywaniu wyrozumiałości i rozumnym ograniczaniu związanym z bezpieczeństwem dziecka, a nie przekonaniami o tym, co wolno takiemu małemu dziecku, a czego jeszcze nie. 

Nigdy nie wmuszaj jedzenia. Dziecko uczy się być samodzielne i chce decydować kiedy będzie jadło. Nie zamartwiaj się - nie było nigdy przypadku, aby dziecko zmarło z głodu, dlatego, że nie chce jeść.  

Staraj się wzmacniać zachowania pożądaneDziecko musi mieć poczucie, że jest kochane, ale jednocześnie nadzorowane przez rodziców. 

W sytuacjach wyboru trzeba dać dziecku wrażenie, że to ono podejmuje decyzje. Twój maluszek nie poradzi sobie z wyborem między kilkoma rzeczami. Nie jest też dobrze, aby o wszystkim decydować za niego. Dawaj więc wybór, ale w sposób kontrolowany, np. pomiędzy 2 rzeczami.

Czas buntu dwulatka jest okresem budowania silnej więzi między dzieckiem a rodzicami. W tym czasie też rodzi się między nimi zaczątek partnerstwa, które później będzie coraz ważniejsze w wychowaniu. Kształtuje się osobowość dziecka i jego stosunek do świata i innych ludzi. 

Umiejętności rodziców w tym okresie pozwolą lub nie, zrozumieć dziecku otaczający świat i rządzące nim mechanizmy, a także pozycję samego dziecka. 

Nie jest to prosta sprawa, bo nadmierne kontrolowanie maluszka w okresie buntu lub tłumienie sankcjami zachowań buntowniczych może prowadzić w dorosłym życiu do łatwego ulegania presji otoczenia. Natomiast nadmierna pobłażliwość może spowodować zagrożenie dla zdrowia i życia dziecka, wypaczenie charakteru oraz niepewność i brak zaufania do świata.

Jak zatem postępować właściwie? Jeśli naprawdę chcesz się tego nauczyć, to sprawdź czy Kurs "Bunt Dwulatka" jest dla ciebie. 

Komentarze