Przejdź do głównej zawartości

Wychowanie nastolatka, cz. 2


To grupa przyjaciół, rodziców nastolatków, wpadła na pomysł zrobienia w 2010 roku pierwszych warsztatów dla rodziców nastolatków. Mają dzieci w wieku 12 do 18 lat i okazało się, że każdy z nich ma podobne problemy ze swoimi dorastającymi dziećmi. Wspólnie doszli do wniosku, że wychowanie dziecka, które dorasta i sprawia problemy, jest wyzwaniem ponad ich siły. 

Trudno im było zrozumieć, dlaczego kochane, słodkie maleństwa osiągając wiek kilkunastu lat, zmieniają się w na pozór obojętne i obce osoby. Kontakt z nimi staje się coraz trudniejszy i powierzchowny, a im jako rodzicom, tak ciężko poradzić sobie z pojawiającym się niepokojem i mnóstwem pytań, pozostawionych bez odpowiedzi...

Postanowili wówczas, zaprosić mnie do poprowadzenia dla nich takich warsztatów. Cieszyli się, że wreszcie będą mogli rozwiać swoje wątpliwości i uzyskać odpowiedzi na nurtujące pytania, a także rozwiązać problemy i nauczyć się, jak budować bliską i trwałą więź z nastolatkiem.

Wiedzieli, że bardziej niż na czymkolwiek innym, zależy im teraz na ich dorastającym, czasem jedynym dziecku i... chcą osiągnąć sukces w tej dziedzinie. Na naukę zawodu poświęcamy 5-6 lat studiów. Ile czasu jesteśmy skłonni poświęcić, aby uratować naszą relację z dzieckiem

Podczas warsztatów rodzice mają szansę zdobyć wiedzę, jaką posiadają psycholodzy, pedagodzy czy terapeuci, na temat umiejętnego słuchania i komunikowania się, a także budowania porozumienia opartego na współpracy, miłości i akceptacji. 

Mają możliwość dowiedzieć się, jakie zachowania są w tym czasie typowe i jak je przetrwać, a jakie powinny wzbudzić ich niepokój i jak należy wtedy postąpić. 

Poznają sposoby zachęcania do:
- nauki 
- pomagania w domu
- podtrzymywania pozytywnych zainteresowań czy hobby, które dzieci w tym wieku tak często porzucają.

Uczą się opanowania konfliktowych sytuacji i rozwiązywania problemów. Dzięki tym umiejętnościom mają szansę uchronić dorastające dziecko przed poważniejszymi kłopotami. 

Jeśli chcesz się dowiedzieć więcej na ten temat, możesz zobaczyć tutaj: Szkoła dla Rodziców Nastolatków.

Komentarze