Przejdź do głównej zawartości

CZ.2 Trzy skuteczne sposoby na złość małych i dużych dzieci

Jak skutecznie radzić sobie ze złością dzieci? Wypróbuj trzy sprawdzone sposoby. Zainwestuj w budowanie bliskości, szacunku i zaufania. To powinno być twoim głównym celem w relacji z dzieckiem. Jak to zrobić?

Kiedy pojawia się problem ze złością dziecka, zainwestuj najpierw swój czas i energię w zdobycie jego zaufania i szacunku. Kiedy one się pojawią, przyjdzie i większa bliskość. 

Zwróć na to większą uwagę, niż na przekonywanie i argumentowanie, że masz rację, bo zwłaszcza w stosunku do nastolatków to się nie sprawdzi. 

Możesz mieć fantastyczne pomysły, być zabawnym rodzicem i mieć niesztampowe rozwiązania do zaoferowania. Ale jeśli w chwilach konfliktu zawsze tracisz panowanie nad sobą, albo jesteś całkowicie bezradny wobec złości dziecka - nie będzie miało ono do Ciebie zaufania, ani szacunku. Co robić?


Bez zaufania i szacunku przekonywanie córki lub syna o niestosowności ich zachowania będzie Ci szło jak po grudzie. I prawdopodobnie w ogóle ich do niczego nie przekonasz. 

A co się dzieje, kiedy okazujesz dziecku szacunek? Znasz to z własnego doświadczenia:

  • Ktoś doceniony docenia doceniającego.
  • Szanowany szanuje szanującego. 
Kiedy masz zaufanie swojego dziecka, często w ogóle nawet nie musisz wdawać się w zawiłe argumenty, spory i kłótnie. Kiedy małe dziecko Ci ufa, często możesz usłyszeć: „Moja mama tak powiedziała." 

Starszemu dziecku wypada przedstawiać swoją propozycję, ale kiedy Ci ufa, nie przepytuje Cię podejrzliwie. I nawet nastolatek zaniecha swoich 13 podchwytliwych pytań. 

Owszem, czasem dochodzi do spięć, bo życie jest pełne emocji, a my póki żyjemy, musimy czuć. Ale mając szacunek i zaufanie dziecka jesteśmy sobie coraz bliżsi i coraz łatwiej jest nam poradzić sobie ze złością. 

Komentarze

Prześlij komentarz

Dziękuję za Twój wpis!