Przejdź do głównej zawartości

Trzy skuteczne sposoby na złość małych i dużych dzieci cz.1

Pisałam już o tym kilka miesięcy temu, ale uważam, że ten temat jest zawsze bardzo aktualny. Czy wiesz, dlaczego bliskość, zaufanie i szacunek są najbardziej pomocne w radzeniu sobie ze złością małych i dużych dzieci oraz nastolatków? Jeździsz czasem obwodnicą? Budowanie bliskości, szacunku i zaufania, aby poradzić sobie ze złością, jest jak jazda obwodnicą. Czasem, jak dobry kierowca, trzeba wybrać dłuższą drogę, żeby nie stać w korku. 

Takimi korkami na drodze komunikacji między rodzicami i dziećmi mogą być wybuchy złości. Kiedy próbujesz pójść na skróty, np. wymuszając coś na dziecku, zazwyczaj spotykasz się:
- z oporem, 
- buntem 
- a i nie rzadko napadem złości czy agresji. 

Zwłaszcza nastolatki są wrażliwe na tym punkcie. Jak myślisz, dlaczego? Otóż dzieci się bronią. Przed czym? Przed najazdem Tatarów, Hunów, itp. czyli... przed utratą autonomii...


Napisałam we wstępie o bliskości, zaufaniu i szacunku. Na pewno zależy ci na szacunku dziecka, ale czasem zapominasz, że twoja pociecha uczy się przede wszystkim przez naśladowanie. I najłatwiej jest nauczyć dziecko szacunku do siebie obdarowując je swoim szacunkiem. 

Jeśli robisz inaczej, wkrótce zbierzesz to, co posiałeś... Dlatego nie jest zaskoczeniem, że najlepszym, najłatwiejszym i najpewniejszym sposobem na wychowanie dziecka pełnego złości jest nieskrępowane okazywanie mu swojej złości, gniewu i agresji. Zawrócenie z tej drogi nie jest już takie proste... Ale możliwe!

Na szczęście są sposoby, które w najtrudniejszej nawet sytuacji mogą ci pomóc. W stosunkach między rodzicami i dziećmi, takimi sposobami są bliskość, zaufanie i szacunek. To również trzy najbardziej skuteczne sposoby na panowanie nad złością.

Nie wierzysz, że najlepszym sposobem na zapanowanie nad niekontrolowaną reakcją jest właśnie szacunek? 

  • Kiedy nie szanujesz drugiej osoby, jest ci wszystko jedno, co ona o tobie pomyśli i sam nie masz o niej dobrego mniemania.
  • Nie ufasz takiej osobie, o bliskości nie wspominając.
  • Jesteś wtedy zdolny do o wiele gorszych zachowań, niż kiedy darzysz kogoś choćby odrobiną szacunku. 

Niestety zdobycie szacunku w rodzinie nie jest takie łatwe, ponieważ wobec jej członków pozwalamy sobie na o wiele więcej niż wobec obcych ludzi. 

Często najbliższych darzymy mniejszym szacunkiem niż znajomych królika, a w najgorszej sytuacji są dzieci. Z tego właśnie powodu tak trudno nam potem uporać się z odczuwającymi wściekłość nastolatkami i rozwiązywanie konfliktów jest tym trudniejsze im mniej szacunku im okazujemy. Warto to sobie uświadomić już teraz, kiedy dziecko jest jeszcze małe. CDN

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Na jakim stopniu drabiny gniewu jesteś?

Dr Ross Campbell w swojej książce "Sztuka akceptacji" opowiedział bardzo ciekawą historię, która być może ma miejsce w wielu domach: "Byłem kiedyś z wizytą u rodziny, w której ojciec miał ogromne poczucie humoru. Mówił coś bardzo zabawnego, ilekroć jego żona lub któreś z nastolatków poruszało trudny temat. W konsekwencji żadne z nich nie nauczyło się odpowiednio wyrażać swojego gniewu, lecz uciekali się do zachowań pasywno-agresywnych. Za każdym razem, gdy chłopiec był sfrustrowany lub znalazł się w sytuacji wywołującej gniew, skarżył się na silny ból głowy. Dziewczynka zaś dawała upust swojemu gniewowi w inny sposób. Oferowała matce pomoc np. w kuchni lub przy sprzątaniu, ale wykonywała te obowiązki tak beznadziejnie, że matka miała z tego powodu jeszcze więcej pracy."

Pisząc o różnych umiejętnościach wychowawczych, często podkreślam jak ważny jest odpowiedni stosunek do złości i radzenie sobie z nią. Nie bez powodu, ponieważ doświadczenie pokazuje, że ma ona na na…

17 Sposobów Na Odreagowanie Złości Na Dziecko

Temat złości jest bardzo trudnym tematem. Przede wszystkim ze względu na nasz stosunek do tego uczucia. Jest to w ogóle jedno z najtrudniejszych zagadnień spośród wszystkich, dotyczących relacji między rodzicami a dziećmi. Czy zastanawiasz się, dlaczego? Jaka jest Twoja opinia na ten temat? Uważasz, że złość jest dobra czy zła? Jak w sposób praktyczny rodzice mogą sobie poradzić ze swoją złością? Jak mogą odreagować złość, którą czują na dziecko? Moim zdaniem, temat jest tak trudny dla wielu rodziców dlatego, że nadal złość jest powszechnie potępianym uczuciem. Pokazują to również komentarze pozostawiane pod moimi postami. Dobry przykład stanowi taka wymiana spostrzeżeń:
"złość?? irytacja?? bardzo często!! właściwie to od kilku tygodni codziennie zmagam się z własnymi emocjami (idą 3 ząbki i mały jest okropny) - w krytycznym momencie najczęściej zostawiam synka w łóżeczku na parę minut i wychodzę do pokoju obok - muszę dać sobie czas na wyciszenie, dwa głębsze wdechy i powrót &…

Kiedy dziecko czuje się niekochane?

Jest dowiedzione, że na całe nasze życie najbardziej wpływa historia naszego dzieciństwa. Są wśród nas ludzie dorośli, którzy gdy się głębiej zaczną nad tym zastanawiać, dochodzą do wniosku, że nie czuli się kochanymi dziećmi. 
Co to znaczy być niekochanym dzieckiem? 
Takie dziecko nie czuje, że się je widzi i lubi takim, jakie jest. Ma poczucie, że trzeba pasować do oczekiwań rodziców i być takie, jak sobie rodzice wyobrażają, że być powinno. Inaczej mówiąc nie może być takie, jakie jest...