Przejdź do głównej zawartości

Jak zapobiec wybuchowi złości u dziecka?

Złość nie jest chorobą a jednak ma swoje objawy. Im wcześniej je rozpoznasz, tym szybciej możesz zareagować i pomóc dziecku wrócić do stanu równowagi. Warto wiedzieć jak to zrobić, bo w przeciwieństwie do grypy, nie ma na złość szczepionki i nie da się jej uniknąć.

Dlatego tak ważne jest, aby znać swoje dziecko i umieć rozpoznać symptomy złości na samym jej początku. Rozmawiać o nich jak najwcześniej i nauczyć dziecko kierować złością w taki sposób, aby nie ona rządziła nim, lecz aby ono mogło ją mieć pod kontrolą.


Złość poznasz nie tylko po zachowaniu dziecka, ale jeszcze zanim coś zrobi - po jego wyglądzie. Emocje nie są umiejscowione w naszej głowie, ale rodzą się w ciele i poprzez ciało się manifestują. Dzięki temu możesz odczytać objawy grożące wybuchem z wyglądu dziecka i zapobiec atakowi złości.

Na co zwrócić uwagę?

- zmarszczone czoło,
- ściągnięte brwi,
- wściekłe spojrzenie,
- zmrużone oczy,
- pobladłe lub zaczerwienione policzki,
- rozszerzone otwory nosowe,
- zaciśnięte usta lub zęby,
- zacięta mina,
- przyspieszony oddech,
- podniesiony głos,
- napięte mięśnie,
- zaciśnięte pięści,
- niepokój ruchowy,
- postawa ciała wyrażająca chęć walki.


Kiedy się wyczulisz na zauważanie wczesnych sygnałów złości u dziecka, będzie ci o wiele łatwiej zapobiegać złości, zamiast ją wzmacniać i potęgować wybuch. Jak to zrobić? Jak Skutecznie Radzić Sobie ze Złością Swoją i Dziecka, Zdobyć Jego Szacunek, Zaufanie i Zbudować Swój Autorytet? Zapraszam cię na wyjątkowy i jedyny w Polsce taki kurs - zobacz: E-Kurs Rozumiem Twoją Złość. Zapisy już trwają!

Komentarze