Przejdź do głównej zawartości

Jak nauczyć dziecko spełniać swoje marzenia?

Możesz być takim rodzicem jak chcesz. Możesz osiągnąć w życiu to, co chcesz. Możesz nauczyć dziecko, że ma prawo marzyć i zdobywać to, czego zapragnie. Zgadzasz się ze mną? 

Szkoda życia na małe ambicje i małe cele. Czego potrzebujesz? Wyobraźni - aby marzyć, i poczucia wartości - aby wyznaczyć sobie wspaniałe cele. I na własnym przykładzie nauczyć dziecko, jak spełniać swoje marzenia. Jak nauczyć dziecko, że może spełniać swoje marzenia?


Zapomnij o ograniczeniach. 
Nigdy nie jest za późno dla Ciebie, a już na pewno nie jest za późno, aby w swoim dziecku zbudować na tyle mocne poczucie własnej wartości, by w życiu z rozmachem realizowało własne pragnienia. Dlatego przygotowałam na ten temat nagranie, które możesz otrzymać jeśli jesteś zapisana, zapisany na biluletyn (okienko w lewej kolumnie).


Żyjemy w świecie, który oferuje wiele możliwości, w świecie, w którym marzenia się spełniają… 

Zawsze w to wierzyłam. Z tej wiary wzięła się cała ta historia warsztatów dla rodziców: zobacz wywiad w Gazecie Wyborczej. A niedługo 7 urodziny! :)

Zawsze jest odpowiedni moment.
Zaczęła się ona urzeczywistniać w ostatnim kwartale 2006 roku...  To czas "wykluwania się" pomysłu, jakim jest Małopolski Instytut Rozwoju Rodziców. Przypuszczam, że jajo zostało zniesione jednak dużo wcześniej, kiedy byłam jeszcze dzieckiem - tę historię możesz przeczytać tutaj: Uratowała mnie wrażliwość

Pierwszy lot, czyli oficjalne rozpoczęcie moich działań jako MIRR (a ostatnio już Instytut Rozwoju Rodziców, bo dzięki internetowi docierają do mnie rodzice z całego świata - wiedzieliście że istnieje Wyspa Man? - więc nie ma sensu się ograniczać do Małopolski) zaczęło się od warsztatów 23-25 marca 2007 na XI Festiwalu Rozwojowo-Rozrywkowym dla Kobiet PROGRESSteron w Krakowie. 

Odważ się i ucz odwagi.
Poprowadziłam tam (wraz z koleżanką Renatą Mazur, której ogromnie jestem wdzięczna za wprowadzenie na festiwal) moje pierwsze warsztaty: "Dom jest sercem życia - Siła skutecznej komunikacji w rodzinie". 

Ku mojemu zaskoczeniu zainteresowanie tematem przeszło najśmielsze oczekiwania i niespodziewanie poproszono, aby warsztat odbył się podczas festiwalu dwukrotnie! :) 

Potem, zaraz na początku 2007 roku nawiązałam współpracę z "Ogródkiem dla Matki i Dziecka" w Łagiewnikach, czego  owocem były pierwsze wykłady i szkice scenariuszy na temat radzenia sobie ze złością, a potem cykl spotkań i warsztatów z "Ogródkowymi" rodzicami. Do tej pory jestem za to ogromnie wdzięczna Iwonie Koprowskiej, dzięki której to było możliwe.

Zauważ okazję.
Znaczącą datą jest 3 kwietnia 2007 roku. O godz.11.00 odbyło się  spotkanie pt. "Jak radzić sobie z agresją u dzieci" i było poświęcone wybuchom złości u maluchów do lat trzech, które jeszcze nie radzą sobie z własnymi emocjami. 

Można było uzyskać konkretne propozycje rozwiązań sytuacji, jak te, kiedy małe dziecko robi na przekór, wybucha złością i bije rodzica lub inne dzieci, czy rzuca się na podłogę w ataku furii. 

Też masz takie problemy? Nie bez powodu temat cieszył się ogromnym zainteresowaniem. I ty możesz sobie pomóc, wystarczy przyjść na warsztaty. Pomogą ci one być takim rodzicem jak chcesz.

Dostrzegaj możliwości.
Przyszedł czas, aby przyjrzeć się drugiej stronie medalu i 19 kwietnia 2007 o godz.11.00 odbyło się spotkanie pt. "Kiedy dopada nas złość na nasze dziecko". Tym razem zaprosiłam Rodziców i Opiekunów, aby spróbowali oswoić się z taką właśnie sytuacją, wskazywałam im źródła złości oraz sposoby radzenia sobie z nią. 

I tym sposobem 31 maja 2007 zorganizowałam pierwsze warsztaty dla rodziców pt. "Kiedy Mały i Duży czuje złość." Warsztaty odbyły się wówczas w "Ogródku dla Matki i Dziecka".  Ilość chętnych znacznie przewyższała ilość miejsc - cieszyłam się, że sala była wystarczająco duża :).

Wytrwaj i ucz wytrwałości.
Potem było wiele innych miejsc w innych miastach. Warsztaty niezmiennie cieszą się ogromnym powodzeniem, ponieważ są niezwykle praktyczne i odpowiadają na prawdziwe potrzeby rodziców i dzieci. Zawierają ćwiczenia oparte na sytuacjach z życia wziętych i... - co tu będę dużo mówić, opinie uczestników możesz przeczytać tutaj

A teraz, bez względu na to gdzie mieszkasz, możesz również wziąć udział w kursie internetowym: Rozumiem Twoją Złość! :)Tak spełniają się marzenia. Wystarczy trochę wyobraźni - aby marzyć, i nieco poczucia wartości - aby wyznaczyć sobie wspaniałe cele.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Rozwój emocjonalny dziecka - Ćwiczenia cz. 1 - Jak radzić sobie ze złością?

Ćwiczenie inteligencji emocjonalnej jest jak ruch na świeżym powietrzu - pożyteczne i zdrowe. Tak jak obiecałam, przygotowałam dla Ciebie kilka prostych ćwiczeń. Jedno z nich to zabawa z dzieckiem, ale może w niej wziąć udział cała rodzina. Dorosły człowiek zwykle bez trudu uświadamia sobie przyczyny złości - największą trudność sprawia mu zapanowanie nad sobą. Poniżej, w punkcie 1 znajdziesz baaardzo proste, sprawdzone i praktyczne wskazówki, jak radzić sobie z własną złością. Są tak proste, że większość osób znając te sposoby ignoruje je i lekceważy. Ja zachęcam do wypróbowania, bo wiem, że naprawdę działają.   W punkcie drugim umieściłam sposoby radzenia sobie ze złością dzieci. Tutaj najważniejsze jest przeprowadzenie pociechy krok po kroku przez burzę emocji. Zachęcam do korzystania z nich i na tej podstawie wypracowania własnych sposobów.  Punkt 3 zawiera ćwiczenie, które poprzez zabawę ma przede wszystkim dzieciom uświadomić, jak zmienia się wygląd, kiedy człowi

Jakie są Konsekwencje Braku Akceptacji i Dlaczego To Jest Takie Ważne Dla Ciebie i Twojego Dziecka?

O tym w jaki sposób radzisz sobie z zachowaniem dzieci, ze sobą i z wieloma sprawami w życiu, w ogromnej mierze decyduje to, jak sobie radzisz z emocjami . O tym , jak sobie radzisz z emocjami, decyduje w głównej mierze akceptacja . Również zachowanie Twojego dziecka jest zależne od tego ile akceptacji otrzymuje od Ciebie, i od drugiego z rodziców. Pragniesz, aby Twoje dziecko było szczęśliwe, pewne siebie i później czuło się w życiu spełnione, ale czy dajesz mu niezbędną do tego akceptację? Konsekwencje braku akceptacji to niezgoda na siebie, poczucie wyobcowania, czasem skłócenie i bunt nie tylko przeciwko rodzicom, ale też przeciwko sobie i wszystkim innym. Czasami do tego stopnia, że dziecko bojkotuje swoje poczynania i dorastając marnuje życie na obwinianiu siebie i innych o wszystko, co wydarza się nie po jego myśli. Zamiast cieszyć się tym, co jest, doceniać zalety i dostrzegać swoje mocne strony, zaczyna przede wszystkim wstydzić się swoich braków, i dużo czasu i energii pośw

Na jakim stopniu drabiny gniewu jesteś?

Dr Ross Campbell w swojej książce "Sztuka akceptacji" opowiedział bardzo ciekawą historię, która być może ma miejsce w wielu domach: "Byłem kiedyś z wizytą u rodziny, w której ojciec miał ogromne poczucie humoru. Mówił coś bardzo zabawnego, ilekroć jego żona lub któreś z nastolatków poruszało trudny temat. W konsekwencji żadne z nich nie nauczyło się odpowiednio wyrażać swojego gniewu, lecz uciekali się do zachowań pasywno-agresywnych. Za każdym razem, gdy chłopiec był sfrustrowany lub znalazł się w sytuacji wywołującej gniew, skarżył się na silny ból głowy. Dziewczynka zaś dawała upust swojemu gniewowi w inny sposób. Oferowała matce pomoc np. w kuchni lub przy sprzątaniu, ale wykonywała te obowiązki tak beznadziejnie, że matka miała z tego powodu jeszcze więcej pracy." Pisząc o różnych umiejętnościach wychowawczych, często podkreślam jak ważny jest odpowiedni stosunek do złości i radzenie sobie z nią. Nie bez powodu, ponieważ doświadczenie pokazuje, że ma ona na