Przejdź do głównej zawartości

Co Robić, Kiedy Moje Dziecko Bije Inne Dzieci?

To jest trzecia część Mini Warsztatu Na Temat Złości i Agresji u Dzieci

1. Część pierwszą możesz przeczytać TUTAJ.
2. A część drugą możesz przeczytać TUTAJ.

AG: W przedszkolu chodziłam cała pogryziona i nie wiedziałam, co z tym zrobić. 
BD: Jeśli dziecko jest zbyt uległe, bojaźliwe i często pada ofiarą innych dzieci, to warto mu powiedzieć, żeby oddało napastnikowi. Takie dziecko trzeba nauczyć, że ma prawo się bronić. To zdarza się u dzieci, u których nadmiernie była tłumiona złość i nie potrafią się bronić. Często dziewczynki uczy się, że mają być grzeczne, że nieładnie jest krzyczeć, złościć się. Później brakuje im asertywności, czują się bezbronne, a nierzadko dostają baty.

AG: Co robić z napastnikami?

BD: Starajmy się ich uwrażliwić. Rozmawiajmy o małych zwierzątkach, dzieciach, tłumaczmy, że trzeba się nimi opiekować. Uczucie empatii rozwija się w dziecku dopiero około trzeciego roku życia, ale wrażliwości uczy się od urodzenia.

AG: A jak łobuz się nie wzruszy?
BD: Są jednostki, które nie wzruszają się niczym. Wtedy warto zwrócić się do poradni po specjalistyczną pomoc. Pamiętajmy, że jeśli rodzice szanują uczucia dziecka, to i ono ma na uwadze uczucia innych.

AG: Karać dziecko, gdy krzywdzi kolegów?
BD: Nic nie dzieje się bez powodu. Trzeba ustalić, dlaczego moje dziecko tak robi.

AG: Jakie mogą być powody?
BD: Dziecko nie czuje się zbyt pewnie w przedszkolu. Im mniej osoba jest pewna siebie, tym staje się bardziej agresywna. Albo nauczyło się w agresywny sposób rozwiązywać kwestie sporne. Możliwe też, że w domu nie poświęcamy wiele uwagi dziecku. Gdy zaś w przedszkolu kogoś pobije, pani poświęca mu czas, rozmawia. Maluch dostaje to, czego potrzebuje i nie patrzy na koszty, konsekwencje. Walczy jak tylko potrafi o zaspokojenie swoich potrzeb.

AG: Dla rodziców jest to niezrozumiałe.
BD: Ale wystarczy postawić siebie w sytuacji dziecka. Mąż przez kilka godzin ogląda telewizję albo gra na komputerze i nie zwraca uwagi na kręcącą się obok żonę. Może sama do niego podejść, pogłaskać i przytulic się, ale najczęściej zaczyna wyrzucać mu, że gapi się w monitor, nie zauważa jej, traktuje jak mebel itd. Reaguje złością, a nawet agresją. Podobnie jest z dziećmi.

A dziecko ma ogromną potrzebę bycia w centrum uwagi, bo wtedy czuje że jest kochane. Wiele jego potrzeb nie jest zaspokajanych i to powoduje coraz większe napięcie. Jak ma je odreagować? Przecież nie pływa, nie uprawia boksu, joggingu... To właśnie może powodować u niego wybuchy złości. Musimy zdobyć się na odwagę przyjrzenia się sobie, sytuacji, jaka jest w domu.

Jeśli naprawdę chcesz poradzić sobie ze złością swojego dziecka, rozważ swój udział w kursie internetowym - więcej możesz dowiedzieć się tutaj. :)
Czwarta część już niebawem! Chcesz coś dodać albo zadać pytanie - skomentuj. :)

Komentarze

  1. Witam, a co zrobić kiedy moje dziecko jest bite, nauczycielka niby obserwuje napastników ale nic nie zauważa a moje dziecko nawet prosiło o rozmowę z tymi chłopcami ponieważ boi się chodzić do szkoły. Niestety po rozmowie byłam rozczarowana że żaden rodzic o niczym nie wiedział i sugerował że moje dziecko wymyśla ale ja wiem że to prawda. Proszę o radę

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Dziękuję za Twój wpis!

Popularne posty z tego bloga

Jaki jest Twój zakres akceptacji?

Co sprawia, że jako rodzice mamy różne zakresy akceptacji? Na czym polegają główne różnice? Jakim jesteś rodzicem i czy zastanawiasz się skąd się bierze Twój zakres akceptacji? Dlaczego w zależności od dziecka zmienia się Twoja akceptacja? I czy można z tym coś zrobić? Trudno jest być przez cały czas akceptującym rodzicem dla dziecka, ponieważ jego zachowanie czasem wymaga skorygowania. Jednak czy zauważasz, że niektórzy ludzie mają tak, że nie podoba im się większość rzeczy, które robią ich dzieci? Czasem ich dzieci robią coś, co Tobie absolutnie nie przeszkadza i masz wrażenie, że właściwie nikomu by to nie przeszkadzało, a jednak ich matka lub ojciec stale zwraca im uwagę.  Różne zakresy akceptacji Ty sama możesz należeć do tej grupy rodziców, pytanie tylko, czy sobie to uświadamiasz. Są trzy grupy rodziców w zależności od zakresu akceptacji, jakim darzą swoje dzieci. Mały zakres akceptacji Jeśli należysz do wyżej opisanej grupy, to jesteś osobą o małym zakresie a

Rozwój emocjonalny dziecka - Ćwiczenia cz. 1 - Jak radzić sobie ze złością?

Ćwiczenie inteligencji emocjonalnej jest jak ruch na świeżym powietrzu - pożyteczne i zdrowe. Tak jak obiecałam, przygotowałam dla Ciebie kilka prostych ćwiczeń. Jedno z nich to zabawa z dzieckiem, ale może w niej wziąć udział cała rodzina. Dorosły człowiek zwykle bez trudu uświadamia sobie przyczyny złości - największą trudność sprawia mu zapanowanie nad sobą. Poniżej, w punkcie 1 znajdziesz baaardzo proste, sprawdzone i praktyczne wskazówki, jak radzić sobie z własną złością. Są tak proste, że większość osób znając te sposoby ignoruje je i lekceważy. Ja zachęcam do wypróbowania, bo wiem, że naprawdę działają.   W punkcie drugim umieściłam sposoby radzenia sobie ze złością dzieci. Tutaj najważniejsze jest przeprowadzenie pociechy krok po kroku przez burzę emocji. Zachęcam do korzystania z nich i na tej podstawie wypracowania własnych sposobów.  Punkt 3 zawiera ćwiczenie, które poprzez zabawę ma przede wszystkim dzieciom uświadomić, jak zmienia się wygląd, kiedy człowi

Jakie są Konsekwencje Braku Akceptacji i Dlaczego To Jest Takie Ważne Dla Ciebie i Twojego Dziecka?

O tym w jaki sposób radzisz sobie z zachowaniem dzieci, ze sobą i z wieloma sprawami w życiu, w ogromnej mierze decyduje to, jak sobie radzisz z emocjami . O tym , jak sobie radzisz z emocjami, decyduje w głównej mierze akceptacja . Również zachowanie Twojego dziecka jest zależne od tego ile akceptacji otrzymuje od Ciebie, i od drugiego z rodziców. Pragniesz, aby Twoje dziecko było szczęśliwe, pewne siebie i później czuło się w życiu spełnione, ale czy dajesz mu niezbędną do tego akceptację? Konsekwencje braku akceptacji to niezgoda na siebie, poczucie wyobcowania, czasem skłócenie i bunt nie tylko przeciwko rodzicom, ale też przeciwko sobie i wszystkim innym. Czasami do tego stopnia, że dziecko bojkotuje swoje poczynania i dorastając marnuje życie na obwinianiu siebie i innych o wszystko, co wydarza się nie po jego myśli. Zamiast cieszyć się tym, co jest, doceniać zalety i dostrzegać swoje mocne strony, zaczyna przede wszystkim wstydzić się swoich braków, i dużo czasu i energii pośw