Przejdź do głównej zawartości

Co Robić, Kiedy Moje Dziecko Bije Inne Dzieci?

To jest trzecia część Mini Warsztatu Na Temat Złości i Agresji u Dzieci

1. Część pierwszą możesz przeczytać TUTAJ.
2. A część drugą możesz przeczytać TUTAJ.

AG: W przedszkolu chodziłam cała pogryziona i nie wiedziałam, co z tym zrobić. 
BD: Jeśli dziecko jest zbyt uległe, bojaźliwe i często pada ofiarą innych dzieci, to warto mu powiedzieć, żeby oddało napastnikowi. Takie dziecko trzeba nauczyć, że ma prawo się bronić. To zdarza się u dzieci, u których nadmiernie była tłumiona złość i nie potrafią się bronić. Często dziewczynki uczy się, że mają być grzeczne, że nieładnie jest krzyczeć, złościć się. Później brakuje im asertywności, czują się bezbronne, a nierzadko dostają baty.

AG: Co robić z napastnikami?

BD: Starajmy się ich uwrażliwić. Rozmawiajmy o małych zwierzątkach, dzieciach, tłumaczmy, że trzeba się nimi opiekować. Uczucie empatii rozwija się w dziecku dopiero około trzeciego roku życia, ale wrażliwości uczy się od urodzenia.

AG: A jak łobuz się nie wzruszy?
BD: Są jednostki, które nie wzruszają się niczym. Wtedy warto zwrócić się do poradni po specjalistyczną pomoc. Pamiętajmy, że jeśli rodzice szanują uczucia dziecka, to i ono ma na uwadze uczucia innych.

AG: Karać dziecko, gdy krzywdzi kolegów?
BD: Nic nie dzieje się bez powodu. Trzeba ustalić, dlaczego moje dziecko tak robi.

AG: Jakie mogą być powody?
BD: Dziecko nie czuje się zbyt pewnie w przedszkolu. Im mniej osoba jest pewna siebie, tym staje się bardziej agresywna. Albo nauczyło się w agresywny sposób rozwiązywać kwestie sporne. Możliwe też, że w domu nie poświęcamy wiele uwagi dziecku. Gdy zaś w przedszkolu kogoś pobije, pani poświęca mu czas, rozmawia. Maluch dostaje to, czego potrzebuje i nie patrzy na koszty, konsekwencje. Walczy jak tylko potrafi o zaspokojenie swoich potrzeb.

AG: Dla rodziców jest to niezrozumiałe.
BD: Ale wystarczy postawić siebie w sytuacji dziecka. Mąż przez kilka godzin ogląda telewizję albo gra na komputerze i nie zwraca uwagi na kręcącą się obok żonę. Może sama do niego podejść, pogłaskać i przytulic się, ale najczęściej zaczyna wyrzucać mu, że gapi się w monitor, nie zauważa jej, traktuje jak mebel itd. Reaguje złością, a nawet agresją. Podobnie jest z dziećmi.

A dziecko ma ogromną potrzebę bycia w centrum uwagi, bo wtedy czuje że jest kochane. Wiele jego potrzeb nie jest zaspokajanych i to powoduje coraz większe napięcie. Jak ma je odreagować? Przecież nie pływa, nie uprawia boksu, joggingu... To właśnie może powodować u niego wybuchy złości. Musimy zdobyć się na odwagę przyjrzenia się sobie, sytuacji, jaka jest w domu.

Jeśli naprawdę chcesz poradzić sobie ze złością swojego dziecka, rozważ swój udział w kursie internetowym - więcej możesz dowiedzieć się tutaj. :)
Czwarta część już niebawem! Chcesz coś dodać albo zadać pytanie - skomentuj. :)

Komentarze

  1. Witam, a co zrobić kiedy moje dziecko jest bite, nauczycielka niby obserwuje napastników ale nic nie zauważa a moje dziecko nawet prosiło o rozmowę z tymi chłopcami ponieważ boi się chodzić do szkoły. Niestety po rozmowie byłam rozczarowana że żaden rodzic o niczym nie wiedział i sugerował że moje dziecko wymyśla ale ja wiem że to prawda. Proszę o radę

    OdpowiedzUsuń

Publikowanie komentarza

Dziękuję za Twój wpis!

Popularne posty z tego bloga

Na jakim stopniu drabiny gniewu jesteś?

Dr Ross Campbell w swojej książce "Sztuka akceptacji" opowiedział bardzo ciekawą historię, która być może ma miejsce w wielu domach: "Byłem kiedyś z wizytą u rodziny, w której ojciec miał ogromne poczucie humoru. Mówił coś bardzo zabawnego, ilekroć jego żona lub któreś z nastolatków poruszało trudny temat. W konsekwencji żadne z nich nie nauczyło się odpowiednio wyrażać swojego gniewu, lecz uciekali się do zachowań pasywno-agresywnych. Za każdym razem, gdy chłopiec był sfrustrowany lub znalazł się w sytuacji wywołującej gniew, skarżył się na silny ból głowy. Dziewczynka zaś dawała upust swojemu gniewowi w inny sposób. Oferowała matce pomoc np. w kuchni lub przy sprzątaniu, ale wykonywała te obowiązki tak beznadziejnie, że matka miała z tego powodu jeszcze więcej pracy."

Pisząc o różnych umiejętnościach wychowawczych, często podkreślam jak ważny jest odpowiedni stosunek do złości i radzenie sobie z nią. Nie bez powodu, ponieważ doświadczenie pokazuje, że ma ona na na…

17 Sposobów Na Odreagowanie Złości Na Dziecko

Temat złości jest bardzo trudnym tematem. Przede wszystkim ze względu na nasz stosunek do tego uczucia. Jest to w ogóle jedno z najtrudniejszych zagadnień spośród wszystkich, dotyczących relacji między rodzicami a dziećmi. Czy zastanawiasz się, dlaczego? Jaka jest Twoja opinia na ten temat? Uważasz, że złość jest dobra czy zła? Jak w sposób praktyczny rodzice mogą sobie poradzić ze swoją złością? Jak mogą odreagować złość, którą czują na dziecko? Moim zdaniem, temat jest tak trudny dla wielu rodziców dlatego, że nadal złość jest powszechnie potępianym uczuciem. Pokazują to również komentarze pozostawiane pod moimi postami. Dobry przykład stanowi taka wymiana spostrzeżeń:
"złość?? irytacja?? bardzo często!! właściwie to od kilku tygodni codziennie zmagam się z własnymi emocjami (idą 3 ząbki i mały jest okropny) - w krytycznym momencie najczęściej zostawiam synka w łóżeczku na parę minut i wychodzę do pokoju obok - muszę dać sobie czas na wyciszenie, dwa głębsze wdechy i powrót &…

Rozwój emocjonalny dziecka - Ćwiczenia cz. 1 - Jak radzić sobie ze złością?

Ćwiczenie inteligencji emocjonalnej jest jak ruch na świeżym powietrzu - pożyteczne i zdrowe. Tak jak obiecałam, przygotowałam dla Ciebie kilka prostych ćwiczeń. Jedno z nich to zabawa z dzieckiem, ale może w niej wziąć udział cała rodzina.
Dorosły człowiek zwykle bez trudu uświadamia sobie przyczyny złości - największą trudność sprawia mu zapanowanie nad sobą. Poniżej, w punkcie 1 znajdziesz baaardzo proste, sprawdzone i praktyczne wskazówki, jak radzić sobie z własną złością. Są tak proste, że większość osób znając te sposoby ignoruje je i lekceważy. Ja zachęcam do wypróbowania, bo wiem, że naprawdę działają. 
 W punkcie drugim umieściłam sposoby radzenia sobie ze złością dzieci. Tutaj najważniejsze jest przeprowadzenie pociechy krok po kroku przez burzę emocji. Zachęcam do korzystania z nich i na tej podstawie wypracowania własnych sposobów. 
Punkt 3 zawiera ćwiczenie, które poprzez zabawę ma przede wszystkim dzieciom uświadomić, jak zmienia się wygląd, kiedy człowiek się złości. To ć…