Przejdź do głównej zawartości

Jak świadomie wychowywać dzieci?


Czytasz książki, magazyny, artykuły i jeśli masz możliwość, uczestniczysz w szkoleniach i warsztatach dla rodziców. Szukasz wiedzy, która pomoże ci świadomie wychowywać swoje dzieci. Chcesz rozwijać umiejętności, które ci pomogą w wychowaniu dobrego, mądrego, szczęśliwego dziecka.

Albo jest zupełnie inaczej. Zabiegasz o pracę, kontakty towarzyskie i nie masz przekonania, że wychowanie dzieci to jedna z ważniejszych ról życiowych. Wiesz co prawda, że to od rodziców zależy jak przygotują dzieci do dorosłego samodzielnego życia i codziennie stoisz przed wieloma dylematami wychowawczymi. Jednak niezbyt długo zastanawiasz się, co masz zrobić, jakie metody zastosować, po prostu robisz tak jak Twoi rodzice. 

Coraz więcej rodziców ma pogląd, że bycie rodzicem i wychowywanie dzieci wymaga przygotowania, jednak najczęściej kiedy pojawiają się kłopoty wychowawcze można usłyszeć: „Krzysiu jest nadpobudliwy”, „Jasiu jest uparty”, „Julka jest niegrzeczna”. Rodzice rzadko zadają sobie pytanie czy ich problemy z dziećmi, nie wynikają przypadkiem z nieskuteczności ich metod wychowawczych. W przypadku kłopotów najlepszym wyjściem wydaje się zaprowadzenie dziecka do specjalisty. Kogoś, kto udzieli porady, a najlepiej sam „naprawi dziecko”.

Wydaje się, że narastające problemy z dziećmi są spowodowane łatwiejszym niż kiedyś dostępem do używek, gier komputerowych, brakiem autorytetów, rozwodami i dobrobytem (bo w... głowach się tym dzieciom poprzewracało). Owszem, to ma wpływ na życie rodzinne, jednak zrzucanie całej winy na te czynniki nie pozwala nam dostrzec rzeczywistości. Warto uświadomić sobie, że w istocie największy wpływ na więzi rodzinne ma sposób i styl postawy rodzicielskiej.

Co to jest postawa rodzicielska? To inaczej sposób i styl, w jaki rodzice wychowują swoje dziecko. Jedni starają się zdobyć wiedzę na ten temat, inni powielają wzorce wpojone w ich własnych domach, czasem krzywdzące dzieci. Często piszę o tym, co może ci pomóc. Dziś napiszę też o 3 najważniejszych mitach, które mogą zaszkodzić Twoim relacjom z dziećmi.


WŁADZA

Badania nad relacjami międzyludzkimi pokazały, jak niekorzystny wpływ może mieć stosowanie władzy. Rodzice decydują, jak wyglądają więzi w rodzinie. Może to mieć zarówno pozytywne jak i negatywne skutki. "Rodzic jest jak niebezpieczne dzikie zwierzę, z którym dziecko musi nauczyć się obchodzić" - usłyszałam nie tak dawno od znajomej psycholog-coacha. Z zaskoczeniem musiałam się z nią zgodzić. Na świat przychodzi iostota całkowicie zdana na naszą łaskę i niłaskę i bywa, że ta świadomość, poczucie władzy i całkowitej zależności dziecka od nas - uderza do głowy. 

Dlatego tak ważne jest właściwe przygotowanie do roli rodzica. Również pamiętanie o tym, że dziecko wychowujemy od całkowitej zależności do zupełnej niezależności.(!) Powinni o tym pamiętać zwłaszcza rodzice dorastających dzieci. Wielu z nich trudno zrezygnować z potrzeby nadmiernej kontroli.

W poszukiwaniu najlepszych i najbardziej skutecznych metod rodzice czasem uciekają się do zbyt rygorystycznego postępowania, co bardziej przypomina tresurę, niż wychowanie. To rodzi w dziecku poczucie niższości, zazwyczaj niszczy spontaniczność dziecka, wywołuje lęki i nerwice. Taka postawa rodzica nie jest wbrew pozorom spowodowana ich mądrością i konsekwencją, ale bezradnością i brakiem wiedzy jak można inaczej.

MIŁOŚĆ

Jedni rodzice są świadomi tego, jak ważne jest odpowiednie przygotowanie do wychowywania dzieci,  inni uważają, że wystarczy naturalny instynkt rodzicielski. Czy wystarczy kochać własne dzieci? 

To prawda, że miłość jest najważniejsza. Z pewnością jednak każdy rodzic doświadcza sytuacji, w której jeśli nie potrafi zmienić zachowania dziecka, ogarnia go złość i niezadowolenie. Patrzy wówczas na dziecko przez pryzmat swoich niezaspokojonych potrzeb. O czym to świadczy? Rodzic jest po prostu człowiekiem, a sama miłość nie zawsze wystarczy, aby skutecznie postępować z dzieckiem. Może być jednak motorem napędzającym i zachętą do poszukiwania właściwej drogi. Kompasem, który wskaże kierunek.

WIEDZA


Dzisiaj jest łatwy i szeroki dostęp do "wiedzy" - książek i artykułów na temat wychowania - i wielu rodziców odnosi wrażenie, że wiedzą już wszystko. Bardzo często nie przekłada się to jednak w żaden sposób na praktykę. To powszechna pułapka w każdej dziedzinie życia: człowiek myśli, że wie więcej, lepiej od innych i staje się arogancki. Liczni rodzice mają przekonanie, że tylko w rodzinach biednych i niewykształconych może się zdarzyć, że dzieci będą agresywne, sięgną po alkohol, czy zejdą na margines społeczny. Dane temu przeczą. Bez względu na status, wykształcenie czy styl życia, trudności mogą zdarzyć się w każdej rodzinie. 

Warto wiedzieć, że terapia i nauka metod skutecznego rodzicielstwa to dwie różne rzeczy. Uczestnictwo w kursie to nie jest przyznanie się do porażki rodzicielskiej, lecz aktywny rozwój swoich umiejętności. Trenerzy prowadzący kursy dla rodziców nie pouczają rodziców jak mają wychowywać swoje dzieci, nie twierdzą, że wiedzą najlepiej. Pokazują możliwości i metody, które są pomocne w określonych sytuacjach. Rodzice dowiadują się o sprawdzonych sposobach skutecznej komunikacji czy rozwiązywaniu konfliktów. 

Jak świadomie wychowywać dziecko?

Chociaż coraz więcej rodziców decyduje się na udział w warsztatach i kursach poszerzających wiedzę związaną z wychowywaniem dzieci, wciąż spotykam się z opisanymi powyżej mitami. Jednak najbardziej przekonujące są dla mnie wrażenia osób, które ukończyły kursy dla rodziców – wcześniejszy dystans i wątpliwości znikają, a na ich miejsce pojawiają się pytania, o to czego jeszcze mogą się nauczyć.

Dlatego uważam że w świadomym wychowywaniu dziecka niezwykle istotna jest praca nad samym sobą i pełne zaangażowanie w zadanie, którego się podejmujesz - w budowę dobrej i satysfakcjonującej relacji z dzieckiem.

Nowe technologie przynoszą również nowe możliwości dla rodziców. Zobacz powody dla których możesz chcieć dołączyć do Wirtualnej Akademii Rodzica.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Jaki jest Twój zakres akceptacji?

Co sprawia, że jako rodzice mamy różne zakresy akceptacji? Na czym polegają główne różnice? Jakim jesteś rodzicem i czy zastanawiasz się skąd się bierze Twój zakres akceptacji? Dlaczego w zależności od dziecka zmienia się Twoja akceptacja? I czy można z tym coś zrobić? Trudno jest być przez cały czas akceptującym rodzicem dla dziecka, ponieważ jego zachowanie czasem wymaga skorygowania. Jednak czy zauważasz, że niektórzy ludzie mają tak, że nie podoba im się większość rzeczy, które robią ich dzieci? Czasem ich dzieci robią coś, co Tobie absolutnie nie przeszkadza i masz wrażenie, że właściwie nikomu by to nie przeszkadzało, a jednak ich matka lub ojciec stale zwraca im uwagę.  Różne zakresy akceptacji Ty sama możesz należeć do tej grupy rodziców, pytanie tylko, czy sobie to uświadamiasz. Są trzy grupy rodziców w zależności od zakresu akceptacji, jakim darzą swoje dzieci. Mały zakres akceptacji Jeśli należysz do wyżej opisanej grupy, to jesteś osobą o małym zakresie a

Rozwój emocjonalny dziecka - Ćwiczenia cz. 1 - Jak radzić sobie ze złością?

Ćwiczenie inteligencji emocjonalnej jest jak ruch na świeżym powietrzu - pożyteczne i zdrowe. Tak jak obiecałam, przygotowałam dla Ciebie kilka prostych ćwiczeń. Jedno z nich to zabawa z dzieckiem, ale może w niej wziąć udział cała rodzina. Dorosły człowiek zwykle bez trudu uświadamia sobie przyczyny złości - największą trudność sprawia mu zapanowanie nad sobą. Poniżej, w punkcie 1 znajdziesz baaardzo proste, sprawdzone i praktyczne wskazówki, jak radzić sobie z własną złością. Są tak proste, że większość osób znając te sposoby ignoruje je i lekceważy. Ja zachęcam do wypróbowania, bo wiem, że naprawdę działają.   W punkcie drugim umieściłam sposoby radzenia sobie ze złością dzieci. Tutaj najważniejsze jest przeprowadzenie pociechy krok po kroku przez burzę emocji. Zachęcam do korzystania z nich i na tej podstawie wypracowania własnych sposobów.  Punkt 3 zawiera ćwiczenie, które poprzez zabawę ma przede wszystkim dzieciom uświadomić, jak zmienia się wygląd, kiedy człowi

Jakie są Konsekwencje Braku Akceptacji i Dlaczego To Jest Takie Ważne Dla Ciebie i Twojego Dziecka?

O tym w jaki sposób radzisz sobie z zachowaniem dzieci, ze sobą i z wieloma sprawami w życiu, w ogromnej mierze decyduje to, jak sobie radzisz z emocjami . O tym , jak sobie radzisz z emocjami, decyduje w głównej mierze akceptacja . Również zachowanie Twojego dziecka jest zależne od tego ile akceptacji otrzymuje od Ciebie, i od drugiego z rodziców. Pragniesz, aby Twoje dziecko było szczęśliwe, pewne siebie i później czuło się w życiu spełnione, ale czy dajesz mu niezbędną do tego akceptację? Konsekwencje braku akceptacji to niezgoda na siebie, poczucie wyobcowania, czasem skłócenie i bunt nie tylko przeciwko rodzicom, ale też przeciwko sobie i wszystkim innym. Czasami do tego stopnia, że dziecko bojkotuje swoje poczynania i dorastając marnuje życie na obwinianiu siebie i innych o wszystko, co wydarza się nie po jego myśli. Zamiast cieszyć się tym, co jest, doceniać zalety i dostrzegać swoje mocne strony, zaczyna przede wszystkim wstydzić się swoich braków, i dużo czasu i energii pośw