Przejdź do głównej zawartości

CZ 1. Co jest twoim największym sprzymierzeńcem w radzeniu sobie ze złością dziecka?

Zachowanie dziecka, które się złości, jak również reakcja rodziców zależy od jego wieku. Niestety natura nie jest sprawiedliwa i łatwiej stracić cierpliwość wobec starszego dziecka. Złoszczące się niemowlę wydaje się nawet słodkim obrazkiem. Zagniewany przedszkolak motywuje rodzica do nauki odpowiednich metod postępowania. Rozżalony, wściekły i agresywny nastolatek napawa przerażeniem. Jakie są twoje odczucia?

Pamiętasz, jak twoje 8-miesięczne lub roczne dziecko zaciskało piąstki, czerwieniło się i aż trzęsło całe ze złości? Pamiętasz swoje rozbawienie lub zaskoczenie? Nie brałaś tego zbyt do siebie. To pozwalało ci spokojnie zareagować i szybko zorientować się, w czym rzecz. 

Nawet, jeśli maluch krzyczy, płacze i wymachuje rączkami, zazwyczaj nadal czujesz się bezpiecznie - o ile to nie jest w tramwaju, autobusie, sklepie, bo wtedy czujesz się z tym źle i właśnie z tego powodu może Ci się zdarzyć zareagować nieodpowiednio.  

Swoją drogą to ciekawe, że obawa przed oceną tak bardzo może zmienić podejście do drugiego człowieka, nawet naszego własnego dziecka.

Na szczęście złość maluszka jest chwilowa i nie zagraża twoim potrzebom. Co się zmienia, gdy dziecko jest starsze?


Trochę inaczej ma się twój stosunek do złości przedszkolaka. I nic dziwnego, delikwent tupie nogami, ciska, co mu wpadnie w ręce, targa, niszczy, a i nie rzadko rzuca się na podłogę. Czasem wykrzykuje w gniewie słowa „Nienawidzę cię!”. „Chcę, żebyś umarła!”, które mogłyby cię zranić, ale jako mądry rodzic nie bierzesz ich do siebie.

Co jest twoim największym sprzymierzeńcem w radzeniu sobie ze złością dziecka? Nieoceniony i niedoceniany wciąż spokój i dystans. To twoi sprzymierzeńcy nie tylko w relacjach z dziećmi, jednak tutaj przydają się szczególnie. 

Twoja reakcja zależy też od tego jak zinterpretujesz zachowanie dziecka, więc nie daj się ponieść wyobraźni. O waszych relacjach decyduje również, jak szybko się pogodzicie. Jeśli zdarza ci się zastanawiać, dlaczego twoje dziecko jest takie niegrzeczne, to od razu rozwieję twoje wątpliwości. Masz dobre dziecko, które bardzo mocno przeżywa emocje i najprawdopodobniej bardzo wrażliwe. 

Najgorszym wrogiem w tej sytuacji jest twoja bezradność. Dlaczego? Bo właśnie wtedy zaczynasz odczuwać złość. Naprawdę duże szkody może wyrządzić twoje nieadekwatne zachowanie. Wszystkiego jednak można się nauczyć i wszystko jest kwestią wprawy.

Od dziecka w tym wieku możesz już domagać się, aby mówiło o tym, co czuje. Ciąg dalszy w następnym artykule
Możesz dowiedzieć się jak nauczyć dziecko mówić to co czuje podczas E-kursu Rozumiem Twoją Złość lub warsztatów "Kiedy Mały Lub Duży Czuje Złość". Dowiedz się więcej tutaj.

Komentarze