Przejdź do głównej zawartości

CZ 1. Co jest twoim największym sprzymierzeńcem w radzeniu sobie ze złością dziecka?

Zachowanie dziecka, które się złości, jak również reakcja rodziców zależy od jego wieku. Niestety natura nie jest sprawiedliwa i łatwiej stracić cierpliwość wobec starszego dziecka. Złoszczące się niemowlę wydaje się nawet słodkim obrazkiem. Zagniewany przedszkolak motywuje rodzica do nauki odpowiednich metod postępowania. Rozżalony, wściekły i agresywny nastolatek napawa przerażeniem. Jakie są twoje odczucia?

Pamiętasz, jak twoje 8-miesięczne lub roczne dziecko zaciskało piąstki, czerwieniło się i aż trzęsło całe ze złości? Pamiętasz swoje rozbawienie lub zaskoczenie? Nie brałaś tego zbyt do siebie. To pozwalało ci spokojnie zareagować i szybko zorientować się, w czym rzecz. 

Nawet, jeśli maluch krzyczy, płacze i wymachuje rączkami, zazwyczaj nadal czujesz się bezpiecznie - o ile to nie jest w tramwaju, autobusie, sklepie, bo wtedy czujesz się z tym źle i właśnie z tego powodu może Ci się zdarzyć zareagować nieodpowiednio.  

Swoją drogą to ciekawe, że obawa przed oceną tak bardzo może zmienić podejście do drugiego człowieka, nawet naszego własnego dziecka.

Na szczęście złość maluszka jest chwilowa i nie zagraża twoim potrzebom. Co się zmienia, gdy dziecko jest starsze?


Trochę inaczej ma się twój stosunek do złości przedszkolaka. I nic dziwnego, delikwent tupie nogami, ciska, co mu wpadnie w ręce, targa, niszczy, a i nie rzadko rzuca się na podłogę. Czasem wykrzykuje w gniewie słowa „Nienawidzę cię!”. „Chcę, żebyś umarła!”, które mogłyby cię zranić, ale jako mądry rodzic nie bierzesz ich do siebie.

Co jest twoim największym sprzymierzeńcem w radzeniu sobie ze złością dziecka? Nieoceniony i niedoceniany wciąż spokój i dystans. To twoi sprzymierzeńcy nie tylko w relacjach z dziećmi, jednak tutaj przydają się szczególnie. 

Twoja reakcja zależy też od tego jak zinterpretujesz zachowanie dziecka, więc nie daj się ponieść wyobraźni. O waszych relacjach decyduje również, jak szybko się pogodzicie. Jeśli zdarza ci się zastanawiać, dlaczego twoje dziecko jest takie niegrzeczne, to od razu rozwieję twoje wątpliwości. Masz dobre dziecko, które bardzo mocno przeżywa emocje i najprawdopodobniej bardzo wrażliwe. 

Najgorszym wrogiem w tej sytuacji jest twoja bezradność. Dlaczego? Bo właśnie wtedy zaczynasz odczuwać złość. Naprawdę duże szkody może wyrządzić twoje nieadekwatne zachowanie. Wszystkiego jednak można się nauczyć i wszystko jest kwestią wprawy.

Od dziecka w tym wieku możesz już domagać się, aby mówiło o tym, co czuje. Ciąg dalszy w następnym artykule
Możesz dowiedzieć się jak nauczyć dziecko mówić to co czuje podczas E-kursu Rozumiem Twoją Złość lub warsztatów "Kiedy Mały Lub Duży Czuje Złość". Dowiedz się więcej tutaj.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Rozwój emocjonalny dziecka - Ćwiczenia cz. 1 - Jak radzić sobie ze złością?

Ćwiczenie inteligencji emocjonalnej jest jak ruch na świeżym powietrzu - pożyteczne i zdrowe. Tak jak obiecałam, przygotowałam dla Ciebie kilka prostych ćwiczeń. Jedno z nich to zabawa z dzieckiem, ale może w niej wziąć udział cała rodzina. Dorosły człowiek zwykle bez trudu uświadamia sobie przyczyny złości - największą trudność sprawia mu zapanowanie nad sobą. Poniżej, w punkcie 1 znajdziesz baaardzo proste, sprawdzone i praktyczne wskazówki, jak radzić sobie z własną złością. Są tak proste, że większość osób znając te sposoby ignoruje je i lekceważy. Ja zachęcam do wypróbowania, bo wiem, że naprawdę działają.   W punkcie drugim umieściłam sposoby radzenia sobie ze złością dzieci. Tutaj najważniejsze jest przeprowadzenie pociechy krok po kroku przez burzę emocji. Zachęcam do korzystania z nich i na tej podstawie wypracowania własnych sposobów.  Punkt 3 zawiera ćwiczenie, które poprzez zabawę ma przede wszystkim dzieciom uświadomić, jak zmienia się wygląd, kiedy człowi

Na jakim stopniu drabiny gniewu jesteś?

Dr Ross Campbell w swojej książce "Sztuka akceptacji" opowiedział bardzo ciekawą historię, która być może ma miejsce w wielu domach: "Byłem kiedyś z wizytą u rodziny, w której ojciec miał ogromne poczucie humoru. Mówił coś bardzo zabawnego, ilekroć jego żona lub któreś z nastolatków poruszało trudny temat. W konsekwencji żadne z nich nie nauczyło się odpowiednio wyrażać swojego gniewu, lecz uciekali się do zachowań pasywno-agresywnych. Za każdym razem, gdy chłopiec był sfrustrowany lub znalazł się w sytuacji wywołującej gniew, skarżył się na silny ból głowy. Dziewczynka zaś dawała upust swojemu gniewowi w inny sposób. Oferowała matce pomoc np. w kuchni lub przy sprzątaniu, ale wykonywała te obowiązki tak beznadziejnie, że matka miała z tego powodu jeszcze więcej pracy." Pisząc o różnych umiejętnościach wychowawczych, często podkreślam jak ważny jest odpowiedni stosunek do złości i radzenie sobie z nią. Nie bez powodu, ponieważ doświadczenie pokazuje, że ma ona na

17 Sposobów Na Odreagowanie Złości Na Dziecko

Temat złości jest bardzo trudnym tematem. Przede wszystkim ze względu na nasz stosunek do tego uczucia. Jest to w ogóle jedno z najtrudniejszych zagadnień spośród wszystkich, dotyczących relacji między rodzicami a dziećmi. Czy zastanawiasz się, dlaczego? Jaka jest Twoja opinia na ten temat? Uważasz, że złość jest dobra czy zła? Jak w sposób praktyczny rodzice mogą sobie poradzić ze swoją złością? Jak mogą odreagować złość, którą czują na dziecko?   Moim zdaniem, temat jest tak trudny dla wielu rodziców dlatego, że nadal złość jest powszechnie potępianym uczuciem. Pokazują to również komentarze pozostawiane pod moimi postami. Dobry przykład stanowi taka wymiana spostrzeżeń: " złość?? irytacja?? bardzo często!! właściwie to od kilku tygodni codziennie zmagam się z własnymi emocjami (idą 3 ząbki i mały jest okropny) - w krytycznym momencie najczęściej zostawiam synka w łóżeczku na parę minut i wychodzę do pokoju obok - muszę dać sobie czas na wyciszenie, dwa głębsze w