Przejdź do głównej zawartości

Zazdrość o rodzeństwo wpływa na całe nasze życie

Znasz z życia te sytuacje, kiedy jedno z dzieci upiera się, że rodzic jest niesprawiedliwy i że drugiemu dziecku zawsze więcej wolno? Jak pisałam wcześniej rodzic często nie zdaje sobie sprawy z tego, że w głębi duszy, któreś z dzieci jest mu bliższe. Mimo, że stara się jednakowo traktować swoje dzieci, nie zawsze mu to wychodzi. 

Dlatego wielu już dorosłych ludzi ma żal do swoich rodziców o niesprawiedliwe traktowanie nie tylko w dzieciństwie i niskie poczucie własnej wartości. O to, że rodzice nie wystarczająco lub wcale ich nie doceniani, akceptowali, i że miało to znaczący wpływ na ich życie. 

Wiele osób potwierdza, że jeśli otrzymali od rodziców więcej akceptacji, byli w dorosłym życiu uznawani za bardziej znaczących i interesujących ludzi od swojego rodzeństwa. Teraz rozumieją cierpienie swoich braci i sióstr i pragną zaoszczędzić tego własnym dzieciom.

Ty też możesz pomóc swoim dzieciom i nauczyć je, jak poradzić sobie z zazdrością. 

Warto dowiedzieć się, jak unikać konfliktów między rodzeństwem i zapobiegać wrogości, która może się pojawić między Twoimi dziećmi, na skutek nieumiejętnego postępowania czy nieopatrznie rzuconych słów. 

A co najważniejsze nauczyć je kochać się nawzajem i szanować. Dowiedz się więcej tutaj: Jak pomóc zazdrosnemu dziecku?

Komentarze