Przejdź do głównej zawartości

Jak unikać faworyzowania dzieci?

Często nie zdajemy sobie sprawy z tego, że w głębi duszy, któreś z dzieci jest nam bliższe. Mimo, że staramy się jednakowo traktować nasze dzieci, nie zawsze nam to wychodzi. Wielu rodziców nawet nie ukrywa, że jedna z pociech bardziej daje się lubić. To potęguje zazdrość i niezdrową rywalizację między rodzeństwem.

Trudno zmienić swoje uczucia, jednak możesz kontrolować swoje zachowanie, bo na to masz największy wpływ. 

Najważniejsze, aby unikać jawnego faworyzowania ulubieńca, zwłaszcza podczas konfliktów między rodzeństwem. Pamiętaj, że bardzo często Twoja ocena sytuacji jest niesprawiedliwa, ponieważ nie wiesz jak było naprawdę. A niesprawiedliwość rodziców w największym stopniu rodzi zazdrość i rywalizację.

Do konfliktów między rodzeństwem najczęściej dochodzi właśnie na tle przywilejów, jakimi rodzice obdarzają dzieci.


Rodzice nie zawsze sobie uświadamiają, że jawnie faworyzują któreś dziecko. A konflikt między rodzeństwem zaostrza się, im bardziej jawne jest wyróżnianie. Jak to ocenić? Jeśli ktoś z boku potrafi to zauważyć, to znaczy że wyróżniasz jedno z dzieci. 

Czasem znajdzie się nawet ktoś, kto Ci powie: "Ela (Krzychu), ale ty faworyzujesz tego Jasia". Nie zaprzeczaj - niech Ci się zapali czerwona lampka! Zastanów się chwilę i bądź ze sobą szczera (szczery): Czy na pewno aby nie obstajesz zwykle po jednej ze stron?

Wiele cennych i praktycznych wskazówek na ten temat znajdziesz również w tym artykule: Rodzeństwo-Zazdrość-Rywalizacja. Jedna z czytelniczek napisała do mnie, iż je sobie zapisała i często do nich wraca. To naprawdę dobra praktyka, którą polecam z całego serca. Sama używam tej metody, kiedy pracuję nad czymś, co jest dla mnie ważne.

Przestrzeganie w życiu zasad, o których napisałam właśnie w powyżej wymienionym artykule, może pomóc uniknąć takich naprawdę typowych sytuacji w rodzinie, jak na przykład te poniżej:
  •  "Tata lub mama nie zauważali nigdy tego, co zrobiłam dobrze, a brat/siostra jest za wszystko chwalony, dlatego go nienawidzę!" - Pojawiający się żal i rozgoryczenie nawet po latach.
  •  "Dlaczego jemu/jej wszystko wolno?!" - Takie pretensje pojawiają się najczęściej przy większej różnicy wieku, a za tym często bunt i problemy.
  • Starszakom często nie wolno robić wielu rzeczy, bo są stawiani za wzór dla młodszego rodzeństwa. Wcześniej dorośleją, bo wcześniej mają obowiązki. O pozbawianie dzieciństwa mają żal nie do rodziców, ale do młodszego rodzeństwa.
Znasz więcej takich sytuacji ze swojego dzieciństwa? Napisz w komentarzu poniżej, to pomoże sobie wszystkim uświadomić, jak ważne jest odpowiednie podejście rodziców.

Ty sam, sama możesz temu zapobiec przede wszystkim przez sprawiedliwe rozdzielenie prac i przywilejów. Jeśli więcej obowiązków jest dla starszego, to również więcej przywilejów powinno być dla niego. Mniej obowiązków dla młodszego, to i mniej przywilejów.

Jeśli pojawiają się pretensje, to pamiętajmy, żeby dzieciom nigdy nie odpowiadać: "Bo tak już jest", albo coś w tym rodzaju. Tłumaczymy zawsze rzetelnie, bo od tego zależy samopoczucie dziecka i relacje między rodzeństwem: "Będziesz to mógł robić, kiedy dorośniesz. Gdy będziesz duży jak Twój starszy brat/starsza siostra." 

Ubocznym i cudownym skutkiem takiego podejścia jest to, że starsze dziecko czuje się docenione. Pamiętajmy przy tym, by młodszemu pokazać jasną stronę: "Teraz ciesz się tym, że..." - I tu wyliczamy, jakie przywileje niesie ze sobą bycie dzieckiem w tym wieku.

Jeśli interesuje Cię ten temat, to koniecznie skorzystaj z Darmowego Kursu E-mail "Zazdrość Dzieci", gdzie znajdziesz całą masę tak cennych wskazówek. Możesz się zapisać tutaj: Zazdrość Dzieci

Jeśli masz pytanie, zadaj je w komentarzu. Zadanie pytania daje Ci możliwość pomocy swojemu dziecku i sobie. Komentarze są naprawdę mile widziane! :)

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Rozwój emocjonalny dziecka - Ćwiczenia cz. 1 - Jak radzić sobie ze złością?

Ćwiczenie inteligencji emocjonalnej jest jak ruch na świeżym powietrzu - pożyteczne i zdrowe. Tak jak obiecałam, przygotowałam dla Ciebie kilka prostych ćwiczeń. Jedno z nich to zabawa z dzieckiem, ale może w niej wziąć udział cała rodzina. Dorosły człowiek zwykle bez trudu uświadamia sobie przyczyny złości - największą trudność sprawia mu zapanowanie nad sobą. Poniżej, w punkcie 1 znajdziesz baaardzo proste, sprawdzone i praktyczne wskazówki, jak radzić sobie z własną złością. Są tak proste, że większość osób znając te sposoby ignoruje je i lekceważy. Ja zachęcam do wypróbowania, bo wiem, że naprawdę działają.   W punkcie drugim umieściłam sposoby radzenia sobie ze złością dzieci. Tutaj najważniejsze jest przeprowadzenie pociechy krok po kroku przez burzę emocji. Zachęcam do korzystania z nich i na tej podstawie wypracowania własnych sposobów.  Punkt 3 zawiera ćwiczenie, które poprzez zabawę ma przede wszystkim dzieciom uświadomić, jak zmienia się wygląd, kiedy człowi

Jaki jest Twój zakres akceptacji?

Co sprawia, że jako rodzice mamy różne zakresy akceptacji? Na czym polegają główne różnice? Jakim jesteś rodzicem i czy zastanawiasz się skąd się bierze Twój zakres akceptacji? Dlaczego w zależności od dziecka zmienia się Twoja akceptacja? I czy można z tym coś zrobić? Trudno jest być przez cały czas akceptującym rodzicem dla dziecka, ponieważ jego zachowanie czasem wymaga skorygowania. Jednak czy zauważasz, że niektórzy ludzie mają tak, że nie podoba im się większość rzeczy, które robią ich dzieci? Czasem ich dzieci robią coś, co Tobie absolutnie nie przeszkadza i masz wrażenie, że właściwie nikomu by to nie przeszkadzało, a jednak ich matka lub ojciec stale zwraca im uwagę.  Różne zakresy akceptacji Ty sama możesz należeć do tej grupy rodziców, pytanie tylko, czy sobie to uświadamiasz. Są trzy grupy rodziców w zależności od zakresu akceptacji, jakim darzą swoje dzieci. Mały zakres akceptacji Jeśli należysz do wyżej opisanej grupy, to jesteś osobą o małym zakresie a

Jakie są Konsekwencje Braku Akceptacji i Dlaczego To Jest Takie Ważne Dla Ciebie i Twojego Dziecka?

O tym w jaki sposób radzisz sobie z zachowaniem dzieci, ze sobą i z wieloma sprawami w życiu, w ogromnej mierze decyduje to, jak sobie radzisz z emocjami . O tym , jak sobie radzisz z emocjami, decyduje w głównej mierze akceptacja . Również zachowanie Twojego dziecka jest zależne od tego ile akceptacji otrzymuje od Ciebie, i od drugiego z rodziców. Pragniesz, aby Twoje dziecko było szczęśliwe, pewne siebie i później czuło się w życiu spełnione, ale czy dajesz mu niezbędną do tego akceptację? Konsekwencje braku akceptacji to niezgoda na siebie, poczucie wyobcowania, czasem skłócenie i bunt nie tylko przeciwko rodzicom, ale też przeciwko sobie i wszystkim innym. Czasami do tego stopnia, że dziecko bojkotuje swoje poczynania i dorastając marnuje życie na obwinianiu siebie i innych o wszystko, co wydarza się nie po jego myśli. Zamiast cieszyć się tym, co jest, doceniać zalety i dostrzegać swoje mocne strony, zaczyna przede wszystkim wstydzić się swoich braków, i dużo czasu i energii pośw