Przejdź do głównej zawartości

Jak skutecznie łagodzić konflikty między rodzeństwem? Cz.1

Złość, spory, kłótnie, awantury rodzeństwa na początku sporadyczne, czasem stają się uciążliwą codziennością. To jedno, to drugie z dzieci upiera się, że rodzic jest niesprawiedliwy i że drugiemu dziecku zawsze więcej wolno. Brzmi znajomo? To początek wojny między dziećmi, której jednak możesz zapobiec.

Zamiast tego na pewno wolisz, aby dzieci lubiły się i szanowały. Łatwiej powiedzieć niż zrobić. :) Jednak jest 5 pewnych i skutecznych sposobów, które łagodzą zachowania agresywne i mają dobroczynny wpływ na relacje między dziećmi.

Mniej konfliktów oznacza więcej sympatii. Mniej złości i agresji między dziećmi oznacza więcej szacunku. Na czym polega 5 sposobów na złagodzenie konfliktów między dziećmi?

Sposób 1.

Życie każdego dziecka, niezależnie od wieku, jest pełne wyzwań, które niosą ze sobą mniejsze lub większe napięcie. Każde z dzieci ma przed sobą jakieś zadania, musi czemuś sprostać, albo z czymś sobie poradzić  - gdyby tak nie było półtoraroczne dzieci nie wpadałyby w szał z byle powodu. ;) Czasem Twoje dziecko na dodatek musi rywalizować o Twoje względy z bratem lub siostrą.

Sposób nr 1 to zmniejszenie tego napięcia poprzez częste okazywanie uczuć wszystkim dzieciom. Przytulanie, całowanie, radosne powitania rano i po rozłące w przedszkolu czy szkole. Nawet starsze dzieci będą szczęśliwe, kiedy zobaczą, że stęskniłaś się za nimi podczas ich nieobecności.

Wkrótce ciąg dalszy. A jeśli nie możesz się doczekać sposobu numer 2, 3, 4 i 5 oraz wielu innych praktycznych wskazówek dotyczących radzenia sobie z zazdrością dzieci, unikania konfliktów, zapobiegania wrogości między rodzeństwem, a także sprawdzonej wiedzy, jak nauczyć rodzeństwo kochać się nawzajem i szanować, to zapraszam Cię do zapoznania się z internetowym kursem dla rodziców: Sprawdź tutaj czy to jest dla Ciebie

Komentarze