Przejdź do głównej zawartości

Skąd bierze się zazdrość u dzieci?

Skąd się bierze zazdrość u dzieci? Dlaczego dzieci są tak zazdrosne, gdy w rodzinie pojawia się drugie dziecko? Dlaczego nawet odpowiednie przygotowanie dziecka, na przyjście rodzeństwa na świat, nie jest w stanie zapobiec zazdrości? 

Nawet dzieci, które marzą o tym, żeby mieć rodzeństwo i z namaszczeniem mówią o sobie „starszy brat” – „starsza siostra”, potrafią dać w kość maluchowi...

Dziwimy się temu, zupełnie jakbyśmy zapomnieli jak to było, gdy sami byliśmy dziećmi.  Trudno nam to zrozumieć i mając drugie dziecko wciąż zadajemy to samo pytanie. Dlaczego rodzeństwo rywalizuje ze sobą o miłość rodziców?


Gdy w domu pojawia się drugie dziecko, pierwsze reaguje zazdrością, a my głowimy się jak dać każdemu dziecku tyle miłości, ile potrzebuje, żeby nie czuło się opuszczone i niekochane. Tymczasem pomimo najlepszych chęci wciąż popełniamy te same błędy, a nasze zachowania nasilają niezgodę między dziećmi.

Na czym polegają największe błędy rodziców związane z zazdrością wśród rodzeństwa? Jakie nasze zachowania podsycają zazdrość dzieci? Jak się ich pozbyć lub przynajmniej jak ich unikać?

Ważne, aby się zorientować, jakie uwagi i zachowania rodziców rujnują trwałą więź między rodzeństwem, a co ją buduje. Dowiedzieć się, co na pewno nie działa, a co jest skuteczne. Wreszcie, skąd uczucie zazdrości bierze swoje źródło?

Po pierwsze, rodzice zaspokajają wszystkie potrzeby dziecka. Związane z przeżyciem, poczuciem bezpieczeństwa, byciem kochanym, etc. Dlatego pojawienie się rodzeństwa jest odbierane, jako zagrożenie tych potrzeb. Zazdrość jest tym większa, im mniejsze jest dziecko, co bierze się stąd, że małe dzieci po prostu nie potrafią się jeszcze dzielić. To dlatego zazdrość jest najbardziej intensywna u maluchów.

Po drugie, pojawienie się rodzeństwa sprawia, że relacje dziecka z rodzicami przestają być wyłączne. Dziecko pragnie nie tylko całej przestrzeni, jaką dzieli z rodzicami, chce zatrzymać dla siebie również wszystkie zabawki, jedzenie i miłość rodziców.

Braciszek czy siostrzyczka oznacza mniej czasu z rodzicami, mniej uwagi, pieszczot, a może i mniej innych atrakcji czy upominków, które teraz rodzice muszą podzielić na dwoje. W końcu pojawia się również w małej główce nie do końca uświadomiona obawa, że przybysz zajmie „moje miejsce” także w domu i sercach rodziców.

To właśnie ten lęk jest odpowiedzialny za agresywne zachowania starszego dziecka wobec dzidziusia. Z tego powodu najważniejszą rzeczą dla rodziców, jest nauczenie starszaka panowania nad agresją i zazdrością wobec maluszka.

Czasem pojawia się pomysł, żeby ukrywać karmienia piersią lub czułość do niemowlęcia przed starszym dzieckiem, ale to nie zmniejsza zazdrości. Potrzeba miłości i lęk przed odrzuceniem, które kryją się za zazdrością, mogą zostać zaspokojone tylko przez spontanicznie okazywaną czułość obojgu dzieciom. 

Tylko wówczas Twoje pierwsze dziecko utwierdzi się w przekonaniu, że kochasz ich oboje jednakowo mocno i że jesteś hojna, hojny w rozdawaniu miłości. Im więcej czułości dla obu, tym spokojniejszy może być starszak i tym mniej będzie musiał walczyć z zazdrością. Przeczytaj też: Bezpłatny Kurs E-Mail Zazdrość Dzieci

Komentarze