Przejdź do głównej zawartości

Kiedy mały lub duży czuje złość - Gazeta Wyborcza o warsztatach cz.2

Ciąg dalszy artykułu z Gazety Wyborczej. Początek czytaj tutaj: Przy robieniu porządków, wpadła mi w ręce Gazeta Wyborcza, w której ukazał się artykuł na temat moich warsztatów dla rodziców. Możecie w nim przeczytać o tym, jak w 2008 roku wyglądały warsztaty na temat tego, jak radzić sobie ze złością i o problemach, które rodzice mają z tym uczuciem...

(…) Na kursie przedsiębiorczości dla kobiet Basia poznała Iwonę. – "Prowadziła Ogródek – miejsce, do którego rodzice mogą przyjść z maluchem, spędzić czas i porozmawiać z innymi rodzicami. Zaproponowała mi prowadzenie pogadanek.

     Pogadanki nie tylko się spodobały, ale okazało się, ze są bardzo potrzebne – z rozmów o problemach i wątpliwościach rodziców wyklarował się pierwszy temat na warsztaty, dotyczył uczucia złości u dzieci i dorosłych." 

Dziś program warsztatów „Kiedy mały lub duży czuje złość” jest dopięty na ostatni guzik – ćwiczenia, świetnie opracowane materiały, praktyczne zadania dla rodziców podpowiadające, jak lepiej komunikować się z dzieckiem. 

Dla niektórych kilkugodzinne zajęcia raz w miesiącu to jednak zbyt mało – czasem rodzice mejlują, dzwonią do Basi po poradę czy wsparcie.

***
Nie mów: „Nie przejmuj się!”

W warsztacie „Kiedy mały lub duży czuje złość” uczestniczyło kilkanaście osób. Dowiedzieli się na przykład, że nie warto mówić maluchom „Nie przejmuj się!” – trzeba nauczyć się nazywać i akceptować uczucia dziecka: rozgoryczenie, żal czy złość. 

Trzeba też zwracać uwagę na to, czy nieporozumienie jest wynikiem problemu dziecka, czy rodzica, a przede wszystkim nie karać dziecka za okazywanie złości. Nie zabrakło też informacji o kilku prostych sposobach na rozładowanie negatywnych emocji u osoby dorosłej...


     - Te zajęcia są bardzo cenne. Zwykle poradniki mówią o tym, jak pomagać dziecku, ale milczą o tym jak pomagać sobie – mówi Sabina, która wzięła udział w warsztatach. 
– Chciałabym, by takie warsztaty były organizowane, co tydzień, bo trzeba pracować nad relacją z dzieckiem non stop, na bieżąco. Złość pojawia się po obu stronach, to sytuacja trudna, ale i powtarzalna. Można nauczyć się przewidywać problemy.

     - W Polsce jest bardzo mało ofert form szkoleniowych dla rodziców, a są bardzo potrzebne. Przez osiem lat mieszkałam w USA i tam takie warsztaty prowadzone są od lat na bardzo wysokim poziomie, z filmami edukacyjnymi, multimediami, w wielkich salach wykładowych. Uczestniczyłam w spotkaniach organizowanych przez tamtejszy Instytut Zdrowia Psychicznego – kurs trwał kilka tygodni. Cóż, rodzic boryka się na co dzień ze zbyt wieloma problemami z dzieckiem – bardzo się cieszę, że i Krakowie mogliśmy je wspólnie przedyskutować – dodaje Agnieszka.

***
Zanim zostaniesz rodzicem.

Basia przygotowała też dla rodziców cykl warsztatów „Być bliżej siebie i swojego dziecka”.(…) Od początku marzyła, by jej instytut pomagał młodym ludziom, zanim jeszcze zostaną rodzicami. (…)

- Chciałabym, by podczas zajęć każdy zastanowił się nad tym, co myśli na temat swoich rodziców, jakie ma z nimi relacje, jakie przekazali mu wartości, jakie wyniósł z domu wzorce. Przyjrzenie się temu pozwoli na określenie roli rodzica w życiu danej osoby. A potem będziemy pracować nad sposobami komunikacji umożliwiającymi stworzenie w przyszłości dobrej więzi z własnym dzieckiem – tłumaczy Basia. 
– Nikt nas przecież do tego zadania nie przygotowuje, a jest wiele osób, które nie chciałyby powtarzać błędów swoich rodziców, jednak boją się, że tak właśnie się stanie.

Klikając w linki dowiesz się więcej na temat warsztatów: 
Kiedy Mały lub Duży Czuje Złość
Być bliżej siebie i swojego dziecka
Bajkoterapia

Komentarze