Przejdź do głównej zawartości

Jak przygotować dziecko na rodzeństwo? - Zazdrość cz. 2

Znasz ten niepokój na widok reakcji starszego dziecka  na przybycie  malucha do domu? W domu pojawia się młodsze rodzeństwo... Co na to starszy brat? Zmieszanie, niepewność...

Czasem nawet starsza siostra zamówiła sobie młodszego brata. Jednak teraz, kiedy czuje, że nie jest już sama, że uwaga rodziców wędruje gdzie indziej, pojawia się zazdrość. Pojawia się... konflikt.

Można mu zapobiec lub złagodzić go , stosując odpowiednie metody. Co robić, aby przygotować jedynaka na narodziny siostry lub brata? Praktyczne wskazówki:

Po pierwsze rozmowa. Trzeba porozmawiać z dzieckiem o nadchodzącej zmianie. Im mniejsze dziecko, tym rozmowa powinna się odbyć później, to znaczy bliżej rozwiązania, bo maluchy nie potrafią jeszcze bardzo długo na coś czekać...

Najlepszym sposobem jest mówienie o nadchodzącym dziecku: brat, siostra. Dlatego nie mówimy: Będziemy mieli dziecko - bo nie tylko maluch, ale i starsze dziecko często wtedy myśli, iż coś traci i skoro będzie nowe dziecko, to może jego już nie chcecie... 

Mówimy od razu: będziesz mieć brata, siostrę. To sprawi, że maluch zamiast czuć, że coś traci (na przykład rodziców na wyłączność), poczuje, że coś (kogoś) zyskuje. 


Po drugie wykorzystaj to, co Twoje dziecko lubi. Maluchy lubią obrazki i tak jak starsze dzieci: filmy i historyjki. 

Pomoże Ci kupienie książki o przyjściu na świat dziecka. Możecie też razem oglądać rysunkowe/animowane filmy ukazujące rozwój małego ciałka w brzuchu mamy. A z trochę większym dzieckiem dobry film na ten temat. Choćby na YouTube! :)

Jeśli masz zdolności plastyczne, narysuj etapy rozwoju braciszka na karteczkach, które szybko przewracane ukażą jakie robi postępy w brzuchu mamy.


Po trzecie pokój i łóżeczko! Aby Twój jedynak czuł, że wraz z rodzeństwem naprawdę coś zyskuje, trzeba odpowiednio wcześnie pomyśleć o tym, co zmieni się w dziecięcym pokoju. A przede wszystkim o łóżku, bo jest ono dla dziecka najważniejszym miejscem w jego życiu.

Kiedy to zrobić? Zanim porozmawiasz z dzieckiem o maluchu! To niezwykle delikatna sprawa i jeśli masz zamiar wykorzystać łóżeczko starszego dziecka, powinno się je złożyć dużo wcześniej. 

Uzgodnij wtedy z dzieckiem, że oddacie je komuś, kto go bardziej potrzebuje. Kupując duże łóżko wraz z dzieckiem, wybieraj starannie i nie spiesz się. Celebrujcie to, dziecko musi wiedzieć, że jest dla Ciebie ważne.   

Spotkałam się też z takim sposobem, że gdy przyjdzie czas na ustawienie łóżeczka, to lepiej >wejść< z dzieckiem do sklepu internetowego i wspólnie „kupić” łóżeczko, niż przyznawać otwarcie, że dajemy je młodszemu rodzeństwu. Mowa tu o tych najmłodszych dzieciach, które jeszcze nie potrafią się dzielić. Taki mały trick może zapobiec wielu przykrościom i kłopotom.

Jakie Ty jeszcze znasz sposoby? Podziel się z innymi rodzicami w komentarzu! :)

Możesz też zapisać się na bezpłatny kurs e-mail Zazdrość Dzieci tutaj: http://wychowacdziecko.blogspot.com/p/gratis_19.html

Komentarze

  1. Przed narodzinami mojej drugiej corki pomyslalam sobie ze jej starsza siostra bedzie innaczej nastawiona jesli dzidzius ze szpitala do domu "przyjdzie z prezentem" dla niej. Wiec dostala od dzidziusia lalke niemowle z akcesoriami do pielegnacji. Starsza corka miala niespelna 2 latka kiedy pojawilo sie drugie dziecko.

    OdpowiedzUsuń
  2. Moja starsza córka, niecałe dwa latka, była u mamy, jak poszłam do szpitala rodzić. Kiedy wróciłam nie chciała do mnie podejść, miałam uczucie, że ją zawiodłam, zostawiłam. Przytuliłam mocno, ale patrzyła na mnie dziwnie i widziałam, że nie rozumie dlaczego przyniosłam to drugie dziecko. Tłumaczyłam jak umiałam, ale nie wiedziałam tego wszystkiego, co jest napisane tutaj. Teraz będę miała trzecie i dziękuję za wszystkie cenne wskazówki, bo jestem teraz o wiele mądrzejszą mamą, kiedy wiem jak postępować. Pozdrawiam!

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Dziękuję za Twój wpis!

Popularne posty z tego bloga

Rozwój emocjonalny dziecka - Ćwiczenia cz. 1 - Jak radzić sobie ze złością?

Ćwiczenie inteligencji emocjonalnej jest jak ruch na świeżym powietrzu - pożyteczne i zdrowe. Tak jak obiecałam, przygotowałam dla Ciebie kilka prostych ćwiczeń. Jedno z nich to zabawa z dzieckiem, ale może w niej wziąć udział cała rodzina. Dorosły człowiek zwykle bez trudu uświadamia sobie przyczyny złości - największą trudność sprawia mu zapanowanie nad sobą. Poniżej, w punkcie 1 znajdziesz baaardzo proste, sprawdzone i praktyczne wskazówki, jak radzić sobie z własną złością. Są tak proste, że większość osób znając te sposoby ignoruje je i lekceważy. Ja zachęcam do wypróbowania, bo wiem, że naprawdę działają.   W punkcie drugim umieściłam sposoby radzenia sobie ze złością dzieci. Tutaj najważniejsze jest przeprowadzenie pociechy krok po kroku przez burzę emocji. Zachęcam do korzystania z nich i na tej podstawie wypracowania własnych sposobów.  Punkt 3 zawiera ćwiczenie, które poprzez zabawę ma przede wszystkim dzieciom uświadomić, jak zmienia się wygląd, kiedy człowi

Jaki jest Twój zakres akceptacji?

Co sprawia, że jako rodzice mamy różne zakresy akceptacji? Na czym polegają główne różnice? Jakim jesteś rodzicem i czy zastanawiasz się skąd się bierze Twój zakres akceptacji? Dlaczego w zależności od dziecka zmienia się Twoja akceptacja? I czy można z tym coś zrobić? Trudno jest być przez cały czas akceptującym rodzicem dla dziecka, ponieważ jego zachowanie czasem wymaga skorygowania. Jednak czy zauważasz, że niektórzy ludzie mają tak, że nie podoba im się większość rzeczy, które robią ich dzieci? Czasem ich dzieci robią coś, co Tobie absolutnie nie przeszkadza i masz wrażenie, że właściwie nikomu by to nie przeszkadzało, a jednak ich matka lub ojciec stale zwraca im uwagę.  Różne zakresy akceptacji Ty sama możesz należeć do tej grupy rodziców, pytanie tylko, czy sobie to uświadamiasz. Są trzy grupy rodziców w zależności od zakresu akceptacji, jakim darzą swoje dzieci. Mały zakres akceptacji Jeśli należysz do wyżej opisanej grupy, to jesteś osobą o małym zakresie a

Jakie są Konsekwencje Braku Akceptacji i Dlaczego To Jest Takie Ważne Dla Ciebie i Twojego Dziecka?

O tym w jaki sposób radzisz sobie z zachowaniem dzieci, ze sobą i z wieloma sprawami w życiu, w ogromnej mierze decyduje to, jak sobie radzisz z emocjami . O tym , jak sobie radzisz z emocjami, decyduje w głównej mierze akceptacja . Również zachowanie Twojego dziecka jest zależne od tego ile akceptacji otrzymuje od Ciebie, i od drugiego z rodziców. Pragniesz, aby Twoje dziecko było szczęśliwe, pewne siebie i później czuło się w życiu spełnione, ale czy dajesz mu niezbędną do tego akceptację? Konsekwencje braku akceptacji to niezgoda na siebie, poczucie wyobcowania, czasem skłócenie i bunt nie tylko przeciwko rodzicom, ale też przeciwko sobie i wszystkim innym. Czasami do tego stopnia, że dziecko bojkotuje swoje poczynania i dorastając marnuje życie na obwinianiu siebie i innych o wszystko, co wydarza się nie po jego myśli. Zamiast cieszyć się tym, co jest, doceniać zalety i dostrzegać swoje mocne strony, zaczyna przede wszystkim wstydzić się swoich braków, i dużo czasu i energii pośw