Przejdź do głównej zawartości

Jak być dobrym rodzicem 6 - Twoje mocne strony cz.2

Praktyczne wskazówki.

Na ten czas, kiedy chcesz się skupić na mocnych stronach, poproś współmałżonka, partnera, opiekunkę, aby zajęli się tym, co szczególnie sprawia Ci trudności. Zwłaszcza, jeśli jej, czy jemu wychodzi to lepiej. Wytłumacz dlaczego o to prosisz.

Naprawdę nie ma sensu zmuszać się do robienia rzeczy, których nie znosisz, bo dziecko to i tak wyczuje i wcale nie będzie zachwycone Twoim brakiem entuzjazmu. Przykład?

Wielu ojców np. wybiera się z przymusu na przedstawienie w przedszkolu, a potem chrapią niemiłosiernie przynosząc wstyd dziecku i sprawiając ogromny zawód. Dziecko czuje się całkowicie zlekceważone i np. córeczka długo będzie pamiętała to, że tata jej wcale nie oglądał, a na dodatek ją skompromitował. ;)

Czy warto tutaj ryzykować? Narażać na szwank naszą relację z dzieckiem i jego uczucia? Zepsuć to, co dobre jest tak łatwo, a potem tak trudno to naprawić!

Jeśli jednak nie masz takiej możliwości, to jeszcze nic straconego. Ponieważ... można zmienić swoje nastawienie i coś czego nie lubisz, naprawdę można polubić. zwłaszcza, jeśli Ci na tym zależy.

A więc w tym roku rozwijaj swoje mocne strony rodzicielstwa, a to w czym jesteś słaby - postaraj się polubić.

Komentarze