Przejdź do głównej zawartości

Jak być dobrym rodzicem 4 - Jeden cel cz.2

Praktyczne wskazówki.

Żeby ustalić swoje cele w wychowaniu dziecka na piśmie, nie są Ci potrzebne żadne szkolenia, albo dodatkowe narzędzia. 

Jedyne czego potrzebujesz, to kartka papieru, coś do pisania i autentyczna chęć do tego, żeby zaplanować tę część swojego życia, jaką jest wychowanie dzieci. 

Musisz jednak być ze sobą szczera, szczery i patrzeć prawdzie w oczy! 

A więc… 

Po pierwsze nie popełniaj tego błędu, który często się popełnia przy ustalaniu celów. Nie ustalaj zbyt wielu celów na raz! 

To jest błąd, który popełnia wielu rodziców, bo jest tyle rzeczy, które trzeba zmienić, których warto się nauczyć. Poza tym naprawdę trudno ograniczyć się do jednej rzeczy, kiedy można zrobić tyle jednocześnie. 

Niestety, to prowadzi do tego, że nie osiągamy nic z tego, na czym nam zależy. I w rezultacie osiągamy w wychowaniu mniej, zamiast więcej. Dlaczego?

Bo w 100% jesteśmy w stanie się koncentrować tylko na jednym w danym momencie. Cała reszta nas rozprasza albo wręcz krzyżuje nam plany, bo niekiedy okazuje się, że wyznaczone cele są ze sobą sprzeczne.

Kiedy na przykład masz na liście, że chcesz spędzać z dziećmi więcej czasu, a jednocześnie gdzieś pod spodem masz zanotowane: więcej czasu dla siebie - to te cele są sprzeczne. 

Oba możesz osiągnąć, ale nie jednocześnie. Więc w jednym miesiącu poświęć więcej czasu dzieciom, a w następnym sobie!

Pamiętaj, że tak jak w innych dziedzinach życia, o wiele lepiej jest skupić się tylko na tej jednej najważniejszej rzeczy w danym miesiącu i doprowadzić ją do końca. 

Kiedy chcemy zrealizować wiele rzeczy na raz - jest to możliwe - ale ciągnie się przez długie tygodnie, miesiące, nawet lata. A wtedy masz coraz mniej motywacji i coraz bardziej frustruje Cię, że nie masz rezultatów. Na dodatek łatwo jest o czymś zapomnieć, a na coś innego machnąć ręką…

Dlatego wybierz sobie jeden główny cel i zapisz go. Zapisz też to, czego musisz się nauczyć, żeby go osiągnąć. Zobaczysz, i tak zrobi się z tego kilka punktów. 

Są to pod-cele, mniejsze cele do osiągnięcia. Ale teraz wyraźnie widzisz kierunek, w którym zmierzasz i jest to ten sam kierunek dla wszystkich tych mniejszych celów. 

Tak więc moja rada: zaplanuj tylko jeden główny cel. Potem podziel go na części. Rozłóż je w czasie. Będziesz zaskoczona, jak szybko osiągasz poszczególne etapy! Masz pytanie? Możesz zadać je tutaj: ZAPYTAJ

Komentarze