Przejdź do głównej zawartości

Być rodzicem cz. 2

Początek roku to świetny okres na przemyślenia dotyczące wychowania dziecka i planowania nowego roku. Jeśli chcesz, żeby następny rok był lepszy niż poprzednie, musisz coś zmienić, zwłaszcza jeśli zdarzają Ci się napady złości. Złość pokazuje, że nie jesteś do końca zadowolona/y z obrotu spraw i Twoje potrzeby nie są zaspokojone.

Tradycyjnie te pierwsze dni roku to także okres, kiedy stawiasz sobie nowe cele, również w wychowaniu dziecka, tego jak radzić sobie ze złością, jakie są błędy rodziców i jak ich unikać. Może zastanawiasz się gdzie i w jaki sposób możesz poprawić swoje umiejętności wychowawcze.

Właściwie każdy z nas ma to samo życzenie: żeby ten rok był lepszy niż poprzednie. Niestety, dla przytłaczającej większości rodziców ten nowy rok nie przyniesie znaczących zmian – także dla większości dzieci ten rok będzie taki sam jak poprzedni. Napady złości, agresja dziecka, nieadekwatna do problemu reakcja, Twoja bezsilność i wciąż ten sam bunt dziecka. A to tylko jeden z wielu problemów!

Czy zadowala cię to?
A niestety tak będzie, chyba, że…

...Zaczniesz wprowadzać zmiany. Inaczej będziesz mieć te same rezultaty, co w ubiegłym roku. "Absolutnym szaleństwem jest robić ciągle to samo, a oczekiwać innych rezultatów" - powiedział Albert Einstein. Takiemu autorytetowi chyba można zaufać?:)

Jeżeli chcesz coś zmienić w swoich relacjach z dzieckiem – musisz zmienić swoją strategię. W poprzednim artykule na ten temat ("Być rodzicem cz.1") pokazałam Ci największy błąd, który rodzice popełniają, już na starcie skazując się na niepowodzenia. Dowiesz się z niego również jak tego błędu uniknąć.

Znajdziesz go tutaj: Być rodzicem cz.1

Jeśli należysz do grupy rodziców, którzy pragną poszerzyć i usprawnić swoje umiejętności wychowawcze, to musisz sobie uświadomić, że zmieni to również na lepsze Twoje życie osobiste i rodzinne. Do jakiego stopnia, to już zależy tylko od Ciebie. Ale czy na pewno tego chcesz? ;)

Jeśli tak, to zacznij ten rok od napisania tego, czego chcesz dla swojego dziecka. Ale chodzi o to, czego chcesz w Waszych relacjach. Co nowego miałoby się pojawić w Twoich kontaktach z dzieckiem? Twoich wypowiedziach, Twoich działaniach, zachowaniach?

Napisz, jak to wpłynie na Twoje dziecko! Napisz jak to wpłynie na Twoje życie.

Następnie pomyśl, czego sobie życzysz dla siebie!  Co nowego miałoby się pojawić w zachowaniu dziecka, abyś była bardziej spokojna, czuła się lepszym rodzicem i była szczęśliwsza? Jak to ogólnie wpłynie na Twoje dziecko, na Ciebie, na Wasze relacje?

Dzięki temu lepiej zdasz sobie sprawę z tego, czego już nie chcesz i czego Ci brakuje. Zobaczysz konsekwencje upragnionych zmian i podejmiesz decyzje czy na pewno Ci właśnie o to chodzi. To pomoże Ci też wyznaczyć kierunek zmian.

A teraz zapisz, czego musisz się nauczyć, żeby to osiągnąć.

Podziel się tym z innymi rodzicami w okienku komentarza.
Powiedz mi, czego najbardziej chcesz się dowiedzieć, a ja postaram się o tym napisać!

Komentarze

  1. Mam problem z rozmową z moim sześciolatkiem na temat ... posiadania (komórki, dobrej fury, większego pokoju). Chcę, żeby wiedział, że przedmioty mają nam jak najlepiej służyć, a nie stanowić obiekt marzeń i westchnień. Dziękuję i pozdrawiam!

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Dziękuję za Twój wpis!